Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 01:04]

Πράγματι, δες και το χάρτη θερμοκρασιών της P5K Dlx στην 1η σελίδα αυτού του thread.

Πηγα 400 FSB με mulyi 8 και μνημες 1:1 στα 800 στα 3,2

Δεν εχει διαιρέτη για τις μνημες?

Θέλω να ανεβάσω και αλλο το FSB αλλα οι μνημες να μην πανε πανω απο 800 MHz (800σαρες ειναι)

και κατι αλλο Δεν κλειδωνει το PCI στα 33/66?

αυτα τα settings εχω sto BIOS

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

FSB Frequency: 400

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: AUTO (at 266FSB defaults to 2:3 for AUTO)

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 4

RAS# Activate to Precharge: 12

TWR: AUTO

TRFC: AUTO

TWTR: AUTO

TRRD: AUTO

TRTP: AUTO

DRAM Static Read Control: Disabled

Transaction Booster: AUTO

Boost Level: (only displayes when Transaction Booster is set to Disable or Enabled)

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.4

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: AUTO

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: 2.10

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

C1E Suppport: Disabaled

Max CPUID Value Limit: Disabaled

Vanderpool Technology: Disabaled

CPU TM Function: Disabaled

Execute Disable Bit: Disabaled

PECI: Enabled

USB Configuration

USB Functions: Enabled

Legacy USB Support: Disabled (need to enable it to detect USB flash drives)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Πηγα 400 FSB με mulyi 8 και μνημες 1:1 στα 800 στα 3,2 Δεν εχει διαιρέτη για τις μνημες?
τον καθορίζεις θέτοντας το DRAM Frequency

πχ αν έχεις FSB 400, βάζεις DRAM Frequency = 800 (δηλ διαιρέτη 1:1)

αν έχεις FSB 400, και βάλεις DRAM Frequency = 1000 (πας σε διαιρέτη 4:5) κοκ

ελπίζω το κατάλαβες πως βγαίνει...

και κατι αλλο Δεν κλειδωνει το PCI στα 33/66?

είναι ήδη κλειδωμένη γι' αυτό, μην σε ανησυχεί (όπως σχεδόν όλες οι τελευταίου τύπου)

Επίσης με βάση αυτά που έχεις, είναι πολύ καλύτερα να βάλεις :

DRAM Static Read Control: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 02:23]

τον καθορίζεις θέτοντας το DRAM Frequency

πχ αν έχεις FSB 400, βάζεις DRAM Frequency = 800 (δηλ διαιρέτη 1:1)

αν έχεις FSB 400, και βάλεις DRAM Frequency = 1000 (πας σε διαιρέτη 4:5) κοκ

ελπίζω το κατάλαβες πως βγαίνει...

είναι ήδη κλειδωμένη γι' αυτό, μην σε ανησυχεί (όπως σχεδόν όλες οι τελευταίου τύπου)

Επίσης με βάση αυτά που έχεις, είναι πολύ καλύτερα να βάλεις :

DRAM Static Read Control: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

Στις Commando και P5W-DH Dlx που εχω οταν ανεβαζω fsb κατεβαζω τις μνημες 660-720 ωστε να μην πανε πανω απο 800

αφου ειναι 800αρες πως εγω θα τις βαλω 1000?

Δεν θελω καθολου OC στις μνημες.

Με ενδιαφερει οσο ποιο μεγαλο FSB ΚΑΙ CPU SPEED

οι μνημες δεν με ενδιαφερουν καθολου

Link to comment
Share on other sites

...... από Iannis [Σήμερα, στις 02:18]

.....αφου ειναι 800αρες πως εγω θα τις βαλω 1000?

Δεν είπα να τις βάλεις στα 1000 MHz. Ήταν ένα αριθμητικό παράδειγμα για να δεις πως μπαίνει ο διαιρέτης από Bios

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 10:50]

Δεν είπα να τις βάλεις στα 1000 MHz. Ήταν ένα αριθμητικό παράδειγμα για να δεις πως μπαίνει ο διαιρέτης από Bios

sorry που σε πρήζω παλικάρι

Οταν το fsb το βαλω 400 η μικροτερη τιμη για τις μνημες ειναι 800

Πως θα παω το fsb 450 πχ και οι μνημες να μεινουν 800 ?

sto 450 η μικροτερη τιμη για τις μνημες παει > 1000

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis [Σήμερα, στις 09:19]

Οταν το fsb το βαλω 400 η μικροτερη τιμη για τις μνημες ειναι 800

Πως θα παω το fsb 450 πχ και οι μνημες να μεινουν 800 ?

sto 450 η μικροτερη τιμη για τις μνημες παει > 1000

Οι μνήμες (ο τύπος και τα χαρακτηριστικά τους) δημιουργούν φράγματα στην προσπάθειά μας για overclocking. Δεν γίνονται όλα μαζί. Αν ανέβεις σε FSB (πχ 450 που θέλεις) πρέπει και οι μνήμες νάναι κατάλληλες για να ακολουθήσουν. Θα περιοριστείς βρίσκοντας το μεγαλύτερο FSB που κάνει και τις μνήμες σου να δουλεύουν στο μέγιστο (δηλ. στα 400, αφού δεν θέλεις (και σωστά για μένα) να τις πρεσσάρεις) και το Vcore νάναι ικανοποιητικά χαμηλό για να είσαι καλά και από θερμοκρασίες.

Μάλλον στα 400 FSB και μνήμες 1:1 είναι για σένα.

Αυτό που πριν έγραψες

Με ενδιαφερει οσο ποιο μεγαλο FSB ΚΑΙ CPU SPEED. οι μνημες δεν με ενδιαφερουν καθολου

όπως καταλαβαίνεις δεν είναι σωστό. Οι μνήμες είναι από τους παράγοντες που ...αποφασίζουν στο overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 11:38]

Οι μνήμες (ο τύπος και τα χαρακτηριστικά τους) δημιουργούν φράγματα στην προσπάθειά μας για overclocking. Δεν γίνονται όλα μαζί. Αν ανέβεις σε FSB (πχ 450 που θέλεις) πρέπει και οι μνήμες νάναι κατάλληλες για να ακολουθήσουν. Θα περιοριστείς βρίσκοντας το μεγαλύτερο FSB που κάνει και τις μνήμες σου να δουλεύουν στο μέγιστο (δηλ. στα 400, αφού δεν θέλεις (και σωστά για μένα) να τις πρεσσάρεις) και το Vcore νάναι ικανοποιητικά χαμηλό για να είσαι καλά και από θερμοκρασίες.

Μάλλον στα 400 FSB και μνήμες 1:1 είναι για σένα.

Αυτό που πριν έγραψες

όπως καταλαβαίνεις δεν είναι σωστό. Οι μνήμες είναι από τους παράγοντες που ...αποφασίζουν στο overclocking.

Θελω οι μνημες να παιζουν ασυχρονα

Στην Commando ειχα 500 fsb και τις μνημες κατω απο 800

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis [Σήμερα, στις 10:52]

Θελω οι μνημες να παιζουν ασυχρονα

Στην Commando ειχα 500 fsb και τις μνημες κατω απο 800

Νομίζω πως αφού έχεις πάρει τις αποφάσεις σου, όλα θα πάνε καλά !

Αν θέλεις κάνε και μερικές δοκιμές ( SPI(1M), Everest Memory Benchmark κλπ) για να δεις που είναι καλύτερα (με ποιο διαιρέτη) από απόδοση στο σύστημά σου με όσα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παλικαρι

Το εν λογω PC θα δουλευει Linux και θα τρεχει MONO folding 24/7

Γ´ αυτο με ενδιαφερει μονο το υψηλο fsb και cpu speed. Οι μνημες ας ειναι και 10-10-10-50-10 :) στα 200 που λει ο λόγος :

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα λίγη βοήθεια στο τι να κάνω (σκέφτομαι για υδρόψυξη) για να ανεβάσω λίγο ακόμα το PC.

Είμαι αυτή τη στιγμή με 8x450 FSB στα 3600mhz και τις μνήμες τις παίζω στα 1500mhz.

Όλες οι ρυθμίσεις στο Bios είναι στο Auto εκτός από το FSB :450 και το PCI-E:100

Θερμοκρασίες έχω νορμαλ με 27 βαθμούς περιβάλλοντος MB: 36, CPU: 37, GPU: 54

Η ερώτηση βασικά είναι αν θα κερδίσω κάτι όντως με την υδρόψυξη ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο.

Το βασικό πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω δεν είναι η CPU αλλά το FSB το οποίο ζεσταίνεται και δεν βλέπω λύση γιατί η 8800Ultra πέφτει πάνω στο μισό τσιπάκι.

Στο κουτί έχω συνολικά 2 12άριδες μπροστά να βάζουν αέρα, 2 12άριδες πίσω να βγάζουν, 1 πλαϊνό 12άρι που βγάζει ,1 12άρι πάνω στην ψύκτρα της CPU και έναν ακόμα στο κέντρο του μηχανήματος ανάμεσα στον μπροστά 12άρι και τον ανεμιστήρα της CPU να βοηθάει λίγο τη ροή του αέρα προς την πίσω πλευρά του κουτιού.

Δεν μπορώ να πω πως έχω μεγάλη φασαρία από τους ανεμιστήρες γιατί είναι όλοι πολύ καλοί και αθόρυβοι αλλά λογικά με μια υδρόψυξη θα είναι όλα ποιο ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

.......... BlueChris [Σήμερα, στις 20:51]

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα λίγη βοήθεια στο τι να κάνω (σκέφτομαι για υδρόψυξη) για να ανεβάσω λίγο ακόμα το PC. Είμαι αυτή τη στιγμή με 8x450 FSB στα 3600mhz και τις μνήμες τις παίζω στα 1500mhz. Όλες οι ρυθμίσεις στο Bios είναι στο Auto εκτός από το FSB :450 και το PCI-E:100 Θερμοκρασίες έχω νορμαλ με 27 βαθμούς περιβάλλοντος MB: 36, CPU: 37, GPU: 54 Η ερώτηση βασικά είναι αν θα κερδίσω κάτι όντως με την υδρόψυξη ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο. Το βασικό πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω δεν είναι η CPU αλλά το FSB το οποίο ζεσταίνεται και δεν βλέπω λύση γιατί η 8800Ultra πέφτει πάνω στο μισό τσιπάκι. Στο κουτί έχω συνολικά 2 12άριδες μπροστά να βάζουν αέρα, 2 12άριδες πίσω να βγάζουν, 1 πλαϊνό 12άρι που βγάζει ,1 12άρι πάνω στην ψύκτρα της CPU και έναν ακόμα στο κέντρο του μηχανήματος ανάμεσα στον μπροστά 12άρι και τον ανεμιστήρα της CPU να βοηθάει λίγο τη ροή του αέρα προς την πίσω πλευρά του κουτιού. Δεν μπορώ να πω πως έχω μεγάλη φασαρία από τους ανεμιστήρες γιατί είναι όλοι πολύ καλοί και αθόρυβοι αλλά λογικά με μια υδρόψυξη θα είναι όλα ποιο ήσυχα.

Καλωσήρθες στο Forum BlueChris!

Μου κάνει λίγο εντύπωση που το πλαϊνό fan βγάζει αέρα. Συνήθως το έχουν για να βάζει αέρα.

Η ψύκτρα που φαίνειται στην υπογραφή, είναι η Ultra 120 η απλή. Μήπως έχεις την xtreme (η οποία έχει αρκετά καλύτερη απόδοση) ;

Μιας και έχεις G0 σιγουρέψου ότι χρησιμοποιείς για να μετράς θερμοκρασίες το CoreTemp 0.95.4 (αν όχι κατέβασέ το από τα Tools στην κεντρική σελίδα).

Στην ερώτησή σου :

Η ερώτηση βασικά είναι αν θα κερδίσω κάτι όντως με την υδρόψυξη ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο.

δες λίγο και στο forum της υδρόψυξης τα σχετικά με τις θερμοκρασίες. Εννοείται ότι το να κατεβάσεις τις θερμοκρασίες είναι σημαντικό (και δεν είναι ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο).

Το αν μπορείς να εκμεταλλευτείς για overclocking τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που θα σου δώσει η υδρόψυξη, είναι άλλο θέμα.

Είμαι αυτή τη στιγμή με 8x450 FSB στα 3600mhz και τις μνήμες τις παίζω στα 1500mhz. Όλες οι ρυθμίσεις στο Bios είναι στο Auto εκτός από το FSB :450 και το PCI-E:100 Θερμοκρασίες έχω νορμαλ με 27 βαθμούς περιβάλλοντος MB: 36, CPU: 37, GPU: 54

Πάντως εφόσον έχεις ακόμη περιθώρια (αν οι θερμοκρασίες σου είναι μετρημένες σωστά) δοκίμασε να πας 8x455 και 8x460 και δες πως συμπεριφέρεται το σύστημά σου.

Αν έχεις λίγο χρόνο ρίξε μια ματιά στο thread αυτό, γράφει ορισμένα χρήσιμα που μπορεί να βοηθήσουν. Γενικά έχει σημασία τι χρήση θέλεις να κάνεις στον Η/Υ σου. Πριν πας σε υδρόψυξη, οφείλεις να εξαντλήσεις τα περιθώρια που σου δείνει η αερόψυξη. Αν και μετά δεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη ψύξη, τότε το αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

.......... BlueChris [Σήμερα, στις 20:51]

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα λίγη βοήθεια στο τι να κάνω (σκέφτομαι για υδρόψυξη) για να ανεβάσω λίγο ακόμα το PC. Είμαι αυτή τη στιγμή με 8x450 FSB στα 3600mhz και τις μνήμες τις παίζω στα 1500mhz. Όλες οι ρυθμίσεις στο Bios είναι στο Auto εκτός από το FSB :450 και το PCI-E:100 Θερμοκρασίες έχω νορμαλ με 27 βαθμούς περιβάλλοντος MB: 36, CPU: 37, GPU: 54 Η ερώτηση βασικά είναι αν θα κερδίσω κάτι όντως με την υδρόψυξη ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο. Το βασικό πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω δεν είναι η CPU αλλά το FSB το οποίο ζεσταίνεται και δεν βλέπω λύση γιατί η 8800Ultra πέφτει πάνω στο μισό τσιπάκι. Στο κουτί έχω συνολικά 2 12άριδες μπροστά να βάζουν αέρα, 2 12άριδες πίσω να βγάζουν, 1 πλαϊνό 12άρι που βγάζει ,1 12άρι πάνω στην ψύκτρα της CPU και έναν ακόμα στο κέντρο του μηχανήματος ανάμεσα στον μπροστά 12άρι και τον ανεμιστήρα της CPU να βοηθάει λίγο τη ροή του αέρα προς την πίσω πλευρά του κουτιού. Δεν μπορώ να πω πως έχω μεγάλη φασαρία από τους ανεμιστήρες γιατί είναι όλοι πολύ καλοί και αθόρυβοι αλλά λογικά με μια υδρόψυξη θα είναι όλα ποιο ήσυχα.

Καλωσήρθες στο Forum BlueChris!

Μου κάνει λίγο εντύπωση που το πλαϊνό fan βγάζει αέρα. Συνήθως το έχουν για να βάζει αέρα.

Η ψύκτρα που φαίνειται στην υπογραφή, είναι η Ultra 120 η απλή. Μήπως έχεις την xtreme (η οποία έχει αρκετά καλύτερη απόδοση) ;

Μιας και έχεις G0 σιγουρέψου ότι χρησιμοποιείς για να μετράς θερμοκρασίες το CoreTemp 0.95.4 (αν όχι κατέβασέ το από τα Tools στην κεντρική σελίδα).

Στην ερώτησή σου :

Η ερώτηση βασικά είναι αν θα κερδίσω κάτι όντως με την υδρόψυξη ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο.

δες λίγο και στο forum της υδρόψυξης τα σχετικά με τις θερμοκρασίες. Εννοείται ότι το να κατεβάσεις τις θερμοκρασίες είναι σημαντικό (και δεν είναι ή απλά θα κατεβάσω λίγο τις θερμοκρασίες μου και το μηχάνημα δεν θα ανέβει άλλο).

Το αν μπορείς να εκμεταλλευτείς για overclocking τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που θα σου δώσει η υδρόψυξη, είναι άλλο θέμα.

Είμαι αυτή τη στιγμή με 8x450 FSB στα 3600mhz και τις μνήμες τις παίζω στα 1500mhz. Όλες οι ρυθμίσεις στο Bios είναι στο Auto εκτός από το FSB :450 και το PCI-E:100 Θερμοκρασίες έχω νορμαλ με 27 βαθμούς περιβάλλοντος MB: 36, CPU: 37, GPU: 54

Πάντως εφόσον έχεις ακόμη περιθώρια (αν οι θερμοκρασίες σου είναι μετρημένες σωστά) δοκίμασε να πας 8x455 και 8x460 και δες πως συμπεριφέρεται το σύστημά σου.

Αν έχεις λίγο χρόνο ρίξε μια ματιά στο thread αυτό, γράφει ορισμένα χρήσιμα που μπορεί να βοηθήσουν. Γενικά έχει σημασία τι χρήση θέλεις να κάνεις στον Η/Υ σου. Πριν πας σε υδρόψυξη, οφείλεις να εξαντλήσεις τα περιθώρια που σου δείνει η αερόψυξη. Αν και μετά δεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη ψύξη, τότε το αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαϊνό fan το γύρισα να βγάζει αέρα γιατί το pc πίσω βγάζει πολύ ζέστη και είναι σε γωνία... επίσης για να φανταστείς έχω 27 c μπροστά από το pc και πίσω 35... και αν ο πλαϊνός βάζει τότε ανεβάζω θερμοκρασίες αμέσως.

Αν ανεβάσω και άλλο το FSB τότε σε άσχετες φάσεις το PC ανατινάζετε επομένως κατέληξα εκεί.

Το CoreTemp μου λέει ότι και το Everest στις θερμοκρασίες Core... αλλά δεν το ποιάνω πως λέει CPU 37 και Core όλοι στους 46-48 περίπου...

Την ThermalRight Ultra 120 extremme έχω δίκιο έχεις.

Όσο για τη χρήση του υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για παιχνίδια βασικά.... και κάνα dvd σε avi ταινιών που κάνω συχνά. Επίσης περνάω από camera video και τα δουλεύω για αυτό ήθελα ισχύ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

post-7389-1416073179,7817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

........από BlueChris [Χθες, στις 23:49]

....αν ανεβάσω και άλλο το FSB τότε σε άσχετες φάσεις το PC ανατινάζετε επομένως κατέληξα εκεί.

έχε γενικά στο μυαλό σου, ότι από δω και πάνω που είσαι πρέπει και τα :

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU Voltage: 1.4875 (ίσως και λίγο παραπάνω)

CPU PLL Voltage: 1.50 (ίσως και 1.60)

FSB Termination Voltage: 1.30

North Bridge Voltage: 1.55

Έχεις πολύ καλό σύστημα, γενικά. Μπράβο !

* διόρθωσε στην υπογραφή το extremme (?). Βάλε μόνο ένα Χ θα καταλάβουν ;)

Link to comment
Share on other sites

παντως αν καταφερει και τον σταθεροποιησει με αυτο το vcore και σε αυτες τις θερμοκρασιες...δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μεταβει σε υδροψυξη....μια χαρα χρονισμος ειναι για τον 6600...και επισης μια χαρα temps...για αεροψυξη

Link to comment
Share on other sites

Αυτά

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage Damper: Enabled

τα είχα ήδη, αλλά τα άλλα

CPU PLL Voltage: 1.50 (ίσως και 1.60)

FSB Termination Voltage: 1.30

North Bridge Voltage: 1.55

Υπάρχει πρόγραμμα να μου δείξει τι βάζει το p5k3 ? γιατί στο auto δεν βλέπω στα ρεύματα και με κάποιο πρόγραμμα τι παίρνουνε όσο για το Cpu που μου λες να το βάλω στο 1.4875 ... το CPU-Z μου παίζει μεταξύ 1.416-1.424 ... γιατί να του δώσω και άλλο ρεύμα λοιπόν? δεν θα ανεβάσει και άλλο θερμοκρασία?

Υδρόψυξη όσο και αν φαίνεται περίεργο με ενδιαφέρει κυρίως να βάλω στην 8800 η οποία λειώνει αν την πάω πολύ ψηλά (με stock ρυθμίσεις 614/2160 ανεβάζει στα παιχνίδια 70c όπου πάει μετά full το Fun της και γίνεται χαμός γιατί κάνει θόρυβο!!! όσο και να φαίνεται περίεργο είναι ο μόνος ανεμιστήρας που κάνει θόρυβο. Ενώ πειραγμένη 635/2250 που την έχω τώρα κάνει κάτι peak 75c). Τώρα θέλω να βάλω και στη CPU αλλά κυρίως μήπως και φτάσω το ψυχολογικό όριο των 4gz :worship: (καθαρά εγκεφαλικό πρόβλημα όπως και πολλοί εδώ μέσα άλλωστε) όσο για το MB κατά πόσο χωράει ψήκτρα υδρόψυξης στο NorthBridge που το πατάει το μισό η 8800 είναι μια μεγάλη κουβέντα..Εδώ είναι που ήμουν ανυπόμονος και δεν περίμενα να φέρουν το Blitz Extremme που τουλάχιστον θα είχα την υδρόψυξη του ΜΒ έτοιμη :tomato:

Ξέχασα να πω πως όπου υπάρχει τσιπάκι με ψύκτρα σε MB και την ψύκτρα της 8800 τα έβγαλα και άλλαξα πάστα. Είχα 2 .. μια CoolerMaster NanoFusion και μια απλή CoolerMaster άσπρη. Δυστηχώς έσπασα τα νεύρα μου με την Nano και δεν τα κατάφερνα να την απλώσω και για αυτό έχω βάλει την απλή την CoolerMaster που είναι άσπρη και ρευστή και κατέβηκα ειδικά στην 8800 6 βαθμούς μόνο με αυτό. Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά λέτε και να ξαναπροσπαθήσω?

Link to comment
Share on other sites

.......από BlueChris [Σήμερα, στις 10:02]

......όσο για το Cpu που μου λες να το βάλω στο 1.4875 ... το CPU-Z μου παίζει μεταξύ 1.416-1.424 ... γιατί να του δώσω και άλλο ρεύμα λοιπόν? δεν θα ανεβάσει και άλλο θερμοκρασία?

BlueChris δεν έγραψα να του δώσεις οπωσδήποτε παραπάνω ρεύμα. Προφανώς θα ανεβάσει και άλλο θερμοκρασία. Όμως, έγραψα εάν θελήσεις από δω και πάνω να πας τότε....

Υδρόψυξη όσο και αν φαίνεται περίεργο με ενδιαφέρει κυρίως να βάλω στην 8800 η οποία λειώνει αν την πάω πολύ ψηλά (με stock ρυθμίσεις 614/2160 ανεβάζει στα παιχνίδια 70c όπου πάει μετά full το Fun της και γίνεται χαμός γιατί κάνει θόρυβο!!! όσο και να φαίνεται περίεργο είναι ο μόνος ανεμιστήρας που κάνει θόρυβο. Ενώ πειραγμένη 635/2250 που την έχω τώρα κάνει κάτι peak 75c).

Ασφαλώς μπορείς να βάλεις υδρόψυξη. Έχω μόνο δυο παρατηρήσεις :

α) 70 οC και 80 oC δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα πολλοί για κάρτα γραφικών και μάλιστα πειραγμένη. Νομίζω ότι λειτουργούν σε πιο υψηλές θερμοκρασίες χωρίς πρόβλημα. β) Μήπως παρουσίασε τον extra θόρυβο από τότε που την άνοιξες και ΄βαλες πάστα; Μήπως έφυγε καμμιά ροδελίτσα και συντονίζει ;

Τώρα θέλω να βάλω και στη CPU αλλά κυρίως μήπως και φτάσω το ψυχολογικό όριο των 4gz (καθαρά εγκεφαλικό πρόβλημα όπως και πολλοί εδώ μέσα άλλωστε) όσο για το MB κατά πόσο χωράει ψήκτρα υδρόψυξης στο NorthBridge που το πατάει το μισό η 8800 είναι μια μεγάλη κουβέντα..Εδώ είναι που ήμουν ανυπόμονος και δεν περίμενα να φέρουν το Blitz Extremme που τουλάχιστον θα είχα την υδρόψυξη του ΜΒ έτοιμη

Αυτό πράγματι είναι αποκλειστικά δική σου επιλογή.

Ξέχασα να πω πως όπου υπάρχει τσιπάκι με ψύκτρα σε MB και την ψύκτρα της 8800 τα έβγαλα και άλλαξα πάστα. Είχα 2 .. μια CoolerMaster NanoFusion και μια απλή CoolerMaster άσπρη. Δυστηχώς έσπασα τα νεύρα μου με την Nano και δεν τα κατάφερνα να την απλώσω και για αυτό έχω βάλει την απλή την CoolerMaster που είναι άσπρη και ρευστή και κατέβηκα ειδικά στην 8800 6 βαθμούς μόνο με αυτό. Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά λέτε και να ξαναπροσπαθήσω?

Όταν η πάστα έχει μπει καλά (και το βλέπουμε στις θερμοκρασίες), την αφήνουμε όπως είναι. Πάντως μάλλον θα χρειαστεί κάτι να κάνεις (λόγω του θορύβου του ανεμιστήρα), οπότε συνδύασέ το μήπως βάλεις και καλύτερη πάστα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως έχεις δίκιο για την 8800... αν και τη βλέπω να έχει πατήσει καλά κάνει σχετικά θόρυβο. Ροδελίτσες εννοείς τις βίδες με τα ελατηριάκια που υπάρχουν στην 8800? αν ναι όλα τα έχω βιδώσει τέρμα χωρίς να σφίξω πολύ βέβαια.

Είναι πάντως ένα κόστος έτσι όπως το είδα για υδρόψυξη σοβαρή.. με custom κομμάτια φτάνει τα 300 και πάνω και πολύ καλό φαίνεται αυτό της Swiftech ( http://www.swiftech.com/products/mcw6500-T1.asp ). Παλαιώτερα είχα Peltier χωρίς προβλήματα για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

.... από BlueChris [Σήμερα, στις 14:28]

Είναι πάντως ένα κόστος έτσι όπως το είδα για υδρόψυξη σοβαρή.. με custom κομμάτια φτάνει τα 300 και πάνω και πολύ καλό φαίνεται αυτό της Swiftech ( http://www.swiftech.com/products/mcw6500-T1.asp ). Παλαιώτερα είχα Peltier χωρίς προβλήματα για πολλά χρόνια.

Στ' αλήθεια, δυστυχώς τα Peltier δεν αρκούν στους quad (ενεργοβόροι).

Εάν αποφασίσεις για υδρόψυξη, γράψε στο σχετικό Forum του site, θα έχεις περισσότερες και καλύτερες απαντήσεις για να συγκρίνεις.

Καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/asus-p5k-deluxe-overclock_6.html

εξαιρετικό λινκ Αντιγράφω

o τι dividers εχεις εξαρταται απο το strap που βάζεις στο BIOS (ειναι η πρωτη μητρική που βλέπω να εχει τετοια επιλογη)

FSB Strap frequency

Available FSB:Mem dividers

200 MHz 3:5, 1:2

266 MHz 4:5, 2:3, 1:2

333 MHz 1:1, 5:6, 5:8

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.