Jump to content



Κάηκε η P5K (κυριολεκτικά)


gdp77

Recommended Posts

Φίλος κάνει power-on το pc του και πριν προλάβει να κάτσει στην καρέκλα πετάγονται φλόγες (?!?!?) από το κουτί :blink::boxed: :bye:

Το σβήνει αμέσως και με παίρνει τηλέφωνο. Πετάγομαι σπίτι του και τι να δω :

spma0026vt2.th.jpg

spma0027ah7.th.jpg

spma0028sk2.th.jpg

O firewire controller ( VIA chip-άκι) ήταν το επίκεντρο της μαυρισμένης περιοχής, οπότε θεωρήσαμε ότι από εκεί ξεκίνησαν όλα. Οι φλόγες πλησίασαν και την 8800 GTS και ελπίζουμε να είναι Ok. Το μηχάνημα ήταν σε ups οπότε να είναι υπεύθυνη η ΔΕΗ είναι μάλλον απίθανο. Δεν μπορούμε παρά μόνο να υποθέσουμε ότι ήταν ελαττωματική η κατασκευή της ASUS ή του chip της VIA. Την μητρική την είχε αγοράσει πριν ενάμιση μήνα περίπου...

Μου φαίνεται ότι δεν πρόκειται να ξαναφήσω το pc μόνο του να κατεβάζει βράδυ....

Υ.Γ. Αναμένουμε τώρα καινούρια μητρική για να δούμε αν έχουν διασωθεί τα υπόλοιπα parts (cpu, ram, vga κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Μια φορα Εχω δει σκηνικο με τσαφ Μπαμ απο Firewire και αυτο συναιβει οταν ο τυπας ειχε τοποθετησει σε ολοκαινουριο μηχανημα το Καλωδιο πανω σε usb controler!! Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε!! Μobo και τροφοδοτικο δεν δουλεψαν ουτε για 1 sec!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 16:25]

Μου φαίνεται ότι δεν πρόκειται να ξαναφήσω το pc μόνο του να κατεβάζει βράδυ....

Βασικά το μάθημα θα ήταν: "Δεν ξαναπαίρνω Asus motherboard"

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα Εχω δει σκηνικο με τσαφ Μπαμ απο Firewire και αυτο συναιβει οταν ο τυπας ειχε τοποθετησει σε ολοκαινουριο μηχανημα το Καλωδιο πανω σε usb controler!! Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε!! Μobo και τροφοδοτικο δεν δουλεψαν ουτε για 1 sec!!

Εδώ όμως τα καλώδια ήταν σωστά τοποθετημένα και το μηχάνημα δούλευε ρολόι για κανά μήνα. Πραγματικά ανεξήγητο...

Βασικά το μάθημα θα ήταν: "Δεν ξαναπαίρνω Asus motherboard"

Προσωπικά, το έχω πει για τα προϊόντα MSI και DFI. ’μα διαγράψω και τις ASUS θα πρέπει να αγοράζω noname μητρικές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:25]

O firewire controller ( VIA chip-άκι) ήταν το επίκεντρο της μαυρισμένης περιοχής, οπότε θεωρήσαμε ότι από εκεί ξεκίνησαν όλα. Δεν μπορούμε παρά μόνο να υποθέσουμε ότι ήταν ελαττωματική η κατασκευή της ASUS ή του chip της VIA. Την μητρική την είχε αγοράσει πριν ενάμιση μήνα περίπου...

Δυστυχώς το πρόβλημα του VIA VT6308P Firewire controller είναι υπαρκτό και εντοπισμένο από τους χρήστες πρόβλημα στην P5K. Γι' αυτό και στην P5K Deluxe έβαλαν τον Agere FW322 controller. Αλλά να πάρει και φωτιά !!

"The problem with the Asus P5K is that it comes with the junkish VIA VT6308P controller for Firewire solution, meaning you'd have to get an extra PCI card if you need reliable Firewire connection, meaning, on top of the expense, you'd loose usage of a PCI slot."

Ήταν υπερχρονισμένο το μηχάνημα ;

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας αλλά ότι έχω πάρει σε Asus ήταν επιεικώς για το ψιλοπος.

Τόσο καιρό βλέπω διάφορα threads από άμοιρους users της commando και δεν ξέρω κι εγώ ποιας άλλης για τις οποίες έδωσαν ένα σκασμό λεφτά για να κάνουν O.C. και τελικά μόνο αυτό δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Sorry κιόλας αλλά ότι έχω πάρει σε Asus ήταν επιεικώς για το ψιλοπος.

Τόσο καιρό βλέπω διάφορα threads από άμοιρους users της commando και δεν ξέρω κι εγώ ποιας άλλης για τις οποίες έδωσαν ένα σκασμό λεφτά για να κάνουν O.C. και τελικά μόνο αυτό δεν κάνουν.

Σε αυτό είσαι λίγο άδικος.

Όσο για το commando.

Όταν βγήκε απλά δεν υπήρχε και δεν υπάρχει άλλο 965 board που να είναι καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω την εχω ξεπατωσει στα ρευματα και στα πειραματα..και ουτε ενα cmos δεν εχει χρειαστει..απιστευτο

εντωμεταξυ φαινεται καθαρα οτι ηταν μουφα το κομματι..αφου ακλοκαριστη και χωρις ρευματα επαθε οτι επαθε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 17:51]

Sorry κιόλας αλλά ότι έχω πάρει σε Asus ήταν επιεικώς για το ψιλοπος.

Τόσο καιρό βλέπω διάφορα threads από άμοιρους users της commando και δεν ξέρω κι εγώ ποιας άλλης για τις οποίες έδωσαν ένα σκασμό λεφτά για να κάνουν O.C. και τελικά μόνο αυτό δεν κάνουν.

Συμφωνώ με τον dubber. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 18:46]

παντως εγω την εχω ξεπατωσει στα ρευματα και στα πειραματα..και ουτε ενα cmos δεν εχει χρειαστει..απιστευτο

εντωμεταξυ φαινεται καθαρα οτι ηταν μουφα το κομματι..αφου ακλοκαριστη και χωρις ρευματα επαθε οτι επαθε..

Συμφωνώ και επ'αυξάνω....

Μία απο τα ίδια και εδώ... 10μέρες τώρα τις έχω κάνει παπάδες και ούτε ένα clear CMOS δεν έχει χρειαστεί να κάνω (φτου-φτου-φτού).... σε αντίθεση με την P5B Deluxe που είχα...

Στα 500 κομμάτια βγήκε και 1 σκάρτο... Αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι το ποσοστό και ειναι στα πλαισια που έχει θέσει η ΑSUS στην γραμμή παραγωγής των mobo δεν υπάρχει πρόβλημα.... Χρησιμοποιούνται μοντέλα στατιστικής για αυτά τα θέματα... Το περιθώριο λάθους πάντα υπάρχει...και το ξέρουν...

Ελπιζω το παλικάρι να την πήρε απο κάνα Πλαίσιο για να μην έχει πολλή μανούρα... αν και σε αυτην την περίπτωση δεν νομίζω ότι και το e-chop θα έκανε κάτι διαφορετικό....

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά...

Πήρα Asrock,έσκασε το mosfet στις 2 πρώτες ώρες λειτουργείας,δεν είχε καεί το mobo όπως του παιδιού,

"Η μητρική πέρασε από οπτικό έλεγχο και δεν το καλύπτει η εγγύηση επειδή η ζημιά είναι εμφανής":confused: :confused: :confused: :confused:

Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο ή όχι?

Βέβαια το ζήτησα γραπτώς αυτό και εκεί άλλαξε, "Καλά θα στείλουμε φωτογραφία στην asrock και θα περιμένουμε απάντηση"

Η μητρική βέβαια δεν είχε υποστεί τπτ,τι να προλάβω να κάνω μέσα σε 2 ώρες λειτουργίας...μπλέ οθόνη και καμπούμ :p.

Ax...είπα τον πόνο μου :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.