Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 02:08]

Περίεργα πράγματα βγάζει στα MHZ αυτό που μου έδωσες... έβαλα και το CPUz δίπλα αλλά και αυτό λέει κουφά στο ρεύμα... τεσπά....

’σχετο αλλά κανένα πρόγραμμα δεν μου δείχνει θερμοκρασία στα SouthBridge , Northbridge.... και το Everest που έχω και βλέπω στο internet σε άλλους να δείχνει εμένα δεν μου δείχνει τπτ.

Ωραίες θερμοκρασίες στα 470χ8 ....Είδες το G0....Τις ίδιες έχω εγώ στα 400χ8!:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
..... από BlueChris [Σήμερα, στις 00:08]

’σχετο αλλά κανένα πρόγραμμα δεν μου δείχνει θερμοκρασία στα SouthBridge , Northbridge.... και το Everest που έχω και βλέπω στο internet σε άλλους να δείχνει εμένα δεν μου δείχνει τπτ.

Αυτό έχει να κάνει με το εάν το motherboard έχει σημείο μέτρησης (δειγματοληψίας) εκεί. Το Everest αν βρει "δίοδο μέτρησης θερμοκρασίας" την λαμβάνει υπόψιν του. Αλλά τα περισσότερα motherboard δεν έχουν. Αν παρατηρήσεις δεν θα δεις κανένα P5K που να δίνει θερμοκρασίες NB και SB.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το Pll voltage Και το Reference

του ταχω σκασει και ολα στη μαπα και δεν επαθε τιποτα

οτι βολταζ υπαρχει τοχω τιγκαρει για Bench

τπτ απολυτως απο παρενεργειες

και με ενα φαν στο νορθ και ενα στο τελος του heatpipe (απο την P5B) ολα κρυα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Χθες, στις 22:44]

Αυτό έχει να κάνει με το εάν το motherboard έχει σημείο μέτρησης (δειγματοληψίας) εκεί. Το Everest αν βρει "δίοδο μέτρησης θερμοκρασίας" την λαμβάνει υπόψιν του. Αλλά τα περισσότερα motherboard δεν έχουν. Αν παρατηρήσεις δεν θα δεις κανένα P5K που να δίνει θερμοκρασίες NB και SB.

σωστος , μετραει απο εναν αισθητητα κοντα στο πηνιο που ειναι στις μνημες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 21:57]

σχετικα με το Pll voltage Και το Reference

του ταχω σκασει και ολα στη μαπα και δεν επαθε τιποτα

οτι βολταζ υπαρχει τοχω τιγκαρει για Bench

τπτ απολυτως απο παρενεργειες

και με ενα φαν στο νορθ και ενα στο τελος του heatpipe (απο την P5B) ολα κρυα

Σωστός επίσης ! Και ούτε πρόκειται να δείξει τίποτα, αντέχει κι άλλο ακόμη ! :T:

Παραπάνω μίλησα μόνο για 24/7, όχι για Bench.

Link to comment
Share on other sites

Νέο Bios (το 503) για την P5K Deluxe.

Bios503.png

Δυστυχώς λόγω ταξιδιού (φεύγω αύριο, θα επιστρέψω τέλος Σεπτεμβρίου) δεν θα προλάβω να το δοκιμάσω.

Θα περιμένω από εσάς να γράψετε εδώ εντυπώσεις και σχόλια.

Να είστε καλά ! :hi:

Link to comment
Share on other sites

εγώ αντιμετωπίζω πρόβληματα...όπως και πριν καμια βδομάδα, ενώ ο η/υ είναι σταθερότατος, άμα κλείσει μετά δεν ανοίγει. Λίγες παραπάνω λεπτομέρειες http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=41636

Και σήμερα πάλι το ίδιο. Η οθόνη μαύρη, και επίσης είδα ότι ποντίκια πληκτρολόγια ρουτερ δεν πέρνουν ρεύμα - στο ρουτερ δεν ανάβει το λαμπάκι ethernet-. Τελικά πάλι με clear cmos κατάφερε να ανοίξει, και με ένα στεγνό restart να μπει και win....

Καμια ιδέα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 10:09]

εγώ αντιμετωπίζω πρόβληματα...όπως και πριν καμια βδομάδα, ενώ ο η/υ είναι σταθερότατος, άμα κλείσει μετά δεν ανοίγει. Λίγες παραπάνω λεπτομέρειες http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=41636

Και σήμερα πάλι το ίδιο. Η οθόνη μαύρη, και επίσης είδα ότι ποντίκια πληκτρολόγια ρουτερ δεν πέρνουν ρεύμα - στο ρουτερ δεν ανάβει το λαμπάκι ethernet-. Τελικά πάλι με clear cmos κατάφερε να ανοίξει, και με ένα στεγνό restart να μπει και win....

Καμια ιδέα τι γίνεται;

Komm φτιάξε μια αναλυτική υπογραφή για να βλέπει εύκολα καθένας τι σύστημα έχεις. Πχ τι τροφοδοτικό έχεις επάνω ; Καλύτερα πάρε τη φόρμα του bios (είναι στη σελίδα 2 ή 3 του tread) και βάλε τα settings που έχεις όταν σου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

Δες μήπως έχεις συνδέσει πολλούς ανεμιστήρες, όλους πάνω στην ίδια γραμμή του τροφοδοτικού και δεν είναι καλά μοιρασμένα τα Ampere.

Link to comment
Share on other sites

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 8

FSB Frequency: 425

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: 850

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 3

RAS# Activate to Precharge: 5

TWR: AUTO

TRFC: AUTO

TWTR: AUTO

TRRD: AUTO

TRTP: AUTO

DRAM Static Read Control: AUTO

Transaction Booster: AUTO

Boost Level: (only displayes when Transaction Booster is set to Disable or Enabled)

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.375

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU PLL Voltage: 1.70

DRAM Voltage: 2.15

FSB Termination Voltage: 1.50

North Bridge Voltage: 1.40

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: 1.20

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 8

C1E Suppport: Disabaled

Max CPUID Value Limit: Disabaled

Vanderpool Technology: Disabaled

CPU TM Function: Disabaled

Execute Disable Bit: Disabaled

PECI: Enabled

USB Configuration

USB Functions: Enabled

Legacy USB Support: Disabled (need to enable it to detect USB flash drives)

οι ανεμιστήρες είναι σύνολο 6, οι 2 πάνε στη μητρική, οι 4 πάνε σε καλώδια όπου να ναι. Ρεύμα παίρνουν όταν ξεκινάει, απλά ποντίκι πληκτρολόγιο οθόνη +ρουτερ απλά τέζα :/

ελπίζω να μη ξέχασα τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω σε μπεντσ τα δινω ολα τα ρευματα τσιτα...Και μια χαρα δεν εχω παρενεργιεσ ουτε υψηλες θερμοκρασιες...Και με ολα τσίτα εκανα το 4175 validated σε νεράκι...Θα το πάω 4200 που θα μου παει...Αλλλα μαλλον σε αλλη μητρική με αλλες μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 10:32]

Για δοκίμασε :

FSB Termination Voltage: 1.30

North Bridge Voltage: 1.55

North Bridge Voltage Reference: x 0.67

South Bridge Voltage: auto

Επέμεινε στο North Bridge Voltage: 1.55 και κάνε δοκιμές με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

η τάση σε South δεν δίνει απολύτως τίποτε @psilos..απλά μην το έχεις στο auto..βάλε την μικρότερη δυνατή τάση.

Το northbridge Voltage πάνω απο 1.55V , δέν δίνει πάλι τίποτα...ίσως άμα το ψύξεις περισσότερο να πάρεις και άλλα mhz και όχι με παραπάνω τάση.

παραπάνω mhz μπορείς να κερδίσεις ψύχοντας παραπάνω και τa mosfet δίπλα απο τον επεξεργαστή..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 12:43]

η τάση σε South δεν δίνει απολύτως τίποτε @psilos..απλά μην το έχεις στο auto..βάλε την μικρότερη δυνατή τάση.

Το northbridge Voltage πάνω απο 1.55V , δέν δίνει πάλι τίποτα...ίσως άμα το ψύξεις περισσότερο να πάρεις και άλλα mhz και όχι με παραπάνω τάση.

παραπάνω mhz μπορείς να κερδίσεις ψύχοντας παραπάνω και τa mosfet δίπλα απο τον επεξεργαστή..

Να υποθέσω πως εννοείς ότι για να ανέβει, μένει μόνο αυτό (mod Vfsb) ;

vsb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 14:43]

η τάση σε South δεν δίνει απολύτως τίποτε @psilos..απλά μην το έχεις στο auto..βάλε την μικρότερη δυνατή τάση.

Το northbridge Voltage πάνω απο 1.55V , δέν δίνει πάλι τίποτα...ίσως άμα το ψύξεις περισσότερο να πάρεις και άλλα mhz και όχι με παραπάνω τάση.

παραπάνω mhz μπορείς να κερδίσεις ψύχοντας παραπάνω και τa mosfet δίπλα απο τον επεξεργαστή..

μια χαρα τα λεει ο γοριλλας

και εγω αυτα ειδα

εννοει να βελτιωσεις τη θερμοαπαγωγη ειτε αλλαζοντας ψυκτρα ειτε με παστα , ειτε βαζοντας ψυκτρα οπου δεν υπαρχει

αυτο το μοντ τωρα το βλεπω πρωτη φορα

τι διαολο κανει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 12:59]

αυτο το μοντ τωρα το βλεπω πρωτη φορα

τι διαολο κανει

Σου δίνει τη δυνατότητα (έτσι έχω διαβάσει, δεν το έχω δοκιμάσει) να ανεβάσεις το Vfsb από 1.50 V σε ....

Νομίζω πως είναι το βασικώτερο mod στην P5K για να ανεβάσεις FSB

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ρα θα χαζεψουμε?

ξεπηδανε μοντ απο το πουθενα

θα την λιωσω λεμε

αν και τα 600 ειναι παρα πολλα για μενα

1200 μνημες? μεχρι 1070 τις εχω παει...

πρωτη φορα αναγκαζομαι να ΞΕΣΦΙΞΩ timmings για να ανεβουν μνημες

παντα ανεναιναν πολυ και μετα εσφιγγα εως οπου πανε

διαβολεμενη τεχνολογια...

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΟΡΙΛΛΑΣ

παντως αυτα τα μοντ στο hwbox ταχω δει αν δεν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κολλήσει στα 481 FSB και δεν ανέβαινε ουτε μισό Mz , έπειτα έδωσα 1,8v στο PLL και ξεκόλλησε , τώρα ειμαι 487 Mz . ( Δυστυχώς ο 7χ πολλαπλασιαστής με εχει γ@μ@σ@ )

Μήπως καμιά μοντα με τίποτα volt ξεκολλήσει το FSB ?

Τέλος παρατήρησα οτι με το 501 bios στα 488 δεν ξεκίναγε το PC και πλέων με το 503 bios ξεκινά μέχρι τα 892Mz αλλά δεν φορτώνει ή κολλάει στα windows εαν βαλω fsb πανω απο 481Mz :(

Εχω κολλήσει και μια ψύχρα με ανεμιστιρακι στο PLL chip αλλα δεν ειχα αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.