Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Άντε να βοηθήσω λίγο (ή να σας μπερδέψω χειρότερα). Γενικά την ακολούθησα ψιλο-λάθος, απλά μάλλον το παστέλι συγχωρεί.

Τα σουσάμια-αμύγδαλα-ηλιόσπορους μπήκαν στον φούρνο χωρίς προθέρμανση.

Το μέλι και στα 5 και στα 10 και στα 12 λεπτά με τον ίδιο τρόπο έπεφτε στο ποτήρι. Έσπαγε ή σταγόνα και έπεφτε στον πάτο αδιάλυτη. Περίμενα για αλλαγή, αλλά δεν ήρθε ποτέ, οπότε έριξα τα υλικά λίγο μετά τα 12 λεπτά.

Το "Το αφήνουμε για λίγο σε χαμηλή θερμοκρασία" το μετέφρασα σε πάνω από 10 λεπτά. Ακριβώς δεν θυμάμαι, ίσως και πάνω από 15, αλλά κάτω από 10 δεν ήταν σίγουρα. Στο τέλος όπως το μετέφερα στην λαδόκολλα έμεινε και λίγο μέλι στην κατσαρόλα, το οποίο το έχυσα και αυτό φυσικά στο παστέλι. Κατά το πήξιμο από την μία πλευρά πήγε να φύγει λίγο μέλι, αλλά μετά από 40-50 λεπτά το πατούσες και είχε σκληρύνει πολύ. Δεν κολλούσε καν στο χέρι.

Ξύσμα δεν είχα και πάλι έγινε καλό. Φαντάζομαι με ξύσμα που θα σπάει και ελάχιστα η γλύκα.

Την επόμενη φορά ελπίζω να ακολουθήσω την συνταγή καλύτερα :p

πόσες πονηρές λέξεις μαζεύτηκαν σε ένα ποστ :p

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θέλω μια μικρη και σημαντικη βοηθεια.Απο τοτε που επιασα δουλεια σε ενα εργοστασιο, εχω χασει ενα κιλο σε 1,5 μηνα.

Να σας πω λιγο πολυ τι τρωω και να μου πειτε τι πρεπει να προσθεσω γιατι δε θελω να χασω αλλο.74kg ειμαι τωρα.Λοιπον η δουλεια ειναι 8ωρη αλλα συνηθως φευγουμε στο 10ωρο οποτε γενικα απτο πρωι που φευγω, μετα απο 12 ωρες επιστρεφω σπιτι και εχουμε και λεμε.Ξυπναω το πρωι στις 7 τρωω 4 φρυγανιες βουτυρο μαρμελαδα.Μετα κατα τις 12 στη δουλεια μια μπανανα, μετα στις 2.30(εχωντας ετοιμασει στο σπιτι) μια τορτιγια με κοτομπιφτεκι με λαχανικα 300gr, ντοματα,φετα,κετσαπ ριγανη και μετά κατα τις 7 που επιστρεφω σπιτι τρωω ενα συνηθες μεσημεριανο σπιτικο φαγητο, μετά κανα γλυκο ή κανα πεπονακι και κατα τις 10 λιγο πριν πεσω για υπνο συνηθως corn flakes.

Τα φωτα σας:bye:

Link to comment
Share on other sites

Το να χάσεις ένα κιλό μέσα σε 1,5 μήνα δε το θεωρώ υπερβολή ούτε ότι σημαίνει ότι θα συνεχίσεις να χάνεις ένα κιλό κάθε ενάμιση μήνα. Δεν έχασες και 5-10 κιλά για να σε αγχώνει.

Πάντως ελπίζω μέχρι το απογευματινό σου που τρως σπίτι, να μη τρως επι ενάμιση μήνα μία μπανάνα και τορτίγια με τα κοτομπιφτεκό κλπ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Βάλε λίγο άρωμα στο πρωινό μεσημεριανό σου.

Link to comment
Share on other sites

Το να χάσεις ένα κιλό μέσα σε 1,5 μήνα δε το θεωρώ υπερβολή ούτε ότι σημαίνει ότι θα συνεχίσεις να χάνεις ένα κιλό κάθε ενάμιση μήνα. Δεν έχασες και 5-10 κιλά για να σε αγχώνει.

Πάντως ελπίζω μέχρι το απογευματινό σου που τρως σπίτι, να μη τρως επι ενάμιση μήνα μία μπανάνα και τορτίγια με τα κοτομπιφτεκό κλπ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Βάλε λίγο άρωμα στο πρωινό μεσημεριανό σου.

Πες τα χρυσόστομη! :T:

Κόντεψα να "λιποθυμήσω"!:eek:

Βρέ συ ([MENTION=28647]artyom[/MENTION]) κάνα τυλιχτό έδεσμα, κάνα "αγριοράδικο" απ' αυτά με τα κουδούνια δεν παίζει, να λιγδώσει τ' άντερο ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα λέμε "μην το βλέπετε έτσι κοντό, είναι παχύ!!!"

Τελικά χρειάζεται μελέτη για τον καθορισμό των μέτρων σύγκρισης. Θα έλεγα πως εδώ απαιτείται μια εμπεριστατωμένη τοποθέτηση από τον μετρ του είδους @Seafalco

Μη με προκαλείς λέμεεε! ! ! ! :hehe:

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται...πόσα παλαμάρια ήταν σε πλάτος ?

BTW , η ίντσα δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά είναι το μήκος τριών σπυριών κριθαριού...οπότε η πρόταση του DJD έχει μια βάση, αν κρίνουμε και τη τοποθεσία του...

science.png

λοιπον παιδια θέλω μια μικρη και σημαντικη βοηθεια.Απο τοτε που επιασα δουλεια σε ενα εργοστασιο, εχω χασει ενα κιλο σε 1,5 μηνα.

Να σας πω λιγο πολυ τι τρωω και να μου πειτε τι πρεπει να προσθεσω γιατι δε θελω να χασω αλλο.74kg ειμαι τωρα.Λοιπον η δουλεια ειναι 8ωρη αλλα συνηθως φευγουμε στο 10ωρο οποτε γενικα απτο πρωι που φευγω, μετα απο 12 ωρες επιστρεφω σπιτι και εχουμε και λεμε.Ξυπναω το πρωι στις 7 τρωω 4 φρυγανιες βουτυρο μαρμελαδα.Μετα κατα τις 12 στη δουλεια μια μπανανα, μετα στις 2.30(εχωντας ετοιμασει στο σπιτι) μια τορτιγια με κοτομπιφτεκι με λαχανικα 300gr, ντοματα,φετα,κετσαπ ριγανη και μετά κατα τις 7 που επιστρεφω σπιτι τρωω ενα συνηθες μεσημεριανο σπιτικο φαγητο, μετά κανα γλυκο ή κανα πεπονακι και κατα τις 10 λιγο πριν πεσω για υπνο συνηθως corn flakes.

Τα φωτα σας:bye:

Το πρόβλημα είναι απλό: προτιμάς τη δουλειά, ή το ενάμιση κιλό? :)

Πέρα από την πλάκα, τα τακτικά γεύματα είναι ένας καλός τρόπος να ρυθμίσεις το μεταβολισμό και γι΄αυτό μπορεί να έχασες αυτό το λίγο. Αν υπάρχουν στιγμές που πεινάς, τσίμπα κάτι (πχ μπάρες δημητριακών). Αλλιώς είσαι μια χαρά. Προσωπικά θα ήθελα να τηρώ αντίστοιχο πρόγραμμα, αλλά δεν το βρίσκω εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

δε σας καταλαβαινω. :p

Φοβαμαι μην χασω και αλλα κιλα..Το θεμα ειναι τι να προσθεσω?

Μπαρες δημητριακων ειναι ωραια σκεψη.Πειτε και εσεις τπτ αλλα οχι λουκανοπιτες μπυγατσες κτλ.Κατι ανθρωπινο και σχετικα υγιεινο.

Link to comment
Share on other sites

δε σας καταλαβαινω. :p

Φοβαμαι μην χασω και αλλα κιλα..Το θεμα ειναι τι να προσθεσω?

Μπαρες δημητριακων ειναι ωραια σκεψη.Πειτε και εσεις τπτ αλλα οχι λουκανοπιτες μπυγατσες κτλ.Κατι ανθρωπινο και σχετικα υγιεινο.

εγώ λέω ότι τρελαίνεσαι.

Ενα κιλό σε εναμιση μήνα μπορεί να είναι ένα καλό πρωινό χ3σ!μ0 και μετά ζύγισμα. ε sorry δηλαδή αλλά μου βγήκε αυθόρμητα :hehe:

Στα του θέματος. Πέρκα φιλέτο με πιπεριές, ντομάτες, κρεμμύδια, ρίγανη, μαϊντανός, πιπέρι, αλάτι και στο τέλος αφού την απέσυρα απο το φούρνο έπεσε και ωμό ελαιόλαδο από πάνω.

Συνοδευτικό βλίτα με τριμμένη άγουρη ντοματούλα και για όσους δε τρώνε βλίτα τηγανητές πατατούλες :flex:

dscn9234-11933.jpg

dscn9233-11932.jpg

dscn9231-11931.jpg

dscn9235-11934.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ από μέσα γενάρη έχω χάσει 7, και θέλω να χάσω άλλα τόσα τουλάχιστον, αλλά έχω κολλήσει. τι να κάνω; :p

Άλλαξε διατροφή. Κόψε το ψωμί-φρυγανιά. Μη τρως ρύζι ή όσπρια ή μακαρόνια για βραδινό. Τρώγε 2-3 φρούτα ενδιάμεσα από τα γεύματα (πρωί απόγευμα). Εννοείται ότι δεν τρως γλυκά ή έτοιμο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ από μέσα γενάρη έχω χάσει 7, και θέλω να χάσω άλλα τόσα τουλάχιστον, αλλά έχω κολλήσει. τι να κάνω; :p

Ο Οργανισμός είναι σαν την Κύπρο, δεν ξεχνά.

Ή θυμάται, όπως θες πάρτο.

Θα ρίξω γουάιλντ γκες και θα πω πως εκεί που έχεις κολλήσει είναι κιλά που σε κάποια εποχή τα "φόραγες" καιρό.

Λογικό είναι να κολλάς. Συνέχισε ότι κάνεις (εικάζω το κόλλησες είναι με ίδια / παρόμοια διατροφή ), και θα ξεκολλήσει σε λίγο και θα φύγεις πάλι κάτω.

Απλά παίζει να σε κρατήσει 2-3 βδομάδες (εγώ τόσο είχα μείνει στάσιμος ενώ έκανα τέλεια διατροφή, όταν τα έσπασα μετά έχασα κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

Ο Οργανισμός είναι σαν την Κύπρο, δεν ξεχνά.

Ή θυμάται, όπως θες πάρτο.

Θα ρίξω γουάιλντ γκες και θα πω πως εκεί που έχεις κολλήσει είναι κιλά που σε κάποια εποχή τα "φόραγες" καιρό.

Λογικό είναι να κολλάς. Συνέχισε ότι κάνεις (εικάζω το κόλλησες είναι με ίδια / παρόμοια διατροφή ), και θα ξεκολλήσει σε λίγο και θα φύγεις πάλι κάτω.

Απλά παίζει να σε κρατήσει 2-3 βδομάδες (εγώ τόσο είχα μείνει στάσιμος ενώ έκανα τέλεια διατροφή, όταν τα έσπασα μετά έχασα κανονικά).

Eγώ είχα χάσει περίπου 20 κιλά σε 2-3 μήνες. Μετά είχα προβλήματα με το στομάχι βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.