Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 08:38]

......δες λίγο το thread q6600 και θερμοκρασίες ....

Λοιπόν φίλοι,

όσο έλειψα είδα αρκετές και ουσιαστικές αλλαγές με τους επεξεργαστές σας. Σε όσους άλλαξαν επεξεργαστή, καλορίζικος ο καινούργιος ! :T:

Είδα ότι υπήρξαν προβλήματα με τις θερμοκρασίες, αλλά κάπως βρέθηκαν λύσεις.

@ sstav είδα πως τελικά με την αλλαγή σε G0 έλυσες (όπως και ο perp) τα σοβαρά προβλήματα που είχες. Υπάρχει κάτι ακόμη που σε απασχολεί με το νέο setup που έχεις στον καινούργιο ;

Μου φάνηκε από αυτά που διάβασα, ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 11:19]

Υπάρχει κάτι ακόμη που σε απασχολεί με το νέο setup που έχεις στον καινούργιο ;

Μου φάνηκε από αυτά που διάβασα, ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Μας απασχολούν θέματα και ερωτήματα που διατυπώνονται σε διάφορα Posts στο thread αυτό και θέματα stability (πχ., Ρυθμίσεις για 24χ7 είναι ασφαλές στα 9χ400 με 1,47... Perp σταθερός στα 9x400 με 1,4375 εγώ και αλλοι χρειάζεται πάνω από 1,4725, τι ρόλο και αν παίζει το vid -1,23 του perp , 1,31 το δικό μου... πότε καταλαβαίνουμε ότι οι μνήμες είναι αυτές που μας περιορίζουν..., τι ρόλο και πότε πειράζουμε τα PLL, Nothrbidge, Southbridge, transaction booster και πότε καταλαβαίνουμε ότι απαιτείται ένα κλικ πιο πάνω...να τα αφήσουμε στο auto καλύτερα όπως ο perp;;.... orthos με Priority 9 stress cpu ή Prime-αν δεις κάπου αναφέρω ότι στα ίδια settings το orhtos έβγαλε λάθος στα 2 λεπτά ενω το prime χρειαστηκε 23 και άλλα πολλά)

Ξέρω ότι απαιτείται πολύ διάβασμα και ψάξιμο στο google αλλά αφενός χρόνος δεν υπάρχει για εκτεταμμένες μελέτες αφετέρου οι γνώσεις πολλών από εσάς βοηθούν περισσοτερους από εμάς να βρούμε πιο ευκολα τι φταίει και τι απαιτείται να κάνουμε...Εξάλλου αυτό είναι και το νόημα των threads στο forum του thelab: αυτοί που γνωρίζουν και έχουν αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα να βοηθούν τους αλλους και να μαθαίνουν απ'αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

.... από sstav [Σήμερα, στις 10:11]

1- πχ., Ρυθμίσεις για 24χ7 είναι ασφαλές στα 9χ400 με 1,47...

2- Perp σταθερός στα 9x400 με 1,4375 εγώ και αλλοι χρειάζεται πάνω από 1,4725,

3- τι ρόλο και αν παίζει το vid -1,23 του perp , 1,31 το δικό μου...

4- πότε καταλαβαίνουμε ότι οι μνήμες είναι αυτές που μας περιορίζουν...,

5- τι ρόλο και πότε πειράζουμε τα PLL, Nothrbidge, Southbridge, transaction booster και πότε καταλαβαίνουμε ότι απαιτείται ένα κλικ πιο πάνω...να τα αφήσουμε στο auto

6- .... orthos με Priority 9 stress cpu ή Prime-αν δεις κάπου αναφέρω ότι στα ίδια settings το orhtos έβγαλε λάθος στα 2 λεπτά ενω το prime χρειαστηκε 23 και άλλα πολλά)

Κοίτα, όπως έχεις καταλάβει στις ερωτήσεις αυτές περιέχεται όλο το overclocking και η θεωρία του.

Για παράδειγμα το 1ο ερώτημα : (αν το 24 x 7 είναι ασφαλές στα 9 x 400 με 1,47V).

Ξεκομμένα δεν είναι ερώτηση που μπορεί να τύχει εύκολης και σαφούς απάντησης. Κανείς δεν θα σου πει ξεκάθαρα ότι το 1.47V είναι χωρίς πρόβλημα. Θα πρέπει να λύσουμε θέματα τι θα πει ασφαλές κλπ. Για μια ικανοποιητική διάρκεια ζωής του επεξεργαστή, θεωρητικά πρέπει το Vcore νάναι μικρότερο από 1.475V. Αλλά βεβαίως τίθενται θέματα του τι είναι ικανοποιητική διάρκεια ζωής για κάποιον. Θεωρώ (γι αυτό και πάντα το προτείνω) ότι τα documents της Intel (ή τα αντίστοιχα της AMD) για τον κάθε επεξεργαστή, κρύβουν όλη την αλήθεια.

Βρες από αυτά, πως και πόσο μειώνεται η ζωή του επεξεργαστή σου αλλά και των άλλων τμημάτων του Η/Υ (μνήμες, motherboard κλπ) και κυρίως αποφάσισε αν είσαι διατεθειμένος να συμμετέχεις, όταν γνωρίζεις πως αυτά φθείρονται έντονα με το που αυξάνεις το Vcore, αυξάνεις το Vpll, κάνεις τα διάφορα μονταρίσματα στη μητρική (BSEL, modVcore, modVdim κλπ).

Στο 2ο ερώτημα (Perp σταθερός στα 9x400 με 1,4375 εγώ και αλλοι χρειάζεται πάνω από 1,4725), πάλι λογικό είναι να συμβαίνει αυτό. Κάθε σύστημα είναι μοναδικό και κυρίως δεν υπάρχει μια μόνο παράμετρος που να το σταθεροποιεί. Υπάρχει συνδυασμός πολλών παραμέτρων. Σε κάποια post έχουν γραφτεί πράγματα για το στρώσιμο στις μνήμες, στη cpu, στο chipset κλπ. Υπάρχουν θεωρίες που θα βρεις στο δίκτυο, για το πόσος χρόνος πρέπει να μεσολαβεί ανάμεσα σε διαφορετικές δοκιμές fsb της cpu. Στο δικό μας Forum έχω διαβάσει απαντήσεις του τύπου «άφησέ τον σε αυτήν τη συχνότητα κλειστό για 8 ώρες και την επομένη ημέρα δοκίμασε ξανά» και πράγματι δούλεψε η μεθοδολογία. Θεωρώ πως υπάρχει τέχνη να κρατάς χαμηλά το Vcore, τις θερμοκρασίες κλπ αλλά προφανώς υπάρχει και το «κομμάτι» που θα πέσεις (και αυτό πιθανώς νάναι πιο αποφασιστικό). Καθένας πρέπει να περάσει μόνος του από κάποια μονοπάτια, ώστε να αρχίσει να «ακούει» το μηχάνημά του και τις απαιτήσεις του. Ότι και να σου προτείνει κάποιος, αποτελεί τη δική του εκδοχή (πιθανότατα πολύ σωστή για το δικό του σύστημα) που μπορεί στο δικό σου Η/Υ να μην πετύχει.

Στο 3ο ερώτημα ( τι ρόλο και αν παίζει το vid -1,23 του perp , 1,31 το δικό μου...) υπάρχει αρκετό θεωρητικό ενδιαφέρον και μάλιστα αντικρουόμενο. Και εδώ η γρήγορη απάντηση είναι : όσο μικρότερο Vid απαιτεί ένας επεξεργαστής για να εκκινήσει σε συγκεκριμένο motherboard τόσο καλύτερα υπερχρονίζεται. Επειδή όμως και πάλι επαναλαμβάνω οι παράμετροι λειτουργίας και σταθεροποίησης είναι πάρα πολλοί και η ισχύς αυτού που γράφω στο ερώτημα 2 είναι σχεδόν καθολική, υπάρχουν αμφισβητήσεις στο παραπάνω που διατυπώνω. Ένα καλό ψάξιμο στο διαδίκτυο και θα βρεθούν πολλά σχετικά με το θέμα.

Στο 4ο ερώτημα (4- πότε καταλαβαίνουμε ότι οι μνήμες είναι αυτές που μας περιορίζουν...) πάλι δεν έχω πολλά να πω. Θα δεις από τις μπλε οθόνες και τα μηνύματα που βγάζουν τι χρειάζεται. Πρέπει αν έχεις «χτίσει» το σύστημά σου και να του έχεις αφιερώσει ώρες, για να γνωρίζεις πόσο αδύναμες είναι οι μνήμες σου ή αν αυτές αποτελούν το δυνατό σημείο του συστήματός σου. Σε κάθε οδηγό για OC υπάρχει μια μεθοδολογία, για το πως θα βρεις μέχρι που φτάνει ο επεξεργαστής σου, για το που είναι το μέγιστο στις μνήμες σου.

Στο 5ο ερώτημα (τι ρόλο και πότε πειράζουμε τα PLL, Nothrbidge, Southbridge, transaction booster και πότε καταλαβαίνουμε ότι απαιτείται ένα κλικ πιο πάνω...να τα αφήσουμε στο auto) η απάντηση είναι πως διαβάζουμε, δοκιμάζουμε, καταγράφουμε και ξανά και ξανά. Τίποτε λιγότερο από αυτό. Δοκιμάζεις το σύστημά σου και βλέπεις πως αυτό ανταποκρίνεται στις διάφορες μεταβολές. Συζητάς και μερικά πράγματα στα forum, ξαναδοκιμάζεις και πάλι και στο τέλος του ταξιδιού έχεις μάθει ποιο από αυτά καθορίζει περισσότερο το δικό σου σύστημα. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ξεκαθαρίσει καλά, διαβάζοντας σχετικά, το κάνει καθεμιά από αυτές τις παραμέτρους.

Στο 6ο ερώτημα (.... orthos με Priority 9 stress cpu ή Prime-αν δεις κάπου αναφέρω ότι στα ίδια settings το orhtos έβγαλε λάθος στα 2 λεπτά ενω το prime χρειαστηκε 23 και άλλα πολλά) πάλι δεν μπορώ να απαντήσω ειδικά. Υπάρχουν ολόκληρες συζητήσεις για το ποιες παραμέτρους συμφέρει να προσέχουμε για να είμαστε σταθεροί στο orthos. Και αυτό έχει κάποιες προτιμήσεις, ιδιαίτερα εάν μιλάμε για 4 πυρήνες. Το orthos δεν γράφτηκε για 4 πυρήνες. Και όταν η τάση είναι να αυξάνονται οι πυρήνες στα συστήματα, θεωρώ ότι αυτού του είδους τα προγράμματα θα αναπροσαρμοστούν. Το Prime95 έχει λάβει υπόψιν του τους quad. Αλλά και πάλι ξεπροβάλουν προγράμματα (ή παρακλάδια) όπως το Wprime που αρχίζουν και χρησιμοποιούνται στη θέση παλιότερων συγκριτικών. Θα διαπιστώσεις αλλαγές και στα συγκριτικά τεστ σταθερότητας του Everest (αν συγκρίνεις διαφορετικές εκδόσεις του Everest) κλπ. Θεωρώ πως ο πρώτος κανόνας είναι να δεις πόσο καλά γίνεται η δουλειά σου, στο σύστημα που έχεις φτιάξει και στις συχνότητες που έχεις επιλέξει. Με βάση το πόσο καλά αντέχει τη δουλειά που συνήθως κάνεις, μπορείς να επιλέξεις σε ποια όρια είσαι σταθερός. Πιθανώς να μη χρειάζεσαι 10 ώρες Orthos στο «σκληρότερο» τεστ. Μπορεί 2 ώρες Prime95 να είναι υπεραρκετές για τη δουλειά που κάνεις.

Δυστυχώς δεν έχω πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Μόνο με συζήτηση και γράφοντας καθένας την εμπειρία του μπορούμε να πάμε λίγο πιο πέρα. Κάποια φορά μερικά πράγματα για κάποιον θάναι πιο καλά, έπειτα πάλι θα αλλάξει αυτό. Μόνο εάν έχεις συγκεκριμένο στόχο (πχ να βελτιώσεις κατά 20% την απόδοση του συστήματός σου στη δουλειά που το χρησιμοποιείς) μπορείς να καταφέρεις κάτι αποδοτικό. Αλλιώς θα «πνιγόμαστε» δεξιά και αριστερά και θα αλλάζουμε συστήματα κάθε λίγο και πάλι θα μένουμε χωρίς ικανοποίηση. Σε κάθε περίπτωση όλες οι εκδοχές είναι σεβαστές αρκεί κάποιος να ικανοποιείται από το αποτέλεσμα. Όπως συνήθως συμβαίνει, το «ταξίδι» κρύβει την απόλαυση. Ο προορισμός ίσως και να μην ...ενδιαφέρει !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Chessman:T: :T:

1) Διάρκεια ζωής επεξεργαστή.μητικήςκ κτλ ;;; Πως οριζεται, με βάση τις ώρες λειτουργίας υποθέτω; Αν αυτές είναι για είκοσι χρόνια (πχ.) και με το overclocking μειώνονται στα 15 χρόνια τότε πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορείς να συμβιβαστείς....

4) Αναφορικά με το 4ο ερώτημα ...όταν βλέπω μπλέ οθόνες και restart ( σε μπλέ φόντο γραφει κάποια πραγματα και ένας μετρητής κάτω δεξιά φθάνει στο 100% πολύ γρήγορα) φανερώνει πρόβλημα με τις μνήμες; Με 4χ900 στα 1,4375 δείχνει την μπάρα των vista να φορτώνει και ξαφνικά πετάει μπλέ οθόνη

5) Αν αφήσω τις επιλογές αυτές στο auto πως η μητρική καθορίζει δυναμικά (ανάλογα με τις τρέχουσες απαιτήσεις) τις τιμες αυτές και πως μπορώ να δω τι τιμές έχει ορίσει το mobo σε auto mode;

stable το έχω αφήσει με 1,35 στα 9χ380 (3420Mhz) με 5:6 τις μνήμες (450Mhz) στα 2.1v και θα το αφήσω εκεί να χαρώ τον υπολογιστή μου.

Link to comment
Share on other sites

........από sstav [Σήμερα, στις 13:18]

1) Διάρκεια ζωής επεξεργαστή.μητρικής κτλ ;;; Πως οριζεται, με βάση τις ώρες λειτουργίας υποθέτω; Αν αυτές είναι για είκοσι χρόνια (πχ.) και με το overclocking μειώνονται στα 15 χρόνια τότε πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορείς να συμβιβαστείς....

4) Αναφορικά με το 4ο ερώτημα ...όταν βλέπω μπλέ οθόνες και restart ( σε μπλέ φόντο γραφει κάποια πραγματα και ένας μετρητής κάτω δεξιά φθάνει στο 100% πολύ γρήγορα) φανερώνει πρόβλημα με τις μνήμες; Με 4χ900 στα 1,4375 δείχνει την μπάρα των vista να φορτώνει και ξαφνικά πετάει μπλέ οθόνη

5) Αν αφήσω τις επιλογές αυτές στο auto πως η μητρική καθορίζει δυναμικά (ανάλογα με τις τρέχουσες απαιτήσεις) τις τιμες αυτές και πως μπορώ να δω τι τιμές έχει ορίσει το mobo σε auto mode;

stable το έχω αφήσει με 1,35 στα 9χ380 (3420Mhz) με 5:6 τις μνήμες (450Mhz) στα 2.1v και θα το αφήσω εκεί να χαρώ τον υπολογιστή μου.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) Διάρκεια ζωής επεξεργαστή.μητικήςκ κτλ ;;; Πως οριζεται, με βάση τις ώρες λειτουργίας υποθέτω; Αν αυτές είναι για είκοσι χρόνια (πχ.) και με το overclocking μειώνονται στα 15 χρόνια τότε πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορείς να συμβιβαστείς....

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στο documentation της Intel για κάθε διαφορετική σειρά επεξεργαστών (πχ C2D) περιγράφονται αναλυτικά οι πολυμεταβλητές αυτές εξισώσεις. Μερικές φορές δυστυχώς η διαφορά δεν είναι τόσο μικρή (πχ αντί για 20 χρόνια, ας είναι 15). Μπορεί αν «πιέζεις» πολύ, λίγοι μήνες να αντικαταστήσουν τα 10 χρόνια ! Τα φαινόμενα μετατροπής της κατάστασης ενός ημιαγωγού σε κάτι άλλο (στη δικιά μας περίπτωση σε αγωγού, λόγω αύξησης της θερμοκρασίας), καταστρέφουν τον πυρήνα. Οι θεωρίες σχετικά με τη μετατροπή (και τις προσμίξεις) των ημιαγωγών είναι σπουδαίες. Κάποιο νόμπελ Φυσικής έχουν δοθεί μόνο για αυτές της θεωρίες [υπεραγωγιμότητας υψηλών θερμοκρασιών, υπεραγωγιμότητας λόγω ζευγών Cooper (BCS)]. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις στο OC είναι ότι ο κίνδυνος για την αστοχία κάποιου υλικού, είναι πάντα υπαρκτός.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4) Αναφορικά με το 4ο ερώτημα ...όταν βλέπω μπλέ οθόνες και restart ( σε μπλέ φόντο γραφει κάποια πραγματα και ένας μετρητής κάτω δεξιά φθάνει στο 100% πολύ γρήγορα) φανερώνει πρόβλημα με τις μνήμες; Με 4χ900 στα 1,4375 δείχνει την μπάρα των vista να φορτώνει και ξαφνικά πετάει μπλέ οθόνη

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Όταν εμφανίζεται μια μπλε οθόνη, στις γραμμές που δείχνει στην οθόνη, περιγράφει τι ακριβώς την «ενόχλησε». Αν με κάποιο τρόπο την προλάβεις (δεν κάνει πάντα reboot αμέσως, μερικές φορές κολλάει, άλλες αργεί να κάνει reboot) θα διαπιστώσεις αν το πρόβλημα είναι από μνήμες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5) Αν αφήσω τις επιλογές αυτές στο auto πως η μητρική καθορίζει δυναμικά (ανάλογα με τις τρέχουσες απαιτήσεις) τις τιμες αυτές και πως μπορώ να δω τι τιμές έχει ορίσει το mobo σε auto mode;

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό ακριβώς είναι και το μυστικό των εταιρειών που φτιάχνουν τις μητρικές ! Και το εκμεταλλεύονται «παίζοντας» με τους χρονισμούς του chipset και την επικοινωνία του με τα υπόλοιπα parts. ’λλοτε χαλαρούς, φτιάχνοντας σταθερά αλλά αργά motherboard, άλλοτε σφικτότερους χρονισμούς, φτιάχνοντας γρήγορα, κρύα και τεντωμένα motherboard και άλλες φορές δίνοντας «αέρα» και φτιάχνοντας πιο overclockated καταστάσεις σε συνδυασμό και με άλλα πράγματα (τρανζίστορ ισχύος, ψύξη τους κλπ).

Γενικά μόνο με προγράμματα τύπου memset (για Intel) μπορείς όχι να δεις ακριβώς, αλλά να βγάλεις κάποια συμπεράσματα έπειτα από δοκιμές που θα κάνεις, για τον τρόπο που κάποιες παράμετροι του bios (τύπου Performance mode κλπ) αντιδρούν με τους χρονισμούς (και το ανάποδο).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

stable το έχω αφήσει με 1,35 στα 9χ380 (3420Mhz) με 5:6 τις μνήμες (450Mhz) στα 2.1v και θα το αφήσω εκεί να χαρώ τον υπολογιστή μου.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η ικανοποίηση από τη σωστή και αποδοτική χρήση του Η/Υ, πρέπει να αρκεί για κάθε ισορροπημένο άνθρωπο. Αν ξεφύγεις από το μέτρο, θα δεχτείς όλα τα δυνητικώς θετικά και αρνητικά που μπορεί να προκύψουν. Αν είσαι έτοιμος για αυτά ....

Link to comment
Share on other sites

τα cpu δεν αστοχουν τοσο ευκολα

και αστοχια υλικου δεν ειναι το οτι μετα απο 10 ωρες Bench χαλασε

αστοχια υλικου ειναι το εβγαλα αποτο κουτι , το εβαλα πανω και δεν παιζει

η σταματησε να παιζει σε 1 βδομαδα με ολα στο default

ναι οκ , να Benchαρω στους 80 βαθμους κατι θα παθει ΙΣΩΣ

να εχω πανω τον ξηρο παγο και να τουχω σκασει 1,8 βολτ δεν παθαινει ΤΙ ΠΟ ΤΑ

να εχω το νερο και να τον δουλευω 24-7 στους 45 παλι ΤΙ ΠΟ ΤΑ

μην ειμαστε ακραιοι ρε παιδια

και στα 5 χρονια να πεσει η διαρκεια ζωης παλι πολυ ειναι

και για να γινει αυτο πρεπει να εχει υποστει ΤΑ βασανιστηρια

δεν ξερω πως τα φτιαχνουν πλεον αλλα παντως απο παλιο hardware που τοχω λιωσει χρονια ολοκληρα ακομα δουλευουν

εγω στα καλα καθουμενα ή απο overclock σωστο ΔΕΝ εχω δει ποτε να καιγεται cpu

για τις θερμοκρασιες τωρα δεν εχω καταλαβει γιατι εχετε πορωθει τοσο πολυ

πιανετε 50 στο chipset?βαλτε ενα ανεμηστηρα ή αλλαχτε το μαμα

παρατηρω μια μανια να βρουμε το ΛΙΓΟΤΕΡΟ δυνατο βολταζ σε ΟΛΑ τα εξαρτηματα μιας μητρικης , και τις λιγοτερες θερμοκρασιες με τις μαμα ψυξεις

ολα δικα μας ταα θελουμε?

απαξ και μπαινει χερι θα μπει και αλλου μετα

και φυσικα κ στην τσεπη μας

εντεπως φιλικα , σκαθαρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 09:27]

Σε ποια slots έχεις τις μνήμες ; Αν στα 1 και 3 , δοκίμασε να τις βάλεις στα 2 και 4 slots και δες πως συμπεριφέρεται.

Παρά την ταλαιπωρία -χεχε-, δοκίμασα και τώρα δουλεύει κομπλέ με 425. Όοοοοταν το ξανακλείσω - :) - θα επανέρθω να δούμε !

Ελπίζω τα μαύρα να βγούν καλύτερα.Thnx :D

Link to comment
Share on other sites

..... από Iannis [Σήμερα, στις 00:21]

Το πλαίσιο εφερε την asus με το Χ38

Δύσκολο να την έχει φέρει από τόσο νωρίς.

... από Iannis [Σήμερα, στις 00:21]

Στη Commando παιζει καλύτερα ο Quad απο οτι σε 2 αλλες P5K

Commando = Q6600 -> 3680 stable 24/7 (folding)

P5K = Q6600 3,2 stable 24/7 (folding)

Πολύ ενδιαφέρον ! Είναι η P5K ή η P5K Deluxe ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Το περίεργο είναι πως το CPUz μου λέει πως έχω 1.188 ρεύμα .. πράγμα αδύνατο μιας και στο Bios βλέπω 1.4

Βάλε το 1.41 για να σου δείχνει την σωστή τάση

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια μου κανει ενα αλλο κουλο

πατας το κουμπι να ανοιξει ο υπολογιστης

ολα κανονικα ανοιγουν κ στην οθονη με την μπαρα των ΧΡ κανει 1-2 περασματα η μπαρα κ κολαει εκει για...παντα

πατας ρεσετ και μετα ολα κομπλε

τωρα κοιταχτε κατι ενδιαφερον

πατας το κουμπι να ανοιξει οκ?

μολις δειξει κατι η οθονη και δει τα drives , πατας ΕΚΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟ ΡΕΣΕΤ

ε , μετα ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

αυτο τι περιεργο ειναι ας πουμε?

για ριχτε ιδεες

το περιεργο ειναι οτι το ιδιο εκανε και η P5B...

αρα κατι αλλο σα να φταιει..

μηπως το raid?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το Usb μου φαινεται καλη ιδεα

κατι αποκει πρεπει ναναι...

ναι εχω το ασυρματο keyboard bluetooth που εχει πανω το hub

εχω πανω το kvm , printer , webcam

αυτα...

οχι διχαλο δεν εχω αλλα εχω γραμμη μονοκοματη απο το seasonic 650 με 3 συνεχομενα καλωδια σατα

ουτε ανταπτορες ουτε τπτ

λετε να βαλω το raid στα σατα καλωδια και τον μεγαλο δισκο σε κεχωριστη γραμμη?

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον !

Link to comment
Share on other sites

Θα το σπάσω το ρημάδι....μισή ώρα άνοιξε- κλείσε, και τελικά σε στοκ...πάλι....τι συμβαίνει....

έχω απελπιστεί..Ούτε καφέ δεν έχω πιει ακόμα και έχω απογοητευτεί....

υπάρχει περίπτωση να μην έχω συνδέσει σωστά κατι;..δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

από KoMM [28-09-2007 05:38]

4ώρες όρθος στα 450χ8. Φοβερή εντύπωση μου έκανε το ρεύμα που ήθελε σε πρώτη φάση για να τρέξει το όρθος χωρις σφάλματα.Από τα 1.375 στα 400, στα 1.4875 για 450...στο cpuz διαβάζει 1.456 :/

Πως από κεί

Θα το σπάσω το ρημάδι....μισή ώρα άνοιξε- κλείσε, και τελικά σε στοκ...πάλι....τι συμβαίνει.... έχω απελπιστεί..Ούτε καφέ δεν έχω πιει ακόμα και έχω απογοητευτεί.... υπάρχει περίπτωση να μην έχω συνδέσει σωστά κατι;..δε ξέρω...

Φτάσαμε πάλι εδώ ;

Τι άλλο πειράξαμε ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.