Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Μπραβο ρε Σπύρο... επιτέλους...είδες που στα λέγα οτι φταίει η ψύκτρα και οχι ο cpu? Τωρα εχεις 2 thermalright xtreme να συναλλάζεις κιόλας.... :D Το κουνημα ειναι νορμαλ οπως ειπε και ο bro....

Ελπίζω να υπάρξει η ίδια κινητοποίηση απο τους labites και στο δικο μου θέμα που θα ανεβάσω σε λιγάκι... κατσε να φάω την πίτσα και παω για φωτογράφηση του θέματος... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τέλειες καρατέλειες δεν ειναι... πάντως μην ξεχνάς και άλλους παράγοντες που επηρεάζουν την θερμοκρασία και που δυστυχως δεν τους αναφέρουμε ολοι κάθε φορά αλλα γνώμη μου ειναι οτι βοηθούν στην κατανόηση των θερμοκρασίων που διαβάζουμε...

1) Κουτί (ανοιχτό-κλειστο, τυπος, υλικά κατασκευής κτλ)

2) Θερμοκρασία δωματίου

3) Ανεμιστήρες (ποσότητα και προσανατολισμος)

4) Air Flow και γενικα σετάρισμα του εσωτερικού

Εχοντας αυτα λοιπόν κατα νου πιστευω οτι εισαι σχετικά καλά... ενα καλο τεστ σιγουρα θα ήταν μια τραμπα του QUAD σου σε αλλο συστημα πάντως απο αυτό που βλέπω σιγουρα ο quad σου δεν ειναι προβληματικος απο θέμα θερμοκρασιών...

Link to comment
Share on other sites

στα 3.7G (μονο με 8χ multi παει εδω..) εχω 80αρες σε 2 core (full load)...!

..Και δεν ειμαι και prime 4x stable για πολυ στα 3.7..χτυπαει ενα core μετα απο καποια ωρα.

Τωρα αν φταει το P965 mobo η το cpu δεν ξερω..

Τεσπα μεχρι 3.5G για μενα 24/7..

post-378-1416073191,5227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως θα γινει ρε γμτ η τραμπα...τωρα θα στησω ενα μηχανακι ενος φιλου...εαν οντως εχει G0...θα γινει η τραμπα για πλακα...:hehe:

ασε που δεν ασχολειται καν με oc οποτε μια χαρα θα ειναι το b3...

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει ο άνθρωπος για να ξεχωρίσει ξέρω και λέω... αν είχαμε ολοι G0 μετα τι θα βρίσκατε για να κάνετε κοντρίτσες? μπρα-ντε-φερ? κατέβασμα των φερμουάρ? :p ήρεμα guys... από ποτε τα συγκριτικά που ολοι επικαλείστε σε εγκυρα sites πάνε περίπατο? H μηπως ξεχνάτε τι έλεγαν? ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ίδιος με το stefanos9 είμαι... μέχρι 3.6 όλα καλά... από εκεί και πάνω με αέρα αρχίζουν τα πανηγύρια.... βασικά με 3.78 στα 473 το FSB ξεκινάω αλλά δεν τολμάω να κάνω Bench γιατί χτυπάω 80άρες στα Core.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι θερμοκρασίες δεν μεταβλήθηκαν σημαντικά παρά την αλλάγή της ψύκτρας...48-48-44-50 στα 4χ800 με vcore 1,32 ενω σε idle δεν σταθεροποιείται (φαίνεται idle ) αλλά τρεμοπαίζει 48 σε 51....κάτι άλλο παίζει .......Mου χε βγάλει την πίστη ... θέλω κάτι σταθερο-ομαλό (και για να εξηγούμαι κατι που να είναι στον μεσο όρο των κατέχοντων παρόμοιων συστηματων) και να μην ξανασχοληθώ ...δεν μπορώ να το χαρώ το γαμ$##**#. Θα του βάλω φουρνέλλο!!!!!

Για τα settings του bios http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=596726#post596726 post 276

@perp : μην αρχίσεις να φωνάζεις!!!! σα ακούω ως εδω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.