Jump to content



Ποια LCD TV και για PC;


jpavly

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε, θέλει μια φίλη μία LCD TV 32" για σαλόνι.

Χρήση κανονικής τηλεόρασης, dvd και το βασικότερο είναι ότι θα συνδεθεί και PC για πλήρη χρήση. Δεν θα πάρει ξεχωριστή οθόνη, αλλά θα χρησιμοποιεί το PC της αποκλειστικά μόνο από την τηλεόραση.

Όριο κόστους: 700€. Δεν με ενδιαφέρουν οι επίγειοι ψηφιακοί δέκτες και δεν θέλω να ξεφύγω από αυτή την τιμή.

Έχω δει τις παρακάτω στα sites:

LG 32LE2R 32'' http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168529

LG 32LX2R 32'' http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168553

Samsung LE32S62B http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975779&product=985074

και μόλις είδα και τούτη τη Sony http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975779&product=890677 η οποία φαίνεται καλή αν και με προβληματίζει ο ένας μόνο χρόνος εγγύηση..

Κάτι σε LG, Samsung ή Phillips σκέφτομαι που είναι και φθηνές και καλές. Με τις ψιλοάγνωστες μάρκες είμαι επιφυλακτικός.

Ποια μου προτείνετε να πάρω εσείς; Υπάρχει λόγος να περιμένω για κάτι; Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όπως έχουμε ξαναπεί, για οθόνες/tv καλό θα είναι να τις δεις από κοντά. Απέκλεισε αυτές που δε σε καλύπτουν από χαρακτηριστικά, υποδοχές, μέγεθος, εγγύηση, κι από τις υπόλοιπες, προσπάθησε να έχεις εικόνα, βλέποντάς τες, δίπλα δίπλα.

Στο Πλαίσιο Σύνταγμα, έχει πολλές δίπλα δίπλα να δείχνουν την ίδια εικόνα. Κάνε μια βόλτα.

Πάντως από εμπειρία, η Samsung είναι πολύ καλές και συνήθως αυτές επιλέγω. Αλλά δεν είναι πανάκεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιορισμός χώρου;

Το ρωτάω γιατί με ελάχιστα παραπάνω πας σε Plasma 37-42 που έχουν και πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας.

Αν βέβαια απαιτείται και χρήση ως οθόνη ''κανονικού'' PC και όχι HTPC η LCD μάλλον είναι καλύτερη λύση.

Κατά τα άλλα καλύτερα μείνει μακριά από Sony και κοίτα κάτι σε Samsung / LG.

A, τσέκαρε και μία τις Viewsonic που δεν είναι και κακές (ειδικά για χρήση PC).

Link to comment
Share on other sites

SPCάκο τα 32" είναι μια χαρά για την περίπτωση και τα 700 ταβάνι :)

Θα περάσουμε μία βόλτα από Πλαίσιο να τις δούμε με τα μάτια μας, γιατί σε PC δεν τις πετυχαίνεις εύκολα.

Και ναι, μιλάμε για κανονική χρήση PC. Όχι μόνο ταινίες κλπ, αλλά και Web και κείμενα κι απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ~700 δεν είναι πρόβλημα για 37αρα + Plasma.

Στα Πλαίσια κλπ μην περιμένεις να δεις και πολλά λόγω κουκουρούκου ρυθμίσεων και τραγικών splitters.

Πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς με ρυθμίσεις και να ξέρεις.

Ρίξε μια ματιά αλλά κοίτα και κανα review.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με απασχολεί κι εμένα το θέμα γιατι ψαχνομαι για LCD 42'' η οποία λόγω έλλειψης χώρου θα λειτουrγεί και σαν μονιτορ για pc.

Εχω βρεί αυτή τη Philips που κυμένεται γύρω στ 2000 ευρώ

http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/tree/el/gr/consumer/tv_gr_gr_consumer/flat_tv_ca_gr_consumer/lcd_extra_large_gt40_su_gr_consumer/ce/_productId_42PFL7662D_12_GR_CONSUMER/--CE--A4--CE--B7--CE--BB--CE--B5--CF--8C--CF--81--CE--B1--CF--83--CE--B7_Flat_TV_widescreen+42PFL7662D_12?proxybuster=UZ2ES0AQHCTYVJ0RMRCSHQNHKFSESI5P

η οποία όμως στα τεχνικά της χαρακτηριστικά γράφει:

Ανάλυση οθόνης: 1920x1080p

Υποστηριζόμενη ανάλυση οθόνης

Φορμά Η/Υ

Ανάλυση Ρυθμός ανανέωσης

640 x 480 60, 72, 75, 85Hz

800 x 600 60, 72, 75, 85Hz

1024 x 768 60, 70, 75, 85Hz

Φορμά βίντεο

Ανάλυση Ρυθμός ανανέωσης

640 x 480i 1Fh

640 x 480p 2Fh

720 x 576i 1Fh

720 x 576p 2Fh

1280 x 720 p 3Fh

1920 x 1080i 2Fh

1920 x 1080p

Εγώ πίστευα οτί αφού η οθόνη υποστηριζει αναλύσεις μεχρι 1920*1080

θα έπαιζε άνετα την ανάλυση που έχω το pc (1680χ1050) Παρόλα αυτά όμως λεει οτι φόρμα Η/Υ μέχρι 1024χ768 (ούτε καν wide screen).

Τι σημαίνει αυτό και αν δοκιμάσω μεγαλύτερες αναλυσεις απο αυτες που αναφέρονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω _samsung 32" LCD 1366x768 αναλυση και για PC ειναι καλή μονο για περιστασιακή χρήση/ ταινίες που σκίζει/ photos κλπ.

Γενικά το προβλημα με την χρήση PC ειναι ο μεγάλος κόκος που μετα απο καμποση ώρα κουραζει. Μην ξεχνάμε, δεν παύουν να ειναι τηλεοράσεις, με 1366χ768 σε 32 ιντσες. Το mac μου ειναι 1440χ900 σε 15.4".....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα δεν έχω χωρο να βάλω γραφειο με pc στο σπιτι. αυτή η λύση είναι μονόδρομος για μένα.και κοιτούσα για οθόνες full hd γι αυτό το λόγο. ¨οσο για την απόσταση θα κάθομαι στο καναπέ με ασύρματα mouse / keyboard

Tα laptop αποκλείονται με εκνευρίζουν αφανταστα

Link to comment
Share on other sites

@georgeks78

Εχω δει live(σε καταστημα) την TV που αναφερεις και μου φανηκε εξαιρετικη.

Τωρα για χρηση PC που λεει/λες οτι υποστηριζει μεχρι 1024Χ768...περιεργο μου φαινεται,ελεγα οτι με dvi/HDMI ή καποια πατεντα θα μπορουσα να τη χρησιμοποιω και ως μονιτορ σε full αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φανει κουλο σε ορισμενους αυτο που θα πω αλλα ετσι οπως εχω δει ενα σωρο LCD και Plasma οθονες απο κοντα, θα πηγαινα σε plasma. Απο τις HD ready (1366Χ768) οι Plasma ειναι κατι πολυ ανωτερες. Μπορει σε τεχνικα χαρακτηριστικα να ειναι πισω, αλλα το υψηλο contrast, οι κατα πολυ ανωτερες γωνιες θεασεις και το πολυ καλο μαυρο σε σχεση με τις LCD , εμενα προσωπικα με κανουν να τις προτιμω. Συγκεκριμενα ενα μοντελο Panasonic που ειχα δει 37" στα 700 ευρω ηταν απιστευτο και εκανε τις παραδιπλα hd ready LCD να φαινονται παιδακια ...

Για χρηση PC τωρα ισως και να ειναι καλυτερες οι LCD ... τιποτα δεν μπορω να πω με σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και ξερει ας μας πεί γιατί μόλις πήρα στη Philips τηλέφωνο και ο πωλητής μου είπε " Αμα γράφει μεχρι 1024*768 στα τεχνικά χαρακτηριστικά δε θα παίζει παραπάνω" :(

1024*768 όμως παίζουν και 37άρες - 32άρες και φτηνότερες των 2000 ευρώ του συγεκριμένου μοντέλου

Ασε που σαν ανάλυση είναι απαράδεκτη πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Sony Bravia for the win... Δεν είναι τυχαίο που είναι οι πιο ονομαστές και οι πρώτες σε πωλήσεις παγκοσμίως. Απλά η συγκεκριμένη bravia που έβαλες jpavly έχει μόνο μία είσοδο HDMI και αργότερα μπορεί να έχεις πρόβλημα αν εκτός από ένα DVD/Βlu-ray player θες να συνδέσεις και μία next-gen κονσόλα όπως το PS3. Τότε αναγκαστικά θα πρέπει το ένα από τα δύο μηχανήματα να μη συνδεθούν με HDMI αλλά με μία υποδεέστερη θύρα.

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει η μελλοντική αγορά κονσόλας, τότε η μία HDMI σου φτάνει και θα σου έλεγα πάρε το μοντέλο των 650.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να πω δεν είναι καλή η Bravia, το ότι είναι πρώτη σε πωλήσεις (αλήθεια από που το βλέπεις αυτό?) δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη. Μπορεί να είναι θέμα τιμής/απόδοσης, να είναι θέμα marketing και πολλά άλλα.

BTW, την εικόνα που έχω δει σε κάποιες phillips και samsung δεν την έχω δει σε καμία Sony.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω με βαση πολλα reviews για Sony που εχω διαβασει,οι οικονομικες σειρες της ειναι μετριοτατες(προσωπικα δεν θα αγοραζα με τιποτα),μονο η καλη της σειρα (σειρα Χ αν θυμαμαι καλα) αξιζει.Αλλα αν καποιος μπορει να διαθεσει αυτα τα χρηματα, για μενα Philips με κλειστα ματια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

@georgeks78

Εχω δει live(σε καταστημα) την TV που αναφερεις και μου φανηκε εξαιρετικη.

Τωρα για χρηση PC που λεει/λες οτι υποστηριζει μεχρι 1024Χ768...περιεργο μου φαινεται,ελεγα οτι με dvi/HDMI ή καποια πατεντα θα μπορουσα να τη χρησιμοποιω και ως μονιτορ σε full αναλυση

Tα πιάνεις αλλα με σύνδεση VGA. Στην samsung μου με HDMI δεν παιζει σε αλλες αναλυσεις περα απο την 1280*720. Με VGA παιζει σε native.

Link to comment
Share on other sites

@jogi

Ισως γιατι το HDMI κλειδωσε σε 720p

Αν ειχες πανελ full HD(οπως η Philips που αναφεραμε πιο πανω) ενδεχομενως να μπορει να κλειδωσει και σε 1080p

Αν καποιος το εχει δοκιμασει με επιτυχια,ας μας ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.