Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chessman

Για δοκίμασε :

FSB Termination Voltage: 1.30

North Bridge Voltage: 1.55

North Bridge Voltage Reference: x 0.67

South Bridge Voltage: auto

Επέμεινε στο North Bridge Voltage: 1.55 και κάνε δοκιμές με αυτό.

πωωωω δεν αντέχω άλλο...’μα κλείσω το pc μετά δεν μπορεί να μπουτάρει -θέλει η να κλείσω από πίσω ή clear cmos, και όταν τα καταφέρει -άγνωστο το γιατί το κάνει αυτό-, είναι όλα σε στοκ συχνότητες ενώ σε bios είναι κλοκαρισμένο...

τι παίζει ρε γμτ...

εδιτ : έβαλα το τελευταίο βιος και δούλεψε προς το παρόν...Ελπίζω το πρωι να μη bootάρω σε στοκ πάλι...και κυρίως, να καταφέρω να bootάρω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

μα τι δουλεια εχει το south

τα βολταζ δεν ειναι για να τα ριχνουμε "ετσι για να υπαρχουν"

απο τη στιγμη που δεν ειναι ακραιο το σεταπ δεν υπαρχει λογος να σηκωνουμε οπου βλεπουμε βολτ

Link to comment
Share on other sites

μέρα...πάλι σήμερα ήθελε 4 restart από μπρος πίσω και τα σχετικά για να νιώσει η οθόνη και τα λοιπά περιφερειακά..

τουλάχιστον δεν είμαι σε στοκ λολ...

καμια πρόταση; Γιατί το κάνει αυτό στην αρχή;Επαναλαμβάνω ότι οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι παραμένουν σβηστά ενώ είναι ανοιχτός ο υπολογιστής και μετά από μερικές προσπάθειες ανάβουν...:/

Link to comment
Share on other sites

Μαν εμενα το κανει αυτό...Αλλα δεν ειναι η μητρικη...Απλα το τροφοδοτικο μου εχει χρονοκαθυστερηση 5 λεπτα....Και ετσιαν δεν κλεισω το psu και να το ανοιξω παλι δεν ανοιγει το pc....

ΑΛΛΑ και σε στοκ δεν ξαναπαει...Περνει τις ρυθμισεις που εχω βαλει...

Link to comment
Share on other sites

αντε να πω και εγώ κάτι....μη βαράτε όμως...

το CPU Voltage Damper: ΠΑΝΤΑ DISABLE

(Μπορεί να χάνω λίγο σε τάση αλλά μπουτάρω σε συχνότητες που δεν μπουτάριζα με

CPU Voltage Damper: Enabled.)

σε ΚΑΝΕΝΑ από τα exteme bench δεν το είχα enable...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είπα ότι όταν ανοίγω τον η/υ έχω πρόβλημα και ενώ τα ανεμιστήρια και δε ξέρω τι άλλο παίρνουν ρεύμα, οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι και ρουτερ -λαμπάκι εθερνετ- είναι νεκρά. Επίσης, όταν κατάφερνε να ανοίξει ήταν σε στοκ συχνότητες ενώ στο βιος ήταν κλοκαρισμένο.

Το τελευταίο πρόβλημα λύθηκε μάλλον με το τελευταίο βετα βιος, αλλά το πρόβλημα του μπουτ παραμένει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Χθες, στις 06:37]

πωωωω δεν αντέχω άλλο...’μα κλείσω το pc μετά δεν μπορεί να μπουτάρει -θέλει η να κλείσω από πίσω ή clear cmos, και όταν τα καταφέρει -άγνωστο το γιατί το κάνει αυτό-, είναι όλα σε στοκ συχνότητες ενώ σε bios είναι κλοκαρισμένο...

τι παίζει ρε γμτ...

εδιτ : έβαλα το τελευταίο βιος και δούλεψε προς το παρόν...Ελπίζω το πρωι να μη bootάρω σε στοκ πάλι...και κυρίως, να καταφέρω να bootάρω...

Εμενα μου το εκανε αυτο με το προηγουμενο bios οταν το ανεβαζα παραπανω απο οτι αντεχε fsb

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ να ανεβάσω και να σταθεροποιήσω το συστηματάκι μου πάνω από 3.2ghz με αέρα αλλά είναι τόσο χάλια οι θερμοκρασίες μου που δεν μπορώ να σκεφτώ ότι με περιορίζει κατι άλλο ....αυτό και οι μνήμες ίσως...

Συγκεκριμμένα

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 8

FSB Strap to North Bridge : 333

FSB Frequency: 400

PCI-E Frequency:101

DRAM Frequency: DDR2-800

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 3

RAS# Activate to Precharge: 5

TWR:auto

TRFC:auto

TWTR:auto

TRRD:auto

TRTP:auto

DRAM Static Read Control:

Transaction Booster:auto

Boost Level: (όταν βάλω AUTO στο Transaction Booster, αυτό δεν εμφανίζεται )

Clock Over-Charging Mode:auto

CPU Spread Spectrum:disabled

PCIE Spread Spectrum:disabled

CPU Voltage: 1,3275

CPU Voltage Reference:αuto

CPU Voltage Damper:enabled

CPU PLL Voltage:1,5

DRAM Voltage:2,1

FSB Termination Voltage:1,3

North Bridge Voltage:1,40

North Bridge Voltage Reference:auto

South Bridge Voltage:1.05

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 8

C1E Suppport:disabled

Max CPUID Value Limit:disabled

Vanderpool Technology:disabled

CPU TM Function:disabled

Execute Disable Bit:disabled

PECI:disabled

Με τα παραπάνω settings στο bios οι θερμοκρασίες μου ΄(μετά και από την αλλαγή της ψύκτρας) είναι 48-48-44-50 (αρκετά υψηλές και πάλι -είχα 51-51-48-50)

Ερωτήσεις-Παρατηρήσεις (αν τα έχω καταλάβει σωστά):

1) το FSB Strap to North Bridge καθορίζει τα memory divider Available FSB:Mem dividers

200 MHz 3:5, 1:2

266 MHz 4:5, 2:3, 1:2

333 MHz 1:1, 5:6, 5:8

2) Τα πειράζουμε τα latencies TWR/TRFCTWTR\TRRD\TRTP\DRAM Static Read Control και πόσο σημαντικό ρολο παίζουν;

3) Στα CAS/RASκτλ latencies των μνημών έβαλα τις ονομαστικές τιμές 4-4-3-5 με την μέγιστη τάση που γράφει ο κατασκευαστής των μνημών (2,1V). Θα κερδίσω κάτι παραπάνω έχοντας αυτές τις ρυθμίσεις ή μπορώ να τις θεσω στα 1,9v με 4-4-4-8 πχ;

4) Tι ρόλο παίζουν τα CPU Voltage Reference:αuto & North Bridge Voltage Reference:auto; Γιατί να τα πειράξω (για να μην μείνει τίποτα στο auto;) και ποιες τιμές να βάλω

5) Επιχειρώντας να ανεβάσω την συχνότητα του επεξεργαστή έβαλα 9χ370 με Vcore=1,40 (οι μόνες αλλαγές που έγιναν στα παραπάνω settiings), μπούταρε κανονικά το σύστημα (θερμοκρασίες idle 52-52-50-54) αλλά δεν ήταν σταθερό αφού σε 2 λεπτά orthos με πέταξε έξω καθως και δεν ολοκλήρωσε το 3dmark06 (κόλλησε στο CPU τεστ2). Δοκίμασα με 8χ425 με 1,42 vcore τα ίδια

6)Πρεπει παράλληλα να αλλάξω και άλλα settings px CPU PLL Voltage:1,5, North Bridge Voltage:1,40 &South Bridge Voltage:1.05. Πότε καταλαβαίνω ότι πρέπει να ανεβάσω τάση σε αυτά;

Μου χει γίνει βραχνάς το να μηνμπορώ να ανεβάσω το σύστημά μου και ταυτόχρονα οι θερμοκρασίες μου να είναι τόσο υψηλές ενώ διαβάσω και άλλα παιδιά με παρόμοιο σύστημα να μην αντιμετωπίζουν τετοια προβλήματα (φθάνουν 3,5-3,6 με αέρα)! ενώ οι θερμοκρασίες τους είναι 10 βαθμούς κάτω σε idle. Και μιλάω όχι για το G0 revision αλλά για Β3

*

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που είδες θερμοκρασίες με αέρα κάτω από τις δικές σου παρά μόνο για 3-4 βαθμούς αλλά εγώ 8χ450 είμαι στις ίδιες με εσένα... η διαφορά που έχουμε ίσως οφείλεται όχι τόσο στη ψύκτρα της CPU αλλά στο πως έρχεται ο αέρας σε αυτήν. Φαντάσου πως εγώ τα έχω ως εξής.

Πρόσοψη κουτιού 12άρης ----> στο κέντρο του κουτιού και άλλος 12άρης ---> 12άρης της ψύκτρας --- 12άρης εξόδου. Όλοι αυτοί σε σε μία ευθεία. Αν απλά σταματήσω έναν από όλους και στηριχτώ σε άλλους ανεμιστήρες εισόδου πάνω κάτω πλάγια ξέρω γω ανέβηκα 4-5 βαθμούς για πλάκα το λέω γιατί το δοκίμασα χτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 09:49]

Δεν ξέρω που είδες θερμοκρασίες με αέρα κάτω από τις δικές σου παρά μόνο για 3-4 βαθμούς αλλά εγώ 8χ450 είμαι στις ίδιες με εσένα... η διαφορά που έχουμε ίσως οφείλεται όχι τόσο στη ψύκτρα της CPU αλλά στο πως έρχεται ο αέρας σε αυτήν. Φαντάσου πως εγώ τα έχω ως εξής.

Πρόσοψη κουτιού 12άρης ----> στο κέντρο του κουτιού και άλλος 12άρης ---> 12άρης της ψύκτρας --- 12άρης εξόδου. Όλοι αυτοί σε σε μία ευθεία. Αν απλά σταματήσω έναν από όλους και στηριχτώ σε άλλους ανεμιστήρες εισόδου πάνω κάτω πλάγια ξέρω γω ανέβηκα 4-5 βαθμούς για πλάκα το λέω γιατί το δοκίμασα χτες.

η ροή αέρα στο κουτί φαίνεται παρακάτων (με 12αρηδες ανεμιστήρεςχ4 παντού)

Το σύστημα bootaρει στα 3,440 (8χ430 με 1.52 και 51-51-50-54 θερμοκρασίες αλλά δεν είναι stable (stress orthos με πετάει έξω στα 3 λεπτά και φθάνοντας θερμοκρασίες 78)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα τα 2 ανεμιστιρακια απο ενα memory cooler και τα εφάρμοσα με tireup στα 2 σημεια που εχει τα πτερύγια του συστήματος ψύξης το mb , οποτε οι θερμοκρασίες έπεσαν κατακόρυφα ( δεν θυμάμαι temps)

Βέβαια οι υπόλοιποι 120αριδες 4 πλάγιοι , ενας στην οροφή , 2 εμπρός , 2 στο κατω μερος και ενας πίσω , ανεμιστήρες του CC sacker έχουν βοηθήσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειστε υπερβολικοι παντως εδω με εναν 12 αρη και τη μητρικη στο χερι ολα τελεια

και με μαμα ψυκτρα λογω παροπλισμενης υδροψυξης

τωρα απο κει κ περα ας βαλει ο καθενας οσους θελει

το ζητημα δεν ειναι να γεμισει ο τοπος με ανεμιστηρες , ειναι να ψυχεις με οτι ανεμιστηρα χρειαζεται και ΟΠΟΥ χρειαζεται

εχω δει χιλιαδες φορες να ψυχουν μια ραμ ας πουμε με 12 αρη

η να γεμιζουν κουτια με 12αριδες

εγω εδω με εναν 12 αρη ψυχω 2 ραμ και τσιπσετ και ειναι θεεικο το αποτελεσμα

μπορω ανετα να βαλω και 2χ4cm ή 5cm και παλι να ειμαι μια χαρα με εναν ρυθμιστη

ειμαι κατα τις υπερβολης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.