Jump to content



Επιτελους quad!!!


Dj_Seps

Recommended Posts

Φιλοι μου θελω την βοηθεια σας για καινουριο μηχανηματακι.Θελω να περασω στον quad μετα την διχρονη συντροφια του 3000+ και εχω ψιλοανγοθει!Θελω να ειναι ενα καλο μηχανημα μεχρι 800 ευρω με οθονη.Επισης θελω να ρωτησω τα windows xp sp2 αναγνωριζουν τους quad η θα εχω τιποτα προβληματα????Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Quad. Δεν λέω ωραία ακούγεται, αλλά τον χρειάζεσαι? Αν είναι οι 3 πυρήνες να κοιτάνε τον άλλον που θα δουλεύει, ε δεν λέει. Επειδή μάλιστα διαθέτεις και μόλις 800€ με οθόνη, θα σου πρότεινα να πας σε έναν μικρό dual core και με τα υπόλοιπα να εξοπλιστείς καλύτερα σε άλλους τομείς. Quad core με 15άρι monitor, 1GB RAM, low/mid range κάρτα γραφικών, μούφα μητρική και κανέναν μικρούλι δίσκο θα σε απογοητεύσει όχι μία αλλά... quad φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Quad. Δεν λέω ωραία ακούγεται, αλλά τον χρειάζεσαι? Αν είναι οι 3 πυρήνες να κοιτάνε τον άλλον που θα δουλεύει, ε δεν λέει. Επειδή μάλιστα διαθέτεις και μόλις 800 με οθόνη, θα σου πρότεινα να πας σε έναν μικρό dual core και με τα υπόλοιπα να εξοπλιστείς καλύτερα σε άλλους τομείς. Quad core με 15άρι monitor, 1GB RAM, low/mid range κάρτα γραφικών, μούφα μητρική και κανέναν μικρούλι δίσκο θα σε απογοητεύσει όχι μία αλλά... quad φορές.

Σωστότατος!

(αν δεν δουλευεις τίποτα photoshop κλπ τσάμπα 100% θα πάει ο 4πύρηνος).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 20:38]

:OT: Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν κάποιοι με το αν θέλει κάποιος να αγορασει quad. Είναι φτήνος και τον αγοράζει. Απλά τα πράγματα :OT:

κανενας δεν εχει προβλημα.

καλυτερη και πιο ορθη αξιοποιηση χρηματων προτεινουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22

:OT: Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν κάποιοι με το αν θέλει κάποιος να αγορασει quad. Είναι φτήνος και τον αγοράζει. Απλά τα πράγματα :OT:

Χίλια συγνώμηΝ που χάνουμε τον χρόνο μας να του προτείνουμε κάτι που θα του γλυτώσει λεφτά χωρίς να του στερήσει επιδόσεις.

Δεν θα επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 17:43]

Quad. Δεν λέω ωραία ακούγεται, αλλά τον χρειάζεσαι? Αν είναι οι 3 πυρήνες να κοιτάνε τον άλλον που θα δουλεύει, ε δεν λέει. Επειδή μάλιστα διαθέτεις και μόλις 800 με οθόνη, θα σου πρότεινα να πας σε έναν μικρό dual core και με τα υπόλοιπα να εξοπλιστείς καλύτερα σε άλλους τομείς. Quad core με 15άρι monitor, 1GB RAM, low/mid range κάρτα γραφικών, μούφα μητρική και κανέναν μικρούλι δίσκο θα σε απογοητεύσει όχι μία αλλά... quad φορές.

Σωστός μαν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22

:OT: Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν κάποιοι με το αν θέλει κάποιος να αγορασει quad. Είναι φτήνος και τον αγοράζει. Απλά τα πράγματα :OT:

Φίλε μου με τέτοιο post δεν είσαι Off Topic αλλά Off forum. Προφανώς αγνοείς ότι το forum δεν είναι μόνο για να χειροκροτάμε τα benchmarks ή να ωθούμε κάποιον που θέλει PC γραφείου να φτιάξει Quad SLi επειδή η Nvidia έριξε τις τιμές. Είναι και για να συμβουλεύουμε/κατευθύνουμε με τις όποιες επιπλέον γνώσεις μπορεί να κατέχουμε, ώστε να μην κάνει λάθος σε μια επένδυση που μπορεί να τον συντροφεύει για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 19:43]

Quad. Δεν λέω ωραία ακούγεται, αλλά τον χρειάζεσαι?Αν είναι οι 3 πυρήνες να κοιτάνε τον άλλον που θα δουλεύει, ε δεν λέει.

και αυτό εδώ τι λέει? Δεν φαίνεται κάπως ειρωνικό?

Το λέω αυτό γιατί και εμένα το ιδιό με είχανε ρωτήσει όταν τους ρωτουσα κάποιους σε ένα παλαιότερο thread μου.

Δίνουν την εντύπωση ότι τους πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ άνθρωπέ μου. Αν δεν χρειάζεται τον quad γιατί να μην τα δώσει σε ένα π.χ. καλό monitor? Αν δουλεύει π.χ. με excel και έχει ανάγκη μια καλή ξεκούραστη οθόνη με μεγάλη ανάλυση γιατί να βγάλει τα μάτια του παίρνοντας μια φτηνή οθόνη? Για να λέει ότι έχει quad? Και εξάλλου κανείς δεν του λέει "ΜΗ,ΤΖΙΖ,ΚΑΚΟ". Εσύ όταν αγοράζεις κάτι δεν ρωτάς τον εαυτό σου αν το χρειάζεσαι? Πας αγοράζεις ότι να ναι?

Αρχική απάντηση από honda22

και αυτό εδώ τι λέει? Δεν φαίνεται κάπως ειρωνικό?

....

Δίνουν την εντύπωση ότι τους πειράζει.

Βέβαια ειρωνικό είναι. Εννοείται ότι με πειράζει που ο άλλος θα πάρει quad. Εγώ ο καημενούλης πήγα σε dual.....εεεεε......dual-dual core PCs μιας και η κακομοίρα η AMD δεν έχει βγάλει ακόμα quad..... Δεν πάμε καλά, ή μάλλον εσύ δεν πας καλά.......

Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω το τι γράφω. Μου είναι αδύνατον να εξηγήσω το αυτονόητο. Από εκεί και πέρα αν εσύ θεωρείς ότι οι χρήστες του thelab είναι είρωνες και ζηλιάρηδες κακό του κεφαλιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι πως ακόμα και εάν τώρα δεν χρείαζεται τους 4 πυρήνες, θα τους χρειαστεί κατά πάσα πιθανότητα μετά από 2 με 3 χρονάκια...Εάν δεν σκοπεύεις να κάνεις αναβάθμιση σε λίγα χρόνια, κατά τη γνώμη μου αγόρασέ έναν με την προυπόθεση ότι μπορείς(οικονομικά).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156

Η άποψη μου είναι πως ακόμα και εάν τώρα δεν χρείαζεται τους 4 πυρήνες, θα τους χρειαστεί κατά πάσα πιθανότητα μετά από 2 με 3 χρονάκια...Εάν δεν σκοπεύεις να κάνεις αναβάθμιση σε λίγα χρόνια, κατά τη γνώμη μου αγόρασέ έναν με την προυπόθεση ότι μπορείς(οικονομικά).

Μα αν παρει quad θα χρειαστει ουτως ή αλλως αναβαθμιση σε κατι αλλο, οχι σε 2-3 χρονια αλλα σε 2-3 μηνες....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 22:19]

Μα αν παρει quad θα χρειαστει ουτως ή αλλως αναβαθμιση σε κατι αλλο, οχι σε 2-3 χρονια αλλα σε 2-3 μηνες....

Τι άλλο δηλαδή θα χρειαστεί να αναβαθμίσει σε 2-3 μήνες; :S

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε... Αν δωσει 260 σε επεξεργαστη και 100ε για 2gb μνημες + 100ε για μητρικη... Του μενουν 340 για καρτα γραφικων και οθονη.... Αν θελει να συμβαδιζει cpu+ vga θα πρεπει να παρει 8800gts320mb=280e.... Aρα πρεπει να παρει οθονη με 60ε.... Αδυνατον... οποτε πρεπει να παει σε φθηνοτερη καρτα γραφικω... δλδ σε χ1950pro=120ε.... Eτσι του μενουν 220 για οθονη... ολο και κατι θα βρει.... Ομως θα πρεπει να παει σε αναβαθμιση καρτας γραφικων σε 3 μηνες....

Για να μην τα πολυ μπερδευουμε τα πραγματα... Τα λεφτα δεν φτανουν...

Link to comment
Share on other sites

Quad σε pc των 800 ευρώ δεν είναι καλή ιδέα, ειδικά αν δεν τον χρησιμοποιείς σε βαριές εφαρμογές και χοντρό multitasking (όπου εκεί δείχνει την αξία του).

Το συστηματάκι που πρότεινε ο Chosenάς αν βγαίνει στα λεφτά που δίνεις είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.