Jump to content



Σύνθεση με core 2 duo


Dorian

Recommended Posts

Ποια είναι η γνώμη σας για την παρακάτω σύνθεση από ένα μαγαζί μόνο, για σύστημα χωρίς ΟC, δεν είναι για μένα αλλά για ένα φίλο. Γενικά δεν έχω ασχοληθεί με core 2 και επειδή δεν έχω core 2 PC δεν ξέρω και πολλά. Κυρίως 2 πράγματα δε ξέρω καταρχήν ποιο είναι το FSB που έχουν οι καινούριοι core 2 και, ποιες μνήμες είναι οι ελάχιστες για να δουλεύουν σε 1-1 (FSB - μνήμες) στα default πάντα και τα 2 και βέβαια αν η μητρική τα υποστηρίζει επίσημα χωρίς mods hacks η οτιδήποτε άλλο.

Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα ευπρόσδεκτο.

plaisiohb8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Τις 800res μνήμες πάρε. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957070

"Μάλλον θα έχουν και GKX."

2. Λίγο μεγαλύτερο PSU

Εγώ σε αυτό έχω http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923273 το σύστημα τις υπογραφής χωρίς πρόβλημα και αντέχει ακόμα. Αλλα για κάτι καλύτερο με περισσότερο "μέλλον" http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=940623

3. Aν θες να παίζεις κανένα game καμια 2900 :D

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=963747

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να αναφέρω το παιδί δίνει μέχρι 750 περίπου.

Αρχική απάντηση από eon

1. Τις 800res μνήμες πάρε. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957070

"Μάλλον θα έχουν και GKX."

από ότι είδα ο 6750 εχει fsb 333 άρα για 1-1 θα τρέχει τις μνήμες στα default me 667, oc δεν θα κάνει, οπότε οι 800 πάνε τζάμπα εκτός και αν κάτι κατάλαβα λάθος.

Για το PSU μέλλον δε χρειάζεται μάλλον μετά από 3-4 χρόνια θα πάρει άλλο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θελεις 1/1 τις μνήμες?

Δεν υπάρχει λόγος. O default divider ειναι 1/1.20(για τις 800αρες- με 333fsb)

Με αυτόν θα παιζουν οι 800αρες στην ονομαστική τους.

αν ειναι ο διαυλος 333, γιατι ο chessman απορεί....

Link to comment
Share on other sites

.....από ότι είδα ο 6750 εχει fsb 333 ...

????

Edit : Dorian σωστά το έγραψες. Τα ερωτηματικά αποτελούν δική μου αβλεψία. Έπρεπε να καταλάβω αμέσως τι εννοείς. Ευτυχώς με "ξεκόλλησε" εγκαίρως ο Dem !

Link to comment
Share on other sites

external bus 333 MHz (bus speed) , (333 MHz x 4) = 1333 -> rated fsb ή front-side bus speed.

χ4 γιατί ....."This new external bus works at 333 MHz transferring four data chunks per clock cycle, and that is why it is referred as 1,333 MHz (333 MHz x 4). In reality it doesnt work at 1,333 MHz....."

Εdit:

Το νουμερο (333) το έψαχνε μάλλον για να κανει τις πραξεις να δει αν με τους διαιρετες μπορει να παιξει τις μνημες στα 800, υποθετω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 23:25]

external bus 333 MHz (bus speed) , (333 MHz x 4) = 1333 -> rated fsb ή front-side bus speed.

χ4 γιατί ....."This new external bus works at 333 MHz transferring four data chunks per clock cycle, and that is why it is referred as 1,333 MHz (333 MHz x 4). In reality it doesnt work at 1,333 MHz....."

Εdit:

Το νουμερο (333) το έψαχνε μάλλον για να κανει τις πραξεις να δει αν με τους διαιρετες μπορει να παιξει τις μνημες στα 800, υποθετω.

Ευχαριστώ πολύ Dem για την εξήγηση. Το Edit χτύπησε κατευθείαν τη λογική μου αυτή τη στιγμή και συνειδητοποίησα για τι ακριβώς μιλάτε.

Όποιος νύχτα σερφάρει, πρέπει νάχει και ...καθαρό μυαλό ! Καληνύχτα !

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ δεν το πιασα. Οι core2 δεν δουλεύουν με FSB για επικοινωνία cpu- northbridge -μνήμης όπως παλαιότερα οι Pentium - Athlon XP; Δηλαδή αν έχει default fsb 333ΜΗζ ένας επεξεργαστής και βάλεις τις μνήμες να δουλεύουν στα 333 και άρα λόγω ddr double rate στα 666 θα λειτουργουν βέλτιστα 1-1. όλα αυτά μιλάμε χωρίς overclocking όπου ανεβάζουμε το fsb. Κερδίζεις τίποτα αν έχεις 800αρες μνήμες και τις δουλεύεις χωρίς oc με διαιρέτη, στην περίπτωση των core2; Παίζει κανένα άλλο bus παρόμοιο με το Hyper transport των Α64 και πόσο περίπου κέρδος έχει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 15:13]

Συγνώμη αλλά εγώ δεν το πιασα. Οι core2 δεν δουλεύουν με FSB για επικοινωνία cpu- northbridge -μνήμης όπως παλαιότερα οι Pentium - Athlon XP; Δηλαδή αν έχει default fsb 333ΜΗζ ένας επεξεργαστής και βάλεις τις μνήμες να δουλεύουν στα 333 και άρα λόγω ddr double rate στα 666 θα λειτουργουν βέλτιστα 1-1. όλα αυτά μιλάμε χωρίς overclocking όπου ανεβάζουμε το fsb. Κερδίζεις τίποτα αν έχεις 800αρες μνήμες και τις δουλεύεις χωρίς oc με διαιρέτη, στην περίπτωση των core2; Παίζει κανένα άλλο bus παρόμοιο με το Hyper transport των Α64 και πόσο περίπου κέρδος έχει;

Γεια χαρά Dorian !

Έβαλα τα παρακάτω setup :

10 x 333 MHz με διαιρέτη 1 : 1 , δηλ μνήμες στα 667 MHz

10 x 333 MHz με διαιρέτη 1 : (1.2) ή 5 : 6 , δηλ μνήμες στα 800 MHz

Το μόνο που άλλαξε μεταξύ των δύο δοκιμών ήταν ο διαιρέτης (από 1:1 σε 1:1.2 (ΑΚΑ 5:6) που ανέφερε χθες ο Dem). Όλα τα άλλα έμειναν σταθερά.

Δες τα αποτελέσματα :

10 x 333 MHz με διαιρέτη 1 : 1 , δηλ μνήμες στα 667 MHz

http://img259.imageshack.us/my.php?image=10x33311af1.jpg

10 x 333 MHz με διαιρέτη 1 : (1.2) ή 5 : 6 , δηλ μνήμες στα 800 MHz

http://img70.imageshack.us/my.php?image=10x33356yf3.jpg

Σύγκρινε τις διαφορές (είναι μεγάλες) και υπολόγισε μόνος σου τα ποσοστά για το SPI, για το Bandwidth και για το test του Everest (Read memory, Write, Copy, Latency κλπ).

Ρίξε μια ματιά και στο πολύ καλό thread του soki που έχει το Forum.

Μην πας κατευθείαν στα συμπεράσματα, αλλά δες τα διαγράμματα και τα αποτελέσματά τους.

Link to comment
Share on other sites

chessman ευχαριστώ για τον κόπο σου. Στα συνθετικά benchmarks υπάρχει σημαντική διαφορά που δε ξέρω προφανώς που οφείλεται ( σε κάποιο άλλο bus; ) και δε θυμάμαι αν συνέβαινε παλαιότερα σε ανάλογα τεστ με Pentium και althon xp. Στο pi που είναι το κοντινότερο σε real life benchmark, η διαφορά είναι πολύ μικρή αν και πάλι θετική για τις 800αρες. Το τεστ του σοκι το θυμάμαι και ουσιαστικά καταλήγει σε αυτά που ανάφερα και πιο πριν ότι σε cpu με fsb η καλύτερη λύση είναι σε 1:1 με μέτρια τουλάχιστον timings.

Με βάση τα παραπάνω και σε συνδυασμό με ότι το παιδί που θέλει το σύστημα δεν θα κλοκάρει και θέλει να είναι σχετικά οικονομικό δηλαδή το 4-5% που θα κερδίζει σε ορισμένες περιπτώσεις από γρηγορότερες μνήμες θα του βγει αρκετά ακριβότερο, πιστεύω ότι οι 667 ΜΗz μνήμες αρκούν.

τώρα αν έχει κάτι αλλάξει στους conroe και δε το έχω καταλάβει διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από xrist

Το τεστ του Soki μιλάει για διαιρέτη προς τα κάτω πχ 5:4

Εδω μιλάμε για διαιρετη προς τα πανω πχ 5:6 όπου εκμεταλλεύεσαι τις μνήμες στο επαρκο.

Ναι έχεις δίκιο για το διαιρέτη δεν έκατσα να το ξαναδιαβάσω όλο. Πως όμως ""εκμεταλλεύεται τις μνήμες στο έπακρο" ; Δεν έχει bottleneck λόγω μικρότερου FSB;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 11:11]

Κανείς να το ξεκαθαρίσει ;

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.

Επίσης δεν υπάρχει λογος να έχεις το διαιρέτη 1/1.

Αν πάρεις 800mhz μνημες βάζεις τον καταλληλο διαιρέτη και παιρνεις τα μεγιστα.

Αν πάλι θελεις 667mhz για οικονομικους λογους οk.

Στην πράξη οι επιδόσεις δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Στις φθηνές μνήμες (667 & 800 - πολλές 667 παίζουν και στα 800) μπορείς να παίξεις και με τα timmings ώστε να είναι πιο σφικτά στα 667 από ότι στα 800, (πχ 4αρια ή 3ρια στα 667, και αντίστοιχα 5αρια ή 4αρια στα 800) και έτσι κλείνει ακόμα περισσότερο η ψαλίδα μεταξύ 1:1 και 5:6.

Είχα φτηνές OCZ 667 και έπαιζαν άνετα και γρήγορα στα 730+ με 3-3-3-9 και 800+ με 4-4-4-12 χωρίς να χρειάζονται περισσότερο ρεύμα από αυτό που έλεγε ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Αν πάρεις 800mhz μνημες βάζεις τον καταλληλο διαιρέτη και παιρνεις τα μεγιστα.

Ρε παιδιά μία απλή ερώτηση έκανα για το FSB και τις μνήμες σε core2, χωρίς oc, τόσοι και τόσοι έχετε core2!

Για να συνοψίσω επειδή δε μ' αρέσει να φαίνομαι χαζός, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ξέρω πολλά πράγματα ή ότι δεν μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Δεν έχω εμπειρία από core2 πέρα από 2-3 review που διάβασα όταν πρωτοβγήκαν πριν κανένα χρόνο. Το pc είναι για ένα φίλο μου και δε σκοπεύω να πάρω τέτοιο σύστημα. Δεν θα κάνει ούτε 1 (ένα, ολογράφως) MHz oc το FSB οπότε δεν έχει καμία σημασία τι κέρδος θα έχει ανεβάζοντας και έχοντας ταυτόχρονα καλύτερες μνήμες.

Oι core2 έχουν το κλασικό FSB όπως παλαιότερα οι pentium athlonxp. Αυτό σημαινει ότι με FSB 333MHZ οι μνήμες πρέπει να δουλεύουν για να είναι συχρονισμένες στα 333ΜΗΖ. Λόγω όμως double data rate των μνημών δηλαδή στέλνουν 2 φορές δεδομένα στη διάρκεια ενός κύκλου οπότε στην πράξη είναι σαν να λειτουργούν στα 666ΜΗΖ. Για να στέλνεις 4 φορές δεδομένα σε κάθε κύκλο πρέπει να έχεις μνήμες που να στέλνουν 4 φορές ανά κύκλο και αν θυμάμαι καλά έτσι ήταν οι rambus μνήμες που ήταν πανάκριβες και καταργήθηκαν. Έμμεσα μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί το bandwidth του quad pumped FSB χρησιμοποιώντας μνήμες σε διάταξη dual channel κάτι που δεν έχει σχέση με τις μνημες, αλλά με την πλατφόρμα. Οι athlonxp δεν ήταν quad pumbed οπότε το dual channel σε nforce2 ήταν απάτη αφού δεν υπήρχε το απαραίτητα bandwidth, καθώς ήταν dual pumped το FSB. Μεγαλύτερη συχνότητα των μνημών οδηγεί σε bottleneck από το χαμηλότερο FSB με ελάχιστο κέρδος στην καλύτερη, μικρότερη συχνότητα των μνημών σε σχέση με FSB καθυστερεί τον επεξεργαστή καθώς αναγκάζεται να περιμένει δεδομένα. Αυτά ήξερα εγώ... τώρα μου λέτε για το ότι με διαιρέτη προς τα πάνω έτσι "εκμεταλλεύεσαι τις μνήμες στο έπακρο" και "παίρνεις τα μέγιστα" χωρίς μία στοιχειώδη αιτιολόγηση με κάτι πιθανόν καινούριο στους core2 ή κάτι λάθος δικό μου.

Όλα αυτά επαναλαμβάνω χωρίς overclocking, αν έχεις για παράδειγμα 800αρες μνήμες και ανεβάσεις το FSB στα 400 ώστε να δουλεύουν 1-1 έστω και αν η συνολική συχνότητα του επεξεργαστή είναι η ίδια και στις δύο περιπτωσεις, τότε χαίρω πολύ η απόδοση θα είναι μεγαλύτερη .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.