Jump to content



Συμβουλές για αγορά laptop


exmc2

Recommended Posts

Έχω πάρει την απόφαση να αγοράσω ένα laptop και μετά από μια σύντομη έρευνα έχω καταλήξει στη πρόταση του "ΠΛΑΙΣΙΟΥ" για τον Satellite A200-19L. Αν κάποιος έχει μια συγκεκριμένη άποψη για αυτή την αγορά, θα χαρώ να την μοιραστεί μαζί μου.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=963526

Link to comment
Share on other sites

Cpu ιδια ειναι και στο acer (t2000-2,0) εκτος και αν μιλας για το μικροτερο μοντελο.

Αν εξαιρεσεις το μεγαλυτερο hd τα ιδια με acer 5920 ειναι (ο acer εχει καλυτερη vga) σε ακριβοτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θα πρότεινα αυτό. 400 euro φτηνότερο, τρία χρόνια εγγύηση και σαφώς καλύτερη κάρτα γραφικών. Κάνεις υποχώρηση στο δίσκο, αλλά από την άλλη μπορείς να του βάλεις XP και να έχεις +10% στις επιδόσεις. Το toshiba θα το πάρεις υποχρεωτικά με Vista και είναι joker αν θα καταφέρεις να τους βάλεις XP μόνος σου.

Να μην σχολιάσω για το support της ACER και της Toshiba. Μια "γρατσουνιά" να σου πάθει, θα στο κρατήσουν για κανά μήνα... Μνήμες να θελήσεις να του βάλεις, θα σου ζητήσουν 300 euro, όταν στην "πιάτσα" τις αγοράζεις με 100...

edit : Προσοχή στα acer 59xx, ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να πάρουν XP και δεν θα βρείτε drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

edit : Προσοχή στα acer 59xx, ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να πάρουν XP και δεν θα βρείτε drivers.

πως είσαι σίγουρος για αυτό?Μόνο Drivers για το controller δε χρειάζονται?Δεν υπάρχουν αυτοί γενικά? Αν δεν υπάρχουν τώρα θα βγούν σύντομα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πως είσαι σίγουρος για αυτό?Μόνο Drivers για το controller δε χρειάζονται?Δεν υπάρχουν αυτοί γενικά? Αν δεν υπάρχουν τώρα θα βγούν σύντομα πάντως.

To έχω ψάξει μέσω της επίσημης ACER. Αφενός δεν δίνουν drivers στο download section της αντίστοιχης σειράς, αφενός η ACER έχει σταματήσει στις καινούριες σειρές της την υποστήριξη XP. Δεν υπάρχουν drivers και δεν πρόκειται να βγουν γιατί η ACER δεν θα υποστηρίξει XP.

Φίλος ήθελε να αγοράσει και τελικά σκαλώσαμε στο θέμα αυτό και δεν αγοράσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Η Acer απο εμπειριες φιλων ειναι φτηνη ειναι αρκετα καλη αλλα ειναι και να μην σου τυχει. Αν σου κατσει την εκατσες απλα μεχρι να ερθει θα το εχεις ξεχασει οτι εχει laptop.

Εγω προσωπικα εχω ενα fujitsu και ειναι πολυ καλο και εχει και αριστο service. Μια φορα μου χρειαστηκε το service και ηταν πολυ αμεσο και καλο. Βεβαια αυτο ηταν και πριν απο 3 χρονια οποτε πλεον δεν ξερω τι παιζει.

Οταν ειχα ενα dell με ειχε εντυπωσιασει το ποσα πραγματα ειχε το site, ειχε ακομα και pdf πως να το κανεις κομματια. Και επισης το οτι μπορεις να προσαρμοσεις τον υπολογιστη που θα αγορασεις στις αναγκες σου ειναι πολυ βολικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.