Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

χαχαχα να σαι καλά μαν ;P

για μια στιγμή πίστεψα ότι θα μου λέγες να κάνω τίποτα που δεν έχω δοκιμάσει , αλλά δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ άλλο....

Σκέφτομαι να πάρω την καινούργια μητρική -όποια κ αν είναι- και μετά να φταίει το τροφοδοτικό :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

:D

Link to comment
Share on other sites

ρε ανθρωπε δεν σουπα να βρεις ενα τροφοδοτικο να τσεκαρεις?

δεν εχεις ευκαιρο?

ελα απο το σπιτι μου να το δουμε τι αλλο να σου πω

μα ωρες ωρες κανετε σα 5χρονα μωρε

απο που την εχεις παρει , που μενεις , ποση εγγυηση εχει

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω τροφοδοτικό :/

Ιωάννινα είμαι...άσε πακέτο..

θα κατέβω την άλλη βδομάδα Αθήνα οπότε θα την πάω πλαίσιο να την δούνε.2.5 μήνες την έχω.

Δε πιστεύω ότι είναι τροφοδοτικό πάντως , σε φόρτο δε μου κάνει κανένα πρόβλημα, όλα κλοκαρισμένα με βαριά παιχνίδια-ορθος κτλ.

Το θέμα είναι, το πλαίσιο έχει π5κ ντελουξ;Γιατί αντικαταστάθηκε απ τιν πριμιουμ νομίζω.

Αν δεν έχουν ούτε σε στοκ κόβουν πιστωτικό με τιμή αγοράς;

edit: θα πάω να ξεθάψω το παλιό pc και θα βγάλω το τροδοφοτικό...πρέπει να είναι 320w αν θυμάμαι , ούτε καν ξέρω τι βύσματα έχει...θα επανέλθω.

υ.γ. τι προτείνετε dq6-ip35pro?ή να κάνω το μπαμ και να πάρω χ38;...όχι άλλο κάρβουνο.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις το 320 θα τα τιναξεις ολα

θα γονατισουν οι γραμμες και θα σκασει τιποτα στα μουτρα σου

αν δεν υπαρχει στοκ ή σε αλλο μαγαζι θα σου κοψουν πιστωτικο στην τιμη που ειχε οταν σταματησε να πωλειται

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είδα διαφορές.Σε στοκ μια ζωή :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Μια υποθετική ερώτηση, αν στο κατάστημα που την αγόρασα δε δούνε το πρόβλημα, τι κάνω; Mε oc δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση ε;

Link to comment
Share on other sites

..... από KoMM [Σήμερα, στις 17:47]

Μια υποθετική ερώτηση, αν στο κατάστημα που την αγόρασα δε δούνε το πρόβλημα, τι κάνω; Mε oc δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση ε;

Νομίζω ότι εάν περιγράψεις το πρόβλημα όπως το αντιμετωπίζεις, και επικαλεσθείς και την απόσταση που έκανες, όλα θα πάνε καλά !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειπωθηκε κάπου στο thread και δεν το πρόσεξα αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι παίζει ρόλο αν οι μνήμες είναι στα κίτρινα ή στα μαύρα slot. Δεν ξέρω αλλά γιατί να υπάρχει διαφορά; Παίζει να είναι πιο σταθερό στo οverclocking;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 18:59]

Δεν ξέρω αν ειπωθηκε κάπου στο thread και δεν το πρόσεξα αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι παίζει ρόλο αν οι μνήμες είναι στα κίτρινα ή στα μαύρα slot. Δεν ξέρω αλλά γιατί να υπάρχει διαφορά; Παίζει να είναι πιο σταθερό στo οverclocking;

Ναι στα μαύρα slots ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό είναι το μεγάλο Σάββατο για μένα!!!!!

Ακολούθησα τη συμβουλή του Chessman και έβαλα τις μνήμες στα μαύρα slots.

Πήγα τα ρεύματα όλα τέρμα... και μιλάμε τέρμα SB,NB και ότι άλλο υπάρχει.

CPU Volt 1.6125

PLL 1.8

μόνο τις μνήμες τις άφησα στα 2.

Φυσικά δεν έχω τολμήσει να τρέξω prime κλπ... θα το κάνω σε λίγο αν και το ξέρω το αποτέλεσμα... ίσως καλύτερα να απομακρυνθώ λίγο από το PC μη γίνει κάνα μπαμ.

Και ειδού!!!!!!!

post-7389-1416073217,0446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Motherboard δίνει ρέστα σιγά σιγά.... έφτασα αισίως 8χ480 stable με prime έχω βάλλει screenshot στο άλλο thread με τις θερμοκρασίες του Q6600

Σιγά σιγά ανεβάζω αλλά παρατήρησα πως έφτασα εκεί που έφτασα ανεβάζοντας το ρεύμα της CPU, Έχω ένα θέμα όμως... πάνω από 1.6 φοβάμαι να βάλω γιατί τρώω ένα μήνυμα voltage overload όταν το PC κάνει boot.... τι είναι τουτο τώρα? failsafe του ΜΒ ή της CPU?

Link to comment
Share on other sites

..... από BlueChris [Σήμερα, στις 13:22]

Λοιπόν αυτό είναι το μεγάλο Σάββατο για μένα!!!!!

:T: Πολύ καλά !

Static Read Control πως είσαι ;

Έχω ένα θέμα όμως... πάνω από 1.6 φοβάμαι να βάλω γιατί τρώω ένα μήνυμα voltage overload όταν το PC κάνει boot.... τι είναι τουτο τώρα? failsafe του ΜΒ ή της CPU?

Στο EATX12V που τροφοδοτεί τη cpu είσαι με 4pin ή με 8pin connector ;

Link to comment
Share on other sites

Static είμαι Auto... αλλά δοκίμασα να το βάλω disabled και δεν άλλαξε κάτι.

Στη φύσα με τσάκισες... είναι μπροστά της το μονό ψυγείο και δεν βλέπω με τίποτα... αλλά από ότι θυμάμαι το μαύρο το καπάκι που είχε το MB στα 2 το έχω βγάλει και το Galaxy είχε ακριβώς φύσα για εκεί... λογικά λοιπόν με το 6άρι είμαι.

Τελικά πήρα θάρρος και έβαλα 1.7Volt στο Bios και στο σύστημα το CPUz μου λέει 1.688

Το Prime ενώ δεν κολλάει ούτε βγάζει λάθος μένει στο 3ο τεστ αιώνια... αφού περιμένω κάνα 10άλεπτο το σταματάω.

Είμαι στα 4gz τώρα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω να τα σιγουρέψω τα hz. 3Dmark06 και τα test του Everest περνάνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.