Jump to content



Αγορα Τροφοδοτικου


Dr.Paneas

Recommended Posts

Με ποιο ειναι το πιο "έμπιστο" τροφοδοτικό αλλα ταυτόχρονα και το πιο "αθόρυβο" ;

Το συστημα μου απαρτιζεται απο μια 22 Wide, εναν 2πυρηνα AMD με καρτα γραφικων μια 8800 και εναν εκτυπωτη. Οποτε νομιζω 650 Watt-700θα μου ηταν μια χαρα. Σκεφτομαι

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923311&tab=specs

αλλα με προβληματιζει το μικρο fan που εχει...λετε να κανει πολυ θορυβο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Ένας μικρός ανεμιστήρας πάντα είναι ρίσκο για φασαρία.

Συνήθως λόγο πολλών στροφών.

Με περίπου το ίδιο setup (εγώ έχω έναν Ε6600) εχώ το παρακάτω και είναι "σπέσιαλ" :)

Έχει και 14cm fan.

http://www.thermaltake.com/product/Power/ToughPower/W0117/w0117.asp

Δεν ξέρω αν χωράει σε όλα τα κουτιά είναι λίγο "μακρί"

Στο Kandalf χώρεσε άντετα.

Link to comment
Share on other sites

Σταθερά σε αυτό εδώ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700664

αν όχι

εδώ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700658

αν πάλι όχι το thermaltake που σου λέει κάποιος πιο πάνω είναι κλαή φάση

Αλλα εγω θα πρότεινα το π΄ρωτο απο αυτά που σου λέω.Είναι κορυφαίο σε όλους τους τομείς.

Το δεύτερο είναι σαν το δικό μου (μονο που το δικό μου είναι 480watt lolol) το οποίο είναι τέλειο σχεδόν.Παρα μα πάρα πολύ αθόρυβο.

Πάντως το πρώτο tagan ίσως είναι καλύτερο.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα

ΥΓ.Το seasonic που λές δεν θα το πρότεινα.Αν δεν θες κάποιο απο τα ταγκαν που σου λέω επειδή είναι λίγο ακριβά θα πας στην επίσης κορυφαία πρόταση του Ignatios.

Link to comment
Share on other sites

να προτιμήσεις τροφοδοτικό με αποσπασμένα καλώδια. Εγώ έχω TAGAN TG700-U25 700W DUAL ENGINE και είναι πολύς μεγάλος μπελάς τα καλώδια ,ευτυχώς που έχω μεγάλο κουτί και σώζεται η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 18:23]

να προτιμήσεις τροφοδοτικό με αποσπασμένα καλώδια. Εγώ έχω TAGAN TG700-U25 700W DUAL ENGINE και είναι πολύς μεγάλος μπελάς τα καλώδια ,ευτυχώς που έχω μεγάλο κουτί και σώζεται η κατάσταση

+1 αλλα φαντάζομαι φίλε μου με τέτοιο τροφοδοτικό κορυφαίο τα ξεχνας και τα καλώδια και τα όλα....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και προσφορά σε 850W σε αυτά τα χρήματα. Αρκετά reviews που είχα διαβάσει το βγάζανε καλό κι αξιόπιστο τροφοδοτικό.

ETASIS 850W

Έχει στο κατάστημα στο κέντρο ένα κομμάτι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και για το etasis, και εγώ όσα etasis έχω δοκιμάσει με έχουν αφίσει μπορώ να πω αρκετά ικανοποιημένω...είναι πάρα πολύ καλά τροφοδοτικά.

Αλλα για εμένα tagan και ξερώ ψωμί, έχω δοκιμάσει πολλα τροφοδοτικά.Τα tagan τα βλέπω σαν θεό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Με ποιο ειναι το πιο "έμπιστο" τροφοδοτικό αλλα ταυτόχρονα και το πιο "αθόρυβο" ;

Το συστημα μου απαρτιζεται απο μια 22 Wide, εναν 2πυρηνα AMD με καρτα γραφικων μια 8800 και εναν εκτυπωτη. Οποτε νομιζω 650 Watt-700θα μου ηταν μια χαρα. Σκεφτομαι

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923311&tab=specs

αλλα με προβληματιζει το μικρο fan που εχει...λετε να κανει πολυ θορυβο ;

Μηπως ειναι υπερβολικα τα 700W για το συστημα σου; Δεν ειναι στραγαλια...

Επιλεγοντας ενα τροφοδοτικο υπερβολικης ισχυος πληρωνεις τσαμπα λεφτα και επιπλεον αναγκαζεσαι να το δουλευεις σε χαμηλο σχετικο φορτιο οπου δεν πιανει καλο βαθμο αποδοσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ενερμαξ μπορείς φίλε μου να πάρει αλλα οι επιδόσεις τους δεν δικαιολογούν την τιμή τους.Πάντως σε γενικές γραμές καλούτσικια φάση είναι και τα ενερμαξ, αλλα τα etasis είναι πολύ ανώτερα.

Οπώτε σκέψου....

Η tagan ή thermaltake.....κατι καλύτρο δεν νομίζω να βρεις πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Seasonic αλλά έχε υπόψιν σου ότι ο μικρός ανεμιστήρας αν και σπάνια παίρνει εμπρός, δεν είναι τελείως αθόρυβος. Περισσότερα για αυτό μπορείς να δεις εδώ.

Εγώ θα πρότεινα Enermax Infiniti (650w η 720w). Πολύ καλές τάσεις, σκυλί και κυριολεκτικά αθόρυβο (προσωπικά έχω μεγάλο κόλλημα με τον θόρυβο :D)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dr.Paneas στα watt που ψάχνεις τράβα για ένα tagan με κλειστά μάτια... απλά υπολογισε οπωσδήποτε το διαθέσιμο χώρο στο κουτί για να μην μπλέξεις με καλώδια... η modular λύση, λύνει τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Με ποιο ειναι το πιο "έμπιστο" τροφοδοτικό αλλα ταυτόχρονα και το πιο "αθόρυβο" ;

Το συστημα μου απαρτιζεται απο μια 22 Wide, εναν 2πυρηνα AMD με καρτα γραφικων μια 8800 και εναν εκτυπωτη. Οποτε νομιζω 650 Watt-700θα μου ηταν μια χαρα. Σκεφτομαι

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923311&tab=specs

αλλα με προβληματιζει το μικρο fan που εχει...λετε να κανει πολυ θορυβο ;

Καλά, μην τρελαθούμε κι όλας, έτσι; Ο τετραπύρηνος έπαιζε στα 3200, παρέα με την 8800GTS 640Mb για 20-25 μέρες με δανεικό OCZ 500κάτι. Η οθόνη και ο εκτυπωτής, που κολλάνε; Δεν έχουν δικές του τροφοδοσίες;

Εγώ έχω και μια ηλεκτρική σκούπα 2200W στο σαλόνι, να πάρω κανα-δυο 1000άρια τροφοδοτικά για το PC; :p

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία τα enermax θα έλεγα ότι είναι σκυλιά, δεν κολλάνε πουθενά αλλά φίλε μου όταν είναι μεγαλύτερα των 650 w κάνουν θόρυβο. Ειδικά το galaxy είναι αεροπλάνο όταν ζεσταθεί. Τα tagan τα έχω δουλέψει λίγο ωστόσο συμπεριφέρονται αξιόπιστα και χωρίς πολύ θόρυβο. Πάντως εάν έπαιρνα τώρα τροφοδοτικό μικρότερο τον 650 w μάλλον σε enermax θα πήγαινα πάλι- ειδικά στο liberty (620W). Στο παρελθόν με αυτό είχα τροφοδοτήσει έναν AMD 4400+ με δύο GB ram, 5 σκληρούς, μια 8800 gts, και κάπου στις 5 USB χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το tagan 700 και βγηκε ελαττωματικο. Δεν ξεκιναγε το μηχανημα εαν δεν το εβγαζα απο την πριζα και να το ξαναεβαζα. Μου βγαλανε και την παναγια να μου το αλλαξουνε γιατι δεν βρησκανε τη βλαβη. Ισως ειναι μεμονομενο περιστατικο αν και εχει ακουστει αρκετα για το συγκεκριμενο μοντελο. Οποτε εαν tagan η γνωμη μου ειναι οχι το 700 watt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Η οθόνη και ο εκτυπωτής, που κολλάνε; Δεν έχουν δικές του τροφοδοσίες;

Όντως??...?

Από τη σκοπιά του "αθόρυβου" δεν ξέρω να σου πω. Ο καθένας έχει ξεχωριστό αυτί. Εμένα τα Seasonic αθόρυβα μου κάνουν πάντως.

Από εταιρείες τώρα και από Watt.

Δεν τα θες με ΤΠΤ τόσα watt. Δες το σύστημά μου. Και πάλι είμαι υπερβολικός.

Από μάρκες προτιμώ τα: Seasonic (+Corsair), Enermax, Silverstone, PCPnC και Etasis τώρα τελευταία. Από τα υπόλοιπα, τα Tagan έχουν τρομερή συσκευασία αλλά δεν τα βάζω μαζί με τα κορυφαία. Τα Hiper είναι πολύ καλά όπως και τα τελευταία (και μόνο τα τελευταία) Thermaltake. Τα Fortron (+OCZ) δεν τα πολυπάω, αν και με το σύστημά σου, πρόβλημα δε θα έχουν.

Επίσης να είσαι έτοιμος να διαλέξεις μεταξύ modular και κανονικού. Τα modular δεν είναι τόσο καλά όσο τα απλά, αλλά βολεύουν στο μάζεμα. Αν δε σε νοιάζει το modular, πάρε απλό γιατί έχει σταθερότερες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.