Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Iannis [Σήμερα, στις 22:27]

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/asus-p5k-deluxe-overclock_6.html

εξαιρετικό λινκ Αντιγράφω

o τι dividers εχεις εξαρταται απο το strap που βάζεις στο BIOS (ειναι η πρωτη μητρική που βλέπω να εχει τετοια επιλογη)

FSB Strap frequency

Available FSB:Mem dividers

200 MHz 3:5, 1:2

266 MHz 4:5, 2:3, 1:2

333 MHz 1:1, 5:6, 5:8

Πράγματι ο Gavrichenkov είναι πολύ ουσιαστικός σε αυτά που γράφει.

Έχω κάνει πολλές αναφορές σε αυτό το thread στο review του αυτό.

Πρόσφατα στηρίχθηκα σε αυτόν και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από NoDsl [25-08-2007 02:47]

Όπως προείπα έχω 2 τροφοδοτικά με 2 12άρες το καθένα. Στο "μεγάλο" έχω 19Α στην κάθ μία. Στο μικρό έχω 15 και 15. Φοβάμαι οτι τα 19 δεν θα φτάσουν για το cpu. Και σκέψου οτι δεν μιλάμε για κανονική κατανάλωση αλλά ακόμα και για την εκκίνηση του pc οπου τραβάει τρελό peak.

Το calc υπολογίζει ~220W σκέτος ο cpu (Q6600 στα 3.6 με 1.45 ένας πρόχειρος υπολογισμός). 12*19=228 τσίμα τσίμα. Πάει η μία 12άρα. Βάλε και 9HDD(7A σε κάθε μία απο τις 5 και 12), Χ1950ΧΤΧ OCED(10+Α) ανεμιστήρια κλπ κλπ.

Στην τελική θα μου πείς άντε πάρε κανα άλλο τροφ. αλλά αν γίνεται και με αυτά που έχω γιατί να τα πετάξω;

διαβαζω ωρες ολοκληρες ολο τοποστ

συγχαρηηρια στον chessman και σε οσους συμμετεχουν

θα πω τη γνωμη μου για μερικα θεματα αν και ειναι σε πρωτες σελιδες

αυτο που λετε παραπανω ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

κ ηλεκτρολογος μπορει να λεει οτι θελει

2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ τροφοδοτικα ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ στο ΙΔΙΟ σημειο στην μητρικη θα αναγκασει τα ρευματα να μπελκονται , σαν να λεμε να στελνει το ενα τροφοδοτικο στο αλλο

δεν γινεται απλα

επιπλεον να πω μια κακια , δεν μπορεις να εχεις 220 ευρω μητρικη και να εχεις τροφοδοτικο ΧΩΡΙΣ ΕΣΤΩ ΕΝΑ 8πινο 12 βολτ - γειωσης

οτιδηποτε ανταπτορας ειναι συμβιβασμος και πατεντα αισχρη

εκει περνανε ΟΛΑ τα αμπερ για το cpu

θα το γεφυρωσεις με μολεξακι για σκληρο δισκο? που δινει κατι βρωμοαμπερ?

κοιτα ποσα αμπερ δινει το 8πινο που κανει και για GPU ..

δηλαδη οκ ρε παιδια πριν 3 χρονια (ισως και 4) ειχα tagan 480 και ειχε 8αρα γραμμη ...

επιπλεον οταν βλεπουμε κατι βουλωμενο , δεν ειναι γιατι δεν ειχαν τι να κανουν την τα πα και λενε "ας την χωσουμε εκει χαμω να μην πιανει τοπο"

τοκανα για να σου πουν απλα "εδω φιλε μπαινει 8πινο , αμα δεν εχεις βαλει 4πινο του κολοκοτρωνη , αλλιως αστο βουλωμενο "

ΣΤΡΩΣΙΜΟ

προσωπικα εγω εφαγα καποτε 2 μηνες να στηνω καθε βραδυ μνημες και να στρωνουν μεχρι που γυρνουσα απο τη δουλεια μου.12 ωρες καθε μερα επι 2 μηνες

ανεβαζα ανα 1-2 Mhz

τις γνωστες UTT για οσους θυμουνται τις πηγα 465 αν θυμαμαι καλα

ισως ειναι και το μεγαλυτερο που εχει ποσταριστει εδω μαζι με του vaguridi και οι μηνμες τωρα ανηκουν στον kallileo που θα το επιβεβαιωσει

ναι οκ , και?

απο το κουτι τις εβγαλε ο phil (respect) και τους εσκασε το βολταζ και παιξανε 459

αρα τι?

να γλιτωσω κατι δεκατα του βολτ?

εγω δεν ξαναστρωνω τιποτα παιδια ειναι δωρο αδωρο

λιωστε τα και αμα καουνε παρτε αλλα

συνεχιζω με απαντησεις

πολυ καλη δουλεια κ με πολλα λινκς

φοβαμαι ομως μηπως ειναι too much

εχω διαβασει 9 σελιδες και ακομα ενας χριστιανος δεν εχει κατσει να ψακει τις μνημες του

καποιοι τα θελουν ετοιμα

η χαρα στο hobby ειναι το ψαξιμο

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ

θανατος στο Auto , δεν υπαρχει Auto σε τετοια συστηματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis [31-08-2007 12:24]

αρχικά εβγαλα τις τσιχλες και εβαλα artic ceramique αλλα τα ΝΒ και SB ζεματανε λιγο

οσο πιο ζεστες οι ψυκτρες ΑΠΟ ΠΡΙΝ τοσο καλυτερα

η θερμοτητα ανεβαινει προς τα πανω ευκολολοτερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [05-09-2007 00:58]

Πράγματι ο Gavrichenkov είναι πολύ ουσιαστικός σε αυτά που γράφει.

Έχω κάνει πολλές αναφορές σε αυτό το thread στο review του αυτό.

Πρόσφατα στηρίχθηκα σε αυτόν και για αυτό.

τελευταια παραγραφο με μπερδεψε ο μαστορας

γιατι απο auto να το κανουμε enabled

αφου με disabled αποδιδει καλυτερα

μηπως εννοοει να το κανουμε enabled μονο πανω απο τα 500 Mhz?

το voltage reference δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα , εχουμε βρει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [19-07-2007 14:49]

Για όσους το χρειάζονται, αλλά και για να μη γίνει καμμία σύγχυση :

ICS9LPRS916BGLF (για το P5K)

ICS9LPRS918BKL (για το P5K Deluxe και το P5K3 Deluxe)

Σχετικά με το SetFSB : Version 2.0.b.15f κατεβαίνει από εδώ : http://www13.plala.or.jp/setfsb/download/beta/setfsb20b15f.zip

Μην ξεχνάτε τα tools του forum από όπου "κατεβάζουμε" όλα τα βοηθήματα : http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=4824

Για το ClockGen ξέρει κανείς πως βολευόμαστε ; Υπάρχει κάποιο clock generator παραπλήσιο (δοκιμασμένο) που μας κάνει ;

εμενα μαστορα το setfsb σε ΚΑΜΙΑ εκδοση δεν δουλευει

κρασαρει με το καλημερα , κολαει ολοκληρο

και το PLL δεν το διαβαζει καν

και κατεβασα κ το δικο σου απο δω

το clockgen παραδοξως αν και δεν ειχε το ιδιο PLL ΔΟΥΛΕΨΕ

μετα απο μερικες μετρησεις το clockgen κρασαρε

και απο τη στιγμη που κρασαρε δεν ξαναπαιξε με τπτ

τα ξανακατεβασα τπτ

εχει κανεις καμια ιδεα ?τι κουλο ειναι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

@ BeetleJuice

Πολύ περίεργο που δεν δούλεψε το SetFsb. Σε δυο asus μητρικές που τόχω χρησιμοποιήσει δεν είχε πρόβλημα. Επίσης και το clockgen δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Δεν δοκιμάζεις και το SysTool; Εδώ θα βρεις το 7.31 αλλά αν δεν σου δουλέψει, κατέβασε την ιδιαίτερα σταθερή 7.28 έκδοση.

Ο Gavrichenkov πράγματι όπως γράφεις «εννοοει να το κανουμε enabled μονο πανω απο τα 500 Mhz».

Βέβαια, έχεις δίκιο κατά βάση, όταν λες «θανατος στο Auto , δεν υπαρχει Auto σε τετοια συστηματα».

Και κάτι ακόμη. Δεν έχω ξεχάσει την εργασία με τις μετρήσεις που έκανες με τον παλμογράφο, μετρώντας Vdroop και όχι μόνο. Επειδή όμως δεν ήξερα βασικά πράγματα για τον παλμογράφο, μου πήρε καιρό να διαβάσω. Τώρα καταλαβαίνω καλύτερα, αλλά έχω πίεση χρόνου. Ετοιμάζομαι και για κάποιο ταξίδι τις επόμενες ημέρες, οπότε θα αργήσω να επαναφέρω (εγώ τουλάχιστον) το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ λίγο με το ανέβασμα του G0 που χτύπησα πριν λίγες μέρες. Σαν στόχο είχα βάλει τα 3.2 με όσο το δυνατόν λιγότερη τάση γινόταν.

Τα βασικά είναι (τα υπόλοιπα υπάρχουν στην υπογραφή)

Q6600 G0 (L718A248)

Thermalright Ultra120 Extreme (lapped) με έναν SilenX στις 1200rpm

Asus P5K Dlx Wi-Fi

Team Xtreem Dark DDR2 @800 1:1 (μαμά timings 4 4 4 12 )

Τάσεις:

CPU: 1.2875 bios

Idle: 1.256 cpuz, 1.26 speedfan

Full load: 1.240-1.248 cpuz, 1.24-1.25 speedfan

CPU Voltage Damper: Enabled

Ram 2.1v

FSB Termination 1.3v

NB 1.4v

Όλα τα άλλα στο auto

Έτσι έβγαλε sp2004 (stress cpu) για 1 ώρα (από ότι είδα μετά το είχα το priority στο 7) , 3dmark 2006 και περίπου 40-45 λεπτά MOHA Airbone. Λογικά λοιπόν δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Θερμοκρασία δωματίου 27,2 βαθμούς (χωρίς a/c) και οι maximum temps ήταν 66-67 για τους 2 πρώτους πυρήνες και 62-63 τους άλλους 2. Επόμενος στόχος, όταν βρω τον χρόνο μάλλον τα 3.6. Επίσης πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ και με τις μνήμες επειδή δεν τις έχω ψάξει σχεδόν καθόλου!

Full Load:

loadik7.th.jpg

Idle μετά απο 4-5 λεπτά:

idlelf1.th.jpg

3D Mark 2006:

3dmru9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω ποιο είναι το μέγιστο σε ρεύμα που μπορώ να ανέβω έτσι όπως είμαι με την αερόψυξη? Σήμερα δοκίμαζα και είδα πως αν ανεβάσω τα πάντα από ρεύμα ενα κλικ και το cpu στα 1.525 φτάνω κανονικά τα 3.8ghz αλλά με idle cpu temp 51c και σε load 72c με περιβάλλον στους 26.

Μη κάψω τον q6600 σκέφτομαι.

Υ.Γ. Αναθεωρώ την άποψή μου για την υδρόψυξη γιατί δεν βλέπω άμεσα λόγο να μπω σε τέτοιο έξοδο για λίγα mhz παραπάνω... ούτως ή άλλος το pc μου είναι αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Μπορώ να ρωτήσω ποιο είναι το μέγιστο σε ρεύμα που μπορώ να ανέβω έτσι όπως είμαι με την αερόψυξη? Σήμερα δοκίμαζα και είδα πως αν ανεβάσω τα πάντα από ρεύμα ενα κλικ και το cpu στα 1.525 φτάνω κανονικά τα 3.8ghz αλλά με idle cpu temp 51c και σε load 72c με περιβάλλον στους 26.

Μη κάψω τον q6600 σκέφτομαι.

Υ.Γ. Αναθεωρώ την άποψή μου για την υδρόψυξη γιατί δεν βλέπω άμεσα λόγο να μπω σε τέτοιο έξοδο για λίγα mhz παραπάνω... ούτως ή άλλος το pc μου είναι αθόρυβο.

Με πιο πρόγραμμα μετράς τις θερμοκρασίες σου?

Μου φαίνονται υπερβολικά καλές για αερόψυξη και με τόσο ρεύμα στον επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι λίγο παραπάνω από αυτές που έχω ποστάρει εδώ

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=589300#post589300

Βοηθάει και το γεγονός ότι έπεσε και η θερμοκρασία του δωματίου γιατί τώρα που μιλάμε έχω 24 στο δωμάτιο με cpu idle 50c. Πιστεύω πως έχω κάνει καλή δουλειά με τους ανεμιστήρες και αύριο θα κάνω ακόμα κάτι καλύτερο με κολάρο από το μπροστινό fan στην thermalright απευθείας και θα είναι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως για λόγο που δεν τον πιάνω το μηχάνημα παίζει σωστά στα 3.8-3.9 μόνο αν κατεβάσω τις μνήμες κάτω από 1400mhz... και τις πάω 1.7v πράγμα περίεργο γιατί στα 3600 ο Q6600 η μνήμες παίζουν μια χαρά στα 1500 και auto το ρεύμα τους

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα βγάζει στα MHZ αυτό που μου έδωσες... έβαλα και το CPUz δίπλα αλλά και αυτό λέει κουφά στο ρεύμα... τεσπά....

’σχετο αλλά κανένα πρόγραμμα δεν μου δείχνει θερμοκρασία στα SouthBridge , Northbridge.... και το Everest που έχω και βλέπω στο internet σε άλλους να δείχνει εμένα δεν μου δείχνει τπτ.

post-7389-1416073181,474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:

Multiplier : 8

FSB: 470

PCI: 100

Memory Timings: 8-6-6-18(1T) από 9-9-9-24(2Τ) που είναι κανονικά.

CPU Volt: 1.550

Cpu Volt Ref: x0.63

Cpu Damper: Enabled

CPU PLL Volt: 1.7

FSB Volt: 1.4

Memory Volt: 1.7

NorthBridge Volt: 1.55

NorthBridge Ref: 0.67

SouthBridge Volt: 1.2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Κατέβασε το cpu0z v1.41 και θα λέει το σωστό ρεύμα ;)

Όσο για τα mhz στο coretemp είναι επειδή έχεις κατεβάσει πολλαπλασιαστή ;)

Μάστα.... και τελικά τι είναι καλύτερο? γιατί 3.7-3.8 πάω και Χ9 αλλά χωρίς το FSB να πάει στο ταβάνι.... βασικά πρέπει να λύσω το θέμα της ψύξης του SouthBridge κυρίως γιατί το πιάνω και είναι αρκετά ζεστό αυτή τη στιγμή για αυτό και είμαι σηνύθως για νορμάλ χρήση στα 3300 με 366Χ9 ... αλλά λόγο της 8800Ultra δεν μπορώ να βάλω τπτ εκεί.... για αυτό έλεγα για υδρόψυξη να φύγει το ρημάδι το καπάκι της 8800 και να κάνω κάτι με το southbridge. Το FSB είναι αρκετά κρύο λόγο του ότι τούχο βάλει ανεμιστηράκι.

Link to comment
Share on other sites

@ BlueChris

Τα έχεις καταφέρει πάρα πολύ καλά. Συγχαρητήρια. :T:

Θα σου πρότεινα να έχεις το setup αυτό (ή άλλο παρόμοιο) μόνο για δοκιμές στις επιδόσεις, αλλά για χρήση 24/7 να μην ανέβεις στο CPU PLL Volt πάνω από 1.6.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.