Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BlueChris [Χθες, στις 15:22]

Λοιπόν αυτό είναι το μεγάλο Σάββατο για μένα!!!!!

Ακολούθησα τη συμβουλή του Chessman και έβαλα τις μνήμες στα μαύρα slots.

Πήγα τα ρεύματα όλα τέρμα... και μιλάμε τέρμα SB,NB και ότι άλλο υπάρχει.

CPU Volt 1.6125

PLL 1.8

μόνο τις μνήμες τις άφησα στα 2.

Φυσικά δεν έχω τολμήσει να τρέξω prime κλπ... θα το κάνω σε λίγο αν και το ξέρω το αποτέλεσμα... ίσως καλύτερα να απομακρυνθώ λίγο από το PC μη γίνει κάνα μπαμ.

Και ειδού!!!!!!!

μαστορα δεν ξερω αν εχεις διαβασει το thread απο την αρχη του παντως εχουμε κανει ιδιαιτερες αναφορες πως η λεξη "τερμα" αν δεν συνδυαζεται με καταλληλες ψυξεις κτλ το σκοτωνει το board

ολα τερμα και μαμα ψυξη στη μητρικη εγω προσωπικα δεν θα το εκανα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Κατέβηκα στα 3.9 και έριξα λίγο το SB και το NB... το θέμα είναι πως στο καθένα έχω πάνω από ένα SilenX 4άρι και τους τροφοδοτεί με αέρα ένας 12άρης.... αποτέλεσμα είναι να μετράω temps με της LianLi το Panel που έχω με τους σένσορες 39 SB και 40 ΝΒ. Πριν καιρό που δεν είχα τα ανεμιστήρια αυτά πάνω είχα 55 και 60 βαθμούς αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Χθες, στις 21:51]

Static είμαι Auto... αλλά δοκίμασα να το βάλω disabled και δεν άλλαξε κάτι.

.......... έβαλα 1.7Volt στο Bios και στο σύστημα το CPUz μου λέει 1.688

Static δοκίμασε enabled.

Είσαι ψηλά στην τάση για 4 GHz. Με 1.7V πρέπει να έχει 4.3GHz (ίσως 9x478 ή κάτι τέτοιο)

Και ναι ο BeetleJuice έχει δίκιο. Μην κάθεσαι παρά μόνο για bench εκεί.

@ BeetleJuice : μάλλον έχει πολύ καλή ψύξη επάνω, απ' ότι λέει η υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι φίλε chessman... και όντως κατέβηκαν όλα πολύ στα 3.9.... αλλά δεν είναι μόνο η υδρόψυξη σε μένα... έχω φροντίσει για διάφορα γενικά με πολλούς ανεμιστήρες.

Πήρα ένα Zalman από το Πλαίσιο που ελέγχει 4 fans με ποτενσιόμετρο και 2 fans με διακόπτη 5/12v και έκλαψα γιατί είχα το ίδιο αποτέλεσμα με πολύ χαμηλότερα τους ανεμιστήρες.

Έχω λοιπόν

3πλό ψυγείο με 6 12άρηδες Push/pull

μονό ψυγείο με 2 12άρηδες Push/pull

1 12άρη μπροστά στο LianLi τη θήκη που πήρα και παίρνει τους δίσκους μέσα και πιάνει 3 θέσεις 5.1/4

2 8άρηδες κάτω από το τροφοδοτικό να βγάζουν τη ζέστη από το κάτω μέρος.

2 8άρηδες, ένας στην κορυφή του κουτιού που στέλνει αέρα από μπροστά προς το SΒ και ένας στη μέση του κουτιού να στέλνει αέρα προς το NB

1 12άρης μεταξύ του LianLi με τους δίσκους και του 2πλού ψυγείου ... υπεύθυνος και όλας να ψύχει μνήμες και ότι στείλει και αυτός στο NB

2 4άρηδες ο καθένας πάνω σε SB και NB

και τέλος ο ανεμιστήρας που είχε το MB μέσα που θηλυκώνει πάνω στα mosfet HeatSinks

Μιλάμε λοιπόν για :

9 12άρηδες

4 8άρηδες

2 4άρηδες και

1ας Asus για Mosfet.

Όσο και αν φανεί αστείο όλοι οι 12άρηδες αν δουλεύουν τέρμα δεν ακούγεται τπτ... οι 8άρηδες όμως αν πάνε τέρμα γίνεται ο χαμός.

Έχω λοιπόν συνδέσει στο Zalman.

1o Ποτενσιόμετρο : 6 12άρηδες του 3πλού ψυγείου.

2ο Ποτενσιόμετρο : 2 12άρηδες, ο ένας του LianLi με τους δίσκους και ο άλλος στη μέση του κουτιού

3ο Ποτενσιόμετρο : 2 12άρηδες από το μονό ψυγείο.

4ο Ποτενσιόμετρο : ελεύθερο

5ος Ρελές : 2 8άρηδες στη μέση του κουτιού

6ος Ρελές : 2 8άρηδες πίσω κάτω στο κουτί

Τους 2 τσιπιρίκους στο SB και NB όπως επίσης ο Mosfet της Asus είναι πάνω στο ΜΒ.

Και παίζω νορμάλ με τις εξείς ρυθμίσεις.

1ο στη μέση

2o στη μέση

3o στη μέση

5ο στα 5v

6o στα 5v.

Τώρα χτες που τσακωνόμουνα να σταθεροποιηθώ στα 4gz έβαλα τους 2 8άρηδες πίσω κάτω τέρμα γιατί εγκλωβιζόταν πολύ ζεστός αέρας στο κάτω μέρος και σε load ανέβαινα πάνω από 70c και τους fans των ψυγείων τέρμα.

Link to comment
Share on other sites

.....από BlueChris [Σήμερα, στις 08:43]

.. έχω φροντίσει για διάφορα γενικά με πολλούς ανεμιστήρες.

Πράγματι, πολλοί ανεμιστήρες ! Μόνο έχε πάντα στο μυαλό σου, η κατανομή των Ampere από το τροφοδοτικό, νάναι μοιρασμένη όσο γίνεται πιο ισόρροπα στις διάφορες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

γενικα εισαι των ακρων αποτι φαινεται

πρωτα κοιτα αν σηκωνει το zalman τοσα βατ που τουχεις φορτωμενα

εγω λιγο υπερβολικους τους βρισκω αλλα περι ορεξεως...

επισης να πω οτι στους ανεμιστηρες δεν παιζει ρολο ο αριθμος αλλα η ροη και το κυριώτερο η ΘΕΣΗ που τον εχεις

εγω με εναν 12 αρη αθορυβο και εναν 8αρη αθορυβο ταχω καλυψει ΟΛΑ μια χαρα

απλα οκ η μητρικη ειναι στο χερι λογω ξηρου παγου

να πω για χιλιοστη φορα οτι :

ΤΟ ΠΟΥΣ ΠΟΥΛ εχει νοημα αν εχετε ΔΕΙ οτι η υπαρχουσα ροη ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ή αν εχετε ψυγειο με πολυ στενα συνδεδεμενα φινς και οι ανεμηστηρες σας ΔΕΝ βγαζουν μεγαλη ΠΙΕΣΗ για να καταφερουν να ΣΠΡΩΞΟΥΝ ή να ΡΟΥΦΗΞΟΥΝ ΑΕΡΑ

σε ΚΑΘΕ αλλη περιπτωση ειναι πεταμενα λεφτα, πεταμενα βατ , και καθαρη ΕΠΙΔΕΙΞΗ

σε δοκιμες που εχω κανει με διπλο ψυγειο και 2 ΜΠΛΟΚ αποδειχτηκε οτι με 2χ12 νορμαλ ανεμιστηρες και αραιη πλεξη στο ψυγειο ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ 2 ΕΙΤΕ 4 ΕΙΤΕ 16 ,ΕΙΤΕ ΜΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ , ΕΙΤΕ ΜΠΛΟΟΥΕΡ , ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

πιο αναλυτικα τωρα

αν εσυ φυσας αερα 25 βαθμων πανω απο τα φινς του ψυγειου , τοτε εκεινα τα φινς τα ψυχεις με αερα 25 βαθμων κελσιου

ακομα και αν την ροη την κανεις 1000 φορες παραπανω ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΑΕΡΑ 25 ΒΑΘΜΩΝ ΨΥΧΕΙΣ

ποτε εχει νοημα οι διπλοι ανεμιστηρες ή το πους πουλ?

αν εσυ φυσας αερα 25 βαθμων και το ψυγειο σου ειναι ΤΟΣΟ ΖΕΣΤΟ που ο ΟΓΚΟΣ αερα ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΑ ΦΙΝΣ ΤΟΤΕ θες και αλλο ενα σετ για να βελτιωσεις την ροη

στο 99% τψν περιπτωσεων τι συμβαινει

ΘΕΛΟΥΜΕ ροη 100cfm ΕΣΤΩ

2 ανεμιστηρες μας δινουν 90cfm εστω

αντι να βαλουμε 2 βαζουμε 4 και εχουμε 180 cfm

KAI NOMIZOYN ΠΟΛΛΟΙ οτι με τα 80 περισευουμενα cfm θα πετυχουν καλυτερες θερμοκρασιες

ΑΜ ΔΕ

ειμαι λιγο κυνικος αλλα οκ νομιζω ολοι καταλαβαν τι εννοω

καμια διαθεση τσακωμου , τα λεω απολυτα φιλικα

καλη συνεχεια σε ολους

σκαθαρι

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου... εγώ ξέρω πως με τους 3 μόνο το 3πλό ψυγείο ήτανε ζεστό και τέρμα οι κακομοίρηδες δεν κάνανε και τπτ... για να καταλάβεις έβαζα το χέρι μου από πάνω τους και αυτοί ρουφώντας δεν ένιωθα πολλά πράγματα. Βέβαια αν ήθελα να κάνω επίδειξη και ήθελα να πετάξω φράγκα θα έβαζα 3 silenx και θα τελείωνα... όχι όμως είχα 3 12άρηδες LianLi οι οποίοι δεν κάνουν και πολλά πράγματα και πήγα Πλαίσιο και πήρα 3 coolermaster φτηνούς με 7-8 ο ένας νομίζω και τους έβαλα push pull. Τώρα πλέον νιώθω διαφορά με το χέρι μου και ο θόρυβος δεν ανέβηκε σχεδόν καθόλου. Όσο για τα ψυγεία μου είναι GTX και είναι πολύ πυκνά με αποτέλεσμα να θέλουν δυνατούς ανεμιστήρες για αυτό οικονομικά σκεπτόμενος είπα να βάλω άλλους 3 φτηνούς.

Μπορεί να έχω κάνει και λάθος αλλά πραγματικά δεν το έκανα για λόγους επίδειξης και ειλικρινά από όλους αυτούς τους ανεμιστήρες όλοι είναι LianLi και CoolerMaster εκτός από έναν SilenX που είχα παλιά πάνω στην ThermalRight την Ψήκτρα της CPU.

Όσο για τον αέρα που λες ότι όταν κινήται ποιο γρήγορα δεν κατεβάζει παραπάνω την θερμοκρασία σου λέω πως είσαι παντελώς λάθος... και αν θες το βραδάκι που θα έχει 14 βαθμούς πάλι σήμερα να περάσω να σε πάρω μια βόλτα με το varadero να μου πεις πόση θερμοκρασία θα νιώσεις με 5χλμ και πόση με 220χλμ, αυτό ειναι το ένα. Το 2ο είναι πως έχω μεγάλη ροή στο κύκλωμα... και παρατηρώ πως αν κλείσω τους Push στο ψυγείο η θερμοκρασία λογαριθμικά αυξάνετε σιγά σιγά σε συνθήκες prime στο PC. Ανάβωντας και τους push κρατιέμαι σταθερά σε μια θερμοκρασία πολύ ποιο εύκολα σε LOAD πάντα.

Όπως και να έχει οι περισσότεροι παρατρεχάμενοι ανεμιστήρες και όχι των ψυγείων θα πάρουνε πόδι σύντομα μόλις μου έρθουν τα block του mobo.

Και ο λόγος που εξήγησα τι στο καλό γίνεται και έχω σχετικά καλές θερμοκρασίες είναι πως παρατηρώ κάποια άτομα να μην πολυπιστεύουν τις θερμοκρασίες μου και επειδή δεν έχω διάθεση να αντιδικήσω με κανένα όποιος θέλει μου στέλνει ΠΜ και έρχεται σπίτι... τι διάολο να δούμε και καμιά μπάλα κλπ :D

Edit: Όλη μου η μανούρα είναι να μην έχω τπτ εκτός κουτιού... είμαι λίγο ψυχανόμαλος με το θέμα... αν ήθελα έβγαζα το 3πλό απέξω και ήτανε πανηγυρικά καλύτερα από θερμοκρασίες. Όσο για το Zalman αντέχει μια χαρά από amber.

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειπωθηκε οτι ειμαι και ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ας πουμε 2 πραγματα

"ποση ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ νιωθω με 20 και με 220 χιλιομετρα την ωρα" ?

δηλαδη με 20 νιωθω οτι εχει καυσωνα και με 220 οτι ειναι παγετός?

το παραδειγμα δεν ειναι σχετικο

οσο πιο πολυς αερας περναει πανω απο το δερμα τοσο περισοτερο εξατμιζει ιδρωτα και τοσο πεφτει η θερμοκρασια του σωματος

ειναι βασικη θερμορυθμιση -ομοιοσταση του οργανισμου

εσυ πιστευεις οτι με 14 βαθμους περιβαλλον αν κρατας πανω στη varadero ενα κομματι χαλκο και πηγαινεις με 220 ο χαλκος θα ειναι στους 5 βαθμους ας πουμε

οχι δεν θα ειναι..

σκεψου το απλα

ενα μοριο αερα που κινειται με 220 χιλιομετρα την ωρα και ειναι στους 14 βαθμους κελσιου ΔΕΝ εχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ να ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΘΕΡΜΙΚΑ με ενα μοριο ΧΑΛΚΟΥ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 14 βαθμους

τι θα πει δηλαδη το μοριο αερα ? "ρε φιλε μιας και εγω τρεχω πολυ γρηγορα , ας σου παρω και μια θερμιδα θερμοτητας ετσι για το χαβαλε να γουσταρουμε"?

14 βαθμους το ενα , 14 το αλλο , ΤΙ να ανταλαξουν?

προφανως δεν εχεις καταλαβει οτι οταν εμπλεκεται η ΕΞΑΤΜΙΣΗ στη μεση τα πραγματα αλλαζουν

γιατι με μεγαλυτερη ροη εχεις και μεγαλυτερη εξατμιση

με μεγαλυτερη εξατμιση εχεις και περισσοτερη απαγωγη

περισσοτερη απαγωγη μειωνει τη θερμοτητα αρα και την θερμοκρασια

ετσι γινεται στο σωμα μας

στην ψυκτρα πολυ απλα ο κρυος αερας περναει πανω απο το ζεστο χαλκο και ο χαλκος ζεσταινει τον αερα , αρα ο ιδιος ο χαλκος παγωνει

προφανως ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να παγωσει ο χαλκος πιο κατω απο τον αερα που περναει απο πανω του

αρα η ιδανικη θερμοκρασια που μπορει να πετυχει μια αεροψυξη ειναι ΙΔΙΑ με του περιβαλοντος

για να εχουμε θερμοκρασιες ΚΑΤΩ απο το περιβαλλον πρεπει να παρεμβαλεται συστημα Phase , ή gonzo για οσους το θυμουνται που ΤΕΧΝΗΤΑ κανουμε οτι κανει και το σωμα μας

ΔΗΛΑΔΗ αφαιρουμε θερμοτητα απο το νερο και το κατεβαζουμε ΛΙΓΟ χαμηλοτερα απο το περιβαλλον

το ιδιο γινεται και στους πυργους ψυξεως σε εργοστασια ή μεγαλες εγκαταστασεις

η απορια μου ειναι μια

εγω εξηγησα ποτε χρειαζονται οι 6 ανεμιστηρες και ποτε οχι

δεν εκανα ουτε διαλογο μαζι σου , ουτε σε κατηγορησα για τιποτα

ισχυει δηλαδη το γνωστο , οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται

εγω ειπα ολοκαθαρα οτι

-ΑΝ με 3 ανεμιστηρες το ψυγειο ειναι ΖΕΣΤΟ , τοτε ΝΑΙ η ΡΟΗ ειναι λιγη και δεν επαρκει να διωξει τη ζεστη απο τα φινς , ΑΡΑ ΝΑΙ , θες πουσ πουλ

-αν εχεις πυκνα φινς τοτε ΝΑΙ θες πους πουλ

φιλικα παντα

σκαθαρι

;)

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, για να δούμε τι θα δούμε ε;

Scythe Infinity με τον ανεμιστήρα που παρέχει.

Q6600 L719B

Asus P5K-E/WIFI-AP

Ballistix pc6400

Sapphire 2900pro

Antec True Control II 550W

MAX voltages

vcore 1.6375

vpll default

fsb termination +0.1

mch +0.1

Max Validation

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=255181

bootαρε κανονικά windows μέχρι τα 4150.

Διάφορα Everest

cachememsx8.th.png cachemem2ki7.th.png cachemem3mu4.th.png

Super-pi till now με 1.6375 απο το bios. Μόλις πέσω κάτω απο 12 θα ξαναποστάρω.

spi12234la4.th.jpg

Το περίεργο είναι πως με οτιδήποτε πάνω απο 1.6375 δεν bootare και έβγαζε cpu overvoltage error. Ξερει κανείς αν φταίει κανα protection της μητρικής και γιαυτό δε bootαρε ή απλά το κομμάτι δεν αντέχει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε έλεος ποιος αντιδικεί? Αφού θα σε πετύχω το Σαββάτο δεν θα σε πετύχω? :D

Σέβομαι τις απόψεις σου και ομολογώ πως έχω πολύ βοήθεια από κάποια παιδιά εδώ μέσα και το εκτιμώ, απλά γενικώς πιστεύω πως η θερμοκρασία πέφτει στο υλικό που ρίχνουμε αέρα μέχρι το σημείο να είναι ίδια με τη θερμοκρασία του αέρα (ονειρικό θα ήταν)... πολύ απλά αν βάζαμε καμιά 10αριά Delta Funs πάνω στο ψυγείο μου θα έφτανα σε σημείο το ψυγείο να είχε ακριβώς τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος (υπερβολή)... που αυτή τη στιγμή ακόμα και με push pull που είμαι δεν την ποιάνει σε καμία περίπτωση... με πιανς?

Είχα παλιά τη thermalright... με ένα γιούχου ανεμιστήρα της LianLi... ε... πήρα το SilenX και έπεσα 8 βαθμούς....

Το θέμα είναι πως τα Watt που καταναλώνω στη CPU πλέον είναι πολλά και όσο ποιο δροσερό κρατάω το νεράκι τόσο σε Load θα είμαι καλύτερα γιατί δεν τίθεται θέμα σε καθημερινή χρήση όλο το Zalman είναι στο minimum και είναι όλα καλά.

Στο θέμα μας τώρα... κατέβασα τα ρεύματα όλα εκτός της CPU... στα 8χ495 δλδ 3960 είμαι με τα εξής:

CPU 1.675

και όλα τα άλλα ένα σκαλάκι πριν το τέρμα... αν κατεβάσω τη CPU ένα σκαλάκι ακόμα σκάω μετά.

Επίσης φίλε Chessman μόλις κάνω enable το Static Read Control το μηχάνημα δεν κάνει boot.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Χθες, στις 23:42]

Το περίεργο είναι πως με οτιδήποτε πάνω απο 1.6375 δεν bootare και έβγαζε cpu overvoltage error. Ξερει κανείς αν φταίει κανα protection της μητρικής και γιαυτό δε bootαρε ή απλά το κομμάτι δεν αντέχει άλλο.

δεν σου λεει να πατησεις F1 και να συνεχισεις?στην P5K μου ετσι κανει με πανω απο 1.6.

οποτε πας στο bios στην καρτελα με το monitoring τασεων κλπ και την ταση του επεξεργαστη την βαζεις ignored..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

μόλις κάνω enable το Static Read Control το μηχάνημα δεν κάνει boot.

Αυτό το setting στρεσσάρει πολύ το northbridge και εξαρτάται ( αν θα λειτουργεί σταθερά με αυτό ή όχι ) από το FSB, την συχνότητα που τρέχεις την μνήμη, τον διαιρέτη, το Chipset strap και την ρύθμιση που έχεις στο Transaction Booster.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 02:03]

δεν σου λεει να πατησεις F1 και να συνεχισεις?στην P5K μου ετσι κανει με πανω απο 1.6.

οποτε πας στο bios στην καρτελα με το monitoring τασεων κλπ και την ταση του επεξεργαστη την βαζεις ignored..

Όντως πατάω F1 για resume αλλά μετά κάνει reboot.

Link to comment
Share on other sites

χαχα bluechris οκ το παλευω να ερθω το σαββατο

μακαρι να τα καταφερω

παντως για μια ωρα θαμαι σιγουρα εκει...

αλλα θελω παραπανω

αρα οκ συμφωνουμε σε ολα κ ειμαστε οκ

για το ignore συμφωνω και εγω

επισης και σαυτο που ειπε ο FLO συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Tsansaction Booster είμαι Auto όπως ήμουνα και στο Static Read... το Read αν γίνει Enabled ανατινάζομαι... το Transaction δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω.. θα το κάνω το βραδάκι..

Thx για το ρεύμα δεν το ήξερα... όντως τώρα πατάω F1 για να μπω... θα κάνω ignore όπως είπες και θα εξαφανιστεί το μήνυμα λογικά.

Χτες έτρεξα πολλές φορές πολλά stress tools για ώρες.... το Prime περνάει κανονικά και τραβάει ολόκληρη ώρα... το Orthos όμως που το έτρεξα όπως μου είπε το άλλο το παλικάρι με 2 instances ανατινάζει το PC στα 3 sec.... ’ρα για το Orthos ούτε τα 8χ495 είναι ΟΚ... μετά δοκίμασα 8χ490 και ανατινάχτηκε στο 10άλεπτο... Επίσημα λοιπόν αντέχω να τρέχει και το orthos σωστά 8χ485 :(

Παρόλαυτά με 8χ495 είμαι καθόλα οκ σε ότι και να κάνω στο μηχάνημα (εκτός orthos πάντα)... παίζω παιχνίδια μια χαρά... 3dmark μια χαρά και επίσης μετέτρεψα ένα avi προσωπικό σε divx με διάφορες άλλες διαδικασίες ταυτόχρονες και ήτανε όλα οκ...

Πραγματικά για μένα υπάρχουν 3 επίπεδα OC.

1o το σημείο που περνάνε όλα τα stress tools... ιδανικό για όσους θέλουν να πάρουνε μέρος σε ranks κλπ...

2ο το σημείο που σκάνε τα stress tools αλλά το μηχάνημα δουλεύει κανονικά στα πράγματα που κάνουμε στην καθημερινότητά μας

3ο και τελευταίο το σημείο της καθημερινής χρήσης και ασφάλειας του ίδιου του μηχανήματος... εδώ είναι εκεί που κάνουμε τα πάντα 1-2 κλικ κάτω από τα όριά μας για λόγους ασφαλείας... μη σταματήσει δλδ και κάνα ανεμιστήρι και τα πάρουμε και όλα στο χέρι ούτε να κάνει κάρτα μπαμ....

Εγώ πλέον είμαι στο 3ο στα 3840mhz με την 8800 στα 700-1800-2300. Είδωμεν μόλις παραλάβω από την ΕΚ τα block του mb αν η κατάσταση βελτιωθεί... αν και δεν καταλαβαίνω τι κάνουν τα παλικάρια στα mobo τους που πάνε τα CPU τους με πάγους και phase change και φτάνουν εκεί που φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω δηλαδη με τον ξηρο παγο που κοντευει να παγωσει το συμπαν

1-2 ψυξεις προσεχω σε εξαρτηματα που τραβανε το λουκι

και παλι να στο πω και αλλιως ολα εντος προδιαγραφων ειναι αν ειμαι χωρις μοντ

η μητρικη ειναι στο χερι μη το ξεχνας , δεν ειναι μεσα στο κουτι

αερισμο καλο αναγκαστικα εχουμε λογω οινοπνευματος και διοξειδιου του ανθρακα

απο κει και περα τι αλλο να προσεχω

και γω θαθελα να ειχα ολο το μομπο υδροψυκτο παντου αλλα οκ πληρωνεις μια δευτερη μητρικη ετσι

mosfet block x3 , NB block , Sb block , Cpu block , ram block ,vga block , hdd block

μακαρι να γινοταν αλλα οκ ειναι πραγματικα υπερβολη

τουλαχιστον μεχρι τα 4500 , μην κανω και τον εξυπνακια γιατι παραπανω δεν εχω παει

θαθελα να αναφερω το εξης

ενα φεγγαρι με τον phil και τον esdee παλευαμε με εναν 4000+ san diego να δουμε ποσο ψηλα παει

κατι ονειρεμενα BH5 ετρωγαν ΤΑ βολτ και ειχαν παει αν θυμαμαι καλα 289 ΜHz

χαρακτηριστικα τοτε κατασταλαξαμε με τον Phil οτι

ΡΕ ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΕΜΤΕΣΤ , 32Μ ΒΓΑΖΕΙ?

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ

1M βγαζει ? ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ

αυτο απλα για να πω οτι οκ , καλα τα δοκιμαστικα και τα μετρητικα αλλα πιστευω στο 99% των περιπτωσεων που εχει γινει καλο σκορ ειμαι σιγουρος οτι ΕΝΑ ΑΠΟΛΛΑ τα μετρητικα-δοκιμαστικα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θα εβγαζε ERROR...

προσωπικη μου αποψη και ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ρε με κατέστρεψες... που διάολο μπαίνει το 3ο mosfet block... χτες πλήρωσα και παρήγγειλα απευθείας από την EK 2 mosfet και 2 για SB/NB ....Δεν πιστεύω να τα έχω παραλάβει μέχρι παρασκευή να έχω αποτελέσματα το Σαββάτο που λογικά θα βρεθούμε αλλά λογικά καλύτερα δεν θάμαι? ρε συ και το άλλο... και γω ψύχω θεωρητικά τα SB και NB ικανοποιητικά αλλά με τα mosfet δεν έχω λύση άλλη εκτός από τα blocks... εσύ τι έχεις κάνει εκεί?

Edit: Επειδή δεν έχω δει ποτέ από κοντά ξηρούς πάγους κλπ.. το Σαββάτο έτσι θα είναι τα μηχανάκια που θα υπάρχουν στο mall?

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα σε πηραμε στο λαιμο μας και σε αγχωσαμε για τα μοσφετ

δεν ειναι τοσο απαραιτητο ναχεις νερο στα μοσφετ

αν εχεις ομως εισαι σουπερ

λογικα εβαλες γυρω απο το cpu ,ε?

καλα εκανες

τωρα οτι αλλο δεις (με το δαχτυλο) οτι ζεσταινεται βαλτου μια ψυκτρουλα

για παραδειγμα θυμασαι που εχει η μητρικη τον αισθητηρα? ε εκει κοντα εχει 2 μοσφετακια

εκει δεν χωραει waterblock αλλα και να χωρουσε θαταν υπερβολη

θα το σκεφτεσαι λογικα

οπου μονταρω με ταση παραπανω αυτο το κατι ζεσταινεται πολυ παραπανω

ποσο τα πληρωσες βρε παιδι μου , μεγαλο εξοδο εκανες

τι μαρκα ειναι αυτη η ΕΚ2?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.