Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Οι φωτογραφίες είναι στο πόδι (η πείνα δε περιγράφεται) αλλά πολύ καλό.

Μπορεί να μη φαίνεται το πλούσιο εσωτερικό αλλά ο [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] θα καταλάβει από που είναι :p (πίτα γύρος απο όλα, πίτα κοτόπουλο απο όλα και δύο πίτες σουβλάκι χωρίς πατάτες)

apOZK.jpg

tsXej.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20121215_145009.jpg

IMG_20121215_145542.jpg

Ζύμη για pizza, από τον Jamie Oliver!

H ζυμη φτανει ανετα για 3 ταψια....

Εγω δεν την ανοιξα με πλαστη, απλα την απλωσα με τα χερια γιατι μ αρεσει το ψωμακι!

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...μεχρι τωρα περιμενουμε απο δυο μαμαδες συνταγη για τυρακι.

Για να δουμε.

Ρωτησα την κοπελα μου και μου τα ειπε πολυ χοντρικα γιατι ειναι εξωτερικο.

Βαζεις σε καζανι κατσικισιο γαλα και ριχνεις μεσα "πηχτια", απο το σουπερμαρκετ την παιρνεις λεει.

Μετα απο ωρα θα ανεβει πανω πανω το τυρι (κεφαλοτυρι), το βαζεις σε τυροβολι και το πιεζεις να φυγουν τα υγρα.

Ο τσιρος που εχει μεινει στο καζανι, νομιζω τον βραζεις μαζι με λιγο ακομα γαλα, και μετα ανεβαινει πανω η μυζηθρα. Βαζεις παλι στο τυροβολι κλπ κλπ. Δεν θυμαμαι ακριβως, και ουτε εκεινη ηξερε ακριβως. Παντως δεν πρεπει να ειναι και ευκολο να το κανεις σπιτι απ οτι καταλαβα.

Αν θες κανενα τυρακι απο Ναξο, πες μου να σου δωσω ενα τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα την κοπελα μου και μου τα ειπε πολυ χοντρικα γιατι ειναι εξωτερικο.

Βαζεις σε καζανι κατσικισιο γαλα και ριχνεις μεσα "πηχτια", απο το σουπερμαρκετ την παιρνεις λεει.

Μετα απο ωρα θα ανεβει πανω πανω το τυρι (κεφαλοτυρι), το βαζεις σε τυροβολι και το πιεζεις να φυγουν τα υγρα.

Ο τσιρος που εχει μεινει στο καζανι, νομιζω τον βραζεις μαζι με λιγο ακομα γαλα, και μετα ανεβαινει πανω η μυζηθρα. Βαζεις παλι στο τυροβολι κλπ κλπ. Δεν θυμαμαι ακριβως, και ουτε εκεινη ηξερε ακριβως. Παντως δεν πρεπει να ειναι και ευκολο να το κανεις σπιτι απ οτι καταλαβα.

Αν θες κανενα τυρακι απο Ναξο, πες μου να σου δωσω ενα τηλεφωνο.

Αδελφε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου. Αν θελεις, στειλε μου το τηλεφωνο για το τυρακι με πμ.

Ευχαριστω και παλι.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν παιρνω γαλακτος. Ναι μεν μαλακα, αλλα οχι πολυ γευστικα. Το καλυτερο ειναι 12-16 μηνων.

Να εχουν απογαλακτισθει ΒΑΣΙΚΟ απο την μαμα τους κ να τρωνε χορταρι η whatever. Εχει τιτανοτεραστια διαφορα η γευση !

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και σε αυτό στον Τάμεση (δίπλα στο Tate δεν θυμάμαι πώς λέγεται) πριν κάνα μήνα με 6 λίρες το σουβλάκι, γκουρμέ και καλά, ψιλομούφα το σουβλάκι. Σαν ιδέα καλό αλλά περιμένω την επόμενη βδομάδα για το full experience.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.