Jump to content



Θελω την βοηθεια σας.Προβλημα με το χρωμα του αυτοκινητου.


GoMaR

Recommended Posts

Λοιπον...

First of all....Μη σχολιασετε το ποσο βρωμικο ειναι το αμαξι...Ευχαριστω :p

Δε θα μπω σε προλογο και ολα τα λοιπα , αμεσως στην ουσια..

Εχω το alfa romeo 75 απλως τωρα το χρωμα του εχει ξεβαψει σε ορισμενα σημεια..Ειδικα στο καπο.Απο ρετσινα ειναι ; Δε ξερω.Παντως Απο το κοκκινο μεταλοχρωμα εχει γινει ροζ..

Πηγα και τραβηξα φωτογραφιες για να καταλαβετε τι εννοω...

pic1 : (οχι σχολια για την βρωμια..ευχαριστω again :D )

dsc00453go2.th.jpg

pic2:

dsc00452pc4.th.jpg

Ξερω ειναι σε αθλια κατασταση..

Το θεμα ειναι με τι υλικα μπορω να το διορθωσω...Εστω και ελαχιστα.Να μη κανει αυτη τη διαφορα.

Πηγα και πηρα απο το auto plus μια αλοιφη ( σα κερι που το απλωνεις σε ολο το καπο και το τριβεις) που μου λεει ο τυπας οτι θα φτιαξει , απλως με το πρωτο πλυσιμο θα φυγει ολο ( αν το κανουμε με πιεση )

Ειμαι ασχετος πανω σε αυτα τα θεματα..Οι λυσεις με τα σπρευ αποδιδουν ?

Ελπιζω να καταλαβατε τι ζηταω..Ενα υλικο η με ποια μεθοδο να μπορω να "μπαλωσω" τις διαφορες αυτες..

Ευχαριστω εκ των πρωτερων..

Υ.Γ Λυσεις οπως να το βαψω ολο , μην υπωθουν γιατι θα κοστισει οσο κοστιζει ολη η λαμαρινα με την μηχανη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί δεν φαίνεται καλά αλλά μάλον έχει φύγει όλο το βερνίκι...

Το έχεις ξαναβάψει αυτό το κομμάτι??

Πάντως το καπό, λόγο ζέστης απο τη μηχανή, είναι απ τα πρώτα σημεία που τα φτήνουν...

Ξανα βάψ'το απλά :)

Link to comment
Share on other sites

thnx για τις απαντησεις.... Εκτος απο jpavly και dinopoylo :p (j/k ofc :) )

Αυτα τα σπρευ κανουν δουλεια ; Πρεπει ολο το υπολοιπο να ειναι στο αρχικο χρωμα ε ;

επισης να βαψω μονο το καπο θα μου παρει ενα 100ρικο..αλλα θα ειναι πιο ζωντανο χρωμα απο το υπολοιπο...και θα φαινεται ασχημo :S

edit : Θα δοκιμασω αυτο που αγορασα τωρα...να δουμε τι βλακεια πηρα και μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

thnx για τις απαντησεις.... Εκτος απο jpavly και dinopoylo :p (j/k ofc :) )

Αυτα τα σπρευ κανουν δουλεια ; Πρεπει ολο το υπολοιπο να ειναι στο αρχικο χρωμα ε ;

επισης να βαψω μονο το καπο θα μου παρει ενα 100ρικο..αλλα θα ειναι πιο ζωντανο χρωμα απο το υπολοιπο...και θα φαινεται ασχημo :S

edit : Θα δοκιμασω αυτο που αγορασα τωρα...να δουμε τι βλακεια πηρα και μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα ;)

Βάλε μια φλόγα αλλά pimp my ride.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει φύγει το βερνίκι απ όσο καταλαβαίνω και οτιδηποτε και αν κάνεις με αληφές και ιστορίες τπτ δεν θα γίνει.

Μονόδρομος το βάψιμο.

Μπορείς να το βάψεις σε απόχρωση που να ταιριάζει με το υπόλοιπο ξεθωριασμένο πάντως.

BTW.

Ποια 75άρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne

Νομίζω πως ναι, με 155 άλογα...

Η τελευταία με κίνηση στον σωστό άξονα απο την Alfa Romeo...

Νταξ,απ όσο ξέρω όλο προβλήματα ήταν η 75άρα.

Ας μας πεί όμως ο gomar :p

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθώ ε, γιαπωνέζος του κιαρατά είμαι :p

Απλα είχε ο θείος μου μια 75 Turbo.

Εγω η μόνη επαφή που έχω με Alfa Romeo ηταν μια στενή, τρίτου τύπου με μια 147 όταν την εμβόλισα οταν παραβίασε κόκκινο πανω στην Λ. Θησέως :p

Link to comment
Share on other sites

Καλο αμαξι , δυνατο , παιζεις ανετα....το θεμα ειναι να εχεις λεφτα να δινεις.

οι δε Ιταλοι ειναι χυσε Μητσο να κανουμε παστιτσιο...

Τα ηλεκτρονικα τους ειναι ΟΤΙ να ναι..Πως ειναι η μακαροναδα στο Pc ...? Ε καπως ετσι και στο καπο του αμαξιου..

Μηχανικα αν το συντηρεις παει καλα , απλως μετα απο χρονια πολλα χρονια ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου ζητησει πολλα το αμαξι..Ειναι πιο πολυ να κανεις την τρελα σου , οχι για οικογενειακο αμαξι..

Οχι δεν ειναι η turbo...τα 1800cc turbo πρεπει να ειναι 155+ αλογα..

παρτε και μια φωτο με ενα ψιλοκαθαρισμα :D

alfa75ac4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.