Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Eγω πιστευω οτι αν δοκιμασετε κατι τετοιο πιθανον η μητρικη θα καει.H ταπα στην P5K deluxe ειναι εκει για να σε οδηγησει που θα βαλεις το 4 pino του τροφοδοτικου αν δεν εχει το τροφοδοτικο 8pino βυσμα που ειναι για ποιο πολλα Ampere.Γινετε να τροφοδοτησεις τη μητρικη με ενα τροφοδοτικο στο 24πινο ATX και με αλλο τροφοδοτικο στο 8πινο/4πινο της CPU και αλλο τροφοδοτικο να παει στην VGA.

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο. Το βυσμα 8πινο ειναι ενα βυσμα που εχει 4χ12v και 4χΓειωση. Λογικα θα μπορει να δωσει τις τασεις και τις γειωσεις απο δυο τροφοδοτικα. Ειναι, βεβαια, πολυ παραξενο πως ακριβως θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Γεια χαρά ! ThorLite.

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία σχετική, πιθανότατα νάχεις δίκιο. Ελπίζω ο NoDsl να βρει άκρη με ασφάλεια και να μας πει, να μάθουμε. Μάλλον πρέπει να βρει κάποιον που επισκευάζει Η/Υ, θα πρέπει να ξέρει.

Να σε ρωτήσω και κάτι : είσαι 8x440 σε 4:5 με τις μνήμες στα 2.05V. Είναι τόσο άνετες οι Mushkin (2.05@1100) ή έχει ξεμείνει από άλλο setup το 2.05V. Ρωτώ γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία από αυτές τις μνήμες.

@xrist : Γεια χαρά ! Νομίζω πως στην P5K Dlx τουλάχιστον ταιριάζουν και οι εγκοπές της δίπλα θέσης (που είναι καλυμένη), εάν έχεις δεύτερο 4-πινο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι Mushkin ειναι πολυ ανετες στα 1100 με 2.05V.Oι CellShock DDR1000 CL4 που ειχα στα 1100 θελανε 2.2V και ακομα και με ανεμιστηρα που εχω παντα πανω τους την ακουσανε και με πλεον μονο στα 1000 παιζουνε με CAS5.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 22:30]

Μήπως ξέρει κανεις γιατί με τα ΧP χ64 , Μέτα την εγκατάσταση , έβαλα τους drivers του M/B και από εκείνη την στιγμή δεν δουλεύουν οι USB ? Πλέων δεν έχω ούτε mouse ούτε πληκτρολόγιο . ????

Πολύ περίεργο. Εδώ (και γω με XP x64) ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα. Ποιο bios έχεις ;

Δοκίμασε ένα Clear Cmos (ξέρεις πως γίνεται σωστά ; (Δες και το manual) και δες αν δουλέψει.

* Από που κατέβασες τους drivers που έβαλες ;

Link to comment
Share on other sites

Το bios είναι το beta 0501 , τους drivers τους εγκατέστησα από το CD .

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το bios , αυτή την στιγμή είμαι σε vista x64 , εγκατεστημένα σε άλλο partition και όλα δουλεύουν ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 22:47]

Το bios είναι το beta 0501 , τους drivers τους εγκατέστησα από το CD .

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το bios , αυτή την στιγμή είμαι σε vista x64 , εγκατεστημένα σε άλλο partition και όλα δουλεύουν ρολόι

Πράγματι το 501 είναι το καλύτερο από τα 4 που έχουν βγει.

Δεν μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο αλλά και δεν έχω συναντήσει τέτοιο πρόβλημα ξανά ολόγυρα με αυτό το setup.

Έχεις PS/2 πληκτρολόγιο να δοκιμάσεις ;

Λάβε υπόψιν σου πως για να δουλεύει το USB πληκτρολόγιο πρέπει να βάλεις στο bios "Legacy USB Support: enabled ή auto

Link to comment
Share on other sites

___________________________________________

Λάβε υπόψιν σου πως για να δουλεύει το USB πληκτρολόγιο πρέπει να βάλεις στο bios "Legacy USB Support: enabled ή auto

____________________________________________

To εχω enabled

Και εγω , απο ενα προχειρο google δεν βρηκα τιποτα...

Εχω ενα PS/2 πληκτρολογιο , το οποιο δουλευει κανονικα στα XP .

Το προβλημα εινα οτι δεν δουλευει καμια θυρα USB.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 23:03]

___________________________________________

Λάβε υπόψιν σου πως για να δουλεύει το USB πληκτρολόγιο πρέπει να βάλεις στο bios "Legacy USB Support: enabled ή auto

____________________________________________

To εχω enabled

Και εγω , απο ενα προχειρο google δεν βρηκα τιποτα...

Εχω ενα PS/2 πληκτρολογιο , το οποιο δουλευει κανονικα στα XP .

Το προβλημα εινα οτι δεν δουλευει καμια θυρα USB.

Ρίξε μια ματιά εδώ. Πιθανότατα να υπάρχει κάποια σχέση. Ποιας εταιρείας mouse έχεις ; Μήπως είναι ασύρματα ;

Edit : Μόλις βγήκε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Chessman για το ενδιαφέρον σου .

Τελικά μπήκα στα xp με το πληκτρολόγιο PS/2 και πήγα στο device manager , όπου υπήρχαν 7-8 USB controler με κίτρινο θαυμαστικό , τους έκανα uninstall , έκανα reboot τους εγκατέστησε ξανά και τώρα δουλεύουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 00:28]

Ευχαριστώ πολύ Chessman για το ενδιαφέρον σου .

Τελικά μπήκα στα xp με το πληκτρολόγιο PS/2 και πήγα στο device manager , όπου υπήρχαν 7-8 USB controler με κίτρινο θαυμαστικό , τους έκανα uninstall , έκανα reboot τους εγκατέστησε ξανά και τώρα δουλεύουν :)

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 08:40]

chessman

δεν ξέρω αν κάπου έχει ειπωθεί κάτι σχετικά και μου διέφυγε αλλά αναρωτιώμουν αν έχεις νεργοποιησει το AHCI mode και παρατήρησες σημαντική διαφορά.

Δεν έχει διαφορά.

Κάποια πλεονεκτήματα αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνο υπάρχουν.

Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το P5K Deluxe με τον Ε6550 @2,33Gz στα 1333fsb και 7χ πολλαπλασιαστή απο την περασμένη Δευτέρα , έπειτα απο τα απαραίτητα τεστ , κατέληξα να φτάσω στα 3360Μz = 480x7 με 1,35v , το πρόβλημα είναι οτι πλέων δεν ανεβαίνει ουτε 1mz το fsb , τεστάρω με πολλαπλασιαστή x6 και τις μνήμες χαμηλότερα , τίποτα , ανεβασα τα volt του M/B τέρμα αλλά και πάλι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ανέβω πάνω απο τα 480mz Fsb (δεν ξεκινά καθόλου μετα τα 480mz) .

Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω? Ο επεξεργαστής δείχνει οτι εχει αρκετά περιθώρια o/c ακόμα .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 13:08]

Έχω πάρει το P5K Deluxe με τον Ε6550 @2,33Gz στα 1333fsb και 7χ πολλαπλασιαστή απο την περασμένη Δευτέρα , έπειτα απο τα απαραίτητα τεστ , κατέληξα να φτάσω στα 3360Μz = 480x7 με 1,35v , το πρόβλημα είναι οτι πλέων δεν ανεβαίνει ουτε 1mz το fsb , τεστάρω με πολλαπλασιαστή x6 και τις μνήμες χαμηλότερα , τίποτα , ανεβασα τα volt του M/B τέρμα αλλά και πάλι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ανέβω πάνω απο τα 480mz Fsb (δεν ξεκινά καθόλου μετα τα 480mz) .

Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω? Ο επεξεργαστής δείχνει οτι εχει αρκετά περιθώρια o/c ακόμα .

Έχεις ψάξει (από το διαδίκτυο), πόσο έχουν πάει τον επεξεργαστή αυτόν άλλοι ; Βρες που τον πάνε (με αέρα και κυρίως με υδρόψυξη) ώστε να έχεις αίσθηση των δυνατοτήτων του. Δες τι λένε για το fsb wall και που το παρουσιάζει. Για περίοδο καλοκαιριού και μεγάλης ζέστης, μου φαίνεται μια χαρά το +45% oc, +77% fsb που ήδη έχεις. Ακόμη και με την υδρόψυξη. Κάνε μια καλή έρευνα και τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές καλά ειναι , άλλωστε των πήρα προσωρινά μέχρι να βγουνε οι καινούργιοι τετραπυρινοι , απο εκει και περα βρήκα αυτο στο xtreview.com :

After increasing Vcore to 1.41 v, the author of experiment was able to overclock the processor core 2 Duo e6550 (2.33 GHz) to 3.85 GHz. The frequency of system system bus in this case was increased to 550 MHz, Multiplier was set to the maximum value 7x.motherboard asus commando

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χθες και εγω ενα 3ο Q6600 σε αυτη τη Mobo

Εχοντας αλλους 2 σε μια Commando και P5W-DH εχασα την μπαλα στο bios

ειμαι με αερα Theraltake 120 Extrem με 2 12ριδες pull-push και teamgrupe 800αρες 4-4-4-10

θα διαβάσω προσεκτικά ολο το thread και θα σας πω απορίες

η μεχρι τωρα εμπειρία με τις αλλες 2

Commando = αστερι

P5W-DH Dlx = μουλαρι (σ' αυτη ενω εχω βαλει το τελευταίο BIOS οταν κανει Boot βγαζει ενα μήνυμα unable detect CPU ID κατι τετοιο και παταω παντα F1 για να συνεχίσει με τον Q6600 επανω και αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 12:15]

Καλή τύχη. Καλά θα πάνε τα πράγματα :T:

αρχικά εβγαλα τις τσιχλες και εβαλα artic ceramique αλλα τα ΝΒ και SB ζεματανε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis [Σήμερα, στις 10:24]

αρχικά εβγαλα τις τσιχλες και εβαλα artic ceramique αλλα τα ΝΒ και SB ζεματανε λιγο

Πράγματι, δες και το χάρτη θερμοκρασιών της P5K Dlx στην 1η σελίδα αυτού του thread.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.