Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

.....από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 21:38]

Αυτό το ανα καλύπτεις αμέσως. Σπάνια έχω δεί το λειτουργικό σύστημα να κρεμάει όλο το pc. Συχνό όμως είναι να είναι προβληματικοί κάποιοι drivers που όταν εσύ θα τρέξεις το όρθος απλά δεν χρησημοποιούνται ;)

Οπότε θα μπορείς να δείς που είναι σταθερό το h/w ανεξαρτήτως s/w ;)

Από κεί και πέρα η σταθερότητα του συστήματος σαν γενική ένοια,ναι εξαρτάται απ όλα,αλλά στον τομέα hardware όχι ;)

Οι πληροφορίες αυτές, αν και κάπου με μπέρδεψαν, είναι πολύ χρήσιμες. :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Επεξήγηση.

Όταν θα τρέξεις κάποιο στρεσοπρόγραμμα πχ Orthos/Prime/OCCT/S&M κτλπ ακόμα και προβληματικούς drivers Να έχεις απάνω τα προγράμματα όπως τα παραπάνω δεν θα χτυπήσουν.

Μπορεί μετά βέβαια να πάς να τρέξεις κάποιο 3d Και να φάς BSOD αλλά στην BSOD πάνω άμα φταίει κάποιος driver θα γράφει το όνομα του αρχείου που χτύπησε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 22:37]

Επεξήγηση.

Όταν θα τρέξεις κάποιο στρεσοπρόγραμμα πχ Orthos/Prime/OCCT/S&M κτλπ ακόμα και προβληματικούς drivers Να έχεις απάνω τα προγράμματα όπως τα παραπάνω δεν θα χτυπήσουν.

Μπορεί μετά βέβαια να πάς να τρέξεις κάποιο 3d Και να φάς BSOD αλλά στην BSOD πάνω άμα φταίει κάποιος driver θα γράφει το όνομα του αρχείου που χτύπησε ;)

Καλά να περάσεις φίλε ! Καλά μπάνια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist [Χθες, στις 17:25]

Μαζι σου και γω

Αυτη η ιστορία με την σταθερότητα έχει καταντήσει πια αστείο.

Ακούω κάτι 3600-3800 σταθερός με αερόψυξη σε τετραπυρηνο και μου πεφτουν τα μαλλιά.

Ο καθένας πια τη σταθερότητα την εννοεί διαφορετικά...

Προσωπικά σου λέω να μη παρασύρεσαι από τέτοια ποστς γιατί δεν περιέχουν ολη την αλήθεια.

Σε όσους έχω ζητήσει να δώσουν screenshot ένας δυο ανταποκρίθηκαν.. οι άλλοι την πάπια.

Σημασία έχει να περνάμε καλά κάνοντας το χόμπι μας (και όπως ξέρεις σε όλα τα χόμπι υπάρχουν υπερβολές βλέπε ψαράδες-κυνηγούς κλπ)

Εγω αυτό που θεωρώ σταθερότητα είναι να τρέξεις τουλάχιστον κανένα δίωρο με prime95 σε blend.

Τωρα αν δεν φτάσει εκεί που ''φτάνουν''οι άλλοι μη σκας κιόλας.

Στο τέλος τέλος δεν θα κάτσουμε να σκάσουμε για 100-200MHz:)

Ετσι ειναι τα πράγματα ρε συ xrist.... Ακριβώς όπως τα λες και συμφωνώ απόλυτα...

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ως επιδοσεις και τα σκορ ως σκορ... Με ενδιαφέρει όμως όταν εχω αγοράσει έναν εξοπλισμό να ξέρω ότι αυτός λειτουργεί καλα, έχω ένα καλά δεμένο σύστημα, και να βρώ και τα 5-10 όρια στο κάθε κομμάτι του είτε λέγεται CPU, RAM ή κάρτα γραφικών... Ετσι λειτουργω σαν άνθρωπος... Απλά...

Τωρα για 100-200ΜΗz ή 500-600 points δεν θα κάτσω να σκάσω αυτό είναι σίγουρο... αλλά ούτε και ποτέ έσκασα να σου πω την αλήθεια... ο μονος λογος που ασχολούμαι αυτήν την περίοδο με τα κλοκια ειναι γιατί το σύστημα ειναι 10-15 ημερών και θελω να δω αυτα που προανέφερα... ωστε σύντομα να δω τι ειναι best για μένα και να το αφήσω στην ησυχία του....

Δυστυχώς όμως πολλές φορές ξεχνάμε αυτό που είπες οτι ειναι hobby και δεν έχεις να κερδίσεις κάτι ή να χάσεις κάτι.... Και σε αυτό δεν βγάζω τον ευατο μου απέξω γιατί λαθη κανουμε όλοι μας... Το κάνουμε ακριβώς όπως είπες.... για ευχαρίστηση και μόνο και οχι για να αποδείξουμε κάτι πέρα απο τον ευατό μας....

Αυτα τα ολίγα και ευχαριστώ για το support και τις συμβουλές... Πάντως χάρηκα που μου έδωσες την ευκαιρία να πιάσουμε αυτο το θέμα δημόσια, να ακουστεί πέρα απο την δική άποψη και η έγκυρη γνώμη σου αλλα και να περάσω με ντριμπλα και ένα δικο μου μηνυμα συγκατάβασης και συμφιλίωσης το οποίο ελπίζω να βρει τον "ιδιαίτερο" παραλήπτη του.... ;)

Πάντως σύντομα θα έχω και νέα για το σταμπιλάρισμα του κλοκαρισμένου pc μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώντας να πινακοποιήσω την επίδραση των παραμέτρων : Static Read Control - Transaction Booster και Voltage Damper στο σύστημά μου και για να αξιοποιήσω κάποια στοιχεία από το

review P5K Deluxe : Second Encounter του Ilya Gavrichenkov και να μπορώ να κάνω συγκρίσεις, έβαλα το παρακάτω Setup :

7x 458 = 3206 MHz @ 1.3000V @ 2.10Vdim (4-4-4-4), Vfsb=1.30, 333 NB strap, 1:1 (4-4-4-4-30-4-4-4 in bios 501)

και έφτιαξα τον πίνακα που ακολουθεί :

(A=auto, D = disabled, E = enabled, D3 = disabled + boost level = 3)

Το Performance Level μετρημένο από το MemSet.

Τα test που έκανα για να έχω κάποιες συγκρίσιμες ενδεικτικές τιμές ήταν με τα :

Fritz Bench (έχω άμεσο ενδιαφέρον), Spi (1M), Everest (Latency και L2 cache) και SiSoftware RAM Bandwidth.

Νομίζω ότι για ποιοτική σύγκριση, ο πίνακας μπορεί να χρησιμεύσει.

http://img441.imageshack.us/img441/5765/p5kbios501yh6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. στην παρακάτω photo

p5kdeluxe018jh4.jpg

φαίνεται ο κονεκτορας της τροφοδοσίας του cpu. Αν έχω 2 τροφοδοτικά με 2 12άρες το καθένα πάνω, παίζει να συνδέσω "μία και μία"* 12άρα στις 2*4 υποδοχές αυτού του βύσματος για καλύτερο μοιρασμό των ampers;

*Απ'ότι έχω δεί έως τώρα τα τροφοδοτικά με 2 12άρες δίνουν τη μία στο 4πινο για το cpu και την άλλη σε molex και vga βύσμα(τα) άν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται αυτο που λες γιατι το βυσμα που θελει δεν ειναι ομοιο με δυο βυσματα για cpu διπλα διπλα. Εχουν καποια pins διαφορετικα. Το μονο βυσμα που μπαινει διπλα στο 4-πινο της cpu ειναι ενα απο vga αλλα και παλι δεν κανει γιατι δινει με αλλο τροπο τις τασεις.

Link to comment
Share on other sites

.... από NoDsl [Σήμερα, στις 23:05]

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. ...... φαίνεται ο κονεκτορας της τροφοδοσίας του cpu. Αν έχω 2 τροφοδοτικά με 2 12άρες το καθένα πάνω, παίζει να συνδέσω "μία και μία"* 12άρα στις 2*4 υποδοχές αυτού του βύσματος για καλύτερο μοιρασμό των ampers; *Απ'ότι έχω δεί έως τώρα τα τροφοδοτικά με 2 12άρες δίνουν τη μία στο 4πινο για το cpu και την άλλη σε molex και vga βύσμα(τα) άν έχουν.

Όχι, σύμφωνα με το manual της P5K Deluxe και το Forum της asus (στο οποίο υπάρχουν διχασμένες απόψεις). H P5K έχει μόνο ένα 2 x 2 ATX12V 4-pin connector στη θέση αυτή. Στην P5K Deluxe έχουν βάλει έναν 8-pin connector [2 x (2 x 2) ATX12V] αλλά τον χρησιμοποιούν ως 4-pin connector και κρατούν καλυμμένο το ...υπόλοιπο.

Edit :(25-8-07) παραπέρα αναζήτηση, δείχνει πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά το 8-pin βύσμα από ένα τροφοδοτικό για την τροφοδοσία της cpu (μάλλον είναι και καλύτερα). Πουθενά ακόμη δεν έχω βρει όμως απάντηση στο ερώτημά σου, να πάρεις από άλλο τροφοδοτικό με διαφορετικό ρεύμα για τα +(4-Pin).

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αντιλαμβάνομαι οτι είναι καλυμένο για κάποιο λόγο αλλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι το βάλανε για χάρη γούστο και το 2ο 4πινο θα μείνει βουλωμένο για πάντα. Υπάρχει κάποιο 8πιν βύσμα για τροφοδοσία μητρικής;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο 8πιν βύσμα για τροφοδοσία μητρικής;

Ναι. Πρεπει να το εχει το τροφοδοτικο(ολα τα καινουργια το εχουν). Αν δεν το εχει πρεπει να χρησιμοποιησεις μονο το βυσμα για την cpu απο το ενα τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπω υπάρχει κι αυτό. 4-Pin to 8-Pin ATX Adapter Cable

4_8_Adapter_t_LRG.jpg

’ρα στην πραγματικότητα σαν 2*(2*2) είναι. Κανένας που να το έχει ψάξει λίγο παραπάνω το θέμα να μας πεί αν είναι κυκλωματικά ορθό να βάλουμε 2 ξέχωρες 12άρες στο συγκεκριμένο βύσμα ώστε να κάνουμε load balancing, sort of?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν εχεις ενα τετοιο βυσμα(8Pin) μπορεις να παρεις τα 4pin απο το 4pin της cpu και τα αλλα 4pin απο τα 4pin της vga αλλα και παλι δεν βλεπω πολυ μεγαλη ουσια σε αυτο αν εχεις ενα τροφοδοτικο με περισσοτερες απο μια γραμμες και παλι η εταιρια θα το εχει σκεφτει το balance. Αν ομως εχεις δυο τροφοδοτικα δεν χρειαζεται να κανεις balance πανω σε αυτο το βυσμα χωρισε ολα τα υπολοιπα του θπολογιστη στις δυο γραμμες(καλα δεν σου λεω και καμια σοφια μαλλον το εχεις σκεφτει και μονος σου αυτο).

Εκει που ισως να εχει νοημα ειναι σε μια φαση με δυο τροφοδοτικα με δυο γραμμες το καθε ενα που ξερεις οτι στο ενα δεν θα χρησιμοποιησεις καθολου την μια γραμμη ή στο ενα η μια γραμμη ειναι σοβαρα πιο χαλαρη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα έχω 2 τροφοδοτικά με 2 12άρες το καθένα. Στο "μεγάλο" έχω 19Α στην κάθ μία. Στο μικρό έχω 15 και 15. Φοβάμαι οτι τα 19 δεν θα φτάσουν για το cpu. Και σκέψου οτι δεν μιλάμε για κανονική κατανάλωση αλλά ακόμα και για την εκκίνηση του pc οπου τραβάει τρελό peak.

Το calc υπολογίζει ~220W σκέτος ο cpu (Q6600 στα 3.6 με 1.45 ένας πρόχειρος υπολογισμός). 12*19=228 τσίμα τσίμα. Πάει η μία 12άρα. Βάλε και 9HDD(7A σε κάθε μία απο τις 5 και 12), Χ1950ΧΤΧ OCED(10+Α) ανεμιστήρια κλπ κλπ.

Στην τελική θα μου πείς άντε πάρε κανα άλλο τροφ. αλλά αν γίνεται και με αυτά που έχω γιατί να τα πετάξω;

Link to comment
Share on other sites

..... από NoDsl [Σήμερα, στις 00:47]

..... αλλά αν γίνεται και με αυτά που έχω γιατί να τα πετάξω;

Αν αυτό βοηθά καθόλου, πήγα στον ηλεκτρολόγο / ηλεκτρονικό της περιοχής που μένω (σχεδόν συνταξιούχος, επισκευές ηλ. συσκευών κλπ). Του περιέγραψα όσο καλύτερα μπορούσα το πρόβλημα που έθεσες (το ένα 4-πινο 12x19 και το άλλο 12x15, να μπουν στα δύο 4-πινα / 8-πινο) και μου είπε σχετικά ότι μάλλον θα δουλέψει εάν το βάλεις, πρέπει όμως να βρεις τρόπο να ανοίγουν ταυτόχρονα τα τροφοδοτικά. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι γενικά δεν ασχολείται καθόλου με Η/Υ (ούτε με επισκευές τους) και δεν ξέρω πόσο μπορεί αυτό να επηρεάσει την ποιότητα της απάντησης. Πάντως δεν έχει φόβο να καεί κάτι στην εκκίνηση (όπως είπε).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Χθες, στις 12:56]

Αν αυτό βοηθά καθόλου, πήγα στον ηλεκτρολόγο / ηλεκτρονικό της περιοχής που μένω (σχεδόν συνταξιούχος, επισκευές ηλ. συσκευών κλπ). Του περιέγραψα όσο καλύτερα μπορούσα το πρόβλημα που έθεσες (το ένα 4-πινο 12x19 και το άλλο 12x15, να μπουν στα δύο 4-πινα / 8-πινο) και μου είπε σχετικά ότι μάλλον θα δουλέψει εάν το βάλεις, πρέπει όμως να βρεις τρόπο να ανοίγουν ταυτόχρονα τα τροφοδοτικά. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι γενικά δεν ασχολείται καθόλου με Η/Υ (ούτε με επισκευές τους) και δεν ξέρω πόσο μπορεί αυτό να επηρεάσει την ποιότητα της απάντησης. Πάντως δεν έχει φόβο να καεί κάτι στην εκκίνηση (όπως είπε).

Σ'ευχαριστώ πολύ. Ούτως ή άλλως τα τροφοδοτικά μαζί θα ξεκινάνε. θα δούμε στη πορεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω πιστευω οτι αν δοκιμασετε κατι τετοιο πιθανον η μητρικη θα καει.H ταπα στην P5K deluxe ειναι εκει για να σε οδηγησει που θα βαλεις το 4 pino του τροφοδοτικου αν δεν εχει το τροφοδοτικο 8pino βυσμα που ειναι για ποιο πολλα Ampere.Γινετε να τροφοδοτησεις τη μητρικη με ενα τροφοδοτικο στο 24πινο ATX και με αλλο τροφοδοτικο στο 8πινο/4πινο της CPU και αλλο τροφοδοτικο να παει στην VGA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ThorLite [Σήμερα, στις 19:43]

Eγω πιστευω οτι αν δοκιμασετε κατι τετοιο πιθανον η μητρικη θα καει.H ταπα στην P5K deluxe ειναι εκει για να σε οδηγησει που θα βαλεις το 4 pino του τροφοδοτικου αν δεν εχει το τροφοδοτικο 8pino βυσμα που ειναι για ποιο πολλα Ampere.Γινετε να τροφοδοτησεις τη μητρικη με ενα τροφοδοτικο στο 24πινο ATX και με αλλο τροφοδοτικο στο 8πινο/4πινο της CPU και αλλο τροφοδοτικο να παει στην VGA.

και γω αυτο πιστευω γιατι νομιζω το τετραπινο μπαινει μονο στη μια θεση...η αλλη θεση εχει διαφορετικες εγκοπες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πώς είναι ίδιες αλλά όταν παίζεις με 2 τροφοδοτικά και το 2ο το βάζεις να είναι triggered απ το πρώτο έχεις ένα lag,έτσι θυμάμαι όταν έπαιζα εγώ με 2 τροοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.