Jump to content



Help_for linux!


jimakos21

Recommended Posts

Λοιπον, παιδια μετα απο αρκετο καιρο πιστευω πως ηρθε η ωρα να ασχολιθω λιγο με ενα πιο σοβαρο λειτουργικο απο τα windows..Αλλα δεν ξερω απολυτος τπτ. Δλδ

Αρχικα ποια εκδοση να βαλω???

Αλλα και γενικοτερα δωστε μου σας παρακαλω τις πληροφοριες για εναν πρωταρη στο λειτουργικο που θα τον βοηθησουν να το μαθει..!:wassat: :wassat:

Δωστε μου τα φωτα σας!

Σας παρακαλω........!!:tomato:

Ευχαριστω! :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

μια από τις ευκολότερες διανομές είναι το ubuntu το οποίο είναι και livecd

άρα μπορείς να κάνεις boot από αυτό χωρίς να περάσεις/αλλάξεις τίποτα στο pc σου

και να το δοκιμάσεις

ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/7.04

απο το παραπανω λινκ κατεβασε το ubuntu-7.04-desktop-i386.iso κανε το burn σε ένα cd

και κανε boot από αυτο

για βοήθεια και how to ktl δες στο http://ubuntuforums.org/

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και τα windows θα πειραξει αν τα βαλω στον ιδιο σκληρο εεε??

Εχω ενα μικρο prob με το install :wall: :wall:!

Αλλα....Ειμαι αποφασισμενος να αποχαιρετισω τη microsoft εστω να παλεψω χωρις αυτη γτ πραγματικα ειναι αθλια η κατασταση της...!

Εdit: Μεχρι να ωριμασουν τα βιστα τουλαχιστον

Edit2: Και ασε που κακο δεν ειναι να μαθαινεις και 2 πραγματα παραπανω για αλλα λειτουργικα....

Που εκουγετε πως ειναι κ καλυτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 21:26]

Επειδη εχω και τα windows θα πειραξει αν τα βαλω στον ιδιο σκληρο εεε??

Εχω ενα μικρο prob με το install :wall: :wall:!

Αν εννοείς στο ίδιο partition, τότε ναι θα πειράξει και πάρα πολύ. Δεν πρέπει να τα έχουμε όλα χυμαδιό. Οπότε μέσω του installer πρέπει να φτιάξεις τουλάχιστον 2 νέα partitions. (Αν δεν έχεις free χώρο κάνε resize το partition των win.), ένα / κι ένα swap.

Επίσης θα πρότεινα να ψάξεις λίγο τις (αμέτρητες) επιλογές σου πριν κάνεις install. Π.χ. πήγαινε στο distrowatch.org να δεις διανομές.

Πες τι πρόβλημα έχεις κι αν μπορούμε θα το λύσουμε.

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 21:26] Αλλα....Ειμαι αποφασισμενος να αποχαιρετισω τη microsoft εστω να παλεψω χωρις αυτη γτ πραγματικα ειναι αθλια η κατασταση της...!

Αν θέλεις παιχνίδια πάντως μάλλον δεν μπορείς να πετάξεις τα windows στα σκουπίδια! Αν και πολλά παίζουν μέσω wine/cedega στο linux (το wow π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 19:40]

Αν εννοείς στο ίδιο partition, τότε ναι θα πειράξει και πάρα πολύ. Δεν πρέπει να τα έχουμε όλα χυμαδιό. Οπότε μέσω του installer πρέπει να φτιάξεις τουλάχιστον 2 νέα partitions. (Αν δεν έχεις free χώρο κάνε resize το partition των win.), ένα / κι ένα swap.

Επίσης θα πρότεινα να ψάξεις λίγο τις (αμέτρητες) επιλογές σου πριν κάνεις install. Π.χ. πήγαινε στο distrowatch.org να δεις διανομές.

Πες τι πρόβλημα έχεις κι αν μπορούμε θα το λύσουμε.

Αν θέλεις παιχνίδια πάντως μάλλον δεν μπορείς να πετάξεις τα windows στα σκουπίδια! Αν και πολλά παίζουν μέσω wine/cedega στο linux (το wow π.χ.)

:boxed: :boxed:Λοιπον, εχω 1 σκληρο με windows. Τα linux τα θελω γενικα...Δεν τρελενομια για παιχνιδια παιδια.. Μονο ντοτα παιζω.

μου ειπε λοιπον ενας φιλος μου ενα prog που χωριζει το δισκο σε part. Magic partitions i think....

Αλλα δεν ξερω τπτ..Παω ξυπολιτος στα αγγαθια....

Και τι επιπτοσεις θα εχει αυτος ο χωρισμος του δικου...

@@@ Εγω εχω 1 ικονικο cd με τα linux που εχουν μεσα φακελους.. Στο cd που θα bootaro γραφω ολους τους φακελους ή μονο το install..

@@@@ H εγγραφη γινετε παρομοια με windows?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 21:49]

:boxed: :boxed:Λοιπον, εχω 1 σκληρο με windows. Τα linux τα θελω γενικα...Δεν τρελενομια για παιχνιδια παιδια.. Μονο ντοτα παιζω.

μου ειπε λοιπον ενας φιλος μου ενα prog που χωριζει το δισκο σε part. Magic partitions i think....

Αλλα δεν ξερω τπτ..Παω ξυπολιτος στα αγγαθια....

Και τι επιπτοσεις θα εχει αυτος ο χωρισμος του δικου...

@@@ Εγω εχω 1 ικονικο cd με τα linux που εχουν μεσα φακελους.. Στο cd που θα bootaro γραφω ολους τους φακελους ή μονο το install..

@@@@ H εγγραφη γινετε παρομοια με windows?

To πρόγραμμα που λες είναι το Partition Magic και είναι για Windows. Υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα στο linux, αν και όταν κάνεις install το ubuntu ο installer σου λέει ότι μπορεί να κάνει αυτόματα το resize και το partitioning. Προβλήματα πάντα ενδέχεται να υπάρξουν αλλά δεν νομίζω ότι αν το κάνει ο installer θα πάθεις τίποτα.

Όταν λες εικονικό cd, εννοείς iso image έτσι? Πρέπει με ένα πρόγραμμα, nero ας πούμε, να γράψεις το iso image όπως είναι, έχει επιλογή.

Όταν λες η εγγραφή τι εννοείς? (Καίω λάδια σήμερα, για αυτό δεν περπατάει ο εγκέφαλος...)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι iso αλλα το ανοιξα κανονικα με alchohol και ειναι κανονικα αρχεια τωρα μεσα...

Δλδ βαζω στο cd to iso ή τα αρχεια μετα το alchohol????

Επεισης μπορεις να μου πεις πως ονομαζεται το προγραμα? Μπορεις να βρεις ενα(γι αυτο που χωριζει το δισκο λεω)

Και ο χωρος που θα χωρεσουν τα λινυξ θα εχει χωρο κ για τα αλλα files που θα θελω να τους βαλω..?

@@@@Κινδυνοι που υπαρχουν??

Εdit: Σας εχω τρελλανει στις ερωτησεις αλλα θελω να μαθω...Και πραγματικα το θελω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 22:02]

Κοιτα ειναι iso αλλα το ανοιξα κανονικα με alchohol και ειναι κανονικα αρχεια τωρα μεσα...

Δλδ βαζω στο cd to iso ή τα αρχεια μετα το alchohol????

Επεισης μπορεις να μου πεις πως ονομαζεται το προγραμα? Μπορεις να βρεις ενα(γι αυτο που χωριζει το δισκο λεω)

Και ο χωρος που θα χωρεσουν τα λινυξ θα εχει χωρο κ για τα αλλα files που θα θελω να τους βαλω..?

@@@@Κινδυνοι που υπαρχουν??

Εdit: Σας εχω τρελλανει στις ερωτησεις αλλα θελω να μαθω...Και πραγματικα το θελω πολυ!

Τότε όπως είναι το γράφεις κατευθείαν σε cd. Για να είναι bootable κτλ.

Το πρόγραμμα που λέω είναι το gparted (ή qtparted) και περιέχεται στο livecd του ubuntu, αν και υπάρχει και μόνο του σε ξεχωριστό cd. Όταν πας να τα περάσεις ο installer θα σου πει αν θες να τα κάνει μόνος του ή εσύ manually. Για το χώρο κοίτα να έχεις καμιά 10+ gb για / (το "βασικό" directory), και αν θες φτιάχνεις ξεχωριστό partition για το /home, όπου θα αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα σου (manually αυτά).

Κοίτα οι κίνδυνοι υπάρχουν στο ότι κάνεις resize ένα partition, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβάσαι.

Αν σου φαίνονται κινέζικα, μην ανησυχείς, σιγά-σιγά θα μπεις στο κόλπο. Αφού θες να μάθεις, θα μάθεις!:T:

EDIT

Μπες πρώτα στο livecd να νιώσεις, δες και κάποιον οδηγό, how to install και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Oκ παιδια! Θα τρεξω το live cd να δω πως ειναι κ τι παιζει και οταν ειναι να αποφασισω να το βαλω μονιμα θα ξαναξυπνησω το θεμα! ;) ;)

Σας ευχαριστω ολους!

Και κυριως εσενα seph1roth!:) :)

Edit: Υπαρχει τπτ να κανουμε τα λινυξ να παιξουν warcraft III??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 22:40]

Oκ παιδια! Θα τρεξω το live cd να δω πως ειναι κ τι παιζει και οταν ειναι να αποφασισω να το βαλω μονιμα θα ξαναξυπνησω το θεμα! ;) ;)

Σας ευχαριστω ολους!

Και κυριως εσενα seph1roth!:) :)

Edit: Υπαρχει τπτ να κανουμε τα λινυξ να παιξουν warcraft III??

Να 'σαι καλά. Εδώ είμαστε.

Για το Warcraft III : The Frozen Throne: 1.x από ότι είδα παίζει μιά χαρά αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

(μπορείς να δεις για windows εφαρμογές, το βαθμό που δουλεύουν εδώ

http://appdb.winehq.org/

μέσω του wine, ενός προγράμματος που κάνει τις εφαρμογές win να παίζουν μέσω linux.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, παιδια ξανα ξυπναω το ποστ γτ υπηρξε προβλημα και με το livecd!

Λοιπον, κανς το burn κανονικα σε iso κ κανω restart το pc!

Ανοιγει κανονικα και εμφανιζετε το install menu του ubuntu!

Εχει πολλες επιλογες οπως intsall text..., instal text manufactures, resque broken pc,.. first boot from hard disc , memtest.

Και επισεις εχει να φιγω τελειως απο το menu και να μπω στην λειτουργια του livecd!

Οποια επιλογη ομως και να πατησω το pc μου βγαζει μαυρη οθονη που λεει:

Kernel alive

...............................(κατι αλλα που δεν θυμαμε) 10000000@ 8000 d000

Kαι παγωνη η οθονη! Δεν τρεχει ουτε το rom ουτε τπτ!

:hm:

Plzz help me :hm::hm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, παιδια ξανα ξυπναω το ποστ γτ υπηρξε προβλημα και με το livecd!

Λοιπον, κανς το burn κανονικα σε iso κ κανω restart το pc!

Ανοιγει κανονικα και εμφανιζετε το install menu του ubuntu!

Εχει πολλες επιλογες οπως intsall text..., instal text manufactures, resque broken pc,.. first boot from hard disc , memtest.

Και επισεις εχει να φιγω τελειως απο το menu και να μπω στην λειτουργια του livecd!

Οποια επιλογη ομως και να πατησω το pc μου βγαζει μαυρη οθονη που λεει:

Kernel alive

Kernel direct.......................(κατι αλλα που δεν θυμαμε) 10000000@ 8000 d000

Kαι παγωνη η οθονη! Δεν τρεχει ουτε το rom ουτε τπτ!

:hm:

Plzz help me :hm::hm:

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες γιατί να πάει απευθείας στα βαθιά το παλικάρι.. Καλύτερο κατά την γνώμη μου να βάλει τα Suse ή τα FEdora που είναι πολύ πιο οικεία στον χρήστη... Εγώ έχω τα Suse στο Pc μου και στο Install ήταν πολύ εύκολα... (μετά όμως θέλει κάποιο ψάξιμο που βαρέθηκα να το κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 11:05]

Λοιπον, παιδια ξανα ξυπναω το ποστ γτ υπηρξε προβλημα και με το livecd!

Λοιπον, κανς το burn κανονικα σε iso κ κανω restart το pc!

Ανοιγει κανονικα και εμφανιζετε το install menu του ubuntu!

Εχει πολλες επιλογες οπως intsall text..., instal text manufactures, resque broken pc,.. first boot from hard disc , memtest.

Και επισεις εχει να φιγω τελειως απο το menu και να μπω στην λειτουργια του livecd!

Οποια επιλογη ομως και να πατησω το pc μου βγαζει μαυρη οθονη που λεει:

Kernel alive

Kernel direct.......................(κατι αλλα που δεν θυμαμε) 10000000@ 8000 d000

Kαι παγωνη η οθονη! Δεν τρεχει ουτε το rom ουτε τπτ!

:hm:

Plzz help me :hm::hm:

Με το μηχάνημα της υπογραφής σου, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην τρέχει το livecd. Έχω κάνει άπειρες εγκαταστάσεις σε AMDx2 και Nforce και Geforce 7xxx (64bit όμως) και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα. Το overclock που κάνεις, είναι σταθερό? Για γύρνα στα defaults από το bios και ξαναπροσπάθησε.

Υ.Γ. Έχεις κατεβάσει την 7.04 έκδοση? 32bit ή 64bit?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.