Jump to content


Αγορά UPS λίγο help plz..


LiK

Recommended Posts

καλησπερα..

ενδιαφερομαι για αγορα ενος UPS..αλλα δν ξερω τι (πρεπει) να πάρω..λεφτα μεχρι 190-200 .

το τροφοδοτικο μ ειναι 500W Qtec.. οθονη LCD 15".. GeForce 6600.. AMD Sepron 3100+, scanner.. inject printer HP.. καποιες USB devices.. 2 optical drives.. 2 hard drives (SATA+IDE).. και sound blaster Fatal1ty..XP pro..Με ενδιαφερει να μ δινει περιθωρια για αναβαθμιση!

Για ηχεια δν εχω ξεχωριστα αλλα συνδεω το PC με ηχοσυστημα, το οποιο σκεφτομαι να μν παιρνει ρευμα απο τις πριζες της μπαταριας αλλα απο τις αλλες του UPS..

1. Στα ποσα VA πρεπει να ψαχνω..?Οσον αφορα το χρονο τον οποιο θελω να μ κραταει το συστημα απο 2-3λεπτα μεχρι 10λεπτα..(με 10 ειμαι υπερhappy! δν θελω παραπανω).Νομιζω οτι πρεπει να κοιταω γυρω στα 1000-1200 VA..σωστα?

2. εχω δει αυτα :

http://www.shop21.gr/product/product.computers.asp?pfid=22601&prid=24512

http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=24223&prid=24518

γιατι το 1ο ειναι πιο ακριβο?αφου ειναι stand by ενω το αλλο line interactive..?

ποιο απο τα δυο προτεινεται?

Υπαρχει καποια αλλη προταση..(π να μν ξεφευγει απο τα χρηματα π αναφερω..)

PS. Με ενδιαφερει όταν ειναι σε κατασταση αναμονης(εννοω να παιρνει κανονικα ρευμα απο το δικτυο) να ειναι τελειως αθόρυβο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

εγω παλι πιστευω και με ενα 800αρι VA εισαι υπερκαλυμμενος...το δικο μου το 1000αρι με το συστημα της υπογραφης+τα ανεμιστηρονια του+22αρα LCD +ηχεια 7.1(γυρω 100w)+ανεμιστηρας 60w πανω απο 50% φορτιο δεν εχω καταφερει να το φτασω...λογικα το πρωτο ups που αναφερεις πρεπει ναναι ακριβοτερο επειδη ειναι νεοτερο μοντελο και αν διαβασα καλα το 2ο εχει μονο σειριακη και οχι usb συνδεση.Οσον αφορα την αναβαθμιση το 1000αρι σε υπερκαλυπτει πιστευω.Οσον αφορα σιωπηλο εκει θαναι που θα δωσεις....

αποσο ξερω εγω 800αρι mustek δεν εχει ανεμιστηρι,απο 1000αρι και πανω εχουν εναν που ακουγεται αν εχεις απολυτη ησυχια(αυτο εχω)....αλλα μηπως για την ασφαλεια του συστηματος σου θαταν καλυτερο να παρεις και ενα καλυτερο psu....σκεψου...ups 1000VA 120 E περιπου και ενα ποιοτικα ανεκτο τροφοδοτικο 480w παιζει γυρω στα 80....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK [Σήμερα, στις 11:13]

to PSU m einai ok!

αυτο που ανεφερες για τον ανεμιστηρα θα κανει θορυβο μονο οταν λειτουργει μεσω battery ή συνεχεια?

οταν ειναι βαλμενο στην πριζα αδιαφορως αν ειναι ανοικτο η κλειστο....οταν ενεργοποιειται και η μπαταρια ακουγεται και ενα εκνευριστικο τζζζζζζζζζζζζζζζζζτ

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν ειναι στη μπαταρια δν πειραζει..γενικα αν ειναι ομως πειραζει...

οσα εχουν ανεμιστηρα λειτουργει συνεχως?

κ κατι αλλο..Γνωμη για τα mustek?εμπειριες τπτ?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια mustek 1000άρι, απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει σταθεί στο ύψος του και σε αυξομειώσεις ρεύματος και σε διακοπες κτλ. Ο ανεμιστήρας ακούγεται μόνο σε απόλυτα ήσυχο δωμάτιο. Αν π.χ. το βάλεις δίπλα στο κρεβάτι σου, μπορεί να σε ενοχλεί να κοιμηθείς.

C2D @ 3.00GHz + IP35 + 2GB ddr2 800 + 3 SATA + 7900 GTX + 730W Hiper

Samsung 19" TFT

ADSL modem + 100άρι switch

όλα πάνω στο ups μου δίνει πάνω από μισή ώρα αυτονομία (παίζοντας WoW, όχι στο desktop)

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβως διπλα στο κρεβατι μ....:(

aporia.. σε αυτο το μοντελο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=680389&tab=extendedSpecs

λεει Sound Emission 41 dBA π ειναι αρκετος θορυβος..αναφερεται σε κατασταση αναμονης?η μονο οταν ειναι σε μπαταρια?

κ αυτο γτ ειναι τοσο πιο φτηνο?http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=608149&tab=extendedSpecs

επειδη το αλλο ειναι smart?κ?τι διαφορα εχει? αφου το non-smart εχει 0ns response time...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβως διπλα στο κρεβατι μ...

Τότε θα πρέπει να πάρεις αναγκαστικά κάποιο χωρίς ανεμιστήρα

αφου το non-smart εχει 0ns response time...

Τα line interactive έχουν χρόνο απόκρισης μερικών ns που είναι αρκετά μικρότερος από τα 16-20ms που μπορούν να αντέξουν μια διακοπή ρεύματος ή μια αυξομείωση τάσης τα καλά τροφοδοτικά (ελπίζω να μην με απατά η μνήμη μου στα νούμερα). 0ns response time έχουν μόνο τα on-line ups τα οποία είναι και πολύ ακριβά ως προς το κόστος απόκτησης αλλά και το κόστος χρήσης.

Κατά τη γνώμη μου ψάξε να βρεις 1000άρι line interactive χωρίς ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τις καλύτερες εμπειρίες απο τα APC.

Ένα στα 1000 VA σε καλήπτει 100% και με περιθώρια αναβάθμησης.

Μην κοιτάς ούτε για αστείο φθηνές λύσεις.

Έχω πετάξει δύο "φθηνά" ups γιατί σε κάθε διακοπή ρεύματος κλείναν τα πάντα...

Το φθηνό θα σου βγεί πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Το UPS έχει να κάνει με καθαρά Watt (VA) και όχι με τα φαινομενικά Watt που γράφουν όλα τα τροφοδοτικά . Για να βρεις την πραγματική τιμή των PSU ώστε να καταλήξεις στο κατάλληλο UPS, διαιρείς την ονομαστική αξία του PSU με 1,414 (ρίζα του 2). Οπότε αν λες πως έχεις 850 Watt τροφοδοτικό (πχ galaxy 850), στην ουσία έχεις 850/1,414 = 601 Watt ή αλλιώς 601 VA. Υπολόγισε και άλλα 50 το monitor σύνολο 650 VA. Οποιοδήποτε UPS που είναι μεγαλύτερο των 700 VA κάνει για ένα πολύ απαιτητικό σύστημα από πλευράς ισχύος. Θα σου πρότεινα αυτό για το σύστημα σου και για μελλοντική αναβάθμιση όπου δεν έχει και ανεμηστιράκι δεδομένου πως πρόκειται να το βάλεις δίπλα στο κρεβάτι σου. http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305. Eγω στο σύστημα τις υπογραφής μου έχω βάλει το αντίστοιχο 1000αρι και ποτέ δεν έχει ξεπεράσει το 60% της παρεχόμενης ισχύς..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Το UPS έχει να κάνει με καθαρά Watt (VA) και όχι με τα φαινομενικά Watt που γράφουν όλα τα τροφοδοτικά . Για να βρεις την πραγματική τιμή των PSU ώστε να καταλήξεις στο κατάλληλο UPS, διαιρείς την ονομαστική αξία του PSU με 1,414 (ρίζα του 2). Οπότε αν λες πως έχεις 850 Watt τροφοδοτικό (πχ galaxy 850), στην ουσία έχεις 850/1,414 = 601 Watt ή αλλιώς 601 VA. Υπολόγισε και άλλα 50 το monitor σύνολο 650 VA. Οποιοδήποτε UPS που είναι μεγαλύτερο των 700 VA κάνει για ένα πολύ απαιτητικό σύστημα από πλευράς ισχύος. Θα σου πρότεινα αυτό για το σύστημα σου και για μελλοντική αναβάθμιση όπου δεν έχει και ανεμηστιράκι δεδομένου πως πρόκειται να το βάλεις δίπλα στο κρεβάτι σου. http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305. Eγω στο σύστημα τις υπογραφής μου έχω βάλει το αντίστοιχο 1000αρι και ποτέ δεν έχει ξεπεράσει το 60% της παρεχόμενης ισχύς..

Νομιζω οτι κάνεις κάποιο λάθος, τα W του τροφοδοτικού πρεπει να πολλ/σεις με 1.414 (ή μεγαλύτερο).

Η ΑPC στο 1500αρι της γράφει 1500VA/865W

Και όχι μονο αυτο, αλλά όταν ένα τροφοδοτικό γράφει οτι είναι 600αρη για παράδειγμα, ότι μπορεί δηλαδή να δώσει 600W στα κομμάτια του Η/Υ τότε ΔΕΝ τραβάει 600W από την πρίζα, αλλά περισσότερο. Πχ ένα καλό τροφοδοτικό με 80% efficiency (full load) δίνει το 80% της ενέργειας που καταναλώνει άρα μπορεί στο Full Load να δίνει 600W και να καταναλώνει (τραβά από την πρίζα) 25% περισσότερο, δηλαδή 600/0,8 = 750 W

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 14:32]

Νομιζω οτι κάνεις κάποιο λάθος, τα W του τροφοδοτικού πρεπει να πολλ/σεις με 1.414 (ή μεγαλύτερο).

Η ΑPC στο 1500αρι της γράφει 1500VA/865W

Και όχι μονο αυτο, αλλά όταν ένα τροφοδοτικό γράφει οτι είναι 600αρη για παράδειγμα, ότι μπορεί δηλαδή να δώσει 600W στα κομμάτια του Η/Υ τότε ΔΕΝ τραβάει 600W από την πρίζα, αλλά περισσότερο. Πχ ένα καλό τροφοδοτικό με 80% efficiency (full load) δίνει το 80% της ενέργειας που καταναλώνει άρα μπορεί στο Full Load να δίνει 600W και να καταναλώνει (τραβά από την πρίζα) 25% περισσότερο, δηλαδή 600/0,8 = 750 W

Σωστός......Και αυτό γιατί P=V*I = V*Io/1,414=> W*1,414=VA

Παιδια συγνώμη αλλά μου φένεται πως αρχίζω να γερνάω :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Αγορασα προσφατα το 1000αρι που δινεις στο 1ο λινκ και στο συνιστω..βασικα δεν ξερω αν εχει ανεμιστηρες καν, ειναι εντελως αθορυβο

Εννοεις αυτο http://www.shop21.gr/product/product.computers.asp?pfid=22601&prid=24512 ετσι?

Ελπιζω να κυριολεκτεις στο "αθορυβο"...

Κατι ακομα..απο που το αγορασες?

Αρχική απάντηση από Mainframe

Το UPS έχει να κάνει με καθαρά Watt (VA) και όχι με τα φαινομενικά Watt που γράφουν όλα τα τροφοδοτικά . Για να βρεις την πραγματική τιμή των PSU ώστε να καταλήξεις στο κατάλληλο UPS, διαιρείς την ονομαστική αξία του PSU με 1,414 (ρίζα του 2). Οπότε αν λες πως έχεις 850 Watt τροφοδοτικό (πχ galaxy 850), στην ουσία έχεις 850/1,414 = 601 Watt ή αλλιώς 601 VA. Υπολόγισε και άλλα 50 το monitor σύνολο 650 VA. Οποιοδήποτε UPS που είναι μεγαλύτερο των 700 VA κάνει για ένα πολύ απαιτητικό σύστημα από πλευράς ισχύος. Θα σου πρότεινα αυτό για το σύστημα σου και για μελλοντική αναβάθμιση όπου δεν έχει και ανεμηστιράκι δεδομένου πως πρόκειται να το βάλεις δίπλα στο κρεβάτι σου. http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305. Eγω στο σύστημα τις υπογραφής μου έχω βάλει το αντίστοιχο 1000αρι και ποτέ δεν έχει ξεπεράσει το 60% της παρεχόμενης ισχύς..

το λινκ π δινεις ομως δν μου δειχνει καποιο..το ξαναβαζει plz?

Τελικα τα W του PSU μ τα πολ/ζω με ριζα2 για να βρω τα VA π πρεπει να ειναι το UPS μ?

Ή πρεπει να υπολογιζω περισσοτερο επειδη το PSU μ τραβαει απο την πριζα παραπανω απο την ονομαστικη του?Προφανως ισχυει οτι τραβαει παραπανω λογω απωλειων..αλλα δν θα χρειαστει κ ποτε να δωσει το μεγιστο δυνατο πχ 600W..ετσι δν ειναι?

κατι τελικο γτ εχω μπερδευτει..(ξερω οτι φαινεται! :Ρ)

ισχυει P=V*I, οπου

P --> Watt

V --> Volt

I --> Amper

το VA σημαινει V*A σωστα?δηλ VA=W...ετσι?

οταν μια εταιρια γραφει σε ενα UPS της 1500VA/865W εννοει:

το UPS δινει μεχρι 1500VA (για λειτουργησει επιθυμητα) και ειναι για τροφοδοτικο 865W..?

ευχαριστω και sorry για το πρηξιμο...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK [Σήμερα, στις 18:41]

Εννοεις αυτο http://www.shop21.gr/product/product.computers.asp?pfid=22601&prid=24512 ετσι?

Ελπιζω να κυριολεκτεις στο "αθορυβο"...

Κατι ακομα..απο που το αγορασες?

Ναι αυτο λεω..εντελως αθορυβο..το πηρα απο το Megamarket πριν κανα μηνα πιο ακριβα ομως ..194ευρω με τα μεταφορικα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.