Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [19-11-2007 16:52]

εκεινο το προβλημα με το κολημα που μου κανει στα ΧΡ ακομα δεν λυθηκε

για να μπω χωρις κολημα πρεπει να πατησω το power και στο καπακι το reset

αλλιως στην μπαρα που φορτωνει μενει κολημενο εκει

δοκιμασε να κανεισ disable τα 'usb echi hand off', 'port 64/40 emulation και 'legacy usb support'

μου εκανε και μενα το ιδιο η vanilla p5k και ετσι λυθηκε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Νέο bios (το 0703) με νέα settings, για την P5K Deluxe.

703_bios_P5K_Dlx.jpg

Το εγκατέστησα χωρίς προβλήματα κατά την εγκατάσταση.

Επιβεβαιώνω, όπως γράφουν και στο xs :

Πρόβλημα με το :

703_usb.jpg

Παρά την "απώλεια" του CPU Voltage Damper, έχει ενδιαφέρον και θα το κρατήσω λίγο, να το δοκιμάσω καλύτερα.

Κατεβάστε το Bios 0703 για την P5K Deluxe

Πριν το περάσετε, διαβάστε λίγο τα παρακάτω :

Welcomed surprise

Big mistake αλλά μετά από λίγο το διόρθωσε

After flash

Seems like a really good bios othwerwise

Επίσης, διαβάστε όλα τα post και δείτε τα προβλήματα με τις USB θύρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:22]

Τελικα επρεπε να περάσω το 705 για να ξεπεραστουν τα προβληματα που ειχα... :magic:

πάντως μου αρεσει που αλλαξανε τα μενου κτλ... πιο stable φαινεται.....

Καλό και stable φαίνεται, πράγματι.

Αυτό που είχε αρκετά προβλήματα (USB κλπ) αλλά ανέβηκε άνετα σε μένα, ήταν το 0703 που το δούλεψα (για λίγο) αλλά σκληρά στα 8x475=3800@1.4725V.

Έχουμε "χάσει" για την ώρα το normal downgrade, μέσω EZ Flash (για να πάμε πίσω, πρέπει να ρισκάρουμε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 14:03]

σοβαρα μιλας?γιατι το εβγαλαν αυτο????????????

το voltage dumper enabled δεν έριχνε την ταση vcore τόσο πολύ όταν το cpu ήταν σε load με αποτελεσμα να είναι πιο σταθερός, έτσι δεν είναι ή κατι εχω καταλάβει λάθος; Tώρα που έβγαλαν την επιλογή αυτή είναι μόνιμα enabled ή disabled;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ταχεις καταλαβει

μειωνε την πτωση τασης απο την μεταβαση απο idle σε full load

ηταν ενα απο τα πιο ομορφα και πιο χρησιμα πραγματα σε μητρικη ασους τα τελευταια χρονια και παρακαλουσαμε χρονια να το εχουμε

τι διαβολο κανανε μαυτο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ....λογικά πρέπει να είναι μόνιμα enabled....αλλά παλαιότερα ο gprhellas κάπου στο thread (ποστ 272 σελίδα 14) αναφέρει ότι το βάζει disabled και να μην τον πάρουμε με τις ντομάτες αλλά του "πηγαίνει" καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 12:11]

Καλό και stable φαίνεται, πράγματι.

Αυτό που είχε αρκετά προβλήματα (USB κλπ) αλλά ανέβηκε άνετα σε μένα, ήταν το 0703 που το δούλεψα (για λίγο) αλλά σκληρά στα 8x475=3800@1.4725V.

Έχουμε "χάσει" για την ώρα το normal downgrade, μέσω EZ Flash (για να πάμε πίσω, πρέπει να ρισκάρουμε)

Γιατί να το ρισκάρεις τόσο πολύ δέν κατάλαβαίνω,φτιάχνεις μια δισκέτα msdos από xp και σέ μία άλλη βάζεις ενα παλλιό Afudos καί το βιος που θές,μπουτάρεις από την δισκέτα και μόλις πάς σε dos την αλλάζεις με την άλλη,δίνεις τήν γνωστή εντολή και ταραααμ.Μόλις χτές το έκανα σε μιά p5k απλή,απο 805 στο 603.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 14:37]

Δεν ξέρω ....λογικά πρέπει να είναι μόνιμα enabled....αλλά παλαιότερα ο gprhellas κάπου στο thread (ποστ 272 σελίδα 14) αναφέρει ότι το βάζει disabled και να μην τον πάρουμε με τις ντομάτες αλλά του "πηγαίνει" καλύτερα.....

μαλλον θα εχει κανει το Vdroop mod αλλιως ειναι παραλογο να "σου πηγαινει καλυτερα" το vdrop

υπολογισε βεβαια και υπο τι συνθηκες benchαρει , αζωτο ,και ΠΟΛΛΑ βολτ στο cpu

με τετοιες συνθηκες μια πτωση τασης 0,05 δεν λεει και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

@ sstav

το cpu voltage dumper το έβγαλαν; γιατί;

με αυτή την τάση chessman εγώ είμαι 400χ9.....δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μάρεσει να ρίχνω πολλαπλασιαστή.....Που τον έχεις για 24χ7;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το cpu voltage dumper, έχει αντικατασταθεί από το Loadline Calibration (το βάζουμε Enabled, όπως ακριβώς κάναμε και με το cpu voltage dumper).

Σε αυτόν τον Η/Υ τρέχω 24/7 ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα στα 8 x 465

@ Sakis

Γιατί να το ρισκάρεις τόσο πολύ δέν κατάλαβαίνω,φτιάχνεις μια δισκέτα msdos από xp και σέ μία άλλη βάζεις ενα παλλιό Afudos καί το βιος που θές,μπουτάρεις από την δισκέτα και μόλις πάς σε dos την αλλάζεις με την άλλη,δίνεις τήν γνωστή εντολή και ταραααμ.Μόλις χτές το έκανα σε μιά p5k απλή,απο 805 στο 603.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ξαναδές λίγο προσεκτικά αυτά που γράφεις, γιατί μάλλον εκ παραδρομής, περιέχουν πολλά σκοτεινά σημεία.

Edit :

@ SteLioS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 19:08]

Δηλαδη θα εχω προβληματα αν τωρα που εχω περασμένο το 705, φλασάρω το 601?

Δύσκολα θα τα καταφέρεις. Και μόνο με ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Chessman [15-01-2008 00:12]

Δύσκολα θα τα καταφέρεις. Και μόνο με ρίσκο

Ρε συ Chessman.... ειπα να δοκιμάσω σημερα να γυρισω στο 603 απο το 705 με απλο update απο το EZ Flash, αλλα το μονο που κατάφερα ηταν να παω στο αμέσως προηγουμενο το 703. Οταν παω να περάσω το 603 με φορεμένο το 703, μου λεει οτι απλα δεν γινεται καθώς ειναι παλιότερο BIOS...

Ακολουθησα τα steps που λεει ο τυπος στο link αλλα δεν βγάζω άκρη...

To revert the bios:

1. Burn a CD with bios 703, 705 and any other bios (501, 601, etc..) renamed to "P5KD.rom". (You will use this to recover the bios after the process.)

2. Restart your computer, and enter "EZ Flash" (Alt+F2)

3. If you're using bios 703, you will start the process to update to bios 705...and if you're using bios 705, you'll start the process to update to bios 703.

4. In the middle of the process, when the bios was completely deleted, hit the "Reset" in your box.

The computer will restart asking for anything (flopppy, CD, Pen Drive..) with a file called "P5KD.rom" As the CD with this file was inserted before, your motherboard will start the recovery process to the bios "P5KD.rom" that you renamed before.

I don't call this process safe, but worked with a lot of people here"

τι ακριβώς εννοει εκει ? Καμία ιδέα κανείς? Προτρέπει να πατήσεις το RESET στο box=κουτί του PC? Γιατι επιλογή RESET στο screen του EZ Flash δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο το κουτί , απο αυτά που γράφει σου λέει να κάνεις reset αμέσως μόλις σβήσει το παλιό και πάει να περάσει το update έτσι θα αφήσεις άδειο το bios από rev.xxx και με το που θα ξεκινήσεις θα σου ζητήσει όπως λέει το "P5KD.rom" , φορτώνοντας το θα έχεις πλέον το παλιό bios που ήθελες , έτσι λέει .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.