Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Παιδιά μακάρι να είχε κάνει τόσο πολύ και να πέρναγε όλο το lab από το σπίτι να το τσακίζαμε! :p

Επειδή κοιμάται η νοικοκυρά, απλά θα αναφέρω πως το παγωτό είναι cookies (τριμμένα μπισκότα της επιλογής σας) κι έχει μέσα και ένα ζελέ με γεύση της επιλογής σας (αυτό δίνει τη βασική γεύση στο παγωτό). Αναλυτικότερα αύριο πρωί που θα μου το περιγράψει να σας το γράψω! Πάντως είναι κάτι ξεχωριστό!

Υλικά:

1 κουτί βλάχας ΕΒΑΠΟΡΕ (όχι ζαχαρούχο) στη συντήρηση για 8 ώρες

3/4 κούπας ζάχαρη άχνη

1 ζελέ (κατά προτίμηση βερίκοκο/μπανάνα κλπ)

1 πορτοκάλι στυμμένο ή 2 μικρά και το ξύσμα τους

1 κουτί cookies π.χ. 201221715918__0019s_0008_300x400_cookies_ChocoKakao1.png

Εκτέλεση:

Χτυπάμε το γάλα στο μίξερ μέχρι να αφρατέψει

Προσθέτουμε τη ζάχαρη άχνη

Διαλύουμε το φάκελο ζελέ σε ένα ποτήρι καυτό νερό κι όταν διαλυθεί το προσθέτουμε στο μείγμα του γάλακτος

Ενώ χτυπάμε με το μίξερ, προσθέτουμε και το χυμό πορτοκαλιού

Σταματάμε το χτύπημα και προσθέτουμε το ξύσμα κι ανακατεύουμε με ένα κουτάλι

Στρώνουμε σε ένα μεγάλο τάπερ/πλαστικό παγωτού κομματάκια από τα μπισκότα (που έχουμε σπάσει)

Ρίχνουμε με κουτάλι το μείγμα και στη μέση σταματάμε, άλλη μια στρώση μπισκότα και συνεχίζουμε με το υπόλοιπο μείγμα

Αν έχετε βάλει μεγαλύτερες ποσότητες μπισκότων/μείγματος, συνεχίζετε με στρώσεις και καλό είναι να καταλήξετε με στρώση μπισκότων

Μετά για 4-5 ώρες κατάψυξη (αναλόγως πόσο δυνατή κατάψυξη έχετε) κι είναι έτοιμο!

συνολικό κόστος περίπου 3.5€

μόλις σερβιρίστηκε νέο batch.. με ζελέ μπανάνα και μπισκότα, αυτά με το φουντούκι/σοκολάτα (πράσινα)

τα'σπασεεεεεεε :woot:

O2jq2dc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά τα πέτυχα. Δυστυχώς χωρίς κιμά αφού δεν τα τρώει η υπόλοιπη οικογένεια. Άντε να κρυώσουν τώρα.

p1080349-12154.jpg

Και δύο κοντινές γιατί το χάρηκα!!

p1080348-12155.jpg

p1080347-12156.jpg

Σούπερ φαίνονται!!! :T:

Μια πρόταση έχω, κι αν σου φαίνεται καλή το εκτελείς έτσι την επόμενη φορά....

Τα κολοκυθάκια αντί να τα κόβεις κατά το διάμηκες, δοκίμασε να παίρνεις στρογγυλά, όπως οι ντομάτες, που τα αδειάζεις κατά τον ίδιο τρόπο και κουμπώνεις και το καπάκι από πάνω μετά....

Γίνονται τέλεια και μπορείς να βάλεις και περισσότερο ρύζι από τα μακρόστενα και να μαγειρευτεί εσωτερικά χωρίς να ξεχειλίζουν κατά το μαγείρεμα...

Link to comment
Share on other sites

@felix: θα το δοκιμάσω αν βρω τέτοια κολοκύθια. Παίρνω αυτά επειδή μου αρέσουν βραστά με λαδολέμονο ή λαδόξυδο αντί για σαλάτα ως side-dish.

@SirDiman: η φέτα σερβίρεται μόνη της χωρίς να μπαίνει μέσα κατά το ψήσιμο. Η γυναίκα μου ρίχνει του κόσμου το τυρί τριμμένο επάνω στα γεμιστά επειδή δεν τρώει φέτα, ο υιός μου τα ξεφλουδίζει και τρώει μόνο το ρύζι μαζί με μισό κιλό φέτα ωμή και η κόρη μου ευτυχώς τρώει 1 ντομάτα γεμιστή και 1 πιπεριά ωμή επειδή της αρέσει που πικρίζει...άβυσσος σου λέω

Link to comment
Share on other sites

Βάζω φαγητά τώρα... για να παίξουν τπτ αύριο τα γλυκά !

Λοιπόν, το μενού του προηγούμενου ΠΠΣΚ είχε :

( Σούσι σε διάφορες εκδόσεις , το μόνο που μου άρεσε με τρέλα ήταν αυτό με το τυρί φιλαδέλφια και σολομό. Τα άλλα μέτρια νομίζω )

2014-06-27%2000.32.44.jpg

( Είχε και μάζεμα αχινού. Με λαδάκι ξυδάκι-βαλσάμικο και βούτα με ψωμί είναι και μαμώ τα ορεκτικά )

2014-06-27%2016.37.14.jpg

(Σαλάτα All in )

2014-06-28%2017.02.28.jpg

(Το δεξί είναι σαγανάκι με μέλι, το αριστερό στην επόμενη φωτό)

2014-06-28%2017.02.34.jpg

(Τόνος σε διάφορες εκδόσεις...ειδικά αυτό με το μαύρο σουσάμι/whatever έσπερνε )

2014-06-28%2017.02.52.jpg

(Δεν έχω να πω πολλά για αυτό το πιάτο ... US beef κάτι, με σος τρούφας που έκανε 1 καλό μεροκάματο. Τόσο ζουμερό δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου και μέσα ευτυχώς δεν ήταν η μάχη του Μαραθώνα. Medium προς weldone είναι η μαγική λέξη για τα γούστα μου)

2014-06-28%2017.22.38.jpg

(Κοτοπουλάκι με μπλιμπλίκια)

2014-06-28%2017.23.16.jpg

(Ταλιατέλες με τρούφα.. μαμάει και αυτό)

2014-06-28%2017.23.19.jpg

(Μύδια με μουστάρδα και διάφορα άλλα. Με διαφορά τα καλύτερα μύδια που έχω φάει ever. Πέρασαν 3 τέτοιες μερίδες στο τραπέζι...)

2014-06-29%2015.22.25.jpg

(Τορτελίνια με.... διάφορα. Τρομερή γεύση, αλλά μικρή ποσότητα, αφού ήταν ορεκτικό.)

2014-06-29%2015.37.13.jpg

Και για να βοηθήσω στη χώνεψη,

2014-06-30%2000.05.54.jpg

οι φωτογραφίες φαίνονται ή να παίξω μπάλα αλλιώς?

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

Οταν ποσταρεις εσυ τα δικα σου στις 02:00 AM ειναι καλα, who's the daddy now biatch ? :p

Η φωτογραφια με το κοτοπουλακι btw αποδεικνυει οτι δεν υπαρχει καλο γουστο μονο στο φαγητο :D

edit : ας βαλω και τα δικα μου χθεσινα, ακομα προσπαθω να τα χωνεψω :S

14+-+1

14+-+1

Στην πιτσα μπηκε οτι τυρι ειχε μεινει τις τελευταιες βδομαδες, ~ 100 γραμμαρια τσενταρ - κατι ψιλα απο το τριμμενο αναμεικτο του βασιλοπουλου ( τσενταρ - εμμενταλ - γκουντα - μοτσαρελλα ) και 5-6 φετες απο το κιτρινο ηπειρου(για τοστ), χλωμο να ξαναφαω πιτσα απεξω μετα απο αυτο το γευστικο "σοκ"

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Οταν ποσταρεις εσυ τα δικα σου στις 02:00 AM ειναι καλα, who's the daddy now biatch ? :p

Η φωτογραφια με το κοτοπουλακι btw αποδεικνυει οτι δεν υπαρχει καλο γουστο μονο στο φαγητο :D

edit : ας βαλω και τα δικα μου χθεσινα, ακομα προσπαθω να τα χωνεψω :S

14+-+1

14+-+1

Στην πιτσα μπηκε οτι τυρι ειχε μεινει τις τελευταιες βδομαδες, ~ 100 γραμμαρια τσενταρ - κατι ψιλα απο το τριμμενο αναμεικτο του βασιλοπουλου ( τσενταρ - εμμενταλ - γκουντα - μοτσαρελλα ) και 5-6 φετες απο το κιτρινο ηπειρου(για τοστ), χλωμο να ξαναφαω πιτσα απεξω μετα απο αυτο το γευστικο "σοκ"

Έχεις συνταγή για τα γλυκάκια?

Link to comment
Share on other sites

Δί-μπιλοοοοοοοο!!!! ( Σάντουιτς με 2x καλαμάκι στον Μπίλλυ....= δίμπιλλο...)

IMG_20140706_040808_zps48aa579f.jpg~original

=Μπίλυ...καντίνα Λεωφ, Πεντέλης...χρόνια ποιότητα...

(....μην παρεξηγείτε...είναι η φάση του "έχω να φάω καιρό"....)

,,,το φχαριστήθηκα πάντως....

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνταγή για τα γλυκάκια?

για την ζυμη :

μισο κιλο αλευρι

10g baking powder

1/4 κ.γ σοδα

μισο φλιτζανι ζαχαρη

μισο φλιτζανι γαλα

μισο φλιτζανι λαδι

2 αυγα

για το απο πανω :

μισο κιλο ανθοτυρο

μισο φλιτζανι ζαχαρη

1 αυγο

1 κουταλια της σουπας βουτυρο

1 κουταλια του γλυκου κανελλα

μια βανιλια και λιγο τριμμα απο λεμονι :)

Link to comment
Share on other sites

Η Νοστιμιά που λέγαμε στο Μοσχάτο.. 4 είδη τυλίγματος (απλή,αραβική, κυπριακή, σάντουιτς) κ 2 μεγέθη (απλό και γίγας)

(η οδοντογλυφίδα μπήκε για να καταλάβετε μέγεθος)

m9EyT3j.png

γίγας με αραβική κ δίπλα "ανοιγμένο" ένα μικρό απλό..

PZrKuCH.png

n7pqWDG.png

GY73Wnk.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.