Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

..........από djklap175 [Σήμερα, στις 12:11]

Δεν με βοήθησε .........

Είναι πράγματι λάθος να γράφουμε την ίδια ερώτηση σε διαφορετικά threads. Προφανώς ο djklap175 έκανε λάθος και δεν το αρνήθηκε.

Από την άλλη μεριά, όταν γράφει κάποιος μια απάντηση, είναι γιατί θέλει να βοηθήσει. Το post που παραπέμπει ο Wizard! (από «papatsonis» http://www.thelab.gr/showthread.php...1719#post551719 ) είναι πολύ έξυπνο και χρήσιμο. Ίσως λίγο αργότερα να σου χρησιμεύσει.

Θέλω να τονίσω ότι όταν κάποιος έχει 3000+ post στο Forum, αυτά που γράφει έχουν μεγάλο ειδικό βάρος. Πρέπει όλοι όσοι έχουμε έρθει μετέπειτα στο Forum, να τα διαβάζουμε προσεκτικά.

Πρέπει να βάλεις ένα στόχο, για τον οποίο θα εκμεταλλευτείς τις μνήμες που έχεις. Εάν «τρέχεις» το σύστημά σου στα 2666 MHz (stock) τότε δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις μνήμες που αγόρασες (στα 1066MHz). Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν : ή να ανέβεις σε fsb (βλέπε manual overclocking) πχ από τα 266MHz να πας σε 300 κλπ ώστε να αναγκασθούν οι μνήμες σου να δουλέψουν κι αυτές ψηλότερα (με τον κατάλληλο διαιρέτη) ή να δουλεύεις τις μνήμες σου πιο χαλαρά (όχι στα 1066 αλλά για παράδειγμα στα 800, 900, 1000 κλπ) και να μείνεις σε Stock συχνότητα.

Είναι απολύτως δική σου η επιλογή . Αν αποφασίσεις να ανέβεις σε fsb (overclocking) πρέπει απαραίτητα να διαβάσεις πολύ καλά τον οδηγό για overclocking που έχει το Forum http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=127 Υπάρχουν κάποιες απαραίτητες προυποθέσεις για να κάνει κάποιος overclocking (καλή ψύξη, παρακολούθηση θερμοκρασιών κλπ, τα γράφει αναλυτικά ο οδηγός).

Εάν αποφασίσεις να μείνεις σε stock και να απολαύσεις τον Η/Υ σου τότε μην ανησυχείς που έχεις πολύ καλές μνήμες. Ας τις δουλεύεις και λίγο πιο χαλαρά, δε χάλασε ο κόσμος. Η ποιότητά τους θα φανεί μακροπρόθεσμα, έστω και αν δεν τις ζορίσεις από επιδόσεις.

Σε κάθε περίπτωση κάνε μια επιλογή και όταν πάρεις οριστική απόφαση, γράψε ακριβώς τι θέλεις να πετύχεις με τον Η/Υ σου, συμπλήρωσε ολόκληρη τη φόρμα με αυτά που λέει το Bios που έχεις και θα μπορέσω να βοηθήσω (και γω και άλλοι φίλοι στο Forum) περισσότερο πρακτικά.

ΥΓ : Στην πρώτη σελίδα (κεντρική) του site, πάνω αριστερά στα Tools ( http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=4824 )

θα βρεις όλα τα απαραίτητα βοηθήματα για να βλέπεις θερμοκρασίες, έλεγχο μνημών κλπ. Κυρίως διάβασε καλά τον οδηγό overclocking του Forum. Όλα θα γίνουν αλλά κυρίως πρέπει να μάθεις και να καταλάβεις το σύστημά σου, Και αυτό απαιτεί χρόνο. Γι' αυτό και ο Wizard! μιλά για σωστή λύση . Η σωστή λύση προυποθέτει ότι την έχεις ψάξει τη δουλειά, η εύκολη λύση σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τη χρήση των παραμέτρων, σου αρκεί να κάνεις σχετικά καλά τη δουλειά και δε θέλεις πολύ ψάξιμο, γιατί δε διαθέτεις χρόνο. Σέβομαι και τα δύο, κυρίως έχει σημασία τι θα αποφασίσεις εσύ, για το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

4 X 1 GB να παίξουν στα 1066?

Τι vista έχεις?

Δόκιμασε να τις παίξεις σε 2 Χ1 GB την φορά...ή δοκίμασε να τις παίξεις στα 1000MHZ και όχι στα 1066....δίνεις πολλά ζόρια στον controller και αμφιβάλλω πως θα αντέξει να παίξει εκεί πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που θέλω να πετιχω είναι να παίξουν οι μνήμες στα 1066. το dios είναι από reset και δεν ξέρω ποιες είναι οι ρυθμίσεις για να καταφέρω να παίξουν, και το κακό είναι ότι δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα thread που θα με βοηθήσουν οπότε βλέπω να μένει όπως έχει δηλαδή να παίζουν στα 800.

Που θα πάει κάποια στιγμή ίσως τα καταφέρω

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978 [Σήμερα, στις 12:17]

Για Quad Core 6600 ποιο ειναι το καλυτερο Core Stepping ??? Το Β3 ή το G0 ????

Φαίνεται από την έως τώρα πρακτική και τα test ότι οι G0 είναι κατά 11 oC ψυχρότεροι από τους B3 (αυτή είναι η μέγιστη Tcase διαφορά που μπορεί να παρατηρηθεί στη TDP). Η Intel συντηρεί αυτή τη φήμη, αλλά όπως συνηθίζει δεν την πιστοποιεί επισήμως. Δεν δίνει επισήμως τη μέγιστη Tjunction διαφορά μεταξύ των δύο revisions B3 και G0.

Η Intel δίνει (σύγκρινε τις διαφορές ) :

Q6600 B3 has Thermal Design Power: 105W Thermal Specification: 62.2C

Q6600 G0 has Thermal Design Power: 95W Thermal Specification: 71C

QX6700 B3 has Thermal Design Power: 130W Thermal Specification: 65C

QX6700 G0 has Thermal Design Power: 95W Thermal Specification: 71C

Λάβε υπόψιν σου ότι όλα τα μέχρι τώρα προγράμματα μέτρησης θερμοκρασιών πρέπει να «καλιμπραριστούν» για να μετράνε σωστά την ένδειξη ενός G0. Έχει οδηγήσει σε μεγάλα λάθη το γεγονός ότι έχουν χρησιμοποιήσει τα ίδια προγράμματα (everest, coretemp, tat, speedfan κλπ) χωρίς καλιμπράρισμα για G0.

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχει αποδειχθεί με test ότι κλοκάρουν περισσότερο (σε MHz) από τον αντίστοιχο B3, αλλά μόνο ότι είναι ψυχρότεροι (με όλα τα θετικά επακόλουθα που έχει αυτό). Τα όρια συνήθως τα θέτουν τα motherboard. Επίσης υπάρχουν φήμες ότι το σύνδρομο «cold bug» εμφανίζεται συχνότερα στους G0, αλλά παραμένουν φήμες και εξάλλου δεν αφορά τη μεγάλη μερίδα των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι ενδείξεις του Coretemp 0.95 και του CPUZ οταν απο τα 3.42 (9Χ380) πάω στα 3.51(9Χ390) και αλλάζω το CPU Vcore απο 1.4250v σε 1.4375v. Με την P5K και τον Q6600...

Το cpuz ενώ απο default 2.4(9X266) μεχρι τα 3.42(9Χ380) δείχνει να αλλάζει την ένδειξη voltage που έχει, όπως είναι τώρα δείχνει για παράδειγμα 1.392v....όταν παω παραπάνω στα 3.51... το voltage που αναφέρει είναι άλλα νταλλων, συγκεκριμένα μένει στάσιμο στα 1.163v .... ειναι νορμαλ?? Και το αναφέρω ως πρόβλημα διότι σε πολλά screenshots που έχω δει βλέπω να υπάρχει μια αντιστοιχία στο Vcore του BIOS και σε αυτήν την ένδειξη του cpuzδηλαδή όταν κάποιος ειναι στα 3.50-3.60 το cpuz αναφέρει οχι 1.163 αλλά πχ 1.40 ή 1.43v.

Απο την άλλη τo coretemp 0.95 οσο και το 0.94 έχουν «κολλήσει» να δείχνουν στο VID 1.275v ενώ λογικά θα έπρεπε να αναφέρει μια υψηλότερη τιμή... Και πάλι το αναφέρω γιατί σε διάφορα screenshots που εχω δει σε διάφορα θέματα εδώ τιμή αυτή αλλάζει...Παίζει κάτι???

Επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να οφείλονται στις ρυθμίσεις που BIOS, τις ανέβασα για να δούμε μήπως κάτι πρέπει να αλλάξει ώστε να δουλέψουν σωστά...

Παράκληση, οποιος έχει την καλοσύνη να απαντήσει και θέλει να βοηθήσει, ειδικά αν στο πρόβλημα χρειάζονται αλλαγές στα settings του BIOS ας συμπεριλάβει στην απάντηση του τον πίνακα του ΒΙΟS (501version) της P5K που παραθέτω για να υπάρχει και ολοκληρωμένη απάντηση...1 copy paste ειναι...

Να πω ότι τις μνήμες επίτηδες τις έχω αφήσει σε 1:1 ωστε να βγάλουμε άκρη...

Το σύστημα ειναι της υπογραφής, για οτιδήποτε άλλο...ρωτήστε....

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

FSB Frequency: 380

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: DDR2-760 (1:1)

DRAM Command Rate: Auto

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 4

RAS# Activate to Precharge: 12

RAS# to RAS# Delay: AUTO

Row Refresh Cycle Time: AUTO

Write Recovery Time: AUTO

Write to Read Delay: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

DRAM Static Read Control: AUTO

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.4250v

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: AUTO

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

C1E Suppport: Disabled

Max CPUID Value Limit: Disabled

Vanderpool Technology: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

PECI: Enabled

Link to comment
Share on other sites

1) To VID είναι διαφορετικό σε κάθε επεξεργαστή και δεν αλλάζει ανάλογα με το ρεύμα που του δίνεις ή ο,τιδήποτε άλλο.

2) Βάλε το τελευταίο CPUz που δείχνει το Vcore μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

..... από perp [Σήμερα, στις 00:57]

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι ενδείξεις του Coretemp 0.95 και του CPUZ οταν απο τα 3.42 (9Χ380) πάω στα 3.51(9Χ390) και αλλάζω το CPU Vcore απο 1.4250v σε 1.4375v. Με την P5K και τον Q6600... Το cpuz ενώ απο default 2.4(9X266) μεχρι τα 3.42(9Χ380) δείχνει να αλλάζει την ένδειξη voltage που έχει, όπως είναι τώρα δείχνει για παράδειγμα 1.392v....όταν παω παραπάνω στα 3.51... το voltage που αναφέρει είναι άλλα νταλλων, συγκεκριμένα μένει στάσιμο στα 1.163v .... ειναι νορμαλ?? Και το αναφέρω ως πρόβλημα διότι σε πολλά screenshots που έχω δει βλέπω να υπάρχει μια αντιστοιχία στο Vcore του BIOS και σε αυτήν την ένδειξη του cpuzδηλαδή όταν κάποιος ειναι στα 3.50-3.60 το cpuz αναφέρει οχι 1.163 αλλά πχ 1.40 ή 1.43v. Απο την άλλη τo coretemp 0.95 οσο και το 0.94 έχουν «κολλήσει» να δείχνουν στο VID 1.275v ενώ λογικά θα έπρεπε να αναφέρει μια υψηλότερη τιμή... Και πάλι το αναφέρω γιατί σε διάφορα screenshots που εχω δει σε διάφορα θέματα εδώ τιμή αυτή αλλάζει...Παίζει κάτι??? Επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να οφείλονται στις ρυθμίσεις που BIOS, τις ανέβασα για να δούμε μήπως κάτι πρέπει να αλλάξει ώστε να δουλέψουν σωστά...

Παράκληση, οποιος έχει την καλοσύνη να απαντήσει και θέλει να βοηθήσει, ειδικά αν στο πρόβλημα χρειάζονται αλλαγές στα settings του BIOS ας συμπεριλάβει στην απάντηση του τον πίνακα του ΒΙΟS (501version) της P5K που παραθέτω για να υπάρχει και ολοκληρωμένη απάντηση...1 copy paste ειναι...

Απο την άλλη τo coretemp 0.95 οσο και το 0.94 έχουν «κολλήσει» να δείχνουν στο VID 1.275v ενώ λογικά θα έπρεπε να αναφέρει μια υψηλότερη τιμή... Και πάλι το αναφέρω γιατί σε διάφορα screenshots που εχω δει σε διάφορα θέματα εδώ τιμή αυτή αλλάζει...Παίζει κάτι??? Να πω ότι τις μνήμες επίτηδες τις έχω αφήσει σε 1:1 ωστε να βγάλουμε άκρη...Το σύστημα ειναι της υπογραφής, για οτιδήποτε άλλο... ρωτήστε....

Παλαιότερα, παρόμοια προβλήματα είχα και γω. Δες εδώ.

Αν θέλεις για δοκιμή, να συγκρίνεις την ένδειξη, κάνε αυτό.

Αλλά ο Chosen ήδη απάντησε γενικά σωστά λέγοντας :

To VID είναι διαφορετικό σε κάθε επεξεργαστή και δεν αλλάζει ανάλογα με το ρεύμα που του δίνεις ή ο,τιδήποτε άλλο.

Πράγματι, όπως αγοράζουμε τον επεξεργαστή μας με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (πχ stepping), έτσι έχει και το Vid του, το οποίο τον χαρακτηρίζει. Δες έδώ κάποια στατιστικά στοιχεία για τους κατόχους Q6600 :

50 replies so far for B3 stepping Q6600s:

2 people had a VID of 1.1625V

1 person had a VID of 1.2125V

2 people had a VID of 1.2500V

2 people had a VID of 1.2625V

7 people had a VID of 1.2750V

8 people had a VID of 1.2875V

6 people had a VID of 1.3000V

1 person had a VID of 1.3100V

8 people had a VID of 1.3125V

13 people had a VID of 1.3250V

32 replies so far for G0 stepping Q6600s:

1 person had a VID of 1.1520V

2 people had a VID of 1.1625V

1 person had a VID of 1.2125V

1 person had a VID of 1.2250V

2 people had a VID of 1.2375V

4 people had a VID of 1.2500V

6 people had a VID of 1.2625V

3 people had a VID of 1.2750V

1 person had a VID of 1.2850V

4 people had a VID of 1.2875V

5 people had a VID of 1.3000V

2 people had a VID of 1.3125V

Τα στατιστικά αυτά συγκέντρωσε ο graysky γι αυτό το θέμα του Vid. Στο thread του υπάρχει μια ολόκληρη συζήτηση, προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσουν το Vid που παρουσιάζει κάθε επεξεργαστής, αλλά δεν καταλήγουν σε τελικό συμπέρασμα. Η συζήτηση είναι σε εξέλιξη. Υπάρχουν και οι τρεις απόψεις :

1. ότι έχει σχέση με την ικανότητα υπερχρονισμού που παρουσιάζει ένας επεξεργαστής. Όσο χαμηλότερο Vid δείχνει, τόσο μεγαλύτερη ικανότητα έχει να φτάνει σε υψηλά fsb.

2. ακριβώς το αντίθετο !

3. ότι δεν έχει την παραμικρή σχέση με την ικανότητα υπερχρονισμού που παρουσιάζει ένας επεξεργαστής.

Τα thread του graysky (δύο συνολικά) αν κάποιος θέλει να διαβάσει σχετικά είναι εδώ (με περισσότερα αποτελέσματα) και εδώ (πιο ...φιλολογικό !).

Προσωπικά θεωρώ λογικότερο ότι το Vid είναι η τάση που θέλει ένας επεξεργαστής για να σταθεί σε ένα συγκεκριμένο motherboard, κάτω από κάποιο bios με τα default settings αλλά αυτό εξαρτάται και από το motherboard και από το bios που έχει. Πιθανότατα σε διαφορετικά motherboard ο ίδιος επεξεργαστής να έχει ελαφρώς διαφορετικό Vid (αλλά όχι μεγάλες διαφορές). Το αυτό, για το ίδιο motherboard αλλά διαφορετική έκδοση bios.

Το cpuz ενώ απο default 2.4(9X266) μεχρι τα 3.42(9Χ380) δείχνει να αλλάζει την ένδειξη voltage που έχει, όπως είναι τώρα δείχνει για παράδειγμα 1.392v....όταν παω παραπάνω στα 3.51... το voltage που αναφέρει είναι άλλα νταλλων, συγκεκριμένα μένει στάσιμο στα 1.163v .... ειναι νορμαλ??

Ναι, το κάνει αυτό το cpuz (ακόμη και η τελευταία έκδοση) σε μεγάλα Vcore, συνήθως πάνω από 1.5000V. Δεν θα δεις (εύκολα τουλάχιστον) ένδειξη πάνω από 1.5000V. Αυτό έχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία και παρατηρώντας αποτελέσματα στο Forum και «ολόγυρα». Μην ψάχνεις άδικα κάτι, στις παραμέτρους του bios. Θα «ζήσουμε» με αυτό, μέχρι τουλάχιστον την επόμενη έκδοση του cpuz.

Edit_1 : Βρήκα τα παρακάτω σχετικά με το θέμα, στο Forum του cpu-z :

CPU-Z reports a wrong CPU vcore : Try to change the VCore option in cpuz.ini. This option switches between the different voltages reported by the sensor chip. If "VCore=0" (default value) reports a wrong vcore, try 1, 2 and so on.

For some reason, when vcore exceeds a certain level (roughly 0.12v above vid), cpuz will show vid-0.112. So if vid is 1.35, it's 1.35-0.112=1.238. On some boards, it'll always show that value (26-06-2007, version 1.40.5).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις... και σορρυ που το έθεσα εδώ και όχι στο θέμα του chessman ο οποίος το είχε αναφέρει παλιότερα όπως είδα... Προφανώς λόγω των αλλεπάλληνων ξενυχτιών, της δουλειάς, της ψυχικής και σωματικής κούρασης και του τριπ που με έβαλε αυτό το θέμα εδώ και 10μέρες, μάλλον δεν τα είδα αν και έκανα αναζήτηση και έχω διαβάσει τα σχετικά νήματα... προφανώς όπως λέει και ο φίλος μου gbak μάλλον χρειάζομαι διακοπες (4 χρόνια χωρίς είμαι)

On topic τωρα...

@ chosen : Φίλε μου χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και απο ότι βλέπω απο την ώρα δημοσίευσης ήταν άμεσσες αν και ξημερώματα Σαββάτου (edit Κυριακής ήθελα να πω... το κάψιμο που λέγαμε)... btw το cpuz που έχω είναι το τελευταίο...

@ chessman : Τι να πω ρε συ chessman... αν κατάλαβες την εισαγωγή που έκανα ειλικρινα εσυ και ο chosen με ηρεμήσατε αφάνταστα.... Ευχαριστώ πολύ και εσενά για όλες αυτές τις πληροφορίες και που ασχολήθηκες τόσο πολύ.... μπράβο σου...

Το RightMark CPU Clock utilty το είχα ήδη, και βέβαια συμφωνεί με το VID του Coretemp... 1.275

Τώρα όσον αφορά το cpuz και τα ρεύματα που αναφέρει, το σκέφτηκα ότι μπορέι να είναι προβληματάκι του cpuz απο ορισμένα volt και πάνω αλλά όπως και να το κάνουμε ένα τσεκ καλό ειναι....

Αρα επίσης είναι και πιθανόν το "πρόβλημα" αυτό του cpuz να σχετίζεται και με το VID του επεξεργαστή... πχ σε έναν quad με VID 1.2750 να "κολλαει" στην ενδειξη που δείχνει όταν είναι από 1,45v και πάνω το VCore του CPU, ενώ σε ένα quad με VID 1.3125v να δείχνει "αλλοιωμένη" ένδειξη όταν δώσεις ρεύμα Vcore 1.50v και πάνω....

Πάντως ειλικρινά έμαθα και κάτι πέρα απο την ταλαιπωρία...

Βασικά, τo θέμα είναι ότι και τα 2 issues δεν σημαίνουν ανωμαλία του quad μου και αυτό ειναι το ευχάριστο γιατί όλα μου περάσανε απο το μυαλό να σας πω την αλήθεια...

Μόλις γύρισα απο την δουλεια και νομίζω ότι θα κάνω τον καλύτερο ύπνο εδώ και μέρες...

Thanks και πάλι και τους 2 σας....

EDIT: Μόλις είδα και το edit σου Chessman... OK ;)

EDIT2: Αντε να συνεχίσω και τα κλοκια γιατί "κολλησα" με αυτό το θέμα και φοβόμουνα να πάω πάνω απο 3,51 με το που το αντιληφθηκα....

Link to comment
Share on other sites

....... από perp [Σήμερα, στις 08:04]

... προφανώς όπως λέει και ο φίλος μου gbak μάλλον χρειάζομαι διακοπες (4 χρόνια χωρίς είμαι)

perp ,

διακοπές εδώ και τώρα ! Οι υπηρεσίες τις χορηγούν υποχρεωτικά.

Δυστυχώς, ξέρω και άλλους που το καλοκαίρι δεν κάνουν διακοπές !! :whistling

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι ενδείξεις του Coretemp 0.95 και του CPUZ οταν απο τα 3.42 (9Χ380) πάω στα 3.51(9Χ390) και αλλάζω το CPU Vcore απο 1.4250v σε 1.4375v. Με την P5K και τον Q6600...

Το cpuz ενώ απο default 2.4(9X266) μεχρι τα 3.42(9Χ380) δείχνει να αλλάζει την ένδειξη voltage που έχει, όπως είναι τώρα δείχνει για παράδειγμα 1.392v....όταν παω παραπάνω στα 3.51... το voltage που αναφέρει είναι άλλα νταλλων, συγκεκριμένα μένει στάσιμο στα 1.163v .... ειναι νορμαλ?? Και το αναφέρω ως πρόβλημα διότι σε πολλά screenshots που έχω δει βλέπω να υπάρχει μια αντιστοιχία στο Vcore του BIOS και σε αυτήν την ένδειξη του cpuzδηλαδή όταν κάποιος ειναι στα 3.50-3.60 το cpuz αναφέρει οχι 1.163 αλλά πχ 1.40 ή 1.43v.

Απο την άλλη τo coretemp 0.95 οσο και το 0.94 έχουν «κολλήσει» να δείχνουν στο VID 1.275v ενώ λογικά θα έπρεπε να αναφέρει μια υψηλότερη τιμή... Και πάλι το αναφέρω γιατί σε διάφορα screenshots που εχω δει σε διάφορα θέματα εδώ τιμή αυτή αλλάζει...Παίζει κάτι???

Επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να οφείλονται στις ρυθμίσεις που BIOS, τις ανέβασα για να δούμε μήπως κάτι πρέπει να αλλάξει ώστε να δουλέψουν σωστά...

Παράκληση, οποιος έχει την καλοσύνη να απαντήσει και θέλει να βοηθήσει, ειδικά αν στο πρόβλημα χρειάζονται αλλαγές στα settings του BIOS ας συμπεριλάβει στην απάντηση του τον πίνακα του ΒΙΟS (501version) της P5K που παραθέτω για να υπάρχει και ολοκληρωμένη απάντηση...1 copy paste ειναι...

Να πω ότι τις μνήμες επίτηδες τις έχω αφήσει σε 1:1 ωστε να βγάλουμε άκρη...

Το σύστημα ειναι της υπογραφής, για οτιδήποτε άλλο...ρωτήστε....

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

FSB Frequency: 380

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: DDR2-760 (1:1)

DRAM Command Rate: Auto

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 4

RAS# Activate to Precharge: 12

RAS# to RAS# Delay: AUTO

Row Refresh Cycle Time: AUTO

Write Recovery Time: AUTO

Write to Read Delay: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

DRAM Static Read Control: AUTO

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.4250v

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: AUTO

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

C1E Suppport: Disabled

Max CPUID Value Limit: Disabled

Vanderpool Technology: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

PECI: Enabled

αυτες τις ρυθμισεις μπορω να τις περασω και γω στο pc μου?Εχω την απλη την P5K,οι ρυθμισεις τεριαζουνε?επισης εχω Q6600,και μνημες 4χ1 στα 800 με tim-4-4-4-12,για αεροψυξη εχω zalman 9700led,θα εχω προβλημα αμα ρυθμισω και γω ετσι το bios?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 09:49]

αυτες τις ρυθμισεις μπορω να τις περασω και γω στο pc μου?Εχω την απλη την P5K,οι ρυθμισεις τεριαζουνε?επισης εχω Q6600,και μνημες 4χ1 στα 800 με tim-4-4-4-12,για αεροψυξη εχω zalman 9700led,θα εχω προβλημα αμα ρυθμισω και γω ετσι το bios?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

Φίλε def,

Είδα ότι πέρασες το 501 bios, οπότε μάλλον πολύ πρόσφατα άλλαξες motherboard σε P5K.

Καλύτερα ρίξε μια γενική ματιά εδώ αλλά και στο πολύ αναλυτικό thread για P5K Deluxe + Q6600 αφού οι διαφορές στο bios πρέπει νάναι πολύ μικρές ( αν υπάρχουν θα αφορούν όρια τιμών παραμέτρων) ανάμεσα στις P5K και P5K Deluxe.

Ειδικά το 2ο site θα σε βοηθήσει πολύ. Αν πάλι δυσκολεύεσαι με τα αγγλικά, το δικό μας, στο οποίο έβαλες την ερώτηση θα βοηθήσει.

Αν αργότερα αφού τα δεις προσεκτικά, έχεις οποιεσδήποτε ερωτήσεις, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Γενικά ναι, μπορείς να βάλεις τις ρυθμίσεις, αλλά έχε κατά νου, ότι η P5K Deluxe έχει βελτιωμένο σύστημα ψύξης (Stack Cool 2) σε σχέση με την P5K. Οι άλλες διαφορές δεν νομίζω να παίζουν σπουδαίο ρόλο στο oc. Απλά βάλε τη Zalman να δουλεύει full (από το bios με Q-Fan Control = Disabled).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Φίλε def, ελπίζω να μην αστειεύεσαι με το ερώτημά σου ! Πιθανώς να ήρθες από AMD, οπότε εξηγείται !

Είδα ότι πέρασες το 501 bios, οπότε μάλλον πολύ πρόσφατα άλλαξες motherboard σε P5K.

Καλύτερα ρίξε μια ματιά εδώ αλλά και στο πολύ αναλυτικό thread για P5K Deluxe + Q6600 αφού οι διαφορές στο bios πρέπει νάναι πολύ μικρές ( αν υπάρχουν θα αφορούν όρια τιμών παραμέτρων) ανάμεσα στις P5K και P5K Deluxe.

Ειδικά το 2ο site θα σε βοηθήσει πολύ. Αν πάλι δυσκολεύεσαι με τα αγγλικά, το δικό μας, στο οποίο έβαλες την ερώτηση θα βοηθήσει.

Αν αργότερα αφού τα δεις προσεκτικά, έχεις οποιεσδήποτε ερωτήσεις, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Γενικά ναι, μπορείς να βάλεις τις ρυθμίσεις, αλλά έχε κατά νου, ότι η P5K Deluxe έχει βελτιωμένο συστημα ψύξης (Stack Cool 2) σε σχέση με την P5K. Οι άλλες διαφορές δεν νομίζω να παίζουν σπουδαίο ρόλο στο oc. Απλά βάλε τη Zalman να δουλεύει full (από το bios).

ψαχνω μεσα στο bios για να βρω την εντολη για να ριξω τις μνημες σε 2Τ απο 1Τ γιατι εχω 4χ1 και δεν την βρισκω:eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 10:36]

ψαχνω μεσα στο bios για να βρω την εντολη για να ριξω τις μνημες σε 2Τ απο 1Τ γιατι εχω 4χ1 και δεν την βρισκω:eek:

Πρώτα απ' όλα τα αναγνώρισε τα 4 GB ; Βρήκες την επιλογή στο Bios ;

Μήπως ψάχνεις την επιλογή DRAM Command Rate: Auto (1Τ, 2Τ)

Δεν καταλαβαίνω πάντως στο AUTO που είναι θα πηγαίνει σε 2Τ και όχι σε 1Τ, οπότε ...τι να ρίξεις τις μνήμες σε 2Τ ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Πρώτα απ' όλα τα αναγνώρισε τα 4 GB ; Βρήκες την επιλογή στο Bios ;

Μήπως ψάχνεις την επιλογή DRAM Command Rate: Auto (1Τ, 2Τ)

Δεν καταλαβαίνω πάντως στο AUTO που είναι θα πηγαίνει σε 2Τ και όχι σε 1Τ, οπότε ...τι να ρίξεις τις μνήμες σε 2Τ ;

κοιταξε εχω 2 σκληρους στο ενα vista 64 ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ XP32,αλλα ποιο πολυ ασχολουμαι με xp,παντος επιλογη dram command rate δεν βρηκα,σιγουρα στα xp 4 gb δεν αναγνωριζει:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 11:29]

παιδια αυτην την στιγμη ειναι στα 3.12 με 1.38v,οι θερμοκρασια του cpu ειναι 50βαθμους πρεπει να ανυσηχω?

def,

Όταν boot...άρεις η επιλογή του bios "DRAM Timing Control" είναι στο :

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting:

FSB Frequency:

PCI-E Frequency:

DRAM Frequency:

DRAM Timing Control:

Σχετικά με τη θερμοκρασία, πες με τι πρόγραμμα τη μετράς και για ποια θερμοκρασία μιλάς (είναι η συνολική της cpu ; ). Κατέβασε το Core Temp 0.94 από εδώ

εγκατέστησέ το και πες τις θερμοκρασίες που σου βγάζει στους 4 πυρήνες. Αυτό να χρησιμοποιείς και να εμπιστεύεσαι.

Στα winXP x32 πράγματι δεν θα δεις 4 GB Ram.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.