Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

Το Coretemp δεν λέει τα Volts που έχεις βάλει στην CPU αλλά τα Volts που χρειάζεται το ΜοΒο για να ξεκινίσει το CPU στα default (VID). To CPUz (1.41 & 1.42) δείχνουν τα volts σωστά, και σκέψου για 3.2Ghz θες μόνο 1.25V όταν άλλα Q6600 (σαν το δικό μου) θέλει 1.35V για 3.5GHz. Ένα 9αρη ανεμιστήρα έχει πάνω η κακομοίρα η Ζαλμαν και φαντάζομαι το κουτί σου δεν έχει και την καλύτερη ροή αέρα. Φαντάζομαι ο ανεμιστήρας είναι στο full έτσι ?

Έχεις ΠΟΛΥ χαμηλό VID και θα γούσταρα πολύ να δώ την CPU σου πάνω σε ΜοΒο με "σταθερά" ρεύματα και KΑΛΗ αερόψυκτρα (Tuniq, TR 120 Xtreme) στα 3.6GHz μόνο και μόνο για να δώ αν χαμηλό VID σημαίνει καλύτερο Ο/Cability (χαμηλότερα ρεύματα και θερμοκρασίες)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
  • 5 weeks later...

Το ΣΚ έστησα ένα PC για δουλειά το οποίο ήταν με Q6600 και από περιέργεια έβαλα τον Q6600 του πάνω στο δικό μου να δω τι λέει... λοιπόν κουφάθηκα... ότι έκανε ο δικός μου αυτός το έκανε με 0.1-0.15v κάτω....

Τον κράτησα φυσικά και αποφάσισα να μην τον σκοτώσω και να τον στρώσω καμιά βδομάδα ή και παραπάνω πριν δω πραγματικά ψηλά τι κάνει...

Το ScreenShot το βάζω για να δείτε το ρεύμα και τα temps του (δωμάτιο 18 βαθμούς) και όχι τόσο τα MHZ... πριν στον δικό μου και σε όποιον είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα ήθελα για τα 3600 minimum 1.4v και με αυτόν είμαι με 1.328 και με 2 orthos 10λεπτα ίσως παίζει και με ποιο λίγο ρεύμα δεν ξέρω ... δεν το άφησα παραπάνω για λόγους στρωσίματος...

Το Batch του είναι L734A650 Pack Date: 09/26/07 για όσους ψάχνονται με τα νούμερα...

post-7389-1416073331,5858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ας ριξω λιγο ξεθαμα και εγω :)

με -μισο- λαπαρισμενη Ultra 120 Ex +120mm ZMF3 (δεν ειχα ουτε το χρονο , ουτε "καλα εργαλεια" για τελεια δουλεια) , οπου ναι μεν εχει εξαφανιστει ενα μερος της κουρμπας στη βαση της αλλα και παλι επιπεδη τελειως δεν ειναι, o Q6600 (739) με VID 1.2625 και θερμοκρασια δωματιου 22-23 περιπου,στα 3200 με 1.25 σε load σε prime(και σε OCCT παρομοιες θερμοκρασιες εχω) ,χτυπαει 52-54 βαθμους , πολυ δεν ειναι?? η εγω περιμενω παραλογα πραγματα ?:S (θα δοκιμασω να την ξανατοποθετησω βεβαια καποαι στιγμη γιατι στην 1η μητρικη στα 3.6 με 1.344 σε load στο OCCT , δεν ειχα δει πανω απο 58 και αυτο για λιγο).

υ.γ.> προσεξα οτι το μεταλλικο καπακι στο socket , εκτος του οτι ειναι στραβο (αν και αναφερθηκε στις αρχες του thread οτι ειναι φυσιολογικο) στη μεση , εχει "μποσικα" και το σημειο πιεσης -που θα πρεπε να ειναι ακριβως στη μεση του επεξεργαστη- μετακινειται λιγο μπροστα η πισω , ειναι δυνατο να επηρεαζει τοσο πολυ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αγόρασα έναν Q6600. Για ψύξη χρησιμοποιώ μία Thermalright Ultra 120 extreme...

Παρατήρησα ότι με θερμοκρασία δωματίου στους 23, έχω στους πυρήνες 30-30-25-31 (core temp 0.96.1)... Σας φαίνονται λογικές τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, λαμβάνοντας κιόλας υπ'όψιν ότι ο Q6600 τρέχει στα 3GHz με αερόψυξη;

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια ψυξη και τον Quad στα 3.0ghz@1.15v full load , σε idle εχω 32-33-29-29 και σε load prime 43-44 (και με στραβο καπακι που δε θα μπω στον κοπο να το lap-αρω) , οποτε μια χαρα μου φαινονται οι θερμοκρασιες σου :)

Link to comment
Share on other sites

Papatsonis μόνο 1.15V έχεις δώσει; Εμένα στα 3.0GHz με 1.23V (από BIOS με pencil mod όμως) πετάει σχεδόν αμέσως error ο ένας πυρήνας στο prime (μνήμες στα 1110 με 2.1, δοιμασμένο ότι παίζουν εκεί και με λιγότερη τάση)... Btw, το prime πόση ώρα το αφήνουμε να τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos [22-01-2008 13:45]

Δεν τα παει και ασχημα ο νεος! :D

Edit: Ψυξη TR ULTRA 120 Extreme.

Πολύ ρεύμα δεν δίνεις για τα 3.8;Ο δικός μου πάει εκεί με 1.42v

Edit:Τώρα είδα ότι δίνεις τόσο ρεύμα για να είσαι stable :D Ο καημένος ο quad τρώει κάθε μέρα 1.5 v :whistling ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sorry που το επαναφέρω, αλλά είμαι σε idle και με τα πάντα σε auto στους 45 βαθμούς Κελσίου (CoreTemp 0.99). Θερμοκρασία δωματίου είναι στους 28 βαθμούς, το κουτάκι είναι ανοιχτό και τακτοποιημένο (αν κλείσει οι θερμοκρασίες θα φτάσουν μέχρι τον Θεό), ενώ για ψύξη χρησιμοποιείται μία Thermalright Ultra 120 eXtreme σε συνδυασμό με AS5. Η μητρική είναι μία P5B Deluxe, και κάρτα γραφικών 8800GT.

Εμένα μου φαίνονται υπερβολικές (ειδικά αφού είναι όλα στο auto)...:confused:

Όσοι είστε με τετραπύρηνο και αέρα έχετε τόσο υψηλές θερμοκρασίες;;:help:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.