Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

EDIT (στο ΕDIT)

Κοιτα αποστάτες ή stand σκεφτόμουνα.... τώρα τα ροδάκια ειναι λύση αλλα θέλω να αποφυγω το κατέβασμα του κουτιου απο το γραφείο... με εχει βολέψει και θέλω να το καμαρώνω κιόλας...;)

ΒΤW Τι διάταξη του εχεις? Σκέφτομαι να το γυρίσω (για 25η φορά :p) σε inverted ΑΤΧ... To ψυγειο ειναι εξωτερικό δηλαδή ε? Για θερμοκρασίες δεν σε ρωτάω εκανα τους υπολογισμους μου... σουπερ εισαι....

@ gbak : Τωρα που λυσαμε το πρόβλημα, με τις θερμοκρασίες σου τι γίνεται βελτιώθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
...... από gbak [Σήμερα, στις 21:39]

λοιπον το κουνημα επιασε...εφυγε ο αερας και με ενα εξτρα bleed που του κανα....και η ροη ειναι κανονικη παντου...τωρα μενει να αλλαξω τα λαστιχα στο block...

chessman αυτη την διαταξη ακολουθω...

Αυτή είναι λογική και καλή διάταξη.

Πολύ ωραίους χώρους έχει το case σου. Οι ανεμιστήρες του ψυγείου είναι καλά τοποθετημένοι. Αρκεί να υπάρχει άνοιγμα να μπαίνει ο αέρας από κάτω. Προφανώς όσο μεγαλύτερα είναι τα ποδαράκια - ροδάκια, τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@perp ATX διαταξη κανονικα με το ψυγειο εκτος.33C idle-56C load @ 27C room temp @ 3800mhz @ 1.44Vcore @ coretemp 0.95.4

θα πρεπει να βελτιωθηκαν λογικα τωρα.........αλλιως τον βλεπω να πηγαινει για 3πλο ψυγειο..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 23:54]

@perp ATX διαταξη κανονικα...

θα πρεπει να βελτιωθηκαν λογικα τωρα.........αλλιως τον βλεπω να πηγαινει για 3πλο ψυγειο..:p

Α μάλιστα...σκεφτομουνα μήπως το inverted ΑΤΧ κανει καλυτερο setup για υδροψυξη....

Μα τριπλο δεν ειναι το ψυγειο που εχει ο gbak??? :blink: Ετσι κατάλαβα... το σχεδιάγραμμα το ειδα σαν indication για το flow και μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 00:58]

ναι ρε σεις τριπλο εχω....τελικα τα ιδια απο θερμοκρασιες αλλαξα και τα λαστιχα στο in και out...

2006279178500048227_rs.jpg

Ενταξει αφου ελυσες το θέμα με τις φυσαλίδες εισαι άρχοντας... για 3.6 νομιζω μια χαρά εισαι παντως απο θερμοκρασίες... μην ξεχνας και το B3 stepping issue στους quad....

Πρόταση:

Εχεις σκεφτεί να βαλεις τις εισόδου/εξοδους του ψυγειου σου μπροστά?? Εγω ετσι σκεφτομαι να το βάλω και για αισθητικους λόγους αλλα και για καλύτερη ροή αφου θα χρησιμοποιεις ετσι κοντύτερους σωλήνες... απλά προτείνω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 22:58]

ναι ρε σεις τριπλο εχω....τελικα τα ιδια απο θερμοκρασιες αλλαξα και τα λαστιχα στο in και out...

gbak, όπως φαίνεται στη φωτογραφία, στο κάτω μέρος που είναι το ψυγείο (και δε φαίνεται παρακάτω) είναι ανοικτό το "κουτί" ; Το έχεις κόψει ή κάτι τέτοιο ; Παίρνει αέρα το ψυγείο απ΄έξω ; Αν όχι και ο αέρας που το ψύχει είναι αυτός που είναι μέσα στο κουτί, τότε δεν ψύχεται καθόλου καλά. Βέβαια εάν το πλαϊνό είναι ανοιχτό (που είμαι βέβαιος ότι ανοιχτό το έχεις, εφόσον κάνεις δοκιμές) τότε θάπρεπε να αερίζεται ικανοποιητικά. Πάντως στο ξαναλέω ο καύσωνας δεν είναι κατάλληλη περίοδος να ελέγξεις τις θερμοκρασίες. Θεωρώ επίσης ότι έκανες προσεκτική εξαέρωση, γιατί ακόμη και με το τανκ, απαιτείται κάποιος χρόνος και καλό κούνημα στα λάστιχα, στην αντλία και κυρίως στο ψυγείο.

Δεν θέλω να σε βάζω στον παραμικρό κόπο, αλλά εάν από κάτω από το ψυγείο δεν υπάρχει άνοιγμα, τότε οι ανεμιστήρες τι αέρα τραβάνε και από που ; Μάλλον θα πρέπει να τους βάλεις σε διάταξη push. Σκέψου το και συ λίγο λογικά. Φυσικά το πλαϊνό θα πρέπει τότε νάναι ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

γεγονος ειναι οτι απο κατω δεν ειναι ανοιχτο τελειως το στακερ θα λεγα κατα το ημισυ μαλιστα ειδικα το ενα φαν ειναι σε κλειστη περιοχη...γι αυτο δεν γινεται σωστο cooling....απο οτι δειχνει η κυκλοφορια του νερου ειναι ικανοποιητικη...εχεις δικιο Chessman

perp αν το βαλεις μπροστα το ψυγειο ειδικα το τριπλο δεν χωραει θα σου βρισκει πανω στην pump...τερματιζει

το καλυτερο που χω δει μεχρι στιγμης απο θερμοκρασιες ειναι αυτο

2005196522012377467_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 00:31]

το καλυτερο που χω δει μεχρι στιγμης απο θερμοκρασιες ειναι αυτο

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες, για τις συνθήκες που είναι στην Αθήνα αυτήν την εποχή και για αυτό το Vcore. Μην το παιδεύεις πολύ και αγχώνεσαι. Το βλέπεις πάλι σε ....ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει δίκιο ο gbak... το ανοιγμα που εχει το 810 ειναι μικρότερο απο το ψυγειο... μαλλον για 2πλο ειναι περισσότερο παρά για 3πλο...

πάντως επειδη για διάφορους λόγους (χρόνος, δουλειά, χώρος) δεν νομίζω οτι συντομα θα κανεις κάνα κοψιμο... εγω αν μου επιτρέπεις θα σου πρότεινα να βάλεις αποστάτες.. τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω γιατι βαριέμαι αφόρητα αυτον τον καιρό να κανω και άλλη μοντα...

Μαλλον η Elheim 1048 που εχεις εχει μεγαλύτερες διαστάσεις απο την Laing D5 την δικιά μου γι αυτό δεν σου χωράει...

Παντως οπως λέει και ο chessman... οι θερμοκρασίες ειναι μια χαρά...σημερα κιόλας βρήκες και την μέρα με την ζέστη να μετρήσεις....:p

EDIT:

@ chessman: Σε ποσες μέρες σου ηρθαν τα πράγματα απο τον eleven?? Τα χω ολα εκτός απο τανκ και block....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 00:30]

Ευχομαι να ευτυχησεις με τα 45 [nm] . [;)]

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ρε συ που δεν καταλαβαίνω?

’σε με να κάνω οτι θέλω με τα nm...εσύ που κολλάς στο κάτω κάτω αν εγώ και ο Doom γουστάρουμε Cascade για τους Quad @ 4200 για 24/7?

Φιλικά πάντα:flower:

By the way εσύ με πόσα είσαι ευχαριστημένος [nm] ?

Link to comment
Share on other sites

........από perp [Σήμερα, στις 00:58]

@ chessman: Σε ποσες μέρες σου ηρθαν τα πράγματα απο τον eleven?? Τα χω ολα εκτός απο τανκ και block....

Από Αθήνα τα πήρα όλα από πλαίσιο. Δυστυχώς δεν είχαν τανκ eleven, μόνο το block.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 10:00]

Από Αθήνα τα πήρα όλα από πλαίσιο. Δυστυχώς δεν είχαν τανκ eleven, μόνο το block.

Ευτυχώς όλα εντάξει chessman :) ... μόλις με πηραν τηλέφωνο γιατί ειχα κάνει την παραγγελία απο τον υπολογιστή στην δουλειά και προφανώς τα proxy στον Βενιζέλο "κολλησαν" την παραγγελία... :p

Αντε να τα βάλω πάνω μπας και κατεβουμε λίγο σε θερμοκρασίες γιατί καυσωνας και κλόκια ειναι γμτ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 08:13]

Κανένα πρόβλημα . Κάνε κέφι εσύ . :flower: Η ευτυχία έρχεται στα 4200 .

Έτσι...αμα δεν περνάει Blend στα 4200 για 24ωρα πώς να ησυχάσω...

Οκ τέλος απο μένα το offtopic...:hi:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι...αμα δεν περνάει Blend στα 4200 για 24ωρα πώς να ησυχάσω...

Bασικά σε ρώτησα αν θυσίαζες 400-500mhz και να γυρνουσες σε νερό [αλλα δεν απαντησες και ειπες τα δικά σου . ] Για τον απλό λόγο του ότι σε κύριο pc [και οχι για ενα spi 1m . ] phase change system ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ και ταυτόχρονη χρήση κλιματισμού επειδή το phase change [chiller - vapochill - custom ss] αποβάλλει μέσω compressora και condenser τρελή ζέστη μέσα στο δωμάτιο .

Αν πχ καλοκαιριάτικα τρέχεις 24ωρα πριμε.... πρεπει να εχεις και 24ωρα και το κλιματιστικο ανοικτό [που θα δουλειεει και αυτο υπερωρίες με την σειρά του , αφου δεν θα ψύχει ενα απλο δωμάτιο αλλα ενα δωμάτιο με Phase change 24ωρα λειτουργίας . που βγάζει καυτο αέρα απο την exhaust. ]

Aυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστο όταν χρησιμοποιούσα phase change [πριν κανα 2χρονο ] γιαυτο σε ρώτησα και γιαυτο ειμαι και της άποψης για κάθε μέρα λειτουργία καλύτερα νερό και σιγά το μισο Ghz.

My 2 C . [Tελος και απο μένα. ] ., :) /

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

@gbak, το τριπλο σου ειπε τιποτα?

τι να μου πει?....πρωτη δοκιμη με custom λογικα μια χαρα ειναι..δεν ειχα εμπειρια δηλαδη απο αλλο ψυγειο...απλα ετσι τελικα οι θερμοκρασιες που ειχα σε default τον τετραπυρηνο με αερα...καταφερα με την υδροψυξη να τον κρατησω σε αυτες τις θερμοκρασιες αλλα σε 400x9 @3.600 και με vcore 1.475...καλα ειναι πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.