Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

Δεν πειράζει λίγο διάβασμα.

Ποτέ δεν πάει χαμένο.

Με έχεις τρέξει κι εσύ αρκετές φορές... LOL

Για το G0 το TJunction Max γράφω ότι είναι 100.

Αλλά αυτό δεν το βρήκα πουθενά σε επίσημα datasheets αλλά σε άλλα links.

Μια και έριξες τόσο διάβασμα, μήπως το πέτυχες πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Τελικά επίσημη απάντηση αν οι Q6600 G0 με vid χαμηλότερο του 1.3 κλοκάρονται λίγο παραπάνω δεν υπάρχει ε? Η μοναδική δικιά μου εμπειρία είναι με τον δικό μου που είναι 1.3 και του petr00kos που δίνει vid 1.27 αλλά με αέρα δεν τον είδα να πηγαίνει πάνω από τον δικό μου όσο είχα και εγώ αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker -> Συνήθως μικρότερο VID = Καλύτερο overclockability.
Εκτός από Xtreem Ο/C οπού αυτό δεν ισχύει ή μάλιστα μπορεί να συμβαίνει το αντιθετο.

Συμφωνώ με αυτό αλλά θα το διατύπωνα αλλιώς "Συνήθως μικρότερο VID = Καλύτερες θερμοκρασίες σε μέτριο (αέρας) και καλό (νερό) cooling."

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάψει πολύ φαιά ουσία στο τι πρέπει να κάνω για να πάω παραπάνω... είμαι με νερό με πάρα πολύ καλές θερμοκρασίες αλλά κούκου πάνω από τα 467fsb... ανατινάζομαι σε διάφορα σημεία αλλά ποτέ δεν φτάνω να φορτώσει το λειτουργικό. Οι σκέψεις μου είναι 80% να βάλω υδρόψυξη με ξεχωριστό κύκλωμα σε SB,NB,mosfets και 20% αλλαγή mobo αργότερα σε X48... βασικά περιμένω το Asus Maximus Extremme αλλά πολλά τα λεφτά της σκάτζας χωρίς άμεσα να ξέρω αν θα κερδίσω τόσα όσα τα λεφτά που θα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Εκτός από Xtreem Ο/C οπού αυτό δεν ισχύει ή μάλιστα μπορεί να συμβαίνει το αντιθετο.

Ίσα ίσα..στο Xtreme o/c έχει περισσότερες πιθανότητες να πάει καλά κάποιος που είναι με μικρό VID

Link to comment
Share on other sites

Q6600@3050Μhz: Tάσεις στα 1.26 (idle) & 1.24 (load) στα 3055 (339*9) και μετά από 8ωρο+ Prime95 (smallFFT) έχει θερμοκρασίες full-load 60-61 στους πυρήνες και idle 43-44 (EIST + C1E disabled). θερμοκρασία κουτιού 30. Το ΝΒ χτυπάει 52+

Δοκίμασα στα 3100 μέχρι 3300 με διάφορες τάσεις αλλά δεν... είτε μπαίνει windows και μετά από λίγο crashάρει (reset) είτε δεν μπαίνει καθόλου. Μιά φορά μόνο στα 3200Ghz να τρέξω Prime95 για μισή ώρα και στο άσχετο (άνοιξα firefox) έφαγα reset πάλι στα μούτρα..... 975 γαρ. Την ίδια ώρα βλέπω στο XS screenshot κάποιου με Asus P5W DH (revision 1.04g) με 380κάτι x 9 με Q6600 και τρελένομαι.

Θα κάνω μερικά τεστάκια ακόμα σε FSB 340-350 και τα παρατώ.... Δεν είναι και άσχημα, 4 cores στα 3GHz με 1.26V και κάτω από 63 C με αέρα καί όλα αυτά σε 975 με 4GB ram.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 00:14]

Q6600@3050Μhz: Tάσεις στα 1.26 (idle) & 1.24 (load) στα 3055 (339*9) και μετά από 8ωρο+ Prime95 (smallFFT) έχει θερμοκρασίες full-load 60-61 στους πυρήνες και idle 43-44 (EIST + C1E disabled). θερμοκρασία κουτιού 30. Το ΝΒ χτυπάει 52+

Δοκίμασα στα 3100 μέχρι 3300 με διάφορες τάσεις αλλά δεν... είτε μπαίνει windows και μετά από λίγο crashάρει (reset) είτε δεν μπαίνει καθόλου. Μιά φορά μόνο στα 3200Ghz να τρέξω Prime95 για μισή ώρα και στο άσχετο (άνοιξα firefox) έφαγα reset πάλι στα μούτρα..... 975 γαρ. Την ίδια ώρα βλέπω στο XS screenshot κάποιου με Asus P5W DH (revision 1.04g) με 380κάτι x 9 με Q6600 και τρελένομαι.

Θα κάνω μερικά τεστάκια ακόμα σε FSB 340-350 και τα παρατώ.... Δεν είναι και άσχημα, 4 cores στα 3GHz με 1.26V και κάτω από 63 C με αέρα καί όλα αυτά σε 975 με 4GB ram.

Τώρα εδώ μου γεννιούνται διάφορες απορίες.

Γιατί να προτιμήσω έναν quad και να έχω 60°C στα 3050MHz, όταν μπορώ να έχω ίδια περίπου θερμοκρασία στα 3600 με διπύρηνο (με 4GB μνήμη και θόρυβο από τους ανεμιστήρες στις 4000, με κλειστό κουτί).

Σε αθόρυβη λειτουργία (1400 στροφές οι δύο 120άρηδες ανεμιστήρες και 27°C στο δωμάτιο) ο διπύρηνος που έχω με υδρόψυξη μου ανεβάζει σε Orthos 1 ώρας 47°C στα 3000MHz (αν είναι συγκρίσιμες βέβαια οι θερμοκρασίες, που και αυτό αμφισβητείται).

Μετά δεν είναι φανερό από όσα έχουμε δει με τους Quad στις νέες μητρικές ότι φταίει το chipset που δεν ανεβαίνεις παραπάνω?

Παίζουν βέβαια κάποιο ρόλο και τα 4GB μνήμης.

Αλλά και παραπάνω να πάει, μπορεί κανείς πρακτικά να τον αφήσει εκεί για κάθε μέρα?

Πόση ζέστη θα βγάζει δηλαδή?

Αξίζει μετά στην πράξη να έχουμε τέσσερις πυρήνες σήμερα?

Υπάρχει κάποιο παιχνίδι ή κάποιο πρόγραμμα που να λυγίζει τους διπύρηνους και να πετάει με τετραπύρηνους?

Κάτι τέτοια σκέφτομαι και λέω άσε καλά είμαι ακόμα με διπύρηνο.

Όταν δούμε τους Penryn, που λένε ότι θα είναι πραγματικά κρύοι βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice: Αυτές τις θερμοκρεσίες (60 περίπου) είχα με το διπήρινο Ε6600 στα 3300 και ΟΛΑ τα άλλα ίδια στο σύστημα. Η διαφορά είναι 250ΜΗz αλλά + 2 πυρήνες. Επίσης κοίτα αυτό http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=608970#post608970. Από τα 2600 στα 3050 οι διαφορές είναι +5 βαθμοί στο load. Αν το ΜοΒο (το οποίο έκανε κάτω από 100Ευρώ) με άφηνε να φτάσω τα 3300, υποθέτω ότι οι θερμοκρασίες θα ήταν γύρω στου 65 (με TJuction 100 και όχι 85 του Ε6600).

To ότι μετά τα 3100 δεν είναι σταθερό οφείλεται στο 975, που δεν έχει σχεδιαστεί για Quad.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τώρα εδώ μου γεννιούνται διάφορες απορίες.

Γιατί να προτιμήσω έναν quad και να έχω 60°C στα 3050MHz, όταν μπορώ να έχω ίδια περίπου θερμοκρασία στα 3600 με διπύρηνο (με 4GB μνήμη και θόρυβο από τους ανεμιστήρες στις 4000, με κλειστό κουτί).

Σε αθόρυβη λειτουργία (1400 στροφές οι δύο 120άρηδες ανεμιστήρες και 27°C στο δωμάτιο) ο διπύρηνος που έχω με υδρόψυξη μου ανεβάζει σε Orthos 1 ώρας 47°C στα 3000MHz (αν είναι συγκρίσιμες βέβαια οι θερμοκρασίες, που και αυτό αμφισβητείται).

Μετά δεν είναι φανερό από όσα έχουμε δει με τους Quad στις νέες μητρικές ότι φταίει το chipset που δεν ανεβαίνεις παραπάνω?

Παίζουν βέβαια κάποιο ρόλο και τα 4GB μνήμης.

Αλλά και παραπάνω να πάει, μπορεί κανείς πρακτικά να τον αφήσει εκεί για κάθε μέρα?

Πόση ζέστη θα βγάζει δηλαδή?

Αξίζει μετά στην πράξη να έχουμε τέσσερις πυρήνες σήμερα?

Υπάρχει κάποιο παιχνίδι ή κάποιο πρόγραμμα που να λυγίζει τους διπύρηνους και να πετάει με τετραπύρηνους?

Κάτι τέτοια σκέφτομαι και λέω άσε καλά είμαι ακόμα με διπύρηνο.

Όταν δούμε τους Penryn, που λένε ότι θα είναι πραγματικά κρύοι βλέπουμε.

Δεν έχεις και πολύ άδικο στο πόσο χρειάζονται 4 πυρήνες... εγώ πάντως με υδρόψυξη είμαι κάθε μέρα στα 3.7 και load από 47-51c αναλόγως με τη θερμοκρασία του δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρόλο που καταφέρνω πλέον να μπαίνω στο σύστημα με 8χ500 το Prime με ανατινάζει.... θα το παλέψω δεν παραδίδω τα όπλα....

Μέχρι τώρα έχω φτάσει εδώ με prime μιάμισης ώρας... θεωρώ ότι είμαι οκ και οι θερμοκρασίες ήταν σταθερές στου 60 περίπου από το μισάωρο.

BC_W_3840tempLoad1HourLow.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το orthos δείχνει το είδος του τεστ, πόση ώρα τρέχει, τη συχνότητα του επεξεργαστή και άλλα χρήσιμα στοιχεία.

Από το screenshot, κρατάω το CPUz που δείχνει μια υπέροχη συχνότητα επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.