Jump to content



Επιτελους quad!!!


Dj_Seps

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από yanni [Χθες, στις 21:34]

Οι ανεμιστήρες από πάνω πρέπει να βγάζουν αέρα, όχι να βάζουν.

Το ξέρω φίλε μου...όταν πάρω άλλον έναν θα τον βάλω στις κένές θέσεις που έχει για DVD players κτλ. να φέρνει και αυτός αέρα μέσα στο κουτί (ακριβώς πάνω απο τον κεντρικό ανεμιστήρα του κουτιού) και τον ανεμιστήρα πάνω θα πετάει άέρα έξω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Εγω παντως σε βρισκω σωστο φιλε , λες και προκειται να σε σωσουνε τα 100 ευρω διαφορας του q6600 με εναν μεσαιο διπυρηνο.

Και θεωρω οτι θα αντεξει σε βαθος χρονου ενας τετραπυρηνος σε οπτικη αναβαθμισης go for it.

Απλα κοιτα να παρεις καλη μητρικη - τροφοδοτικο ωστε να εχεις γερες βασεις , δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα λεφτα για μνημες - vga. (ειδικα με αυτο το οριο χρηματων που βαζεις)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ζέστη φίλος . Αν δεν εχεις και aircondition λογικες ειναι .

Εγω με 2πλο ψυγειο , eheim 1250 , και cyclone block βλέπω 85C σε 2πλο στρεσσ. στα 3.6 με 1.45~ . Βεβαια το νερό το έχω ασυντήρητο κανα χρόνο και τα φαν του ψυγειου ειναι coolermaster αθόρυβα. Η υψηλή ambient ομως τα καταστεφει ολα. Υποψιν.

εδιτ . Και 60C idle. Παντως πιάνεις το ψυγειο σε load και παιζει να εχει και 50-60 το νερο του. [κρατας δεν κρατας το χέρι πάνω.]

Ενώ η μπάλα πήρε και την 7900 μαζι που ειναι στο loop . Απο 50 load βλεπει 60ρες.

Link to comment
Share on other sites

εχω ac αλλα στο μεσα δωματιο, εκει που ειναι το pc 30-32 :toomuchne

αλλα κ παλι ρ συ, τι ειναι αυτο το πραγμα...τι θερμοκρασιες ειναι αυτες..να σε ρωτησω (μπηκαμε totally ot) η σειρα ειναι αντλια-μπλοκ-ψυγειο-τανκ-αντλια. Αν βαλω το ψυγειο πριν το μπλοκ λες να πεσω?

τα λεβ ολα αυτα, γιατι αν παω σε quad θα εχω 70+ idle!!!!!

εδιτ> το νερο παιζει καπου 35..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Χθες, στις 21:34]

Οι ανεμιστήρες από πάνω πρέπει να βγάζουν αέρα, όχι να βάζουν.

απο τους μεγαλυτερους μυθους στο χωρο, οτι ο ζεστος αερας ανεβαινει επανω.

ειναι αληθεια, αλλα μιση: ανεβαινει επανω, οταν υπαρχει φυσικη κυκλοφορια αερα. με 3-4 ανεμιστηρες (μεσο ορο) μεσα σε ενα κουτι, και υπερπιεση (στο 99% των περιπτωσεων) στο εσωτερικο, η θεωρια περι ανοδου παει περιπατο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 11:34]

απο τους μεγαλυτερους μυθους στο χωρο, οτι ο ζεστος αερας ανεβαινει επανω.

ειναι αληθεια, αλλα μιση: ανεβαινει επανω, οταν υπαρχει φυσικη κυκλοφορια αερα. με 3-4 ανεμιστηρες (μεσο ορο) μεσα σε ενα κουτι, και υπερπιεση (στο 99% των περιπτωσεων) στο εσωτερικο, η θεωρια περι ανοδου παει περιπατο.

Λές δηλαδή να τους αφήσω έτσι και τους δύο να φυσάνε πάνω στην ψύκτρα......

Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστο που μπορει να γινει σε ενα κουτι, ειναι αυτο που εχει κανει η apple: το χωρισε εσωτερικα σε τμηματα, ξεχωρα το καθενα με το δικο του ανεμιστηρα που γυριζει σε οτι στροφες πρεπει. απλα πραγματα.

εμεις παμε με δυο λεξεις, στα τυφλα. αν πεσει η θερμοκρασια καναμε δουλεια, αλλιως πρεπει να κοιταξουμε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 11:38]

Λές δηλαδή να τους αφήσω έτσι και τους δύο να φυσάνε πάνω στην ψύκτρα......

Imho καλυτερα ειναι για τους 2 πανω... ο αριστερα να μην λειτουργει και ο δεξια να βαζει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

το πιο σωστο που μπορει να γινει σε ενα κουτι, ειναι αυτο που εχει κανει η apple: το χωρισε εσωτερικα σε τμηματα, ξεχωρα το καθενα με το δικο του ανεμιστηρα που γυριζει σε οτι στροφες πρεπει. απλα πραγματα.

εμεις παμε με δυο λεξεις, στα τυφλα. αν πεσει η θερμοκρασια καναμε δουλεια, αλλιως πρεπει να κοιταξουμε κατι αλλο.

ναι οκ λογικο αλλα μονο τα lianli v series εχουν αυτο το προσον.....αρχιζω να πιστευω οτι οτι wc θελει πολλα assumptions για να δουλεψει αποτελεσματικα..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα οτι ο "ζεστος αερας" παει προς τα πανω...αλλα το πως τον κατευθυνεις τον αερα μεσα στο κουτι...και στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω με την διαταξη των φαν που χει.. ο αερας τεινει να φυγει η προς τα πισω η προς τα πανω...εγω ας πουμε εχω κανει εναν συνδυασμο στις φωτο που βλεπετε δηλαδη 2 12αρια βαζουν 1 12αρι βγαζει και σε συνδυασμο με το 12αρι του ενερμαξ που και αυτο βγαζει...

2005309099171263126_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 12:13]

ναι οκ λογικο αλλα μονο τα lianli v series εχουν αυτο το προσον.....

το plexy ειναι φτηνο :)

@ gbak: τον αερα, ετσι οπως διαμορφωνουμε τα κουτια μας, δεν τον κατευθυνεις. απλα ελπιζεις να παει "καπου προς τα εκει".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εε τοτε κατι αλλο παιζει ρε φιλε...ξεχνα το αιρφλοου και ψαξου για αλλα...τελος παντων ξεφυγαμε τελειως..

τα εχω δοκιμασει ολα, ειναι τα ρευματα πολλα...αν πεσω στο 1.45 κατευθειαν -8 -10.

edit> ισως το μονο...να ζεσταινει το νερο απο την αντλια, αλλα οποσο γνωριζω η d5 δεν πεταει πολλα thermal emissions....βαριεμαι να τα ξαναστηνω ρε φουστη μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας αλλα τελικα κατελειξα και παραγγειλα τον παρακατω υπολογιστη.

845825 Sunbeam Midi ATX Tuniq-2 Silver/Black 21,01

975109 OCZ 600W StealthXStream 75,63 1

924962 Intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 218,49

973521 Abit IP35 (P35, s775, DDR2) 91,60

964557 TeamGroup Ram 1GB DDR2 667MHz Value 28,57

955582 Asus 8600 GTS 256MB HDCP 138,66

786683 Western Digital 250GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 53,61

881465 Nec AD7173 Labelflash (Bulk) - Black 17,65

966789 LG L192WS-SN 143,70

618667 Turbo-X Πλήκτρολόγιο PS/2 - Μαύρο 4,62

ΥΠΟΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ 793,54

Φ.Π.Α. 150,77

ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ (1 δόση) 0,00

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 944,31

Πως σας φενεται???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.