Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Στο Περιστέρι Η ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ.

Έχω ξαναπεί νομίζω για το συμβάν με την κατσαρίδα στον πάγκο. Ο πανέξυπνος μάγειρας απλώς την έσπρωξε με μια πετσέτα στην κουζίνα, πίσω απ΄τον πάγκο.

Link to comment
Share on other sites

Α δε ξέρω αν ήταν κατσαρίδες και αράχνες μέσα!

Εκείνη την ώρα έτρωγα και σκ@τ@ με το συμπάθιο :hehe:

όχι πως δεν ήξερα ότι έτρωγα μάπα food

Ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τι παθαινεις και με τετοια γνωση-εμπειρια-μερακι καθεσαι και τρως σκουπιδια...

Θελεις να μου πεις οτι στο σπιτι σου δεν υπηρχε τιποτα σαν πρωτη υλη ωστε να μαγειρεψεις κατι;;;

Ακομαι και ετσι να ειναι...υπαρχει και το μινι μαρκετ της γειτονιας...

Εκτος αν δεν ειχες ορεξη για μαγειρεματα κτλπ...

Να τρωει αναλογα σκουπιδια καποιος ανεπροκοπος...και που δεν εχει ιδεα απο μαγειρικη να πω ενταξει...αλλα εσυ Αγαπη...;

Απαραδεκτο ! ! !

Τωρα θα μου πεις τι θελω και σε κραζω ε;;;

Συγνωμη...απλα σε εχω για πιο υψηλη μαγειρικη...και ανωτερες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

και από το μαρούσι που έχω φάει 2 στις 2 τελευταίες φορές με έχει πάει σερπαντίνα την επόμενη μέρα... και είμαι και από αυτούς που αντέχουν .... οπότε block-delete το μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τι παθαινεις και με τετοια γνωση-εμπειρια-μερακι καθεσαι και τρως σκουπιδια...

Θελεις να μου πεις οτι στο σπιτι σου δεν υπηρχε τιποτα σαν πρωτη υλη ωστε να μαγειρεψεις κατι;;;

Ακομαι και ετσι να ειναι...υπαρχει και το μινι μαρκετ της γειτονιας...

Εκτος αν δεν ειχες ορεξη για μαγειρεματα κτλπ...

Να τρωει αναλογα σκουπιδια καποιος ανεπροκοπος...και που δεν εχει ιδεα απο μαγειρικη να πω ενταξει...αλλα εσυ Αγαπη...;

Απαραδεκτο ! ! !

Τωρα θα μου πεις τι θελω και σε κραζω ε;;;

Συγνωμη...απλα σε εχω για πιο υψηλη μαγειρικη...και ανωτερες καταστασεις.

γίνεσαι κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τι παθαινεις και με τετοια γνωση-εμπειρια-μερακι καθεσαι και τρως σκουπιδια...

Θελεις να μου πεις οτι στο σπιτι σου δεν υπηρχε τιποτα σαν πρωτη υλη ωστε να μαγειρεψεις κατι;;;

Ακομαι και ετσι να ειναι...υπαρχει και το μινι μαρκετ της γειτονιας...

Εκτος αν δεν ειχες ορεξη για μαγειρεματα κτλπ...

Να τρωει αναλογα σκουπιδια καποιος ανεπροκοπος...και που δεν εχει ιδεα απο μαγειρικη να πω ενταξει...αλλα εσυ Αγαπη...;

Απαραδεκτο ! ! !

Τωρα θα μου πεις τι θελω και σε κραζω ε;;;

Συγνωμη...απλα σε εχω για πιο υψηλη μαγειρικη...και ανωτερες καταστασεις.

xkabamarux έχεις γνώσεις στο θέμα του φαγητού και φαίνεται ΑΛΛΑ καταντάς ψυχωτικός ώρες ώρες.

Σε σημείο ενοχλητικό καμιά φορά και μου θυμίζεις τον Κατακουζινό.

Δεν ενοχλήθηκα με την απάντηση σου ίσα ίσα διασκέδασα μπορώ να σου πω κιόλας.

Απλά θα σου πω κάποια πράγματα.

Το τι θα επιλέξει κάποιος να φάει είναι δικαίωμά του, καθώς καλό ή κακό κάνει στον εαυτό του.

Επίσης δεν θα χαρακτήριζα κάποιο παιδί ανεπρόκοπο ποτέ, επειδή δεν ξέρει να μαγειρεύει. Οπως ούτε αν δεν ξέρει πως ανοίγει ένας υπολογιστής (μιας και είμαστε τεχνολογικό φόρουμ).

Δεν μπορούν όλοι να έχουν κάποιες επιδεξιότητες. Είτε γιατί δε μπορούν, είτε γιατί στη ζωή τους δεν τους δόθηκε η δυνατότητα.

Τεσπα φιλικά όλα και όπως και να έχει όπως είπα και πιο πριν, σκουπίδια ή μη το φαγητό, εμένα με ικανοποίησε.

Link to comment
Share on other sites

Και για να ακούσω το καλό λόγο απο τον Καμπαμαρού μας είπα να γίνω προκομένη γυνή και να μπω στη κουζίνα μου μετά τις ατασθαλίες μου :p

Ζήλεψα την συνταγή του Στέλιου χθες οπότε ο σβέρκος έχει την τιμητική του!

Στρώση κρεμμύδια κάτω

AKGwr.jpg

Οι μπριζόλες μας

r2CR3.jpg

Μυρωδικά μπόλικα (ρίγανη, κύμινο, μπαχάρι, φύλλα δάφνης)

RyA9X.jpg

Νέα στρώση κρεμμύδια και λάδι με κρασί (Μοσχοφίλερο Μπουτάρη βρέθηκε μπροστά μου)

vkPVd.jpg

Τα αφήνουμε εκεί και πιάνουμε τετρακολόρε πιπεριές

4eu6n.jpg

μπλουμ μέσα

XFOs0.jpg

Τομάτα :tomato::tomato::tomato: μαιντανό

aYeb7.jpg

Ανακάτεμα στα υλικά να πάνε και απο κάτω, σκέπασμα με αλουμινόχαρτο και περιμένουμε :flex:

qxtlm.jpg

Link to comment
Share on other sites

vkPVd.jpg

ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΟΤΗΣ.

Τις επόμενες photo κάνω πως δεν τις είδα. (ΝΑΙ και με τις πιπεριές

έχω θέμα, αλλά αυτές όχι γιατί τις έχω βαρεθεί/σιχαθεί, αλλά γιατί

με προκαλούν πρόβλημα στο στομάχι) :(

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΑ

ΚΡΟΜΜΥΔΙΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΓΙ, ΓΙΑΤΙ ΨΥΛΟ-ΚΟΜΜΕΝΑ

ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΔΗΘΕΝ ΧΑΙ ΚΛΑΣ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΕΣ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ !!! :angry:

:p :p :p :p :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί συνενοημένοι είσαστε!

Εσύ και η πεθερά μου (88+ ετών) η οποία έτρωγε το φαγητό και γλυφότανε και ξαφνικά γυρίζει ενθουσιασμένη και μου λέει:

"Μαγείρισά μου εσύ!!!!"

:hmm::hmm::hmm:

:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σ' αρεσε!

Αυτό το φαγητό ειναι παραλαγή ενος φαγητού που έτρωγα ότα ήμουν φοιτητής στην Πάτρα.

Ενα εστιατόριο στη γειτονιά (τοτε είχε και τέτοια!), μια φορά την εβδομάδα μαγείρευε χοιρινο σβέρκο στο φουρνο με πατάτες ντομάτες κρεμύδια και πιπεριές!

Το φαγητό ήταν τοσο νόστιμο που τι εκανε για να μένουν όλοι ευχαριστημενοι:

Έβγαζε ανακοίνωση 2 μερες πριν ...

Το φαγητό το έφτιαχνε σε λαμαρινες μεγάλες αυτές που ψήνουν τα κουλούρια οι φουρναραίοι, και τις πήγαινε στο αρτοποιείο που ήταν δυο μαγαζιά πιο δίπλα.

Λοιπόν μια ώρα πριν έρθει το φαγητό , όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα , ο κοσμος σα σαρδέλες, και μόλις έφτανε το φαγητό οι ζητωκραυγές ηταν ουρανομήκεις!!

Το καλύτερο ψητό που εχω φάει ποτέ μου!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.