Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αν συζητάμε για πολύ λίγο overclock της τάξεως 10-20% είμαι μαζί σου... από εκεί και πάνω όμως είναι μονόδρομος .. στην αρχή καλύτερη ψήκτρα, ποιο πάνω υδρόψυξη και ακόμα ποιο πάνω phase change κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

μη χαλαμε το thread , ειμαι 4 χρονια με νερο και τωρα με dry ice , ξερω για τι πραγμα μιλαω

μιλαω για τις υπερβολες που κανουν πολλοι για τα ματια του κοσμου κτλ

τυπου "εμενα το πισι μου εχει 10 12αριδες , 5 οχταριδες , 3 300αριδες κτλ κτλ και δεν μπορει να κοιμηθει τη νυχτα ή αν τους εχει αθορυβους εχει δωσει οσα λεφτα κανει μια υδροψυξη..

τεσπα το thread μιλαει για αλλα πραγματα εδω

και εγω ειπα οτι ακομα και στα 4500 Mhz και ενας 12 αρης σωστα τοποθετημενος κανει μια χαρα δουλεια στο συγκεκριμενο board

δοκιμαστε να δειτε που ζεσταινεται κ εκει ακριβως ψυχουμε

2 ευαισθητα σημεια εχει , τα μοσφετ πανω πανω και το τσιπσετ

μολις προλαβω θα τελειωσω το μονταρισμα της και θα σας πω που ωφελει και που οχι

τσιου

Link to comment
Share on other sites

Gia sas se olous. Tha ksekiniso grafontas to ti exo kai meta tha sas zitiso tin voithia sas.

Eime katoxos ton parakato.

Core 2 Duo 6850 (s775/3Ghz) / Vga :2 x Cecube 2900XT 512MB / MOTH: P5K Deluxe WiFi-AP / HDD#1: WD Raptor X 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA) / HDD#2: Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) / RAM: CellSock Ram 4GB Kit DDR2 1150 5-5-5-18 / PWR: Silverstone

1000W.

To provlima mou eine to exis den me endiaferi na kano overclocking afto pou thelo eine na katafero na pezoun ta pragmata sosta.diladi oti anagrafi o kataskevastis omos isos gia na pexoun etsi na xriazete na gini overcklocking.

Paradigma den boro me tipota na ksekiniso to mixanime me tis mnimes na pezoun sta 1066.

Se genikes grames den exo gnosi gia overcklocking omos pistevo ta vasika ta ekana. ti prepi na kano gia na sas doso xaraktiristika gia na me voithisete sto setup tou bios.

AAAA simiosi exo kanei update bios to 503.

Ilikrina sas efxaristo ek ton proteron.

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξες μια χαρα μηχανημα , ισως και υπερβολικο θα το εκρινα

και δεν μπορεις να το παιξεις καν στα default

νομιζω οτι πρεπει να διαβασεις λιγο δεν μπορει να εχεις δωσει κατι εκατομμυρια για Hardware και να μην ξερεις τι κανει τι και πως στηνεται

να φανταστω το πηρες ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και περί p5k ο λόγος ας πώ και εγώ το πόνο μου... εχμ τα δικά μου έστω.

Μετά απο ώριμη σκέψη και περίσσιο ψάξιμο κατέληξα στην αγορά της pk5-e.

Αποτελεί την αμέσως "κατώτερη" επιλογή απο την οικογένεια της asus για αυτούς που τα 210 της deluxe τους φαίνονται μάλλον πολλά. Τα pcb είναι ΙΔΙΑ που είναι το σημαντικό και δεν έχει το pcb της "φτηνιάρας" p5k-σκέτο!

Οι διαφορές, στα χαρτιά, εντοπίζονται στην απουσία του 2ου giga ethernet και στο 1 λιγότερο heatpipe και ψύκτρα. Προσωπικά δε μου καίγεται καρφί για τις συγκεκριμένες απουσίες.

Στο ψάξιμο λοιπόν είχα βρεί το ενδιαφέρον άρθρο του xbitlabs όπου έδειχνε τις εκδόσεις και τα pcb των p5k family.

Όπως διακρίνουμε στην τρίτη φωτό, η μητρικούλα μας είναι ίδια με την deluxe εκτός απο αυτά που προαναφέραμε και σκασίλα μας μεγάλη.

Παρατηρήστε μια λεπτομέρια όμως. Πρώτον το pcb είναι made in taiwan και τα caps είναι παντού χοντρά, κοντά και έχουν κόκκινο στο θετικό τους. Ωραία, το κρατάμε αυτό. Πάμε παρακάτω.

Τι μας ήρθε τώρα εμάς πληρώνοντας την ακριβή τιμή των 145, όπως λέει και ο αοιδός. Εικόνες λοιπόν.

dsc001292de8.th.jpg dsc00128tq9.th.jpg

Όπως βλέπουμε το μαύρο, κορακί pcb της asus είναι εδώ όπως και η απουσία του 2ου giga eth, της ψύκτρας και του heatpipe.

Παρατήρηση: pcb made in china και τα κυκλωμένα caps είναι λεπτά, ψηλά και έχουν μοβ στο θετικό τους. Πάμε παρακάτω.

Ας δούμε και κάτω απο τη mobo όμως.

dsc00130vz7.th.jpg

Μήπως λείπει κάτι;

Όπως βλέπουμε στο επίσης ενδιαφέρον άρθρο του xbitlabs, πάλι, η deluxe έχει mosfet στις κενές θέσεις της p5k-e. To πόσο ρόλο παίζουν στο oc τώρα δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχω deluxe για να κάνω συγκρίσεις αλλά λογικά με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό με μικρό jitter και με λίγες "θορυβώδεις" συσκευές στο pc δε νομίζω να κάνουν τραγική διαφορά. Ποιός ξέρει... Πάντως πιάστηκα αδιάβαστος με τα Mosfet απο κάτω :boxed:

Παρεπιμπτόντως, οι deluxe owners ας δώσουν τους κωδικούς των mosfet γιατί δεν θέλει και πολλά πολλά να κοτσάρεις 8 mosfetάκια...

Επιπλέον παρατήρησα οτι στη deluxe του 2ου άρθρου που έχει pcb made in china και αυτή, σαν την p5k-e μου, τα caps είναι, και σε αυτή, σαν της δικιάς μου και όχι σαν αυτής απο το πρώτο άρθρο που είναι made in taiwan. Πάλι ο ρόλος τους στο τελικό αποτέλεσμα είναι άγνωστος. Μπορεί απλά να είναι μια σχεδιαστική αλλαγή που έγινε στην πορεία απο την εταιρία. Μπορεί να είναι καλό, μπορεί κακό. Ποίος ξέρει για ακόμα μια φορά.

Τέλος, τα caps μέσα στο socket είναι ακριβώς τα ίδια.

Ο επίλογος θα πέσει όταν κοτσάρω τον quad επάνω που ελπίζω να είναι G0 ώστε να δούμε τι ψάρια πιάνει το mobo. Λογικά ΑΝ δώ διαφορές απο τη deluxe θα πρέπει να είναι αμελητέες.

Καλή μου όρεξη :p

Edit: Ένα ενδιαφέρον review

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε βασικά ίσως και να είναι υπερβολικό ίσος και όχι. το θέμα είναι ότι το έχω και δεν μπορώ να Κάνο με τίποτα της μνήμες να παίξουν πάνω από 800. Αυτό είναι το θέμα. Τώρα για την άλλη σου ερώτηση όχι μόνος το έχω φτιάξει και με τρελές πατέντες θα ανεβάσω photo κάποια στιγμή.

Υπάρχει κανίς που να μπορεί να με βοηθήσει στο setup toy bios? Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα αλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω να παίζει, γιατί δεν ξέρω πώς να σεταρω τις μνήμες

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Χθες, στις 19:42]

εφτιαξες μια χαρα μηχανημα , ισως και υπερβολικο θα το εκρινα

και δεν μπορεις να το παιξεις καν στα default

νομιζω οτι πρεπει να διαβασεις λιγο δεν μπορει να εχεις δωσει κατι εκατομμυρια για Hardware και να μην ξερεις τι κανει τι και πως στηνεται

να φανταστω το πηρες ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys γνωρίζει κάποιος που ακριβώς βρίσκεται ο αισθήτηρας θερμοκρασίας στην P5K Deluxe? Ειναι δυνατόν να μου λεει BIOS και Everest 43-44 βαθμους Κελσίου από την στιγμή που τώρα το PC ειναι ανοιχτο και η θερμοκρασία στο δωμάτιο ειναι γυρω στους 23 βαθμους? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 06:56]

http://eservice.asus.com.tw/eService/eService/sShowImage?id=EB5D469C-777C-9172-539C-8D8E15FB9F90.JPG

:blink::confused:.......ε, οι άνθρωποι είναι ΤΡΕΛΟΙ........ΔΙΠΛΑ στο Mos-Fet που τροφοδοτεί τις μνήμες πήγαν και το 'βαλαν?..... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στα FAQ's από το site της Asus αναφέρει το παρακάτω (κάνω copy/paste):

This motherboard have been specially designed to express the importance of temperature management of the memory VRM (Voltage Regulator Module, or often called power circuit), as the cooling of memory VRM are often ignored or unnoticed by many users, though it is the key to overall memory stability. Due to this reason, the motherboard temperature sensor has been placed right next to the VRM circuit, allowing the motherboard to reflect the rise and fall of memory VRM temperature at real time.

Due to their special design, the recommended motherboard temperature is also a little different to other motherboards not adopting such design. It is recommended to maintain your motherboard temperature of these three motherboards between 0 to 65 degrees Celsius to ensure overall stability of your system.

Προσωπικά το θεωρώ λίγο μλκ. Εάν θέλανε κάτι τέτοιο μπορούσαν να βάλουν άλλον έναν αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 06:56]

http://eservice.asus.com.tw/eService/eService/sShowImage?id=EB5D469C-777C-9172-539C-8D8E15FB9F90.JPG

Ωραίος .... ευχαριστώ ρε φίλε.... :T:

Βασικά δεν μπορούσα να κατάλαβω γατί τόση διαφορά θερμοκρασίας με το δικο μου σύστημα που δειχνει 40-43 και βεβαια γιατί σε άλλα συστήματα βλέπω κάτι 29-30-31 βαθμους... προφανώς έχει παίξει ανεμιστήρας στις μνημες ή κάπου εκει κοντά και αρπάζει αέρα και ο αισθητήρας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει αντιμετωπίσει κανείς το πρόβλημα που αναφέρω; Στα γρήγορα το pc δεν bootαρει με τι μια, κάνει διάφορα restart μόνο του, και σε καποια φάση ανοίγει κανονικά. ’λλοτε είναι σε στοκ συχνότητες-ενώ στο βιος είναι κλοκαρισμένο-, άλλοτε λειτουργεί κανονικά.

Έχω πειράξει τάσεις σε north-south έχω αλλάξει damper σε enabled-disabled,έχω ξεσυνδέσει τα 3 ανεμιστήρια, αλλά τίποτα δεν άλλαξε....

Τελευταίο βιος και ο η/υ της υπογραφής.

Halp!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 05:29]

Παίδες έχει αντιμετωπίσει κανείς το πρόβλημα που αναφέρω; Στα γρήγορα το pc δεν bootαρει με τι μια, κάνει διάφορα restart μόνο του, και σε καποια φάση ανοίγει κανονικά. ’λλοτε είναι σε στοκ συχνότητες-ενώ στο βιος είναι κλοκαρισμένο-, άλλοτε λειτουργεί κανονικά.

Έχω πειράξει τάσεις σε north-south έχω αλλάξει damper σε enabled-disabled,έχω ξεσυνδέσει τα 3 ανεμιστήρια, αλλά τίποτα δεν άλλαξε....

Τελευταίο βιος και ο η/υ της υπογραφής.

Halp!

Σε ποια slots έχεις τις μνήμες ; Αν στα 1 και 3 , δοκίμασε να τις βάλεις στα 2 και 4 slots και δες πως συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 08:38]

Ti εννοείς 9χ414, τι πρόβλημα παρουσιαζόταν; έχω μπουτάρει 9χ420 (όχι όμως σταθερός ) δες λίγο το thread q6600 και θερμοκρασίες ....

Θα το δω το thread.

Δοκίμασε να μπουτάρεις στα 9 x 414 και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.