Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

Κάτι χάνω στις ρυθμίσεις του Orthos ... αλλά βλέπω να τσεκάρει μόνο 2 cores, κάνω λάθος?

Αρχική απάντηση από jasone

υπαρχει περιπτωση αμα βαλλω μουλτι 8και ανεβασω fsb α)θα θελω και αλλο ρευμα

β)υπαρχει περιπτωση να δουλεβει ενω τωρα ειμαι στα 316 αν πχ το βαλλω 375 επι 8

Μα νομίζω πως στο έχω πει και ποιο πριν πως εγώ Χ9 δεν έκανα τίποτα και Χ8 είδα το φως μου. Που είσαι ακριβώς φίλε γείτονα? αν είναι να τα πούμε από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

BlueChris μήπως του δίνεις πολύ ρεύμα (1.6V) για τα 3840? βέβαια είσαι και πολύ ψηλά, αλλά κάπου εδώ μέσα στο φόρουμ έχει ειπωθεί πως αν είναι να είναι σταθερός ο G0 στα 3600+ θέλει περίπου 1.5V... (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...) μέχρι πόσο ρεύμα είναι λέτε ασφαλές να δώσω σε G0 για να μην του μείνει κουσούρι και να δω μέχρι που φτάνει έστω και για bench... μέχρι τα 3820ΜΗz με 1.495V από BIOS έχει πάρει Pi 1M... να του δώσω 1.55V ή θα την ακούσει λέτε... (υπ' όψιν ότι δεν έχει γίνει v-droop mod)... ? φοράει πάνω την Ultra 120 Extreme...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν του δίνω πολύ... ξέρω όμως πως όλα δείχνουν να είναι εντάξει και μην ξεχνάς μιλάμε για 4gz. Μην ξεχνάμε βέβαια πως σήμερα είναι μια κρύα ημέρα (εξωτερική θερμοκρασία 14c - θερμοκρασία δωματίου 22c) επομένως θεωρώ πως θα είμαι κύριος στα 3.8-3.9 σε όλες τις συνθήκες. Όσο για σένα επειδή έτσι ήμουνα πριν βάλω υδρόψυξη καλό είναι να είσαι μεταξύ 3.4-3.5 για να είσαι σίγουρος με 1.45v max.

Link to comment
Share on other sites

BLUE CHRIS,

για να δουλεύουν και οι 4 πυρήνες στο ορθός πρέπει να ανοίξεις το πρόγραμμα 2 φορές και απο τον task manager με Ctrl Alt Delete να πας στο 1 ορθός και με δεξί κλικ να πας εκεί που λέει ορισμός συσχέτισης και να διαλέξεις τους πυρήνες 0 και 1 και μετά θα κάνεις το ίδιο με το δεύτερο ορθός και θα διαλέξεις 2 και 3 μόλις τελειώσεις θα τρέξεις και τα 2 ορθός ταυτόχρονα και θα παίζουν και οι 2 πυρήνες

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε perp δυστηχως ομως δεν μπορω να το αφησω ετσι διοτι οι θερμοκρασιες σε full load ειναι αρκετα μεγαλες και δεν υπαρχει λογος για 200 mhz να ανησυχω... αλλωστε για αερα πιστευω ειναι πολυ καλα ! το vcore που επαιξα ηταν σαν 1η επιλογη auto οπου εκει στα 20 λεπτα prime / orthos ανατιναζομουν και σαν 2η επιλογη 1.450 οπου ετρεξε τις 5 ωρες prime χωρις να γινει το παραμικρο ομως οι θερμοκρασιες ανεβηκαν στα υψη ! ετσι παραπαμενω 3,4 που σε full load ειμαι max 67c - 68c :clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι εννοείται μαν... και εγώ όσο ήμουν με αέρα και ειδικά το καλοκαίρ δεν τον άφηνα ψηλα...δεν υπάρχει και ουσιαστική διαφορά εδώ που τα λέμε... ακομα και default δύσκολα ζορίζεται από τον μέσο χρήστη... πάντως μια χαρά βρήκες ένα όριο που λεμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

εδώ που τα λέμε η τεχνολογία της intel εχει προχωρήσει τοσο πολυ που στην ουσια περνουμε cpu τα οποια θα αργησουν πολυ να αξιοποιηθουν απο home users ... ολα γινοντε για προσωπικη ευχαριστηση σαν χομπι , και οπως ακριβως ειπες για να βρουμε τα ορια... (μερικοι το περνουν και πιο προσωπικα βεβαια και τα "στηνουν" :D ) σε καποιον που θα ηταν χρησιμο αυτο που κανουμε θα ηταν καποιος που ασχολειτε με βαρια προγραμματα 3d rendering , επεξεργασια εικονας , επεξεργασια video, επεξεργασια ηχου η καποιον home server ξερω γω με αρκετους clients... στην καθημερινη μου χρηση προσωπικα η οποια δεν ξεπερνα καμια μετατροπη απο avi σε divx καμια μικρουλα επεξεργασια εικονας κανα παιχνιδακι που και που και γενικοτερα ελαφριες εργασιες δεν εχω δει πανω απο 50% ποτε :smoke: εγω ευχαριστιεμαι πολυ ομως γιατι βλεπω το ελληνικο οverclocking scene δυνατο και ενωμενο κατι που ΛΕΙΠΕΙ γενικα ! σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και ελπιζω το σαββατο να τα πουμε και απο κοντα... P.S προσοχη στους μη γνωστες ! στο mall κυκλοφορουν ανηλικα αφυσικα οντα θηλυκης προελευσεως με φουντωτα μαλια ακρως παλαβα, απλα αγνοηστε τα :OT: :tongue:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με 8 παιζει να παω ψηλοτερα,αλλα τωρα ειμαι 1266 επι 9 για ψηλοτερα ποσο να το παω με μουλτι 8;;;α και θα θελει παραπανω ρευμα;;επειδη ειμαι με στρικερ και λενε οτι δεν παει πολυ μπορω να ελπιζω;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται να δούμε κάποια φωτό όπως του petr00kos όπου φαίνονται ρολόγια και χίλια δυο άλλα στοιχεία?

Αλλά με orthos αν γίνεται.

Γιατί εδώ βλέπω κάποια τεράστια διαφορά μεταξύ σας στις θερμοκρασίες.

88°C σε δέκα λεπτά prime είναι υπερβολική θερμοκρασία.

Ίδιους επεξεργαστές έχετε?

Αρχική απάντηση από jasone [Χθες, στις 23:35]

δηλαδη με 8 παιζει να παω ψηλοτερα,αλλα τωρα ειμαι 1266 επι 9 για ψηλοτερα ποσο να το παω με μουλτι 8;;;α και θα θελει παραπανω ρευμα;;επειδη ειμαι με στρικερ και λενε οτι δεν παει πολυ μπορω να ελπιζω;;

Λογικά πρέπει άνετα να πας στα 1333 FSB με 9multi.

Πρέπει να δώσεις 1.45 NB και 1.5-1.55 vcore.

Μη βάλεις SLI στη μνήμη και κράτα τη auto - sync.

Προυπόθεση να έχεις πολύ καλή ψύξη στις ψύκτρες ΝΒ και mos γύρω από τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

O Πέτρος έχει 4 12 άρηδες σε τέλεια σειρά από μπροστά προς τα πίσω στο κουτί...

12άρης στο μπροστά του κουτιού ----12άρης στη μέση ----> ThermalRight με 12άρη ---> 12 άρης εξόδου.

Για αυτό είναι καλός σχετικά.. βοηθάει πολύ το κουτί του που του δίνει το δικαίωμα τέλειας ευθείας ροής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.