Jump to content



Το νέο ποντίκι του Chosen


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
(κάλλιο αργά παρά ποτέ)

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά δεν θα την πρότεινα σε κανέναν. Έχει την ανάλυση (1920Χ1200) της 24άρας που έχει τα μισά λεφτά, ενώ με 100-300 παραπάνω (ανάλογα από που θα την αγοράσεις) μπορείς να πάρεις την 30άρα που είναι και μεγαλύτερη αλλά έχει και μεγαλύτερη ανάλυση.

(κάλλιο αργά παρά ποτέ) sequel

Θα διαφωνήσω (αν και εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός).

Η τρελή ανάλυση της 30αρας σημαίνει πολλαπλάσιες απαιτήσεις σε ισχύ VGA (εννοείται αν δεν θες να μπλέκεις με scaling και λοιπές αηδίες).

Οπότε οι 27αρες με τα 1920 (που πλέον είναι ʽʼπροσιτάʼʼ στις περισσότερες VGA ακόμα και με ʽόλα στο fullʼʼ games) παραμένουν μία πολύ καλή λύση για κάποιον που θέλει το μεγαλύτερο μέγεθος (από μια 24αρα( χωρίς να θυσιάσει τις 3D επιδόσεις (βλ. 30αρα).

Link to comment
Share on other sites

Και ο κόκκος που γίνεται τεράστιος?

Από την εμπειρία μου (27αρα σπίτι - 24αρα γραφείο) δεν το θεωρω ιδιαίτερο θέμα.

Ίσα ίσα σε desktop μπορείς να πει κανείς ότι ειναι πιο ξεκούραστα τα πράγματα (δεν ''ψειρίζουν'' όπως στην 24αρα - όχι οτι με ενοχλεί αυτό - το αντίθετο μάλλον).

Στα games δε δεν νομίζω ότι τίθεται καν τέτοιο θέμα.

Εννοείται βέβαια ότι ο παραπάνω ''χώρος'' που δίνει η ανάλυση της 30αρας είναι ''αλλο πράγμα''. Εξαρτάται βέβαια όμως κατά πόσον τον χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και ο κόκκος που γίνεται τεράστιος?

Για να είμαι ειλικρινής, κανένα παράπονο, η οθόνη αυτή απλά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε ό,τι αφορά υπολογιστές, ακόμα κι από τους SSDs μου. Αφού στη δουλειά έχω 2 οθόνες γιατί έχω συνηθίσει στον άπλετο χώρο και με μια απλή 17/19/20άρα απλά πλέον δεν παλεύεται...

Εξαρτάται βέβαια όμως κατά πόσον τον χρειάζεσαι.

Μην ανοίγεις αυτό το κεφάλαιο τώρα, γιατί βλέπω το 90% του TheLab να χτυπάει ενέσεις... (δε μιλάω μόνο για οθόνες)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίγεις αυτό το κεφάλαιο τώρα, γιατί βλέπω το 90% του TheLab να χτυπάει ενέσεις... (δε μιλάω μόνο για οθόνες)

Εγω πιστεύω ότι θα γελάσουμε αν μάθουμε το ποσοστό των ανθρωπων (ακόμα ίσως και στο lab) που συνειδητοποιεί την διαφορά μεταξύ ''διαθέσιμου χώρου εργασίας'' (λόγω υψηλής ανάλυσης) και ''μεγέθους'' (απλώς περισσότερες ίντσες / μεγαλύτερη επιφάνεια χωρίς παράλληλη αύξηση ανάλυσης).....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Για να είμαι ειλικρινής, κανένα παράπονο, η οθόνη αυτή απλά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε ό,τι αφορά υπολογιστές, ακόμα κι από τους SSDs μου. οθόνες)

Αναφερόμουν στα λεγόμενα του SPC που αναφέρει 27άρα με ανάλυση 1920Χ1200.

Ο κόκκος γίνεται τόσο μεγάλος που οι οθόνες αυτές είναι επιεικώς απαράδεκτες για ανάγνωση κειμένου. Μόνο για gaming και ταινίες σε απόσταση 1.5-2m

μα πειρες οθόνη DELL ? δεν νομιζω οτι αξίζει τ αχρήματα της....

Failed to comment decently...

Link to comment
Share on other sites

μα πειρες οθόνη DELL ? δεν νομιζω οτι αξίζει τ αχρήματα της....

Κατι εχεις με την Dell ομως....το ειδα κ στο post για τον dell mini! δλδ νομιζεις οτι ειναι turbo x ποιοτητα ?

Παιδες εχω την Dell 27'' UltraSharp 2709Wκαι ειναι απλα απιστευτη οθονη. Δεν τιθεται θεμα κόκου!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σε τι σε εμποδιζει? σε ενοχλει? γιατι προσωπικα μ ειναι αδιαφορο... οπως ημουν κ με την 17 του laptop ετσι ειμαι κ με την 27αρα.

Οποτε θες ερχεσαι κ την βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν χρειάζεται να έρθω να την δω. Ξέρω πως είναι ο κόκκος στις 27άρες αυτής της ανάλυσης.

Ενοχλεί στο κείμενο, το κάνουν να δείχνει άσχημα.

Επειδή κάθε ανάλυση έχει τo δικό της optimal μέγεθος οθόνης, για την 1920Χ1200 είναι οι 24 ίντσες. Πιο κάτω είναι πολύ μικρά τα μεγέθη, πιο πάνω είναι μεγάλος ο κόκκος.

Link to comment
Share on other sites

Κατι εχεις με την Dell ομως....το ειδα κ στο post για τον dell mini! δλδ νομιζεις οτι ειναι turbo x ποιοτητα ?

Παιδες εχω την Dell 27'' UltraSharp 2709Wκαι ειναι απλα απιστευτη οθονη. Δεν τιθεται θεμα κόκου!

Φίλε από που και πόσο την πήρες; Sips φοράει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.