Jump to content



Ερωτησεις για No-Ip services και δικτυο


kallileo

Recommended Posts

Εχω δυο υπολογιστες συνδεμενους σε δικτυο. Ο ενας ειναι παντα ανοιχτος και συνδεμενος στο ιντερνετ με adsl modem. Ο αλλος παιρνει ιντερνετ μεσω του πρωτο.

Στον "παντα ανοιχτο" εχω ενα ftp server και μερικα sites στον IIS. Επισης τρεχω τρεχει σε αυτο το service του no-ip.org.

Επισης χρησιμοποιω το Remote Desktop των Windows...

Ερωτηση 1η.

Υπαρχει τροπος να μπω μεσω του Remote Desktop στον υπολογιστη που παιρνει Ιντερνετ μεσω δικτυου?

Ερωτηση 2η.

Μπορω να εχω προσβαση σε site που φιλοξενω στον υπολογιστη που παιρνει Ιντερνετ μεσω δικτυου?

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο ερωτημα μπορεις να κανεις remote desktop 2 φορες. Απο το internet στο 1ο pc και απο αυτο στο 2ο βαζοντας την τοπικη ip. Γινεται και με το Vnc.

Στο δευτερο χωρις να το γνωριζω, ισως με port forward της πορτας 80 στην ip του 2oυ μηχανηματος.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το logmein.com που παρέχει σύνδεση μέσω εφαρμογής και του site τους και κάνει reverse connect. ούτε sdns, ούτε port fw, ούτε τπτ δε χρειάζεται... μόνο που δεν έχει file transfer στο free (στο 1ο pc δε σε νοιάζει μιας και έχεις ftp εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο εχω κανει forwarding την 80 για να μπορω να τεσταρω το site απο το PC που εχω ιντερνετ μεσω δικτυου. Το θεμα ειναι πως μπορω να εχω προσβαση στο site μεσω internet?

Eδω και καιρο ηθελα να παρω router αλλα περιμενω 2play. Αξιζει το router της forthnet ή να παω να παρω?

Ειχα κανει εγγραφη στο logmein.com αλλα δεν το δοκιμασα ποτε. Θα το δω τωρα.

To software σε ποιον υπολογιστη το εγκαθιστας? Στον υπολογιστη που θες να εχεις προσβαση ή σε αυτο που χρησιμοποιεις εκεινη την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

OK.

Εχω την 3389 για τον υπολογιστη που τρεχει το no-ip service. Οποτε βαζοντας xxxxx.myftp.org μπαινω μεσω του router κατευθειαν σε αυτον.

Προκυπτουν δυο ερωτησεις:

Πως μπορω να κανω την Απομακρυσμενη Επιφανεια του δευτερου υπολογιστη να χρησιμοποιει αλλα θυρα απο την 3389?

Δευτερο ειναι τι domain πρεπει να γραψω για να εχω την προσβαση στον δευτερο υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

1. Ξεκινήστε τον Επεξεργαστή Μητρώου (Registry Editor).

2. Εντοπίστε και κατόπιν κάντε κλικ στο ακόλουθο δευτερεύον κλειδί μητρώου:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\WinStations\RDP-Tcp\PortNumber

3. Στο μενού Επεξεργασία (Edit), κάντε κλικ στην εντολή Τροποποίηση (Modify) και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στην επιλογή Δεκαδικός (Decimal).

4. Πληκτρολογήστε τον νέο αριθμό θύρας και κατόπιν κάντε κλικ στο κουμπί ΟΚ.

5. Κλείστε τον Επεξεργαστή Μητρώου (Registry Editor).

Ίδιο όνομα θα έχεις, μόνο port θα αλλάζεις και θα μπαίνεις στο αντίστοιχο pc

Link to comment
Share on other sites

OK. guys ευχαριστω το πρωτο ερωτημα λυθηκε.

Για το δευτερο?

Π.χ

xxxxx.myftp.org:3388

Γιατι ομως σε ενα router δεν μπορεις να χρησιμοποιεις για πολλαπλα pc ιδια πορτα?

Αρχική απάντηση από tarasque

ή απλά χρησιμοποίησε το Ultra VNC ;)

Απλα δεν θελω να χρησιμοποιησω προγραμματα που θελουν εγκαταστασεις server - client...

Επισης το router(zyxel) λεει οτι υποστηριζει την υπηρεσια της dyndns. Αυτο σημαινει οτι μπορει να εχω το domain χωρις να χρειαζεται να τρεχω σαν service το αντιστοιχο του no-ip?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πώς θα ξέρει το router το incoming σε ποιο pc να το στείλει?

Ενώ με το port forwarding πχ του λες:

Τα πακέτα που σκάνε στην πόρτα 3888 στείλτα στο 192.168.1.2 και τα πακέτα που σκάνε στην πόρτα 2889 στείλτα στην 192.168.1.3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Επισης το router(zyxel) λεει οτι υποστηριζει την υπηρεσια της dyndns. Αυτο σημαινει οτι μπορει να εχω το domain χωρις να χρειαζεται να τρεχω σαν service το αντιστοιχο του no-ip?

Φτιαχνεις ενα λογαριασμο στο dyndns. Πας στο μενου που εχει το ρουτερ και βαζεις username,password και το host name. Ετσι δεν χριαζεται να το κανει αυτο καποιο pc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Γιατι ομως σε ενα router δεν μπορεις να χρησιμοποιεις για πολλαπλα pc ιδια πορτα?

Γιατί αυτό ακριβώς κάνει το router, δρομολογεί τα requests στα κατάλληλα ports. Τι θα έκανε αν έβαζες το ίδιο port σε πολλές ip? Θα τα μοίραζε, ή θα τα θα τα έστελνε και στα δύο? Και τι θα καταλάβαιναν τα pc αν στο 1ο πήγαινε και η απάντηση του ερωτήματος που έκανε το 2ο?

Για το άλλο θέμα σου, το pcanywhere σου βγάζει λίστα με τα hosts που περιμένουν όταν πας να συνδεθείς, οπότε διαλέγεις όποιο pc θες.

Για το web server που θα σηκώσεις στο δεύτερο βάλε άλλο port, πχ 8080 και μπες με αυτό που γράφεις και συ, www.kallileo.no-ip.org:8080 πχ. Μην ξεχάσεις να κανεις port forward του port στο δεύτερο pc.

Link to comment
Share on other sites

OK. Thanks και παλι...

Το μονο που εμεινε ειναι να σεταρω το dyndns καθως με το no-ip δουλευει αλλα θελω να το κανω να δουλευει μεσω του router χωρις καποιο service να τρεχει.

dnshh7.gif

routertr3.gif

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει το wildcard....

Και φανταζομαι στο service provider πρεπει να επιλεξω Custom DNS.

TTL:????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.