Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Αμα θες παραδίδω μαθήματα. Είναι πιο εύκολο απο το να στήνεις pc πάντως :)

βασικα δεν εχω γνωριστει πολυ με την κουζινα... στην ψησταρια κανω παπαδες... οτι θες στο φτιαχνω ;)

αφου με εχει μαθει και ο πατερας μου να πιανω το αρνι μονο με τα κοκκαλα του χωρις συρμα και τετοια :D

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποια υλικά στο ψυγείο, και για να μην τα πετάξω σκέφτηκα να πειραματιστώ. (πολλές φωτό ακολουθούν)

Τα υλικά:

Μελιτζάνες, κομμένες στο νερό με λίγο λεμόνι μη μαυρίσουν.

1008474z.jpg

Κρεμμύδι.

1008476.jpg

Πιπεριά.

1008478.jpg

Άνιθο, μαϊντανό, σκόρδο.

1008477.jpg

Ντομάτες.

1008484y.jpg

Εκτέλεση:

Τηγανίζουμε τις μελιτζάνες.

1008475b.jpg

Σοτάρουμε κρεμμύδι/σκόρδο/πιπεριά με αλατάκι και γλυκιά πάπρικα

1008480o.jpg

1008481.jpg

Τα βάζουμε σε ένα μπολ, προσθέτουμε άνιθο/μαιντανό και ρίχνουμε μπόλικη φέτα.

1008482.jpg

1008483.jpg

Τι έχουμε φτιάξει μέχρι τώρα:

1008485o.jpg

Βάζουμε το πρώτο φύλο στο ταψί.

1008486.jpg

Ξεκινάμε το στήσιμο των υλικών.

1008487.jpg

1008488w.jpg

1008489.jpg

1008490.jpg

Μπαίνουν τα επάνω φύλα.

1008491d.jpg

1008492l.jpg

Μετά το ψήσιμο!:)

1008493.jpg

1008495.jpg

1008494.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έχουμε και γλυκάκι όμως.....γαλακτομπούρεκο!:)

1008467r.jpg

1008468d.jpg

1008471.jpg

1008472o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aχχχχχχχχχχχχ έτσι μου έρχεται να πάω στη κουζίνα να κάνω γαλακτομπούρεκο.

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΠΙΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:drool:

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν εχω γνωριστει πολυ με την κουζινα... στην ψησταρια κανω παπαδες... οτι θες στο φτιαχνω ;)

αφου με εχει μαθει και ο πατερας μου να πιανω το αρνι μονο με τα κοκκαλα του χωρις συρμα και τετοια :D

Next step: φουσκώνεις το αρνί με το στόμα και βγάζεις το μαλλί με 1 κίνηση.

Πωπω είχα δει έναν παππού παλιά και είχα πάθει. :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο εύκολο απο το να στήνεις pc πάντως :)

Αποκλείεται!

Νίκο, δε μπορώ να πω ότι ζήλεψα το φαγητό, αλλά θα έτρωγα το μισό ταψάκι γαλακτομπούρεκο!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Les Zazous

Διαβαστε προσεκτικα και καντε ο καθενας την ερευνα του πριν προτεινετε κατι στους αλλους.

Τα στοιχεια μπορεις αν εχεις αμφιβολιες να τα διασταυρωσεις με τον ΕΦΕΤ.

Απλα.

Οταν ακουτε πολυ διαφημιση, κυριλικια, υψηλες τιμες, χαιλικια κτλπ...να ξερετε το φαγητο ειναι απο τα χειροτερα.

Συνηθως ετσι γινεται. Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...για να μην μας πουν απολυτους. Και μονο.

Προτιμω καμια ταβερνα...αν ειναι για εξω. Καλο ειναι να το αποφευγουμε γενικα το εξω αν δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι για το μαγαζι. Απολυτα σιγουρος σημαινει οτι εχεις μπει στη κουζινα πανω απο 5 φορες, στην αποθηκη, εχεις δει τα ψυγεια, εχεις παρακολουθησει τη διαδικασια παρασκευης κτλπ.

Το μου ειπε ο ταδε για το χ μαγαζι οτι ειναι οκ κτλπ...δεν ισχυσει και σε καμια περιπτωση δεν μας δινει το δικαιωμα να λεμε οτι ειμαστε απολυτα σιγουροι.

Χιλιες φορες στο σπιτι με φιλους για να ξερουμε τι τρωμε.

Δεν υπαρχει συγκριση κανενος απο τα και καλα "χαι ρεστοραν" με τη περιπτωση να μαζευτουμε σε κανα σπιτι και να μαγειρεψει για παραδειγμα η Αγαπη μαζι με κανα 2-3 απο εδω μεσα που ειναι μανιακοι με τις ψησταριες-σουβλες-καρβουνα κτλπ και κατεχουν ολη τη τεχνη και το μερακι που χρειαζεται.

Φαγητο μαγειρεμενο απο φιλους, με αγαπη και μερακι. Καλη παρεα και απλα πραγματα. Τελος.

Τωρα μαγαζια σουσι...χαιλικια...και δηθεν απατεωνες-λαμογια -φλωρακια και εκδιδομενες πολυτελειας που συχναζουν εκει μεσα...να μου λειπει.

Κατι τετοια μας κουβαλησαν-φυτεψαν στο κεφαλι τα τσιρακια της νεας ταξης και πηραμε τη κατω βολτα πνευματικα-ηθικα. Τωρα απλα θεριζουν τους καρπους των κοπων τους που εσπερναν επι 30 ετη σε αυτο το κρατος και μετετρεψαν τον Ελληνα σε νεοελληνα ανοητο, δηθεν, ανηθικο, αχρηστο, αμορφωτο με 10 "πτυχια", θολοκουλτουριαρη και αλλοτριωμενο ψυχικα αλλα και σωματικα πλεον.

Οι μαχες ξεκινανε απο πνευματικο επιπεδο πρωτα και αν νικησεις εκει τοτε θα επικρατησεις επι του αντιπαλου σε ολα τα επιπεδα. Μας εχουν ξεσκισει στον ψυχολογικο πολεμο και εμεις ζηταμε και αλλο...δωσε φωναζουμε...σαν κατι ανοητα φλωρακια της δυσης.

Αυτα περι σουσι...

Φτιαξε καμια ταψαρα με τιποτα τρελλα φαγητα μεσα ρε Αγαπη και ριξε τις φωτος σου να δουνε μερικοι τι εστι φαι...

Βουρ στις ψησταριες-σουβλες-καρβουνα οι υπολοιποι γνωστες-μερακληδες.

Ακου σουσι...

Η ερευνα μου περιλαμβανει περισσοτερα απο 10 γευματα και δοκιμη σχεδον ολου του καταλογου.

Μιας και δεν εχω καμια οικονομικη, επαγγελματικη, φιλικη σχεση με το μαγαζι δεν θα το υπερασπιστω κιολας.

Οι λοιπες "εξυπναδουλες" σου για τα χαιλικια μας, τη νεα ταξη πραγματων και την πνευματικο-ηθικη μας κατασταση αφου χρησιμοποιηθουν να γελασει το χειλακι μας, επειτα θα σημειωθουν εκει που πιανουν τοπο. δεν

reported and ignore list-ed

Link to comment
Share on other sites

TheKitchen.gr - γιατί τα μεγάλα παιδιά δε σταματούν να τρώνε (ή να μαγειρεύουν) ποτέ

Νομιζω οτι περα απο τη πλακα...πρεπει να το δουμε πολυ σοβαρα το θεμα σχετικα με τη δημιουργια του παραπανω σαιτ.

Πολυ καλη ιδεα αδελφε. Μπραβο.

Και κατι τελευταιο προς τους admin: Με τοσους χρηστες που εχουμε εδω...και που σιγουρα πολλοι απο εμας θα γραφτουμε και στο νεο σαιτ (αν γινει τελικα) πιστευω οτι θα πεσουν πολλα ευρω απο διαφορες εταιρειες του χωρου. Για δειτε το...και πειτε μας.

Σε περιπτωση που γινει...ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι μεσα σε ελαχιστο χρονο θα ειναι το κορυφαιο σαιτ ΚΑΙ για αυτη τη κατηγορια. Ο Λαμπης θα σκισει ΚΑΙ εκει σε μηδεν χρονο για ακομα μια φορα.

Αγαπη σε βλεπω αν τελικα γινει πραγματικοτητα αυτο που ξεκινησε ως πλακα...να γινεσαι δημοσιο προσωπο σε καναλια-περιοδικα κτλπ...θυληκος μαμαλακης και βαλε:worship::daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται!

Επιμένω. Εχω ψήσει και έχω στήσει (pc εννοώ)... Ουυυυυυυυυυυ

Χρονομετρήθηκα σήμερα. 6 λεπτά και 14 δεύτερα για το παρακάτω

Κομμένα σε φέτες τρικολόρε πιπεριές, κρεμμύδι, ντοματούλα και λίγο λάδι

py6Mw.jpg

Μπήκαν φιλέτα πέρκας, μαιντανός, ρίγανη, μπαχάρι, χυμός ντομάτας και αλατάκι

J1fP7.jpg

Πλέον περιμένω με ένα φρέντο δίπλα μου. Στήσε μου ένα pc σε 6 λεπτά :p

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

τα τσιρακια της νεας ταξης

lol,τα τσιράκια φταίνε που πετάμε τα σκουπίδια όπου να'ναι ή κοιτάμε να κλέψουμε το διπλανό μας ή που οι δρόμοι μας θυμίζουν Αφρικάνικη χώρα;

για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι εκτός από μας

Link to comment
Share on other sites

lol,τα τσιράκια φταίνε που πετάμε τα σκουπίδια όπου να'ναι ή κοιτάμε να κλέψουμε το διπλανό μας ή που οι δρόμοι μας θυμίζουν Αφρικάνικη χώρα;

για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι εκτός από μας

Αν θελεις να το αναλυσουμε μπορεις να ανοιξεις ενα σχετικο θεμα και να τα πουμε εκει διοτι εδω ειναι θεμα με αντικειμενο το φαγητο και θα μας κραξουν αν το συνεχισουμε (εμενα ηδη με εχουν δικαιως κραξει και δεν λεει παλι).

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στο θέμα μας, επειδή είχαμε πλαντάξει στο κρέας το τελευταίο διάστημα, την Κυριακή το μενού είχε ψάρι (7 pics):

1 λεπτάκι από τη μία σε δυνατή φωτιά

fZ3s4.jpg

Και μετά ~6 λεπτάκια από την άλλη και τελευταία τούμπα για την τραγανιστή κρούστα

BeGwb.jpg

Ήταν 2 τσιπούρες και 3 φαγγράκια, για 3.5 άτομα

gOnxD.jpg

Οπότε χρειαζόμασταν λίγα ορεκτικά όσο ψήνονταν: γαύρος μαρινάτος με καυτερή πιπερίτσα ψιλοκομμένη στο λαδάκι του, φρέσκοκομμένο λάχανο, καρότο και ξυλάγγουρο, ντολμάδες σε ανθούς και γούλα, και σκούρο ψωμί περασμένο στα κάρβουνα (all self-refilling).

plONT.jpg

Εμ, που πήγε το 1 φαγγρί; Και γιατί έχει αρχίσει και βγαίνει θολή η φωτογραφία (*γκουχ* λάδια στο κάλυμμα του κινητού *γκουχ*);

0X0Jz.jpg

Και κάτι για να ασχολούμαστε όσο καθαρίζουμε το ψάρι. Σαρδέλα και θράψαλα. Η σαρδέλα στεγνή με χοντρό αλάτι - το θράψαλο με λαδορίγανη με το πινέλο.

6EHmt.jpg

Τα 2 θράψαλα ήταν αυγωμένα (1 αυγό κάθετα ανάμεσα στις σαρδέλες και τα μαλάκια, το άλλο αγνοείται)

5yAa7.jpg

Not pictured: μπύρες. Δεν έμεναν αρκετά στο τραπέζι και ο designated photographer ήρθε με χαρακτηριστική καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION]

Ωραία τα ψαρικά σου με δυσαρέστησες όμως στην τελευταία εικόνα με την ψητη σαρδέλλα (χωρίς κεφάλια γιατί??)

Ατυχώς, για τις κυρίες... εδώ έτσι ήταν και μου άφηνε στο διπλανό πιάτο τις ουρές και το μεσαίο κόκκαλο. Παραλίγο να πάθω υπερασβεστιαιμία. Και να στο πω αλλιώς. Όταν βρίσκεις καθαρισμένο ψάρι, δεν το πολυσυζητάς. Το αλατίζεις και το ψήνεις. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.