Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Πάντως και σε σύγκριση με όλων όσων έχω δει ως τώρα εγώ έχω για τον G0 μου

VID=1,31 (gbak σε τρώω) και

batch L728xxxx (δεν το θυμάμαι τώρα...)

και ισχύει αυτό που λένε ότι για να είμαι stable στην ίδια ταχύτητα απαιτείται μεγαλύττερη τάση...πχ (9χ400 με 1,4725 ενώ ο perp είναι με 1,43)

Link to comment
Share on other sites

ωπαα μαν δυσκολα μου βαζεις πρωι πρωι...και ειμαι και απο vodka party...το λοιπον L719B276...μαλλον θα τον κανω τραμπα...εχω κατι δουλειες να κανω σε ενα κουτι ενος φιλου...οποτε θα πεσει swap...οσο για το babe!... jena jameson rulezz

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μάγκες... μπορεί στην αρχή να μην το πολυπίστευα το VID και τα καλα/κακά του αλλα μέτα από τοσα CoreTemp που έχουμε δει... εν τέλει όντως "οσο μικρότερο VID, τόσο το καλύτερο"... ορίστε και το δικό μου....

2001653464459274130_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

στα 8χ450 του Petr00kos είχε τη επιλογή στο BIOS auto (αν δεν κάνω λάθος) στο Vcore ενώ το CPUz του δείχνει 1,464 ! που σημαίνει ότι το πραγματικό θα είναι γύρω στο 1,50!

1.450 μου εβγαλε 5 ωρες prime οχι AUTO , ειπα οτι με AUTO ανατιναζομουν... το θεμα ειναι οτι παιζει αψογο airflow μεσα στο κουτι και δεν ειχα προβλημα , απλα οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα μεγαλες και δεν υπαρχει λογος να πιεζετε το CPU καθως ειναι και 24χ7 ανοιχτο... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα ειμαι :

multi 9

manual

unlinkd

fsb1266

ram800

ola disable ektos apo execute disable bit kai virtualization tech

1,32500vcore

1,45nb

sli-mem:expert

2T

και ολα τα αλλα αuto

το pc ειναι αυτο 47593677sl2.th.jpg

Τι να κανω για να ανεβω;;τι ρυθμισεις να αλλξω;που να δωσω volts;;Εχτες που επεξα λιγο με μουλτυι 8 αν εξαιρεσετε οτιμπουταρα στα 3,2 γιατι το μουλτι πηγε 9 και εκανα ενα 3dmark06

Link to comment
Share on other sites

oxι δεν καταλαβες ετσι ειμαι απο καιρο!θα βαλλω 1333fsb ποως μου ειπες,nb 1,45 οχι παραπανω?no sli expert auto sync και μulti 9.Τωρα vcore μον 1,55 (λεω μιας και ειναι Β3)

Γειτονα για 3,2 δεν το βλεπω σταθερα λογω στρικερ ας κοιταξω για 3 που λεει ο μαριος

οσο για vcore αν μπορει ας με κατατοπισει καποιος με Β3

Link to comment
Share on other sites

Και ξανά όπως τα καταλαβαίνεις.

multi 9

manual

unlinked

fsb1350 (337,5*9=3037,5MHz)

ram 900

1,5 - 1.55 vcore

1,45nb

vdim 2.2-2.3

sli-mem:disabled

2T

Ή linked sync (οπότε άκυρο το 900)

Βάλε τα εδώ και τώρα και πες μας την απάντηση.

Αν πάει ανεβάζεις κι άλλο το fsb λίγο λίγο.

Αν δεν ανεβαίνει, πουλάς μητρική, παίρνεις snake

Link to comment
Share on other sites

Nα και ο δικός μου νέος G0 (L718A248)

Τετραπλό ψυγείο Black ICE GT Xtreme 480/ Cpu waterblock NexXxoS XP nickel-plate/ GPU waterblock eleven /Αντλία Laing D4 (Κάρτα γραφικών : ΑΤΙ Radeon ΧΤ 1900)

(Εχει πολύ ψωμί ακόμα Αλέξανδρε @astakos) :)

Θερμοκρασία περιβάλλοντος 22-23C

36001-1idle.jpg

3600Full120sec.jpg

Link to comment
Share on other sites

παει παει εβαλα κατευθειαν 1,5και 2,3 και ειμαι με 30 λεπτα ορθος.απλα επειδη οι θερμ. μου εινια λιγο πανω θα δοκιμασω να ριξω λιγο το vcore μεχρι να βρω τη χρυση τομη.Μαλλον επεσα σε οχι και τοσο κακη στρικερ

μαριε 1000 ευχαριστω για τις συμβουλες!

Παιζει να δουλευει και με λιγοτερο ρευμα η να μην δοκιμασω;;;τωρα ειμαι γυρω στους 55 και απο 80-90 full

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσες σε καλή Striker. Έτσι είναι όλες (πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα).

Θα πεις ότι έπεσες σε καλή αν ανεβάσεις όπως είσαι σταδιακά το FSB περισσότερο.

Δηλαδή βάλε 1.55v vcore και ανέβαζε FSB να δεις που φτάνει.

Μόνο βάλε sync τη μνήμη και κοίτα να σου βγαίνει στρογγυλά η τιμή της στο BIOS.

Χοντρικά στα λέω αλλά θα το καταλάβεις όταν το δεις στο BIOS πώς αλλάζει η πραγματική συχνότητα της μνήμης (το θολό) ανάλογα με το FSB που βάζεις.

Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις τη δεύτερη επιλογή μνήμης στα 900 όπως είπα και όταν ανεβάζεις το FSB να διαλέγεις τιμές που θα δίνουν το θολό από κάτω νούμερο ακριβώς 900.

Μην αλλάξεις τίποτα άλλο.

Οι τιμές που σου έδωσα κάνουν για να φτάσεις το FSB αρκετά ψηλά, αλλά όχι για να πιάσεις το μέγιστο FSB με τετραπύρηνο.

Εκεί θέλει άλλα κόλπα.

Θέλεις καλή ψύξη πρώτα απ' όλα.

Η θερμοκρασία 80-90 είναι απαράδεκτη.

Αν δεν τη μειώσεις δεν προσπαθείς για παραπάνω.

Στα 3000 θα δουλεύει και με λιγότερο ρεύμα.

Κανονικά πρέπει να δουλεύει με 1.4-1.45V σταθερά στα 3000, ανάλογα και με τον επεξεργαστή που έχεις.

Δοκίμασε το. Είναι εύκολο.

Δίνεις vcore 1.45 και τρέχεις 10 λεπτά διπλό Orthos fft3.

Αφού βρεις την ελάχιστη τάση του επεξεργαστή για τη συχνότητα που θέλεις, μετά ασχολείσαι και με τη μνήμη.

Σου έγραψα δύο επιλογές.

Σε sync θα δοκιμάσεις 1Τ.

Σε 900, που είναι το καλύτερο, αφήνεις 2Τ και βάζεις τις τιμές 5-5-5-15.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16

Χρήστο, με πόσους ανεμιστήρες στο 480 και σε τι διάταξη, παρακαλώ;

4 cooler master χαμηλοστροφοι(οι (γνωστοί μπλε) να ρουφανε απο κάτω

Αρχική απάντηση από tifozif1

@Xrist: Τέτοια βλέπουμε εμείς οι "αεράτοι" και κλαίμε :T:

Και στα 400χ9 θέλει τα ίδια Volts ?

..βοηθάει πολυ το 4πλο ψυγείο..

4χ900 παλι με το ιδιο ρευμα

Αρχική απάντηση από BlueChris

Ωραίος φίλε Xrist... πρέπει να έχεις τον καλύτερο G0 από ότι έχω δει μέχρι σήμερα. Καλά πόση θερμοκρασία είχες περιβάλλον?

Η θερμοκρασία ήταν 22C (όταν πήρα screen shot) σε idle

και 23C οταν έτρεξα Prime

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 14:42]

Δεν ξέρω μάγκες... μπορεί στην αρχή να μην το πολυπίστευα το VID και τα καλα/κακά του αλλα μέτα από τοσα CoreTemp που έχουμε δει... εν τέλει όντως "οσο μικρότερο VID, τόσο το καλύτερο"... ορίστε και το δικό μου....

2001653464459274130_rs.jpg

Ορκίζεσαι;

q6600orthos14125biosbw6.th.jpg

Με 1.4125 απο bios. Με 1.4 πετάει error μόνο ο #3. Θα το αφήσω μέχρι μετά το παιχνίδι να δώ αν παίζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.