Jump to content



Κάηκε η P5K (κυριολεκτικά)


gdp77

Recommended Posts

Πιστεύω ότι οι μητρικές της Gigabyte που προέκυψαν από τη συνεργασία της με Asus (ειδικά οι p35) είναι πραγματικά πολύ καλές και ποιοτικές. Τουλάχιστον από τη δικιά μου P35-DS3 δεν έχω πραγματικά κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 16:55]

Obi εγώ έχω πάρει giga p35 και μπορώ να σου πω ότι oc πολύ καλά και ποτέ δεν χρειάζεται cmos σε αντίθεση με τη dfi 965 που αν οι ρυθμίσεις σου είναι λάθος δεν ανοίγει χωρίς cmos με τίποτα. Και εγώ ήμουν πολύ κατά τις giga αλλά πιστεύω ότι στο p35 έχουν κάνει καλή δουλειά. Από όσες 775 μητρικές έχω αλλάξει μόνο αυτή κράτησε.

Όλα τα P35 πάνω κάτω έτσι είναι...πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να το καταφέρεις να χρειαστεί Clear Cmos...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv [Σήμερα, στις 17:28]

lol, μου θυμισε σκηνικο με τον ξαδερφο αθενς, που καποια ταρζανια εκανε με nf2 giga mobo και πεταχτηκε mosfet στο απεναντι καλοριφερ :hehe:

ga 7va ητανε [αν θυμαμαι καλα . VIa kt400] . :D .

Ψοφησε γιατι εκανα απο την βιασύνη μου λάθος το pin mod για να αλλαξω multiplier. Βραχυκυκλωσα λάθος επαφες στο σοκετ και με το που πατάω power on εγινε κάτι τέτοιο .

explosionphotoje3.jpg

:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από τη USB σύνδεση πάνω στη μητρική?

Τουλάχιστον στη φωτογραφία φαίνεται πιο μαυρισμένη η περιοχή χαμηλότερα από το chip της Via.

Μήπως βραχυκύκλωσε η USB συσκευή που ήταν πάνω ή μήπως ήταν λάθος η σύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Πιο μαυρισμένη είναι γιατί το καλώδιο κάηκε και κόλλησε στη μητρική. Αυτό το καλώδιο οδηγούσε το front panel και την ώρα του power on (οπότε πήρε φωτιά) δεν υπήρχε τίποτα συνδεδεμένο στο front panel. Επίσης το μηχάνημα δούλευε απρόσκοπτα για περισσότερο από ένα μήνα. Ακόμα και λάθος να ήταν η σύνδεση (και αν δεχτούμε ότι από λάθος σύνδεση παίρνει φωτιά η μητρική) , δεν θα είχε γίνει το μπαμ πολύ καιρό πριν ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα αν για παράδειγμα η μονωση των καλωδιων usb ηταν προβληματικη [ας πουμε] κοντά στην επαφή που κουμπώνει , μπορει να ζεσταινοταν μερα με την μέρα και να ενωθηκαν καποια τυχαία χρονική στιγμή

Bεβαια ειναι λιγο σεναριο επιστημονικής , ενω το να ηταν απλα ελλατωματικη κολληση ή ' επαφη πανω στο mobo παιζει πιο ευκολα . Και πάλι ομως ετσι να ηταν - γιατι κάηκε μετά απο 1 μήνα. ?

Link to comment
Share on other sites

Σε intel και chaintech mobos έβαλα usb stick που είχε μέσα στο socket ασιμόχαρτο από τσιγάρα (που χώθηκε εκεί το #$%@#%@!!!!). Το front panel με τα USB ports στην chaintech παρέδωσαν πνεύμα. Η Intel mobo από την άλλη δεν έπαθε τίποτε - απλά δε δούλευε το USB. Και στις δύο περιπτώσεις, με το που μπήκε το stick φλάσαρτε άσχημα η οθόνη και κόλλησαν τα PCs.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.