Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 22:10]

Τι ειναι καλύτερο στο overclocking για μια συχνότητα πχ των 3.6GHz..... να φτάσεις εκει με 9Χ400 ή με 8Χ450? Η αλλιώς... να δώσεις βάση στο FSB αυξάνοντας το και χαμηλώντας τον multiplier ή να πάρεις τον maximum multiplier που σου δίνει ο CPU και απλά να παίξεις με το FSB?

Το θέμα είναι κλασσικό, αλλά πάντα ενδιαφέρον. Ας δούμε μερικά test :

Test 1 : 9x333 MHz, 8x375 MHz, 7x428 MHz

Test 2 : 8x350 MHz, 9x311 MHz και 10x280 MHz

Συζήτηση για : 8 X 450MHz ή 7 X 515 MHz ή κάποιο άλλο συνδυασμό.

Τα συμπεράσματα δικά σας ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα οι ρυθμίσεις που έχω τώρα στο ΒΙΟS ειναι αυτές.... Με ΑΥΤΕΣ τις ρυθμίσεις σταθερές αλλάζοντας μόνο το Vore κρασάρει στο cpu test του 3mark06 στα 1.4750,1.4875, και 1.50 .. Οταν βάζω 1.5125 Vcore το ολοκληρώνει... (καλά όχι πως το 3DMARK είναι και ΤΟ τεστ σταθερότητας αλλα σαν πρώτη γεύση το τρέχω)

Εχεις να προτείνεις καμια αλλαγή?

Θερμοκρασίες load θα σου πω σε λίγο...

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

FSB Frequency: 400

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: DDR2-1000

DRAM Command Rate: Auto

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 4

RAS# Activate to Precharge: 12

RAS# to RAS# Delay: AUTO

Row Refresh Cycle Time: AUTO

Write Recovery Time: AUTO

Write to Read Delay: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

DRAM Static Read Control: AUTO

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.5125v

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: 2.3v

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

C1E Suppport: Disabled

Max CPUID Value Limit: Disabled

Vanderpool Technology: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

PECI: Enabled

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς με Vcore 1.5125v έχω

IDLE: 49-42-49-44

LOAD: 79-75-80-76

Για load ετρεξα το System Stability Test του Everest που στρεσσάρει και του 4 πυρήνες (χρησιμοποίησα και το RightMark CPU Clock Utility για να το τσεκάρω)

Οι θερμοκρασίες μετρημένες με Coretemp 0.94

Λες να πειραματιστώ με καμία άλλη επιλογή στο BIOS, ρευματα northbridge κτλ μπας και το φέρω stable με πιο χαμηλό ρεύμα?... γιατί εχω δει και κάτι 1.4750 στα 3.6 σε quad και μου κάνει εντύπωση να είναι τόσο ψηλά ο δικός μου... με την ίδια mobo.... εκτός αν λένε άλλα ντ'άλλων....

BTW Σε ποιο τεστ αναφέρεσαι προηγουμένως? πέρα απο το orthos

Link to comment
Share on other sites

.....από perp [Σήμερα, στις 00:03]

Λες να πειραματιστώ με καμία άλλη επιλογή στο BIOS, ρευματα northbridge κτλ μπας και το φέρω stable με πιο χαμηλό ρεύμα?...

Ήρθε η ώρα να κάνεις δοκιμές με :

τους χρονισμούς των μνημών

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 4

RAS# Activate to Precharge: 12

RAS# to RAS# Delay: AUTO

Row Refresh Cycle Time: AUTO

Write Recovery Time: AUTO

Write to Read Delay: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

την ποιότητα του motherboard

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

...αργότερα και με τη γεννήτρια

CPU PLL Voltage: AUTO

Μη βιαστείς καθόλου.

Διάβασε προσεκτικά (όλες τις σελίδες) ώστε να το καταλάβεις καλά, το Second Encounter του Gavrichenkov, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 13:48]

σε ολη την σουιτα του 3Dmark06.βαλε να τρεξει το καθε τεστ το λιγοτερο 5 λουπες.

Kαι άμα το τρέξει σημαίνει οτι είναι σταθερός?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα xrist ενα indication θέλω για αρχή για την σταθερότητα του συστήματος... και νομίζω ότι ως τέτοιο καλό ειναι...

Δεν ξέρω πάντως αλλα αν κάθε φορά που ανεβάζω ένα step τon CPU πρέπει να αφιερώσω και 10ώρες για την σταθερότητα... μιλάμε ότι δεν θα ασχοληθώ ποτέ με τον Η/Υ για κάτι άλλο πέρα απο αυτό...και το βλέπω να περνάει ένα 6μηνο απλά κάνοντας test σταθερότητας...

Προσωπικά επειδή έχω τριπάρει με το θέμα, θα το συνεχίσω τρέχοντας και το prime που μου είχες προτείνει....

Το ξέρω ότι έτσι τσεκάρεις την σταθερότητα αλλά ως πρακτικό το βλέπω εγώ...

Δράττομαι της ευκαιρίας όμως να επισημάνω κάτι.... και το αναφέρω και ως παράπονο ή και παρατήρηση σαν λαμπίτης... ... όλοι λενε, λενε, λενε αλλα δεν είδα και κανέναν που έχει κάνει ΤΙΣ δοκιμές ή που βρήκε κατ'αυτον "την μαγική φορμουλα" για την σταθερότητα του συστήματος του να ανεβάζει BIOS setttings ή να δίνει συμβουλές της προκοπής...

Ολοι παραπέμπουν σε κάτι οδηγούς για τελείως αρχάριους (τί ειναι το FSB, τι είναι BIOS) και τα περισσότερα πράγματα τα διαβάζουμε σε ξενα sites... Αυτοι τι είναι πιο έξυπνοι απο μάς δηλαδή?? ή χαζοί που ποστάρουν τον κόπο τους?.... Εδω στο lab εκτός όλιγων φωτεινών εξαιρέσεων προσωπικά δεν έχω δει κανέναν να ανεβάσει ολοκληρωμένα settings για αυτά που έχει πετύχει ή να αποδεικνύει ατράνταχτα αυτά που λέει... Μην παρεξηγηθώ... ΕΙΠΑ οτι υπάρχουν εξαιρέσεις αλλα που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.... Είμαι μέλος εδώ απο τον Ιανουάριο του 2007 αλλα και πριν διάβαζα το lab αν και όχι τόσο συστηματικά λογω άλλων υποχρεώσεων... Δεν ξέρω αυτήν την εντύπωση έχω σχηματίσει... και οποιον ρωτάς για κάτι παραπάνω απο κάποιον που εχει πάνω κατω το ίδιο σύστημα με το δικό σου/δικο μου/δικό του ή σφυρίζει αδιάφορα ή σου λέει αλλα ντ'αλλων για λόγους που όλοι ξέρουμε αλλα καλύτερα να μην πω...

Δεν νομίζω να σου είπα και τίποτα καινούργιο βέβαια...και αν δεις...που θα έχεις δει γιατί εισαι και πιο έμπειρος απο μένα... υπάρχει αρκετός κόσμος που ποστάρει επιδοσεις, επιτηδευμένες θερμοκρασίες και σκορ αλλά που δεν ανεβάζει κάνα screenshot απο orthos που να τρέχει για κανα 2ωρο ας πούμε με τα settings του παραλληλα στην οθόνη ή έστω τα settings του στο BIOS.... προφασίζοντας διάφορες δικαιολογίες κάθε φορά και μέτα το παίζουν και ιστορία

Εγώ είμαι της άποψης ότι η γνώση πάει χαμένη όταν δεν μεταφέρεται και σε άλλους.... Και αν ποτε το σύστημα μου γίνει 100% με την δική σας βοήθεια θα ανεβάσω τα πάντα....

Πάντως προσωπικά αρνούμαι να αποδεκτώ ΠΛΕΟΝ ως valid οποιονδήποτε και ότιδήποτε δεν είναι τεκμηριώμένο έστω με απλή λογική οσον αφορά το overclocking γιατί αυτόν τον καιρό που ασχολουμαι έχω διαβάσει διάφορα που με έχουν βγάλει απο τα ρούχα μου...

Σορρυ για το long ποστ αλλά βρήκα την ευκαιρία τώρα να τα πω....

Και βεβαια δεν χρειάζεται να πω ότι ΔΕΝ υπάρχει προσωπικό ιssue... έχω διαβάσει τα γραφόμενα σου και γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 16:07]

Κοίτα xrist ενα indication θέλω για αρχή για την σταθερότητα του συστήματος... και νομίζω ότι ως τέτοιο καλό ειναι...

Δεν ξέρω πάντως αλλα αν κάθε φορά που ανεβάζω ένα step τon CPU πρέπει να αφιερώσω και 10ώρες για την σταθερότητα... μιλάμε ότι δεν θα ασχοληθώ ποτέ με τον Η/Υ για κάτι άλλο πέρα απο αυτό...και το βλέπω να περνάει ένα 6μηνο απλά κάνοντας test σταθερότητας...

Προσωπικά επειδή έχω τριπάρει με το θέμα, θα το συνεχίσω τρέχοντας και το prime που μου είχες προτείνει....

Το ξέρω ότι έτσι τσεκάρεις την σταθερότητα αλλά ως πρακτικό το βλέπω εγώ...

Δράττομαι της ευκαιρίας όμως να επισημάνω κάτι.... και το αναφέρω και ως παράπονο ή και παρατήρηση σαν λαμπίτης... ... όλοι λενε, λενε, λενε αλλα δεν είδα και κανέναν που έχει κάνει ΤΙΣ δοκιμές ή που βρήκε κατ'αυτον "την μαγική φορμουλα" για την σταθερότητα του συστήματος του να ανεβάζει BIOS setttings ή να δίνει συμβουλές της προκοπής...

Ολοι παραπέμπουν σε κάτι οδηγούς για τελείως αρχάριους (τί ειναι το FSB, τι είναι BIOS) και τα περισσότερα πράγματα τα διαβάζουμε σε ξενα sites... Αυτοι τι είναι πιο έξυπνοι απο μάς δηλαδή?? ή χαζοί που ποστάρουν τον κόπο τους?.... Εδω στο lab εκτός όλιγων φωτεινών εξαιρέσεων προσωπικά δεν έχω δει κανέναν να ανεβάσει ολοκληρωμένα settings για αυτά που έχει πετύχει ή να αποδεικνύει ατράνταχτα αυτά που λέει... Μην παρεξηγηθώ... ΕΙΠΑ οτι υπάρχουν εξαιρέσεις αλλα που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.... Είμαι μέλος εδώ απο τον Ιανουάριο του 2007 αλλα και πριν διάβαζα το lab αν και όχι τόσο συστηματικά λογω άλλων υποχρεώσεων... Δεν ξέρω αυτήν την εντύπωση έχω σχηματίσει... και οποιον ρωτάς για κάτι παραπάνω απο κάποιον που εχει πάνω κατω το ίδιο σύστημα με το δικό σου/δικο μου/δικό του ή σφυρίζει αδιάφορα ή σου λέει αλλα ντ'αλλων για λόγους που όλοι ξέρουμε αλλα καλύτερα να μην πω...

Δεν νομίζω να σου είπα και τίποτα καινούργιο βέβαια...και αν δεις...που θα έχεις δει γιατί εισαι και πιο έμπειρος απο μένα... υπάρχει αρκετός κόσμος που ποστάρει επιδοσεις, επιτηδευμένες θερμοκρασίες και σκορ αλλά που δεν ανεβάζει κάνα screenshot απο orthos που να τρέχει για κανα 2ωρο ας πούμε με τα settings του παραλληλα στην οθόνη ή έστω τα settings του στο BIOS.... προφασίζοντας διάφορες δικαιολογίες κάθε φορά και μέτα το παίζουν και ιστορία

Εγώ είμαι της άποψης ότι η γνώση πάει χαμένη όταν δεν μεταφέρεται και σε άλλους.... Και αν ποτε το σύστημα μου γίνει 100% με την δική σας βοήθεια θα ανεβάσω τα πάντα....

Πάντως προσωπικά αρνούμαι να αποδεκτώ ΠΛΕΟΝ ως valid οποιονδήποτε και ότιδήποτε δεν είναι τεκμηριώμένο έστω με απλή λογική οσον αφορά το overclocking γιατί αυτόν τον καιρό που ασχολουμαι έχω διαβάσει διάφορα που με έχουν βγάλει απο τα ρούχα μου...

Σορρυ για το long ποστ αλλά βρήκα την ευκαιρία τώρα να τα πω....

Και βεβαια δεν χρειάζεται να πω ότι ΔΕΝ υπάρχει προσωπικό ιssue... έχω διαβάσει τα γραφόμενα σου και γνωρίζω...

Μαζι σου και γω

Αυτη η ιστορία με την σταθερότητα έχει καταντήσει πια αστείο.

Ακούω κάτι 3600-3800 σταθερός με αερόψυξη σε τετραπυρηνο και μου πεφτουν τα μαλλιά.

Ο καθένας πια τη σταθερότητα την εννοεί διαφορετικά...

Προσωπικά σου λέω να μη παρασύρεσαι από τέτοια ποστς γιατί δεν περιέχουν ολη την αλήθεια.

Σε όσους έχω ζητήσει να δώσουν screenshot ένας δυο ανταποκρίθηκαν.. οι άλλοι την πάπια.

Σημασία έχει να περνάμε καλά κάνοντας το χόμπι μας (και όπως ξέρεις σε όλα τα χόμπι υπάρχουν υπερβολές βλέπε ψαράδες-κυνηγούς κλπ)

Εγω αυτό που θεωρώ σταθερότητα είναι να τρέξεις τουλάχιστον κανένα δίωρο με prime95 σε blend.

Τωρα αν δεν φτάσει εκεί που ''φτάνουν''οι άλλοι μη σκας κιόλας.

Στο τέλος τέλος δεν θα κάτσουμε να σκάσουμε για 100-200MHz:)

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά «ολόγυρα» σχετικά με το θέμα της σταθερότητας ενός Η/Υ.

Συγκέντρωσα μερικά πράγματα (κυρίως για τις παραμέτρους στις οποίες πολλές φορές δεν δίνουμε μεγάλη σημασία) και σας τα αναφέρω :

Υπάρχουν αρκετές παράμετροι, οι οποίες επηρρεάζουν τη σταθερότητα ενός συστήματος, εκτός από το ρεύμα και τους χρονισμούς.

Μερικές από αυτές είναι :

τα critical updates της Intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

πάρχουν αρκετές παράμετροι, οι οποίες επηρρεάζουν τη σταθερότητα ενός συστήματος, εκτός από το ρεύμα και τους χρονισμούς.

Μερικοί από αυτούς είναι :

τα critical updates της Intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Όλα αυτά δεν επιρεάζουν την σταθερότητα ενός συστήματος.

Αν είναι να βγάλει 2 ώρες Orthos/prime/occt θα το βγάλει ότι drivers και αν έχεις ότι διεργασίες και αν έχεις αφήσει.

Απ όλα αυτά μόνο το bios μπορεί να επιρεάσει την σταθερότητα όλο το άλλο software δεν την επηρεάζει απ την στιγμή που μιλάμε για την σταθερότητα του hardware και όχι το αν θα κρασάρουν τα windows επειδή βάλαμε λάθος registry tweak

Συμφωνω.. γιατι μιλαμε για την σταθεροτητα του hardware

Και αν πουμε για αποφυγή «πουσαρίσματος» του λειτουργικού για χάριν του benchmarking

τοτε δεν μιλάμε για o/c

βεβαια έχουμε δει και περιπτώσεις προγραμμάτων που ηταν υπεύθυνα για αστάθεια.. οπως πχ το coretemp 0,95 το οποίο μετά απο ενα μισάωρο στρεσαρίσματος (σε μένα τουλάχιστον)κρασαρε το σύστημα.

Καθως επίσης και ελαττωματικούς drivers

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

βεβαια έχουμε δει και περιπτώσεις προγραμμάτων που ηταν υπεύθυνα για αστάθεια.. οπως πχ το coretemp 0,95 το οποίο μετά απο ενα μισάωρο στρεσαρίσματος (σε μένα τουλάχιστον)κρασαρε το σύστημα.

Καθως επίσης και ελαττωματικούς drivers

Καλά εννοείται αυτό.Νομίζω όμως κατάλαβες τι ήθελα να πώ ;)

Απλά δεν υπάρχει περίπτωση με αυτούς τους drivers να τρέχεις orthos 2 ώρες small fft's και με τους drivers της Intel να τρέχεις 1 ώρα παραπάνω.

Αυτό ήταν το ποιντ μου για όποιον δεν το κατάλαβε ;)

Link to comment
Share on other sites

...... από psiloshac [Σήμερα, στις 20:12]

ΤΙ ενοεις στρωσιμο?

Πολύ γενικά εννοώ τη διαδικασία της αρχικής λειτουργίας του επεξεργαστή, ώστε από ένα συναρμολογημένο σύνολο πολλών επί μέρους τμημάτων να μεταβληθεί σε ένα αποδοτικό λειτουργικό σύνολο. Με άλλα λόγια στις πρώτες φάσεις λειτουργίας του, ο επεξεργαστής καλό είναι να λειτουργήσει κάτω από ορισμένες συνθήκες με σκοπό να αποφευχθεί η αποσταθεροποίηση ορισμένων ζωτικών στοιχείων του, μέχρις ότου έρθουν σε ιδανική κατάσταση λειτουργίας (να σταθεροποιηθούν τα μόρια των ημιαγωγών για να διαστέλλονται και να συστέλλονται (κατά το δυνατόν) ομοιόμορφα κατά τη μεταβολή της θερμοκρασίας και να έρθουν οι ανοχές στα όρια των προδιαγραφών).

Πρόκειται για μια διαδικασία πολύ συνηθισμένη στην καθημερινή ζωή, με πολλές παραλλαγές (όλες όμως πάνω στο ίδιο θέμα).

Σκέψου για παράδειγμα τα προβλήματα που πιθανώς θα δημιουργηθούν σε έναν καινούργιο επεξεργαστή, εάν μόλις τον πάρεις, του ρίξεις 1.55+V. Το ίδιο και αν σε καινούργιες μνήμες, τους ρίξεις 2.60+V

Επειδή το πρακτικό μέρος ενδιαφέρει περισσότερο, εννοώ στην πράξη ότι υπάρχουν τεχνικές με τις οποίες μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να «συνηθίσει» τον επεξεργαστή του σε λιγότερο (ή περισσότερο) ρεύμα. Το under-volting για παράδειγμα απασχολεί μια μερίδα overclockers (απλώς το over-volting είναι πιο δημοφιλές). "Το στρώσιμο" είναι κάτι που γίνεται και στις μνήμες (δες για παράδειγμα κάψιμο μνημών) και βέβαια κατ αναλογία και στο chipset.

Απλώς σε πολλούς overclockers (ιδίως για benchmarking) είναι περισσότερο οικείο να στρώνουν τους επεξεργαστές, τις μνήμες και τα chipset με τρόπο ώστε να συνηθίζουν το ρεύμα (και όχι το αντίθετο, στο οποίο εστιάζουν περισσότερο οι 24/7 under-volting).

Link to comment
Share on other sites

...... από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:28]

.....όλο το άλλο software δεν την επηρεάζει απ την στιγμή που μιλάμε για την σταθερότητα του hardware και όχι το αν θα κρασάρουν τα windows επειδή βάλαμε λάθος registry tweak

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι είναι δυνατόν να έχεις ένα λειτουργικό σύστημα που να σου δημιουργεί προβλήματα και αστάθεια στον Η/Υ , αλλά το σύστημά σου να είναι σταθερό ;

Πως θα ελέγξεις πρακτικά τη σταθερότητα του hardware εάν το λειτουργικό σύστημά σου έχει προβλήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι είναι δυνατόν να έχεις ένα λειτουργικό σύστημα που να σου δημιουργεί προβλήματα και αστάθεια στον Η/Υ , αλλά το σύστημά σου να είναι σταθερό ;

Πως θα ελέγξεις πρακτικά τη σταθερότητα του hardware εάν το λειτουργικό σύστημά σου έχει προβλήματα ;

Αυτό το ανα καλύπτεις αμέσως.

Σπάνια έχω δεί το λειτουργικό σύστημα να κρεμάει όλο το pc.

Συχνό όμως είναι να είναι προβληματικοί κάποιοι drivers που όταν εσύ θα τρέξεις το όρθος απλά δεν χρησημοποιούνται ;)

Οπότε θα μπορείς να δείς που είναι σταθερό το h/w ανεξαρτήτως s/w ;)

Από κεί και πέρα η σταθερότητα του συστήματος σαν γενική ένοια,ναι εξαρτάται απ όλα,αλλά στον τομέα hardware όχι ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.