Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

:hehe: γελάω με τα σχόλια :p

Τα σαλιγκάρια aka στη Κρήτη χοχλιοί έγιναν μπουμπουριστοί με μπόλικο αρισμαρί (δεντρολίβανο), μπόλικο αλάτι να κολλήσει πάνω τους και ξύδι. Επίσης ένας μου βγήκε πρωταθλητής και τον κυνηγούσα μέχρι να ολοκληρώσω το μαγείρεμα, οπότε του άξιζε ενα τελευταίο κλικ :hehe:

img-8967-11720.jpg

Δυστυχώς η μόνη φωτογραφία που πρόλαβα μετά το μαγείρεμα ήταν τα φρούτα. Ακόμα και η ρακή μου ξέφυγε:rofl:

dscn8852-11719.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινιστά τα έκανε η μάνα μου πάντα.. στην Κρήτη που τα έχω φάει 2-3 φορές, ήταν σχεδόν ωμά.. κι ειδικά ο αδερφός μου παραλίγο να βγάλει τα σωθικά του κ με το δίκιο του.. εν τω μεταξύ δεν τρελαίνομαι και για το αριζμαρί :p

Όποιος βέβαια δηλώνει μάστορας.. να με φωνάξει να δοκιμάσω τα μαστορέματά του :D

Link to comment
Share on other sites

Στο τηγάνι Νίκο με ελαιόλαδο αφού έχεις κανει μία στρώση αλάτι στο πάτο του τηγανιού.

Αφού κάψει το λάδι τα πετάς μέσα (ναι ζωντανά και αφού έχουν περπατήσει και τα έχεις καθαρίσει για να βγάλουν όλες τις ακαθαρσίες τους. είναι σε νάρκη μέσα στο καβούκι οπότε καταλαβαίνεις)

Αφού ψηθούν τα σβήνεις με ξύδι και βάζεις απο πάνω δεντρολίβανο. Όποιος τα φάει έτσι δε τα ξαναθέλει κοκκινιστά ή με πατάτες κολοκύθια ή με ξινόχοντρο :p

Και προτιμάει να γλύφει το καβούκι παρά να φάει το σαλιγκάρι.

Απλά θέλει το τρόπο του και να είναι καλά η συγχωρεμένη η γιαγιά μου τον έμαθα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τους τρώω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση, στην ίδια ακριβώς εκδοχή αλλά βραστους αντί για τηγανητους, έτσι τους κάνει η γιαγιάκα μου χρόνια από τότε που ήμουν παιδί :-D

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η διαδιακασία είναι αυτή που σου είπε η Αγάπη, και το όνομα της προέρχεται από το ότι ξεκινάς να

τους τηγανίζεις με το άνοιγμα τους προς τα κάτω.

Σαν να είναι μπρούμητα, αυτό το "με τη μούρη προς τα κάτω", το λέμε κάτω "αμπούμπουρα" , εξ ού λοιπόν και το Μπουμπουριστοί χοχλιοί!

Παρ' όλα αυτά είναι εύκολο να φάς και να είναι "μέτριοι" και να μην καταλαβαίνεις προς τι η τόση "φασαρία", πράγματι θέλει τη μαστοριά του πράμα!

Πάντα μιλάμε βέβαια για μεζέ, γιατί αν θα πάμε κατά φαγητό (κύριο πιάτο δηλαδή) τότε οι άλλες τους συνταγές έρχονται πρώτες! (εκτός και αν είσαι υποτασικός :hehe: )

Εκτός από το κλασικό χοχλιοί γιαχνί, εξαιρετικό γίνεται αν στο γιαχνί βάλεις και τραχανά (όχι αυτόν που κάνουν στην Πελοπόννησο , αλλά τον κρητικό που είναι ξυνός -(χόντρος >>> ξυνόχοντρος).

Επίσης πολύ καλό μαγείρεμα, είναι όπως τον κάνουν στη Μεσσηνία, στιφάδο με κρεμυδάκια!

Εκεί το ζουμί που κρατάει μέσα το κέλυφος είναι .... μμμμμ! ! !

Όμως αυτό που παραμένει αλήθεια και εδώ συμφωνώ "με χέρια και με πόδια" με τη σεφ μας, είναι ότι:

Μπορεί να μην υπάρχει καλύτερος κρασο / ρακο μεζές! ! !

Ένα "παράπονο" μόνο Αγάπη, μια φωτό από το έτοιμο πιάτο δεν την πρόκαμες! :(

Ευτυχώς που μας αποζημίωσες με Την φώτο του ζωντανού χοχλιού ! :D

Αλήθεια τον συγκεκριμένο ποιός τον έφαγε;;;; :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που έλεγε η ταινία για τον συνδυασμό συκώτι + κουκιά + κρασί κιάντι μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον και έψαξα συνταγή και την έκανα.

Μπορώ να πω ότι έχει εξαιρετικό γούστο ο Dr.

Υ.Γ. ...το συκώτι που έκανα ήταν αρνίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λιγουρεύτηκα μπέηκον χθες, αλλά το έκανα κυρίως πιάτο :p

isIDBUX.jpg

Μισό κιλό χοντροκομμένο μπέηκον, μισό κιλό μακαρόνια, μισό κιλό σάλτσα. Άντε και ζαρζαβατικομυρωδικά (το πρασινάκι στο τηγάνι είναι "φρέσκια" ρίγανη κατεψυγμένη)...

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.