Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Με εξαίρεση το κοτόπουλο lime που ήθελε λίγο σαλατούλα παραπάνω στο πιάτο, όλα τα υπόλοιπα είναι υπερμερίδες. Αν παρατηρήσεις τις φωτό και ξέρεις από κοψίματα κρεάτων κτλ, θα δεις ότι είναι πολυ παραπάνω από το κανονικό, και στο λέει αυτό κάποιος που πριν μερικά χρόνια αν δεν έτρωγε τρίτο πιάτο μακαρονάδα δε καταλάβαινε. Η σωστή και καλή μαγειρική είναι υγεία γιατί ξέρεις τι τρως και τρως σωστά (ορεκτικό, πρώτο, επιδόρπιο).

Ένα διάστημα είχα σιχαθεί να σηκώνομαι από το τραπέζι σκασμένος. Όσο τέλειο κι αν είναι το φαγητό αν πλαντάξεις στο φαΐ, δεν έχει νόημα, χάνεις τη γεύση + ότι κάνεις κακό στον εαυτό σου. Αντιθέτως αν φας σωστά και φας κάτι νόστιμο, και όταν σηκωθείς απ' το τραπέζι είσαι κομπλέ χωρίς να χρειάζεται να πιεις 8 σόδες για να χωνέψεις, θα δεις την ομορφιά. ;)

Τουμπερλέκι πλέον γίνομαι μόνο αν παίξει bbq... Mια σχάρα για μένα και μια για τους υπόλοιπους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

η omelette's 11 ( κατά το ocean's) είναι για 2-3 άτομα φαντάζομαι ?

ατομική κάνω με 2 (3 max) αυγά...

επίσης...έχει κάτι σε πιπεριά μέσα, σωστά ? το απέκρυψες το συστατικό μήτσε, ε ?

δεν ξαναμπαίνω εδώ βράδυ...το έχετε παραξηλώσει μερικοί...μολις γύρισα από ποδήλατο και έχω βγάλει νύχια, δόντια και τρίχες με αυτά που βλέπω....και κόντεψα και να γλυστρήσω στα σάλια μου....:drool:

P.S. : Η ομελέττα είναι έργο τέχνης btw....:T:

Link to comment
Share on other sites

η omelette's 11 ( κατά το ocean's) είναι για 2-3 άτομα φαντάζομαι ?

ατομική κάνω με 2 (3 max) αυγά...

επίσης...έχει κάτι σε πιπεριά μέσα, σωστά ? το απέκρυψες το συστατικό μήτσε, ε ?

δεν ξαναμπαίνω εδώ βράδυ...το έχετε παραξηλώσει μερικοί...μολις γύρισα από ποδήλατο και έχω βγάλει νύχια, δόντια και τρίχες με αυτά που βλέπω....και κόντεψα και να γλυστρήσω στα σάλια μου....:drool:

P.S. : Η ομελέττα είναι έργο τέχνης btw....:T:

Με την ομελέτα φάγαμε 4 άτομα και χορτάσαμε, αλλά είχαμε τσιμπήσει και πριν, αν πεινάω θέλω τη μισή για πάρτη μου.

Δε το απέκρυψα ρε, το ξέχασα... :p Πιπεριά δεν έχει, το πράσινο είναι φρέσκα φύλλα βασιλικού κομμένα στη μέση.

P.S : Θενξ man :T:

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

Peinasmenos II: The Revenge of the Foithth

pLqNP.jpg

Συνοδευτηκαν απο τυροκαυτερη και χωριατικη. Το κακο ηταν πως, επειδη βιαζομουν και πεταξα πολλες πατατες σε πολυ λαδι, δεν τηγανιστηκαν σωστα και πολλες εγιναν σκονη... aniweiz... φαγαμε και σημερις :p

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα για REVENGE!!!!!

ομαδικη φωτο!

post-14956-1416075981,194_thumb.jpg

WARNING!!! NSFAnywhere!!!! μακρια απο καρδιακους (και πεινασμενους)!!!

Σάμαλι για τους haters

post-14956-1416075981,509_thumb.jpg

ΠΑΣΤΙΤΣΙΟΟΟΟΟΟ :D

post-14956-1416075981,5757_thumb.jpg

Sabor: Παστίτσιο

Πικαντικο χοιρινο... !!!! :D

post-14956-1416075981,652_thumb.jpg

Sabor: Πικάντικο χοιρινό

Τηγανόψωμο

post-14956-1416075981,7114_thumb.jpg

Sabor: Τηγανόψωμο

ολα αυτα για εμενα :D!!!!! HATERS!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τηγανητες ωρε ? πατατες στον ατμο ftw ! παντα με λαδολεμονο :D και οι φουρνου καλες ειναι (κατα προτιμηση στην γαστρα) παρολαυτα εκανα like γιατι οι περισσοτεροι εδω μεσα βλεπουν ψαρι και κανουν μεταβολη, εγω αν αναλογιστω ποσους τονους - σολωμους - τσιπουρες - γαριδες εχω φαει τα τελευταια 2 χρονια θα αρχισω να αισθανομαι ενοχες :p

Εχουν ωραιο κοψιμο οι ατιμες παντως, παντα λεπτες προτιμαω σε cheat meal, κατευθειαν απτην φριτεζα και πνιγμενες στην ketchup :p οι country ειναι overrated imo.

edit : τα μανιταρια πρεπει να τα σπανε :D

Link to comment
Share on other sites

αν πλαντάξεις στο φαΐ, δεν έχει νόημα

Ούτε να με πλήρωνες...

Καλά όσα λες, αλλά εγώ καλά το ευχαριστιέμαι το υπερβολικό.

Υγεία; Let it be. Στα 50 έχω λίγες πιθανότητες να πεθάνω, στα 65 μπορεί πιο εύκολα από 'σενα. Δεν πειράζει. Και ίσως να παίρνω 2 χάπια παραπάνω, δεν πειράζει. Αφού στο τέλος όλοι θα ψωφίσουμε, άσε να πάω χορτάτος. :p:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να με πλήρωνες...

Καλά όσα λες, αλλά εγώ καλά το ευχαριστιέμαι το υπερβολικό.

Υγεία; Let it be. Στα 50 έχω λίγες πιθανότητες να πεθάνω, στα 65 μπορεί πιο εύκολα από 'σενα. Δεν πειράζει. Και ίσως να παίρνω 2 χάπια παραπάνω, δεν πειράζει. Αφού στο τέλος όλοι θα ψωφίσουμε, άσε να πάω χορτάτος. :p:dance3:

E τότε πήγαινε χορτάτος, χύτρα τέκνον μου. :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να με πλήρωνες...

Καλά όσα λες, αλλά εγώ καλά το ευχαριστιέμαι το υπερβολικό.

Υγεία; Let it be. Στα 50 έχω λίγες πιθανότητες να πεθάνω, στα 65 μπορεί πιο εύκολα από 'σενα. Δεν πειράζει. Και ίσως να παίρνω 2 χάπια παραπάνω, δεν πειράζει. Αφού στο τέλος όλοι θα ψωφίσουμε, άσε να πάω χορτάτος. :p:dance3:

2. Frequent meals prevent binges and control cravings

In addition to the metabolism-boosting, energy-increasing and muscle sparing

benefits of frequent eating, you’ll also find yourself less likely to binge or get cravings. If

you’re eating every three hours, you’ll always feel very satisfied and hunger will rarely be

an issue because mealtime always comes around so soon.

The starving and stuffing pattern of eating sets you up for uncontrollable cravings

and massive binges later on. When blood sugar plummets from long periods without

food, it’s nearly impossible to control the hormonally created hunger that follows. You

become ravenous. When you’re this hungry, you couldn’t care less about eating lean

proteins and complex carbs, you just want food and you want it now!

Have you ever had strong cravings late in the day for specific foods you don’t

normally eat and you don’t know why? If so, think back to what you ate earlier in the day.

Chances are you were NOT eating every three hours or you ate fast-burning sugars by

themselves. You set off the hunger alarm by skipping breakfast or leaving big gaps

between meals. If you don’t want those cravings again, close the gaps and eat every three

hours.

On a more serious note, the habit of missing meals and then bingeing on huge

meals of processed carbohydrates and fatty foods can lead to the development of Type-II

diabetes in those with the genetic predisposition. It even gets worse: This condition often

progresses into deterioration of the cardiovascular system and atherosclerotic disease. It

has also been associated with increased LDL cholesterol in the bloodstream. Obesity,

diabetes and heart disease are no laughing matters. This isn’t just about getting lean –

frequent eating can save your health and possibly your life.

Και οι 2 μου γονεις ειναι σαραβαλα με διαφορα προβληματα υγειας + διαβητη, no thank you

Και για να ειμαστε δικαιοι, μια χαρα μεριδα ητανε αυτη στη φωτογραφια με το ρυζι και το κοτοπουλο, δεδομενου οτι σε 3 ωρες θα ξαναφας :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.