Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jasone [Σήμερα, στις 00:09]

Εριξα το ρευμα ενα βημα κατω αο 1,45 και 30 λεπτα πριμε και ολα οκ μνημες 900 2,225 με 5 5 5 15 και θα προσπαθισω να ριξω κιαλλο το ρευμα,με το πριμε εχω πολυ υψηλοτερες θερμ. απο το ορθος.Νομιζω καλα ειμαι ε;;

Ίδια είναι. Αρκεί να δουλεύουν και οι 4 πυρήνες ;)

Με 1.45 έχεις 1.41 πραγματικά, που είναι καλά.

Μάλλον η ψύξη σου φταίει.

Αν καταφέρεις να μειώσεις τη θερμοκρασία θα είσαι πολύ καλά.

Αλλά και έτσι όπως είσαι ποτέ δεν θα ανέβει η θερμοκρασία όσο με το prime στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν έχεις καλή ψύξη.

Θάθελα να δω μέχρι που πάει ο τετραπύρηνος.

Δεν μου είπες αν ο επεξεργαστής σου είναι G0 ή Β3.

Σε ρώτησα και σε προηγούμενο ποστ.

Το γράφει το κουτί του απ' έξω.

SL9UM ή SLACR

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=40237&perpage=20&pagenumber=23

B3 stepping ειναι σου το ειπα νομιζω.οι μνημες παιζει να πανε στα 4 4 4 12 με 2,225 ;;μην δωσω κιαλλο

Για να δεις που φτανει o quad (ο Β3 τουλαχιστον ) με στρικερ θα περιμενεις μεχρι τα χριστουγεννα!!!

Οι temps ποικιλλουν απο 72 -90!!Για να ειμαι 1000%σταθερα 1 ωρα φτανειι;Αν οχι ποσο να το αφισω το πριμε;;

75114468ls5.th.jpg

Μετα την πρωτη ωρα οι θερμοκρασιες επεσαν στους 70 γιατι τετοιες αυξομοιωσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ωρα prime με πεταξε!!Εδωσα ενα βημα στο ρευμα και πηγα τις ραμ 2,3(μηπως φταει που εδωσα 5 5 5 15 ):cry: :cry: Κριμα αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι σταθερος ε;;Το ορθος εξακολουθει να μου βγαζει αυτο που ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ αλλα το πριμε λειτουργει κανονικα.Θα δοκιμασω την τυχη μου με τα προαναφερθεντα voltages:bye:

Α ξεχασα να πω οτι οταν με πεταξε ειχα μπει στο ιντερνετ ενω πριν οχι,εχει καποια σχεση;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται όταν φταίει η μνήμη συνήθως.

Μάλλον δεν σηκώνει πολλά πολλά.

Ούτε και ο B3 είναι καλός για OC.

Ούτε συζήτηση με τέτοιες θερμοκρασίες να μείνεις για κάθε μέρα.

Ο επεξεργαστής αυτός κάνει throttling από τους 60°C (75-80°C core) !!!

Δηλαδή δεν μπορείς να τον δουλεύεις πάνω από 60 γιατί χάνεις από επιδόσεις.

Χώρια που έχει τεράστιες απαιτήσεις από ψύξη.

Ακόμα και idle, η θερμοκρασία πάει στους 50°C.

Link to comment
Share on other sites

ram2,27 vcore 1,41 απο everest 5 ωρες και 15 λεπτα !!Mhηπως μεχρι να βαλλω υδροψυξη μια ultra extreme 120 να ελυνε το προβλημα θερμοκρασιες;;Παντως ετσι 50-60ημουν και το καλοκαιρι idle me Zalman 9700NTΠΟυ εχω και τωρα.Μαλλον θα μεινω ετσι για κανα μηνα που θα βαλλω το w/c

Ενω ολα καλα με το prime μου κολησε στο μισαωρο bioshoc.Υποπτευομαι τις ραμ καθως δεν τις στρεσαρει 100%και ετσι τους εδωσα 2,3

Για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Μετα θυμηθικα οτι επρεπε να τεσταρω τις ραμ με το cd των βιστα!Εδωσα 2,3(λετε να θελω κατι να τις φυσαει;;)καιεκανα το τεστ,οκ,εβαλλα 5 5 5 15 2Τ,ολα οκ,και μετα εδωσα 4 4 4 12 2Τ και παλι οκ!Αυτο σιμαινει οτι ειμαι σταθερος η πρεπει να ξανακανω πριμε αφου εβγαλε 5 ωρες prime και ολα οκι οι ραμ με προδοσαν !Μηπως να δοκιμασω να χαμηλωσω και αλλο τα timmings και αν ναι ποσο;;Με το τεστ των βιστα ειμαι καλυμενος;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aκόμα ψάχνομαι με το Μαχιμouς. Μπορεί να πρέπει να κατεβάσω και αλλο τα volts (πάω από τα πολλά στα λίγα για να δω που είμαι σταθερός). Τo ^%#%%$# τo MoBo θέλει 3 μέρες για να το παίξεις. Μνήμες 4:5 (1000κάτι με 4-4-4-12)

SmallFFTs, είμαι με αέρα, batch 719B, ψύκτρα Noctua της υπογραφής και 2 fan : ένα 12αρι Νοctua push και ένα 12αρη SilenX pull & Ceramique

Στα 3.6 όταν πήγαινε ο Ε6600 που είχα ήταν πιο ζεστός και ήθελε περισσότερο ρευμα... και είμαι με +2 cores :D :D :D

attachment.php?s=&postid=617359

.

.

Δοκίμασα να κατεβάσω και άλλο τα ρεύματα στα 3500 και .... σχεδόν μέσα στην εγγύηση :jump: :jump: :jump: (το κουτί γραφει απέξω 1,35Volts max :p :p :p)

Μόνο 1.36Volts Load, 1.352Volts Idle με 1.375 Volts από BIOS. Με ένα κλικ πιο χαμηλά από αυτά σταματά ο Νο4 πυρήνας στα 50 λεπτά (Prime95)

Και έτσι μένω εδώ, μιας και είμαι με αέρα (Νoctua). Όχι και άσχημα:

attachment.php?s=&postid=621348

4+ ώρες Prime95

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή σκοπεύω να παρω και γω εναν Q6600 G0 μπορω να εχω απο καποιον σας ενδεικτικα ποσο δουλευει σε idle-load με stock ψυξη και stock συχνοτητα.

Επιπλεον θα με βόλευε να ειχα και μια αποψη σε με μια καλή ψυκτρουλα (αερα παντα) στα stock GHz?? Ευχαριστώ εκ των προταιρων.

**Διαβασα ολες τις σελιδες αλλα θελω λιγη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πιστευω οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολυ οχι απλα πολυ :o ειμαι και εγω με αερα στα 3.6 με το cooling της υπογραφης και με τις θερμοκρασιες περιβαλλοντος που εχουμε τωρα max παω 63-65 βαθμους *με κλειστο κουτι* .. ? ο QUAD σου εχει να δωσει πολυ ακομα σε θεμα o/c καθως τα 3200 δεν θεωρειτε καμια ιδιαιτερη συχνοτητα για Q6600 ... μηπως να αλλαζες καμια παστουλα ? μηπως δεν παταει καλα η ψυχτρα ? μ ηπως να εβρισκες καμια thermalright extreme μεταχειρο ? το ρευμα μου φαινεται σωστο οποτε κατι δεν παει καλα στο setup της ψυχτρας η την αποδοση της... :confused: :...:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... δεν ξερω την επιδοση της ψυχτρας αλλα πιστευω οτι ειναι μεγαλες οι θερμοκρασιες :( το coretemp τι δειχνει ? εκτος οτι ειναι μεγαλες μετα απο καποια θερμοκρασια ενεργοποειτε throttling στο cpu και δεν λειτουργει σωστα ... αμα δεν βγαλεις ακρη προσπαθησε να δοκιμασεις μια ultra extreme της thermalright ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το μετανιωσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.