Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

Εχω και 3-5C διαφορά σε temperature αναμεσα σε core1/2 και 3/4....:eek:

@ BlueChris & everyone : Εισαι καλυτερα με 8χ multi ? Γιατι βλεπω οτι εισαι στα 8χ450, αντι για 9χ400. Εγω δεν εχω προλαβει ακομα να παιξω με 8χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

@sstav: Δεν βλέπω κάτι κακό στo cpu ή στην ψύκτρα. Νομίζω ότι έχεις βάλει περισσότερη "παστα" από ότι πρέπει. Για δοκίμασε με Ceramique που είναι πιο εύκολη στην τοποθέτηση. Μερικοί CPU είναι πιο ζεστοί από κάποιους άλλους του ίδιου batch αλλά και μπορεί να θέλουν και περισσότερα ρεύματα.

Σε 6600 Β3 @ 2700ΜΗζ με 1.29V και Scythe Infinity είχα 68-70 σε κάθε core.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

Γιατι το speedfun μου δειχνει ολα τα cores -15C απο CoreTemp & TAT ???

::eek: :eek: :confused:

To 71 egine 56..!?

Γιατί οι Q6600 έχουν Τjunction 100 ενώ το speedfan υπολογίζει 85,οπότε αν βάλεις στο Temperature offset +15 θα δείχνει ακριβως τα ίδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλά τα λέτε αλλα το βράδυ σας έχω σταυρόλεξο για δύσκολους λυτες.... οταν γυρίσω από την δουλειά με το καλό θα σας ανεβάσω φωτος και screenshots για να παίξουμε το παιχνίδι "Βρείτε το λάθος" οσον αφορά υδρόψυξη, θερμοκρασίες και quad...

Μια μικρή γεύση τώρα σε idle, default με υδρόψυξη...

2001041132152366743_rs.jpg

Και αυτά οταν είχα πάνω την thermalright... (ποσταρισμένη στο θέμα "Overclocking με P5KDeluxe")

2004910773688646971_rs.jpg

Οπότε sstav σου πήρα την πρωτιά.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@AN7 overclocker :

Xmm, Και τι σημασια εχει το ΤJunction ? Δεν ειναι το actual, αλλα to max που κανει shutdown για protection ..

Core Temp shows Tjunction 85c (or 100c), which is an incorrect term. The proper expression is Tjunction Max 85c (or 100c), which is the term defined by Intel as shown above in the Specifications section, and as represented below:

Tjunction Max = Shutdown

Το θεμα λοιπον ειναι ποια ειναι τα σωστα temps ?

Με τον 6300 δεν ειχα διαφορες...

:blink:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/221745-11-core-temperature-guide

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9 [Σήμερα, στις 11:50]

Εχω και 3-5C διαφορά σε temperature αναμεσα σε core1/2 και 3/4....:eek:

@ BlueChris & everyone : Εισαι καλυτερα με 8χ multi ? Γιατι βλεπω οτι εισαι στα 8χ450, αντι για 9χ400. Εγω δεν εχω προλαβει ακομα να παιξω με 8χ.

Με 8χ450 πήγα ποιο εύκολα στα 3.6 παρά με 9χ400... μου έσκαγε το PI και γενικώς ότι είχε σχέση με τεστ του μαθηματικού επεξεργαστή... (τα FPU test του Everest μου το ανατινάζανε π.χ.) ... τώρα ανατινάζομαι μόνο αν πάω πάνω από 8χ475.... αν και με 8χ470 που έχω φτάσει και είναι όλα καλά δεν τολμάω να τρέξω κάτι για πάρα πολύ ώρα παρά μόνο για δοκιμές γιατί τα cores ποιάνουν 80oC!!! Εκεί όντως τη θέλω την υδρόψυξη για να είμαι καλύτερος σε load.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

@AN7 overclocker :

Xmm, Και τι σημασια εχει το ΤJunction ? Δεν ειναι το actual, αλλα to max που κανει shutdown για protection ..

Το θεμα λοιπον ειναι ποια ειναι τα σωστα temps ?

Με τον 6300 δεν ειχα διαφορες...

:blink:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/221745-11-core-temperature-guide

’μα δείς τον αλγόριθμο υπολογισμού της θερμοκρασίας

ntel defines a certain Tjunction temperature for the processor. In the case of Yonah it is 85C° or 100C°. First of all the program reads from a Model Specific Register (or MSR), and detects the Tjunction temperature. A different MSR contains the temperature data, this data is represented as Delta in C° between current temperature and Tjunction.

So the actual temperature is calculated like this 'Core Temp = Tjunction - Delta'

The size of the data field is 7 bits. This means a Delta of 0 - 127C° can be reported in theory. But from preliminary tests, the reported temperature doesn't go below 0C°, no matter what kind of cooling was used.

Σε κάλυψα?

@Σπύρο.

Να σου πώ την αλήθεια τώρα που το ξαναβλέπω ίσως να μην πατάει στο κεντρο αλλά λέω ίσως γιατί απ τις photo δεν μπορώ να σου πώ πολλά :(

Link to comment
Share on other sites

@Σπύρο.

Να σου πώ την αλήθεια τώρα που το ξαναβλέπω ίσως να μην πατάει στο κεντρο αλλά λέω ίσως γιατί απ τις photo δεν μπορώ να σου πώ πολλά :(

η ψύκτρα πάντως με τον χάρακα φαινόταν επίπεδη....δες λίγο και τα Pins του επεξεργαστή;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Λοιπόν καλά τα λέτε αλλα το βράδυ σας έχω σταυρόλεξο για δύσκολους λυτες.... οταν γυρίσω από την δουλειά με το καλό θα σας ανεβάσω φωτος και screenshots για να παίξουμε το παιχνίδι "Βρείτε το λάθος" οσον αφορά υδρόψυξη, θερμοκρασίες και quad...

Μια μικρή γεύση τώρα σε idle, default με υδρόψυξη...

Και αυτά οταν είχα πάνω την thermalright... (ποσταρισμένη στο θέμα "Overclocking με P5KDeluxe")

Οπότε sstav σου πήρα την πρωτιά.... :hehe:

Σαν στραβό πάτημα cpu/block φαίνεται.

Δεν μας ποστάρεις και το πάτημα του block μπάς και βγάλουμε καμια άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 14:27]

Αυτό στα πινς δεν είναι τπτ.

Μπορεί να είναι αποτυπώματα χεριού απο τότε που τον βαλαμε μαζί.Με οινοπνευμα η βενζίνη δεν καθάριζε?

Επίτέλους μια απάντηση για αυτό που με ανησυχούσε μήπως ήταν κάτι πιο σοβαρό....

Όχι δεν το δοκίμασα- φοβάμαι να βάλω χέρι ειδικά στα pins.....αλλά την βλέπω την δουλειά μας .....:upside: :whistling :whistling

δες και το Perp...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Επίτέλους μια απάντηση για αυτό που με ανησυχούσε μήπως ήταν κάτι πιο σοβαρό....

Όχι δεν το δοκίμασα- φοβάμαι να βάλω χέρι ειδικά στα pins.....αλλά την βλέπω την δουλειά μας .....:upside: :whistling :whistling

δες και το Perp...

Μην μασας ρε,δεν παθαίνουν τπτ τα πινάκια,μαλλον έχεις τα δακτυλικά μου αποτυπώματα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@ sstav

Πάρε ένα ξυραφάκι,μια λεπίδα κάτι τεσπα,και βάλτο πάνω στην επιφάνεια του cpu και της ψύκτρα μπροστά από φως για να δεις που υπάρχει το πρόβλημα..

Πάντως αν θες να σιγουρευτείς για την ψύκτρα θα σου πρότεινα να της ρίξεις ένα lapping..

Τώρα αν είναι στραβό το IHS του cpu,δε μπορείς να κάνεις κάτι,εκτός αν λαπάρεις κι αυτό,αλλά θα πρέπει να αποχαιρετήσεις την εγγύηση..

Να στράβωσε η ψύκτρα τον επεξεργαστή είναι λίγο απίθανο..Αν είναι θα είχε απ' την αρχή λογικά το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω σημερα εναν q6600 G0. Εχω μεινει αφωνος απο το ποσο κρυος ειναι. Με τον 6400 στα 3,6 με 1,45 vcrore ειχα απο coretemp μετα απο 2 ωρο prime 72-75 σε core 1 kai core 2 αντιστοιχα. Με τον q6600 στα 3,6 παλι με 1,42vcore εχω μετα απο 2ωρο prime 67 στο πιο ζεστο core με τα αλλα να ειναι 2-3 βαθμους κατω.

Και ολα αυτα με μια ultra 120 την απλη οχι extreme. Αυριο θα εχω και screenshots γιατι τωρα τρεχει prime full να δω αν εχει οντως σταθερα τα 3,6. :D

Link to comment
Share on other sites

Με 1,42 πεταξε λαθος στις 2μιση ωρες περιπου. Οποτε πηγα την ταση στα 1,45 και τρεχει τωρα 5μιση ωρες χωρις λαθος. Αλλα οι δυο πυρηνες εχουν πλεον διαφορα 4-7 βαθμους απο τους αλλους ενω πριν ειχαν max 2-3. Μαλλον δεν εκατσε πολυ καλα η as5. Ισως ξανατοποθετησω την ψυκτρα αργοτερα. Οριστε και ενα screenshot μετα απο 5μιση ωρες περιπου prime.

post-92-1416073190,6782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας για μια ακόμα φορά την ψύκτρα (thanx gbak@) και βάζοντας στην θέση της thermalright 120 (της απλής) την Extreme έκδοση η θερμοκρασία έπεσε κατά 3-4 βαθμούς

:clap: :clap: στα 400χ8 με κλειστό κουτί, καθόλου AC ktl.

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι δεν στηρίζεται όπως θα πρεπε...δεν είναι ακίνητη αν και έχω σφίξει τις βίδες τέρμα... Το είχατε παρατηρήσει και σεις @gbak @perp;;;;;

επίσης δεν σταθεροποιείται...ανεβαίνει 51-52 ..τώρα έιναι 47-44

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.