Jump to content



Έτοιμη φόρμα για CV ?


GoriLLakoS

Recommended Posts

perp για πες μας κι αλλα απο την εμπειρια σου ως αξιολογητης βιογραφικων. Εχω διαβασει και βιβλιο αλλα και πολλα στο internet, περι συνεντευξης και βιογραφικου, αλλα εσυ εχεις inside information!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Καταρχήν να πω ότι δεν επαγγέλλομαι αξιολογητής βιογραφικών... Απλα στην δουλειά μου χρειάστηκε μια φορά να ξεσκαρτάρουμε τα 1500 βιογραφικά που εστειλε κόσμος και ντουνιάς για 10-15 θέσεις και απλα ζητήθηκε η βοήθεια μου... γιατί φυσικά ηταν αδύνατο να διαβάσουμε τόσα βιογραφικά.... από τις προσλήψεις που εγιναν κατόπιν θεωρώ ότι εγινε σωστή δουλειά από όλους μας....

Οτι σας μεταφέρω είναι απλά ότι μου έμαθε και εμένα μία κορυφαία στο είδος αυτό καθηγήτρια (εκ Φιλιππίνων) η οποία μπορεί να μπορεί να μην είχε την κορυφαία προφορά στα Αγγλικά... αλλά ειχε τις απίστευτες γνώσεις και εμπειρία επί του θέματος και εν γένει του business communication....

Από αυτην πήραμε inside information του πως λειτουργουν ορισμένα HR τμήματα εταιρειών διότι πέρα απο ακαδημαικός υπήρξε και trainer στα HR departments μεγάλων εταιρειών στην Ελλάδα, UK και USA... Γενικά παίζει να ήταν και το μάθημα που κανεις πότε δεν έκανε απουσίες καθότι χρήσιμο για την αγορά εργασίας.... :p

Πρέπει να ομολoγήσω ότι τοτε μας φαινόντουσαν τα περισσότερα too much..."και σιγά μην ακολουθούνται τετοια πράγματα στην Ελλάδα πχ"... όταν ομως η τύχη τα έφερε μετά απο καιρό και βρεθηκα σε μια παρεά που ένα παλικάρι ήταν επικεφαλής HR τμήματος γνωστής, μέγαλης εταιρείας στην Ελλάδα (δεν ξέρω αν ειναι ακόμα) τότε κατάλαβα σε κατ'ιδίαν συζήτηση ότι αυτά που μας έλεγε χρονια πριν.... ειναι πιο real απο πότε...

Ολα αυτά επίσης επιβεβαιώθηκαν 5 χρονια μετά, στο μεταπτυχιακό μου περύσι, και πάλι στο HRM μαθημα στο section περι interview και βιογραφικών οπου καθηγήτριες ήταν οι 3 επικεφαλείς (συνταξιούχες πια) του HR department της British Airways η οποία βέβαια εχει προσωπικό όσο ενας δήμος....

Αυτα οσον αφορά το credibility...

Τωρα για οτιδηπότε πιο συγκεκριμένα just ask γιατί δεν μου έρχεται κάτι κατα νου να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 18:20]

perp μηπως γνωριζεις κανενα καλο forum για εργασιακα θεματα οχι ελλαδα για χωρες της ευρωπης?

Oχι φιλε μου δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεία με αυτό το θέμα... υποθέτω οτι δεν εννοεις για ευρεση εργασίας αλλα για την ισχύουσα νομοθεσία, μισθοί, δικαιώματα κτλ σε άλλες χώρες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γιατί να είναι παράνομο? δηλαδή αν όταν τελείωσες το λύκειο δούλεψες και 3 χρόνια σερβιτόρος πρέπει σώνει και καλα να το γράψεις στο βιογραφικό?

απλά συνηθίζεται να τα γράφεις όλα (τουλάχιστον τα σημαντικά & σχετικά)...

αυτό σαν σκέψη, γιατί δεν γνωρίζω την νομοθεσία κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 03:31]

Γνωρίζει κανεις αν ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να αποκρύψεις προυπηρεσία ή ακόμα και σπουδές στο Βιογραφικό σου Σημείωμα...?????

Κοιτα, νομιζω οτι ΕΙΝΑΙ παρανομο, αλλα αυτο νομιζω κολλαει στις σπουδες και οχι στην προϋπηρεσια.

Εσυ μπορει να θες να το κρυψεις για προφανεις λογους, αλλα νομιζω οτι ερχεται σε αντιθεση με την συλλογικη σου συμβαση. Δηλαδη δεν γινεται να εχεις καποια εργασιακα δικαιωματα π.χ. απο το Τεχνικο Επιμελητηριο, το οποιο οριζει οτι ο μηχανικος με μαστερ ΠΡΕΠΕΙ να παιρνει 1300 καθαρα, κι εσυ να πας να γραφεις στην συμβαση οτι παιρνεις 1100.... Ειναι παρανομος ο εργοδοτης σου. Εκτος κι αν εσυ το κρυψεις, οποτε ο εργοδοτης βγαινει "λαδι", αλλα εσυ παρανομεις στην συμβαση εργασιας σου.

Βεβαια λογικα υπαρχουνε διαφορα work-arounds, ωστε ουτε εσυ, ουτε ο αλλος να εχουνε προβλημα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο εξυπηρετουνε.

Δηλαδη αμα εισαι Μαθηματικος, και πας να δουλεψεις στα... goody's, προφανως δεν θα σου ζητησουνε πτυχιο και θα μπορεις να το "κρυψεις" ΝΟΜΙΜΑ αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα γραφει και πουθενα στην συμβαση εργασιας σου οτι δουλευεις σαν μαθηματικος. ΑΝ γραφει οτι δουλευεις σαν μαθηματικος λογικα ΠΡΕΠΕΙ να παιρνεις αυτα τα οποια οριζει η συμβαση εργασιας σου.

edit: Τωρα που το σκεφτομαι... με την προϋπηρεσια πρεπει να παιζει κατι αναλογο (να ειναι και αυτο παρανομο) αλλα αυτο ειναι δουλεια του εργοδοτη σου...

Οπως το αντιλαμβανομαι εγω, ΑΝ εσυ π.χ εχεις αλλαξει 40 δουλειες τα τελευταια 5 χρονια υπαρχει σημαντικη περιπτωση να ξεχασεις καποιες, ή να μην τις αναφερεις γιατι εκατσες ας πουμε λιγοτερο απο μηνα, αλλα οταν παει πχ ο εργοδοτης σου να σου πληρωσει τα ενσημα... δεν θα τον ενημερωσει το ασφαλιστικο ταμειο για την κατασταση σου?

Με τους μηχανικους που ειναι στο ΤΣΜΕΔΕ και ετσι κι αλλιως πληρωνουνε ντ@β@τζιλικι απο την αποκτηση πτυχιου και μετα για τα συνταξιμα χρονια (ασχετως αν δουλευεις ή οχι) δεν ξερω πως λειτουργει ακριβως, αλλα φανταζομαι οτι στην περιπτωση του π.χ. ΙΚΑ γνωριζεις ανα πασσα στιγμη ποσα χρονια προϋπηρεσια εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρωτάω γιατι σκέφτομαι να στείλω CV σε δουλειές ως απόφοιτος Λυκείου και μόνο.... Ο jpavly δεν έχει άδικο...στην Ελλάδα εισαι οτι δηλώσεις και γι αυτο το εχω σκεφτει και έτσι....

Γενικά και στο παρελθόν όπως και τώρα ειχα μεγάλο πρόβλημα ως overqualified και με απέρριπταν σε πολλές δουλειές ακόμα και αν και εγώ συνενούσα (έτσι λέγεται) και στον μισθό και στο πόστο. Γενικά βλέπω οτι ο αλλος διστάζει να σε πάρει Η να σε καλέσει για 1 interview. Εχω στείλει καμια 100+ σύνολο βιογραφικά (που καλύπτω τα requirements)....5 φορές χτύπησε το τηλέφωνο... σε 3 πηγα...1 ηταν της προκοπης αλλά εχω σκέφτηκα να επιμείνω λίγο παραπάνω....

Δουλειές του ποδαριου φυσικά και δεν τις αναφέρω καθώς δεν σχετίζονται καθόλου, δεν επαιρνα και ένσημα εξάλλου. Αλλα για τις σπουδές και την προυπηρεσία το σκέφτομαι πολυ σοβαρα. Και το λέω γιατι πχ στα 3 interviews που πηγα το κατάλαβα οτι εκει κόλλαγαν καθώς με ρώτησαν απο 2 φόρες αν όντως με ενδιαφέρει η θέση και με αυτα τα λεφτά που σαφώς ειναι λιγότερο απο αυτα που επαιρνα και στο παρελθόν και τώρα...

Αλλα απο την άλλη δεν ειναι κάπως άκυρο/περίεργο να φαίνεται οτι κάποιος ειναι στα 29, παρουσιάζεται ως απόφοιτος λυκειου και με έναν απλο υπολογισμό (18χρονων +3,5 χρόνια δουλεια + 1,5 χρόνο φανταριλικι = 23) φαίνεται οτι καθόμουνα 6 ολοκληρα χρονια? Οπότε είτε καταλάβαινει ο αλλος οτι τεμπέλιαζα (σίγουρα κακο) , είτε οτι δίνει ψευδη στοιχεία/απόκρυπτει στοιχεία (ακόμα πιο κακό)....

Κάτι αλλο τώρα... γνωρίζει κάποιος αν απο τον κωδικο ενσήμων (Κωδικός Κάλυψης Πακέτου) που αναγράφεται στα μηχανογραφημένα ενσημα αν μπορει να εντοπιστει το ακριβές πόστο σου? Η παραπέμπει μόνο στον τύπο? πχ βαρέα/ανθυγιεινά?

Τώρα οσον αφορα τις δουλειες, μιλάω καθαρά για δουλειές μέσω αγγελίας χωρις την μεσολάβηση μέσου, γνωστου κτλ. οπου όπως καταλάβαινετε δεν υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να προωθήσει/προτεινει την υποψηφιότητα μου (για να παρεβλέψει τα παραπάνω qualifications) και βέβαια οχι για κάνα φοβερο και τρομερο πόστο.... αυτα τα έχω ψιλοδιαγράψει σε αυτην την ζωή μεταξύ αστείου και σοβαρου....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

bump! :p

ψαχνοντας στο νετ,δεν μπορω να πω πως βρηκα κατι ικανοποιητικο (στα ελληνικα ομως)

εχει κανεις καποια ετοιμη φορμα βιογραφικου στα ελληνικα μηπως?

κ αν ναι,μπορει να την ανεβασει καπου?

ή καποιο λινκ με ετοιμα CV στα ελληνικα κ τα παραμετροποιω εγω μετα κατα το δοκουν :D

και κατι ακομα

φανταζομαι πως για τις περισσοτερες ελληνικες εταιριες,το να στειλεις CV στα αγγλικα (εννοω πως και τα πεδια στη φορμα να αναγραφονται στα αγγλικα,αλλα και οι πληροφοριες που δινεις) θα ειναι too much ε?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις αν ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να αποκρύψεις προυπηρεσία ή ακόμα και σπουδές στο Βιογραφικό σου Σημείωμα...?????

οχι,δεν ειναι παρανομο.Για να στοιχειοθετηθει απατη θα πρεπει να αποβλεπεις σε παρανομο περιουσιακο οφελος..

Παρανομο ομως,η τουλαχιστον κακοπιστο θα θεωρουσα πως ηταν σε περιπτωση που η προυπηρεσια που αποκρυπτεις γεννα υποψιες βιομηχανικης πχ κατασκοπειας...

Δηλ,δεν μπορει να εχεις κανει μηχανικος στην nvidia 5 χρονια και μετα να δινεις βιογραφικο στην amd και να μην το αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Το europass το εχω στα υπ'οψην μου και εκει κατεληξα εν τελει γιατι δεν βρηκα κατι καλυτερο

Ηθελα ομως κατι διαφορετικο απο αυτο,αλλα αφου δεν υπαρχει (δεν βρηκα τουλαχιστον κατι καλυτερο) θα αρκεστω σε αυτο ;)

10x παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κατεμε δεν ειναι κακο να βαζεις οτι extreme κανεις, μιας κ αυτο δειχνει δυναμικοτητα, ενθουσιασμο αρα κατεπεκταση leadership ;). Αν εισαι στημενος σαν τον φλωρο την πατησες στα πρωτα λεπτα της συνεντεξης.

Edit, εχει πλακα να βλεπεις παλια σου ποστ.. 2 xroνια μετα λοιπον κ λιγο πιο ωριμος..

Το leadeship δεν συνδεεται αμεσα με την δυναμικη και τον ενθουσιασμο, ειναι στοιχεια του αλλα οχι απο μονα τους ικανα.

Η ηγετικοτητα δεν χρειαζεται για καθε ρολο, ειναι ενα κυριο στοιχειο για ρολους που παρακινεις ανθρωπους.

Αν πχ εισαι developer, δεν χρειαζεται τοσο οσο να εισαι expert πχ σε java, αν πχ εισαι μηχανικος αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να ξερεις απο στατικη, εν αντιθεση ο εργολαβος πχ πρπει να εχει στοιχεια τετοια.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι το αυτονοητο τελικα, δεν υπαρχει νορμα, καθε εταιρια εχει διαφορετικη κουλτουρα, καθε direct manager διαφορετικη προσεγγιση.

Σκοπος ειναι να εισαι ψυχραιμος (λαθος λεξη ο φλωρος) κ σωστα προετοιμασμενος, να γνωριζεις το οικοσυστημα της εκαστοτε εταιρειας, να ταιριαζεις τις εμπειριες σου με αυτα που ζητουνται καθως και να προτεινεις ιδεες αναπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το βιογραφικό για μια δουλειά είναι τελείως διαφορετικό ανά χώρα και εξαρτάται και από το αντικείμενο της δουλειάς... αλλού μετράνε τα χαρτιά, αλλού μετράει η προηγούμενη εμπειρία κτλ, οπότε η δομή πρέπει να είναι ανάλογη και να προσπερνάει γρήγορα ασήμαντες πληροφορίες και να μένει στις σημαντικές...

Για παράδειγμα αν είχα ένα βιογραφικό ενός μηχανικού στα χέρια μου, θα κοίταζα πρώτα την εμπειρία του, σε πόσα και σε τι είδους projects έχει λάβει μέρος... από εκεί βγαίνει συμπέρασμα για τις γνώσεις του, άσχετα με τα χαρτιά του και τι δηλώνει σαν γνώσεις, καθώς στο αντικείμενο οι περισσότερες γνώσεις είναι εμπειρικά επίκτητες και όχι αποτέλεσμα τίτλων... από την άλλη χρειάζεσαι κάποιον θεωρητικό, δεν κοιτάς πρώτα την εμπειρία του, αλλά πόσους τόνους τίτλους έχει...

Όλα τα παραπάνω παύουν να ισχύουν στην συνέντευξη... εκεί υπάρχει ολόκληρη επιστήμη για το πως γίνεται... σε μεγάλες εταιρίες πχ του εξωτερικού (στην Ελλάδα καμία σχέση) που την συνέντευξη την παίρνουν όχι τεχνικοί, αλλά διάφοροι hr τύποι που κατέχουν (θεωρητικά) την επιστήμη της συμπεριφοράς, μπορούν να σε "διαβάσουν" σαν ανοιχτό βιβλίο, αν δεν ξέρεις να τους αντιμετωπίσεις... υπάρχει ολόκληρη θεωρία συμπεριφοράς για τέτοιες καταστάσεις, από το τι λες, πως κουνιέσαι, την στάση του σώματος που διαλέγεις ανά πάσα στιγμή, τον τόνο, την ένταση, την διακύμανση της φωνής, την απόκρυψη συναισθημάτων ή την δημιουργία κατάλληλων συναισθημάτων, ανάλογα την περίσταση και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες... γενικά ο κανόνας του νικητή στις συνεντεύξεις, είναι να νικήσεις τον άλλο στα σημεία... Στα περισσότερα εργασιακά περιβάλλοντα και δη εταιρικά, οι επικοινωνιακά χαρισματικοί, πάνε πάντα πιο μπροστά από αυτούς που είναι μόνο άριστοι στην δουλειά τους... ακόμα και ο τρόπος που κινήστε σε έναν χώρο, αφήνει υποσυνείδητες εικόνες σε αυτόν που παρευρίσκεται εκεί... ένα αστείο και απλό πείραμα που μπορεί να κάνει κάποιος είναι το εξής απλό, όταν κινείστε στο εργασιακό σας περιβάλλον, αντί να περπατάτε με άδεια χέρια και χαλαρός, να κρατάτε πάντα ένα χαρτί ή ένα τετράδιο και να περπατάτε γρήγορα... αυτό όσο απλό είναι, αλλάζει τελείως την εικόνα σας στους άλλους... όπως είπα υπάρχουν ολόκληρες συμπεριφορικές θεωρίες και βιβλία για τέτοια πράγματα... έχει ενδιαφέρον για όποιον ασχοληθεί, γιατί μέσα από αυτά βγαίνουν και συμπεράσματα για την συμπεριφορά των ανθρώπων, εκτός εργασίας...

Μάλλον ξέφυγα λίγο από το θέμα του βιογραφικού... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δεν της το μόνο πράγμα που έχουμε την ευκαιρία να ενημερωθεί από ακριβώς ζητούν ή μετά τι κάνουν οι άλλοι, με τον τρόπο αυτό μπορούμε εύκολα να πάρουν αυτό που χρειαζόμαστε.

CV Templates | CV Templates

Resume Writing | Resume Format

CV writing | Sample CV

http://www.resumetemplate.org/

http://www.cvexamples.net/

Link to comment
Share on other sites

Δεν της το μόνο πράγμα που έχουμε την ευκαιρία να ενημερωθεί από ακριβώς ζητούν ή μετά τι κάνουν οι άλλοι, με τον τρόπο αυτό μπορούμε εύκολα να πάρουν αυτό που χρειαζόμαστε.

CV Templates | CV Templates

Resume Writing | Resume Format

CV writing | Sample CV

Resume Template, Resume Templates, Free Resume Templates

CV Examples

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ&feature=related]YouTube - Thomas Matsios Vice President of PAE EDESSAIKOS[/ame]

"Αυτό ακριβώς τπτ, άλλο"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.