Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Μαρίκα λεν την Παναγιά, Μαρίκα λεν και εμένα.

Παιδιά έχω σνίτσελ έτοιμα κατάψυξη. Tips πως θα τα κάνω στο φούρνο να μη κολλήσουν στο ταψί αλλά να μη γεμίσει ο τόπος λάδια και λοιπά λιπαντικά;

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται ενας και σου δινει 10 χαστουκια...και ερχεται και ενας αλλος και σου λεει...ελα μωρε...δεν τρεχει...φαε και απο εμενα αλλα 10...και παει λεγοντας...και τρως απο παντου μαπες και εχεις γινει νταουλι...

Ετσι ειναι και με τα υπολοιπα...απο οτι μπορεις και θελεις να γλυτωσεις...καλο ειναι και σωτηριο.

Τωρα αν θελεις να τρως απο παντου, δικαιωμα σου.

Εγω απλα διατυπωσα μια ιδεα ωστε να τρωμε λιγοτερες.

Οσο για τον αερα της αθηνας...εγω πριν 2 χρονια εφυγα. Ειμαι επαρχια. Ψαξου...ερευνα...προετοιμασε καταστασεις και φυγε και εσυ να σωθεις. Μετα απο 2 ετη εκτος αθηνας...ουτε ζωγραφιστη δεν θελω να τη βλεπω...ουτε τους δρομους της...ουτε τον ουρανο της...ουτε τα κλουβια της...ουτε τους κατοικους της.

Οχι πως εδω δεν υπαρχει η ιδια ανοησια στους κατοικους...δεν υπαρχουν ομως και ολα τα υπολοιπα τα αρνητικα της αθηνας.

Οποτε η ζυγαρια βαραινει προς το καλυτερο. Απεραντο μπλε μπροστα...βουνο πισω...τα διαφορα ζωντανα...ψαρακια...λαχανικα απο το κηπο...κρεας 100% καθαρο...νερακι επισης (πηγη και μετα 2 φιλτρα ενα κεντρικης και ενα νεροχυτη)φτιαχνεις και κανα τυρακι ή φτιαχνει κανας γειτονας βοσκος...και μια χαρα.

Ευτυχως μεχρι τωρα το εχει παρει καλα η συζυγος μου και της αρεσει εδω...εχει βολευτει...οποτε κανενα προβλημα.

Ξερεις τι ειναι να παιζεις cod4 και να βλεπεις στο break απο το παραθυρο ολη αυτη τη θεα; Να αναπνεεις αυτο τον απιστευτο και ασταματητο αερα;

Για να μη σου πω την απολυτη φυσικη μοντα ψυξης...και αρχιζεις και με κραζεις ή ζητας να βαλω φωτο...

Καλωδια μεχρι εξω στη σκια...ασταματητος αερας...ανοιγμα το κουτι...τουλι γυρω γυρω...(για τυχον σκονες-αιωρουμενα σκουπιδακια)και δεν ανεβαζει θερμοκρασια με τιποτα....+ οτι δεν το ακους κιολας...απολυτη ψυξη (μιλαμε για μποφωρ οχι αστεια) και απολυτη ησυχια.

Το χειμωνα εχεις τη χειμερινη κατασκευη...κατι σαν σπιτακι για σκυλο σε πολυ μικροτερη κλιμακα και προστατευμενο απο βροχη κτλπ...

Τελος παντων...ξεφυγα και εκατσα και εγραψα ενα σωρο ασχετα...

Παμε και κατι σχετικο με μασα λοιπον...

Εδω οσο ασχετος και αν εισαι...καλαμαρια και χταποδια θα βγαλεις.

500 γραμ. χταποδακι, 500 απο καλαμαρι, τα βαζεις μεσα σε μπλεντερ μαζι με αλατι-κρεμμυδια-παπρικα-πιπερι-ανιθο-σελινο και τα χτυπας για λιγο οχι να γινουν λιωμα εντελως.

Λιγο αλευρακι και ντοπιο ελαιολαδο σε ενα μπωλ...πλαθεις κεφτεδακια με τα δυο σου τα χερακια...

Φωτιτσα...καρβουνακι...σχαρουλα...7-8 λεπτα...

Ενα ρυζοτο ή σαλατα οτι να ναι...ουζο-τσιπουρο-ρακη-κρασακι (ολο και κατι σου δινουν εδω οι διαφοροι που τα φτιαχνουν) και κατσε στο μπαλκονακι-πεζουλι-βραχο με θεα το γαλαζιο και γευσου τη θαλασσα καθως τη βλεπεις.

Το βραδακι τιποτα δεν μπορει να σε εμποδισει να ξαναπας στο βραχακι με το καλαμακι να βγαλεις και αλλα.

Καθαρα ειναι...τσαμπα ειναι...οι γνωστοι τυπαδες ειναι εκει...και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίκα λεν την Παναγιά, Μαρίκα λεν και εμένα.

Παιδιά έχω σνίτσελ έτοιμα κατάψυξη. Tips πως θα τα κάνω στο φούρνο να μη κολλήσουν στο ταψί αλλά να μη γεμίσει ο τόπος λάδια και λοιπά λιπαντικά;

Υπαρχει σχετικη σιτα...αλλα και λαδοκολα αντι για λαδια...

Βαλτα και σε ενα τηγανι...γκαζακι...αυλη..μπαλκονι...ως δευτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

ουτοπικά μου φαίνονται εμένα αυτά

To θεμα δεν ειναι πως φαινονται σε εσενα...αλλα πως φαινονται σε εμενα και πως βιωνει ο καθενας τη ζωη του.

Ειναι θεμα επιλογων...επιλογη ηταν να μενω επι 33 ετη στην αθηνα...επιλογη ηταν να ερθω εδω που ειμαι...και αυριο ισως προκυψει αλλη επιλογη.

Ο καθενας λοιπον με τις επιλογες του.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Καλός σκλάβος είναι αυτός που δεν μπορεί να δει τις αλυσίδες του:p

Συνεχισε το...ή αν θελεις ανοιξε και ενα ποστ σχετικο με αυτο και ενημερωσε μας περι αυτου να τα πουμε εκει...με ενδιαφερει πολυ να σε διαβασω περι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

@kaba οι επιλογές δεν εξαρτώνται πάντα από σένα

Σε καποια σημεια ναι και σε καποια οχι. Εχεις χρεος ομως εναντι της υπαρξης σου να κανεις οτι μπορεις καλυτερο. Αν σου βγει...βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε εδώ και πείτε τα σε άλλο θέμα.

Ζητω ταπεινα συγνωμη, εγω ευθυνομαι για τη παρεκλιση.

Μαζεψα ηδη τα κουβαδακια μου και εχω παει ηδη σε αλλη παραλια.:)

Ενα πολυ καλο πιατο για λατρεις του ειδους και μονο.

Αυτο το φαγητο ή το τρως ή δεν το τρως. Απλα.

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CE%B5+%CF%83%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%BF&num=10&um=1&hl=el&biw=1680&bih=867&tbm=isch&tbnid=jjbjDcBonxszSM:&imgrefurl=http://www.radicio.com/%25CE%25B6%25CF%2585%25CE%25BC%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25AC-%25CE%25BC%25CE%25B5-%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2580%25CE%25BD%25CE%25B9%25CF%2583%25CF%2584%25CF%258C-%25CF%2583%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25BC%25CF%258C/&docid=g7Q2T17l6ZoDhM&imgurl=http://photoshoper.gr/images/makaronia-solomos.jpg&w=420&h=319&ei=zrCAT6WvMsjg8APCq62ABg&zoom=1&iact=hc&vpx=202&vpy=159&dur=1512&hovh=196&hovw=258&tx=94&ty=111&sig=113604166304643948703&sqi=2&page=1&tbnh=155&tbnw=222&start=0&ndsp=25&ved=1t:429,r:0,s:0,i:61

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.