Jump to content



Μυστήριο UPDATE στα Vista


mariosalice

Recommended Posts

Χθες όταν άνοιξα τον υπολογιστή μου, τα Vista μου έβγαλαν μήνυμα ότι εγκατέστησαν ένα update, χωρίς τη συγκατάθεση μου και χωρίς να το έχω ζητήσει.

Εξοργίστηκα, γιατί δεν έχω δώσει τη δυνατότητα στη M$ να εγκαθιστά ότι γουστάρει στον υπολογιστή μου.

Από το ιστορικό φάνηκε ότι εγκαταστάθηκε το

"Windows Update Software 7.0.6000.381"

Μάλλον πρέπει να αναβαθμίστηκε το πρόγραμμα που είναι υπεύθυνο για τα updates, αλλά πουθενά δεν βρήκα τι κάνει αυτό το update.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτά:

It's an update for the software that controls Windows Update itself.

Without it, you wouldn't be able to use Windows Update. Windows Update

always checks to see that it is using the latest version required by the

update server.

My guess is that it is an update to the mechanism that performs the Windows

Update so it was mandatory, and not able to be denied installation.

Anyway, in early August ,Windows silently installed 7.0.6000.374 (I didn't notice this, might have installed at login screen and then I rebooted and started XP) , and today Windows silently installed 7.0.6000.381. After that, my Vista is no longer activated. Has been activated since March, I have no idea what is wrong. I don't want to spend hours on a phone so I might try a re-install.

In my eyes, MS use this silent install to hit at illegal copies of Vista. Unfortunately some legitimate users also are hit. :/

Link to comment
Share on other sites

Says me. LOL

Έτσι το ρύθμισα, να μην κάνει κανένα update αν δεν με ρωτήσει πρώτα.

Μας γράφουν κανονικά.

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 09:23]

βρήκα αυτά:

It's an update for the software that controls Windows Update itself.

Without it, you wouldn't be able to use Windows Update. Windows Update

always checks to see that it is using the latest version required by the

update server.

My guess is that it is an update to the mechanism that performs the Windows

Update so it was mandatory, and not able to be denied installation.

Anyway, in early August ,Windows silently installed 7.0.6000.374 (I didn't notice this, might have installed at login screen and then I rebooted and started XP) , and today Windows silently installed 7.0.6000.381. After that, my Vista is no longer activated. Has been activated since March, I have no idea what is wrong. I don't want to spend hours on a phone so I might try a re-install.

In my eyes, MS use this silent install to hit at illegal copies of Vista. Unfortunately some legitimate users also are hit. :/

Έτσι πρέπει να είναι.

Ευτυχώς που δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ τα Vista και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. ;)

post-2226-1416073170,1737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ακόμα στην έκδοση 7.0.6000.374, βέβαια τα Vista μου δεν έχουν την παραμικρή ελπίδα να κάνουν update :p

Αλλά απ'ότι βλέπω Μάριε, πρόκειται για όλα τα αρχεία του Windows Update, παρατήρησε κανείς πρόβλημα με το licensing?

Link to comment
Share on other sites

Anyway, in early August ,Windows silently installed 7.0.6000.374 (I didn't notice this, might have installed at login screen and then I rebooted and started XP) , and today Windows silently installed 7.0.6000.381. After that, my Vista is no longer activated. Has been activated since March, I have no idea what is wrong. I don't want to spend hours on a phone so I might try a re-install.

In my eyes, MS use this silent install to hit at illegal copies of Vista. Unfortunately some legitimate users also are hit.

Και σε εμένα υπάρχουν τόσο το 7.0.6000.374 όσο και το 7.0.6000.381 αλλά τα Windows παραμένουν activated.

th.89827d13bc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με αυτη τη λογικη που το παμε, καλυτερα να βγαλουμε και το internet να ειμαστε 100% ασφαλεις, λες και ο εκαστωτε μεσος χρηστης εχει να προστατευσει τα μυστικα του κρατους ή του καιγετε καρφακι επηδη εισεβαλαν στο συστημα του και του εκλεψαν ή ειδαν χωρις την αδεια του, απο τα my documents, το τελευτεο του αριστουργημα που εκανε με το photoshop..

Εγω ενα εχω να προσθεσω πανω στο ζητημα.. Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα για το θεμα ασφαλειας των αρχειων του (γιατι το λειτουργικο αποτελει ιδιοκτησια της εκαστωτε εταιριας και μπορει να το κανει οτι θελει, συμπεριλαμβανομενου αλλιωσης/ανανεωσης των δεδομενων του λειτουργικου της, συμφονα με τα terms of agreement), απλως προσεχει και δεν κοιταζει να βαλει πιο καλο/ασφαλες λειτουργικο για να κανει οτι μ@λ@κι@ του κατεβει. Υπαρχουν ορισμενα ατομα τα οποια δεν μπαινουν καν στον κοπο να βαλουν ή να ασχοληθουν με προγραμματα antivirus, διοτι δεν ενδιαφερονται και ουτε επισκεπτωνται τα δημοφιλη αυτα site, που μπορουν ενδεχομενως να "βλαψουν" τον υπολογιστη τους.

Οσον αφορα την συζητηση για τα παραπανω λειτουργικα, δεν θα μπω στην διαδικασια να συμβαλω κι εγω στην παρουσα διαφωνια, διοτι την θεωρω ανουσια, μιας που τιποτα δεν μπορει να ειναι 100% τελειο και οπως εμεις το θελουμε, ποσο μαλλων και απολυτως ασφαλες, γιατι μην ξεχναμε.. παντωτε μπορει να βρεθει καποιος εξυπνοτερος και να κανει/λυσει ενα ποιο advanced συστημα ασφαλειας. Καταταλα, με οτι βολευεται ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 00:25]

το λειτουργικο αποτελει ιδιοκτησια της εκαστωτε εταιριας και μπορει να το κανει οτι θελει, συμπεριλαμβανομενου αλλιωσης/ανανεωσης των δεδομενων του λειτουργικου της, συμφονα με τα terms of agreement

ευστοχη παρατηρηση αυτη.
3. RESERVATION OF RIGHTS AND OWNERSHIP. Microsoft reserves all rights not expressly granted to you in this EULA. The Software is protected by copyright and other intellectual property laws and treaties. Microsoft or its suppliers own the title, copyright, and other intellectual property rights in the Software. The Software is licensed, not sold.
http://www.microsoft.com/windowsxp/home/eula.mspx
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν με εξαπάτησε η M$ όταν μου κάνει updates, ενώ μου είπε ότι δεν θα κάνει updates παρά μόνο θα με ενημερώνει?

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα ήδη διαπιστώσει προσωπικά και ψαχνόμουν πριν από το link που δώσατε, από τις 24-Αυγούστου 2007.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=41228

Όσο για το UAC των Vista, καλύτερα να μην το συζητάμε γιατί μόνο προβλήματα προκαλεί.

Το UAC όπως και το πρόβλημα εγκατάστασης του Windows update χωρίς τη συναίνεση μας, ανταποκρίνονται πλήρως και αποτελούν λαμπρά παραδείγματα του ορισμού του malware (malicious software).

Για ασφάλεια δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι, αλλά αμφιβάλω.

Το πολύ πολύ να με ρωτήσει αν θέλω να τρέξω το malware ή όχι.

Ε.. αφού το κατέβασα εν γνώσει μου, γιατί να μη δεχτώ να το τρέξω?

Προβλήματα ασφαλείας πάντως μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ με τα Vista, χωρίς το άχρηστο UAC.

Το User Access Control, έχει σκοπό να κάνει αυτό ακριβώς που λέει.

Να περιορίσει την πρόσβαση του χρήστη στον υπολογιστή του, ώστε να είναι καλό παιδάκι και να μην κάνει ότι δεν αρέσει στη M$.

Για μένα είναι μια πρόβα κατά πόσο θα αποδεχτεί ο κόσμος τα επερχόμενα DRM.

Μην τσιμπάτε και μη θεωρείτε το UAC προστασία. Είναι malware.

Ας αποφασίσουν να μας το βάλουν με το ζόρι στο νέο τους λειτουργικό και τότε θα σκεφτούμε αν θα μας αρέσει και αν θα το αγοράσουμε.

Προς το παρόν ακόμα καλά είμαστε.

Όσο για την ασφάλεια στο Internet ας μη λέμε αστεία.

Δεν υπάρχει.

Μιλάμε για κλειδιά, κωδικούς, προγράμματα που δεν σπάνε, για το bitlocker των Vista που επίσης δεν σπάει και άλλα τέτοια φαιδρά.

Δείτε και αυτή την είδηση.

http://www.news.com/8301-10784_3-9778661-7.html?part=rss&tag=feed&subj=NewsBlog

Να το χάψω?

Τι να θυμηθούμε?

Όταν έφτιαχνε η M$ το bitlocker, απαίτησε το FBI να έχει κλειδιά για αποτροπή της τρομοκρατίας.

Δηλαδή πιστεύετε ότι ο Μπιν Λάντεν επικοινωνεί με τους συνεργάτες του με Internet ή με κινητό?

Ή ότι οι λογαριασμοί στις τράπεζες δεν είναι γνωστοί?

Μπορεί σε ατομικό επίπεδο να μην ασχοληθούν με το άτομο μας, αλλά σε άλλα επίπεδα ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 13:23]

Δηλαδή δεν με εξαπάτησε η M$ όταν μου κάνει updates, ενώ μου είπε ότι δεν θα κάνει updates παρά μόνο θα με ενημερώνει?

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα ήδη διαπιστώσει προσωπικά και ψαχνόμουν πριν από το link που δώσατε, από τις 24-Αυγούστου 2007.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=41228

Προς πληροφοριση σου, εγω τα windows updates τα εχω στο off και σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχει γινει το παραμικρο update (αλλιως θα μου ειχαν κλειδωσει ηδη :p)

Και εαν δεν απατωμαι, οταν το setαρεις να σε ρωταει πριν το update, τα "crucial" updates θα τα κανει χωρις να σε ρωτισει.. Τωρα οσον αφορα το θεμα της αλλοιωσης υσχυει αυτο που ειπα απο πανω, συν οτι δεν ειδαμε να παραπονεθει κανενας για τα SP1 και SP2 οταν μετα χαρας κιολας τα βαλανε στα μηχανιματα τους.. Αρα μαλλον μερικοι οτι θυμουνται χαιρονται, χωρις να θελω να θηξω κανεναν.

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 13:23]

Όσο για το UAC των Vista, καλύτερα να μην το συζητάμε γιατί μόνο προβλήματα προκαλεί.

Το UAC όπως και το πρόβλημα εγκατάστασης του Windows update χωρίς τη συναίνεση μας, ανταποκρίνονται πλήρως και αποτελούν λαμπρά παραδείγματα του ορισμού του malware (malicious software).

Το UAC και το Windows Update, αποτελουν μερη του λειτουργικου.. Ειναι σαν να περνεις antivirus χωρις update module, παλι παραπονα δεν θα εκανες? Δεν υπαρχει σχεδον ουτε ενα προγραμμα το οποιο να ειναι αψεγαδιαστο, ποσο μαλλον κατι που ειναι τοσο μεγαλο οσο ενα λειτουργικο.. Ας μην γινομαστε υπερβολικοι.

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 13:23]

Για ασφάλεια δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι, αλλά αμφιβάλω.

Το πολύ πολύ να με ρωτήσει αν θέλω να τρέξω το malware ή όχι.

Ε.. αφού το κατέβασα εν γνώσει μου, γιατί να μη δεχτώ να το τρέξω?

Προβλήματα ασφαλείας πάντως μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ με τα Vista, χωρίς το άχρηστο UAC.

Το User Access Control, έχει σκοπό να κάνει αυτό ακριβώς που λέει.

Να περιορίσει την πρόσβαση του χρήστη στον υπολογιστή του, ώστε να είναι καλό παιδάκι και να μην κάνει ότι δεν αρέσει στη M$.

Για μένα είναι μια πρόβα κατά πόσο θα αποδεχτεί ο κόσμος τα επερχόμενα DRM.

Επηδη κι εγω χρησιμοποιησα για ενα διαστημα τα Vista στο laptop οταν το πρωτοπηρα.. Δεν μπωρω να πω οτι το UAC δεν μου τα εσπασε.. εξαλου εαν το λειτουργικο εξαπλωθει οπως τα winxp, δεν νομιζω να ζητανε προσβαση απο το UAC malware που θα κριβονται σε hidden proccess threads που δεν μπορουν να τα βρουν ουτε τα προγραμματα που δημιουργηθικαν για να τα ξεσκεπαζουν (βλ. καποια ηλιθια rootkits που κυκλοφορουν)..

Θα συμφωνησω στο οτι σε πρηζει λιγοτερο οταν το εχεις off (και παλι καλα να λες που σου δωσαν αυτη την επιλογη, γιατι συμφωνα με την microsoft δεν εχουμε δικαιομα να πειραξουμε τιποτα αλλα το οτι μερικοι αλλαζουν καποια resources για να βαλουν περισσοτερα themes ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο), ομως δεν στοιχιζει τιποτα να το εχεις και στο on, αν οντως ολο και κατι blockαρει, εστω και minor threats.. δεν σε χαλουλου..

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 13:23]

Μην τσιμπάτε και μη θεωρείτε το UAC προστασία. Είναι malware.

Ας αποφασίσουν να μας το βάλουν με το ζόρι στο νέο τους λειτουργικό και τότε θα σκεφτούμε αν θα μας αρέσει και αν θα το αγοράσουμε.

Προς το παρόν ακόμα καλά είμαστε.

Καλα και αλλη ιστορια εχει υποθει περι κατασκοποιας στα WinXP απο την MS.. Εαν ομως συμφωνισες με τα Terms of Agreement, δεν θα επρεπε να εκφραζεις κανενα παραπονο.. Εκτος ποια και εαν ειναι τοσο συμαντικο αυτο για σενα ή για τον οποιονδιποτε και σε εμποδιζει να δουλεψεις. Και εαν δεν νιοθεις σιγουρος για την ασφαλεια των δεδομενων σου.. Δεν νομιζω οτι απο τοσα εκατομμυρια χρηστες θα μπει στο δικο σου PC η MS κιολας να σου κλεψει τα αρχεια...

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 13:23]

Όσο για την ασφάλεια στο Internet ας μη λέμε αστεία.

Δεν υπάρχει.

Μιλάμε για κλειδιά, κωδικούς, προγράμματα που δεν σπάνε, για το bitlocker των Vista που επίσης δεν σπάει και άλλα τέτοια φαιδρά.

Δείτε και αυτή την είδηση.

http://www.news.com/8301-10784_3-9778661-7.html?part=rss&tag=feed&subj=NewsBlog

Να το χάψω?

Τι να θυμηθούμε?

Όταν έφτιαχνε η M$ το bitlocker, απαίτησε το FBI να έχει κλειδιά για αποτροπή της τρομοκρατίας.

Δηλαδή πιστεύετε ότι ο Μπιν Λάντεν επικοινωνεί με τους συνεργάτες του με Internet ή με κινητό?

Ή ότι οι λογαριασμοί στις τράπεζες δεν είναι γνωστοί?

Μπορεί σε ατομικό επίπεδο να μην ασχοληθούν με το άτομο μας, αλλά σε άλλα επίπεδα ασχολούνται.

Οπως ανεφερα πριν.. οσο και ποιο advanced μπορει να γινει ενα security system δεν υπαρχει περιπτωση να μην σπασει καποτε, αλλιως θα σταματουσε το development στον τομεα της ασφαλειας.. τρανο παραδειγμα ειναι τα cr@cks που βγαινουν σε λιγοτερο απο μιση μερα ή πριν απο την κυκλοφορια ενως παιχνιδιου (αν εγινε καποιο leak). Το StarForce για παραδειγμα ηταν το ποιο δυσκολο.. κι ομως μεσα σε λιγους μηνες το σπασανε.. και να σου τα clones!..

Τωρα για ολα αυτα που αναφερεις δεν νομιζω, εαν δεν εχεις τιποτα να φοβιθεις, να σε απασχολουνε κιολας.. ειναι σαν να περνας απο ανιχνευτη μεταλλων σε αεροδρομιο και να εχεις και αντιρριση και απο πανω. Εαν εν τελει σε ενοχλει ΤΟΣΟ πολυ, βγαλε το internet και καθαρισες..

Παντα φιλικα :flower:

PS: Sorry για τυχων typos ή για την αναρχη συνταξη της απαντησης.. αλλα δεν γραφω και μυθιστοριματα. :p

Link to comment
Share on other sites

"Και εαν δεν απατωμαι, οταν το setαρεις να σε ρωταει πριν το update, τα "crucial" updates θα τα κανει χωρις να σε ρωτισει.. "

Δεν ισχύει αυτό που λες για τα "crucial" updates.

Τώρα, μας λέει η M$ (εκ των υστέρων), ότι ακόμα κι αν δηλώσουμε ότι επιθυμούμε μόνο ενημέρωση και όχι εγκατάσταση των updates, η αναβάθμιση της μηχανής update και μόνο, θα γίνεται και παρά τη θέληση μας.

Χάθηκε να μας ενημερώσουν ότι πρόκειται για ενημέρωση της μηχανής update και ότι είναι απαραίτητη αν θέλουμε να έχουμε ενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα?

Ένοιωθα κατά κάποιο τρόπο ασφαλής μέχρι τη στιγμή που είδα να εγκαθίσταται κάτι χωρίς να το έχω επιλέξει.

Τώρα γιατί να τους πιστέψω ότι δεν θα μου βάλουν και άλλα update, παρά τη θέλησή μου?

Πόσο ασφαλής μπορεί να νοιώθει ακόμα και όποιος δήλωσε ότι δεν επιθυμεί κανένα update?

Για τα θέματα συμφωνίας με τους όρους χρήσης των Vista, μου ακούγεται παράξενα η ανακολουθία ότι δεν τους διάβασες (αφού τους έχεις χοντρά γραμμένους όπως λες) και μας τους διδάσκεις.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν έχουν σχέση με αυτά που έγραψα και δεν έχει νόημα να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:14]

"Και εαν δεν απατωμαι, οταν το setαρεις να σε ρωταει πριν το update, τα "crucial" updates θα τα κανει χωρις να σε ρωτισει.. "

Δεν ισχύει αυτό που λες για τα "crucial" updates.

Τοτε θα πρεπει να κοιταξεις λιγο περισσοτερο αυτο το θεμα, γιατι αν ηταν ετσι τα win μου θα ηταν ιδι κλειδομενα

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:14]

Τώρα, μας λέει η M$ (εκ των υστέρων), ότι ακόμα κι αν δηλώσουμε ότι επιθυμούμε μόνο ενημέρωση και όχι εγκατάσταση των updates, η αναβάθμιση της μηχανής update και μόνο, θα γίνεται και παρά τη θέληση μας.

Χάθηκε να μας ενημερώσουν ότι πρόκειται για ενημέρωση της μηχανής update και ότι είναι απαραίτητη αν θέλουμε να έχουμε ενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα?

Το βαζεις στο off τοτε και τελιωνεις, πιστεψε με, τοτε δεν θα κατεβασει τιποτα.. Εγω δεν χρειαζομαι παραπανω updates, περαν απο 1-2 worm fixes, SP1, SP2 και NET Framework 2.0 και μερικα αλλα.. Και αφετερου δεν θελω να καταναλωνει καθολου bandwith οταν παιζω, γιατι πιστευω εχεις υποψην ποσο σπαστικο ειναι να σου κανει bunnyhopping το ping. (ουτε φυσικα δεν θα ηθελα ξαφνικο κλειδομα..)

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:14]

Ένοιωθα κατά κάποιο τρόπο ασφαλής μέχρι τη στιγμή που είδα να εγκαθίσταται κάτι χωρίς να το έχω επιλέξει.

Τώρα γιατί να τους πιστέψω ότι δεν θα μου βάλουν και άλλα update, παρά τη θέλησή μου?

Πόσο ασφαλής μπορεί να νοιώθει ακόμα και όποιος δήλωσε ότι δεν επιθυμεί κανένα update?

Στο φιναλε φιναλε τα updates ειναι της MS δεν ειναι ουτε αλλης "μη-εμπιστης" εταιριας, ουτε beta updates ειναι, ουτε αφορουνε αλλα πραγματα εκτως απο τα win ή λειτουργειες των win, εαν εσυ εχεις γνησια τα win σου τι εχεις να φοβηθεις? (Καλυτερα να εχεις κατι το οποιο μπορει να μην το χριαστεις αμεσα, παρα να παθει κατι το συστημα απο μια "τρυπα" και να τρεχεις για fix τελευτεα στιγμη.. αυτο το νοημα εχουν τα updates). Και αν δεν θελεις να χρησιμοποιηει bandwith, το βαζεις off και κατεβαζεις αυτα που θελεις απο το site της MS (και σου μενουν και προχειρα αν θες να κανεις format και δεν θελεις να τα ξανακατεβαζεις).

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:14]

Για τα θέματα συμφωνίας με τους όρους χρήσης των Vista, μου ακούγεται παράξενα η ανακολουθία ότι δεν τους διάβασες (αφού τους έχεις χοντρά γραμμένους όπως λες) και μας τους διδάσκεις.

Δεν ειμαι εγω αυτος που παραπονιεται.. Και σε περιπτωση που εχω προβλημα, ναι τα διαβαζω τα Terms of Agreement, πριν κανω τετειου ειδους ερωτησεις (για "unwanted features" ή "restrictions applied" αν δεν με καταλαβες), ακομα και αν τα εχω "πειρατικα".. Αν και δεν κανω ερωτησεις, διοτι δεν περιμενω feedback, πανω σε κατι που δεν εχω 100% νομιμα (κακα τα ψεματα αλλα δεν νομιζω να ειναι λιγοι αυτοι που προτημουν "πειρατικες" εκδοσεις, οχι απαραιτιτα για το χρηματικο ζητημα, αλλα επιδη βρησκονται ευκολα και χωρις περαιτερω διαδικασιες μεχρι και απο το google)..

Ας μην ξεφυγουμε και εντελως απο το θεμα τωρα.. Εμ παση περιπτωση δεν εχω σκοπο "να διδαξω" οπως υποστηριζεις, ουτε ειμαι αντιπροσωπος της MS, ουτε θελω να κανω τον "ξερολα". Aπλως σου το αναφερω διοτι εσυ συμφονισες με αυτους τους ορους πριν το installation και παραυτα εσυ εχεις τις αντιρρησεις μετα..

In any way, τα κειμενακια πριν το install δεν τα εχουνε βαλει για φιγουρα.. Αρκετα issues (legal και μη), που μπορει πανω σε αυτα καποιοι να εχουν αποριες, λυνονται απο εκει.. (Και δεν περιοριζονται σε shareware/licensed προϊοντα, αλλα και σε freewares κατω απο GNU licenses).

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:14]

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν έχουν σχέση με αυτά που έγραψα και δεν έχει νόημα να απαντήσω.

Ειναι δικο σου δικαιομα να πιστευεις αν εχουν σχεση ή οχι, εγω τα εγραψα γιατι ηθελα να εκφρασω την γνωμη μου και μαλιστα με επιχειρηματα/παραδειγματα, σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να σου επιβαλω την γνωμη μου, εαν αυτο νομισες.

Παντα φιλικα :flower:

PS: Αν εμ παση περιπτωση νομιζεις οτι εξακολουθεις να εχεις δικιο και οτι εγω λεω οτι να 'ναι, μπορεις να στειλεις ενα e-mail στην MS και να περιγραψεις με καθε λεπτομερια το προβλημα που αντιμετοπιζεις (αυτο το δικαιομα το εχει οποιοσδηποτε πελατης, οποιασδηποτε εταιριας εξαλου).. Δεν νομιζω οτι μπορει να σε "βοηθισει" κανενας περισσοτερο απο αυτους που σου παρεχουν το λειτουργικο.. Και μολις παρεις την απαντηση σου, δοσε την και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις απενεργοποιήσει τη δυνατότητα update και σου κάνει update τι θα πεις?

Στην περίπτωση σου είχες επιλέξει off, δηλαδή απενεργοποίησες και την ενημέρωση για νέα updates.

Έτσι όμως δεν ξέρεις ποια updates υπάρχουν, ώστε να τα βρεις αλλού και να τα κατεβάσεις.

Δεν είναι όλα κατάλληλα και ορισμένα δημιουργούν σοβαρά προβλήματα.

Αν το θέλεις νομικά το ζήτημα, αγόρασα τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ το αρχικό προϊόν που περιέχεται στο DVD.

Το αν θα βάλω τις τροποποιήσεις που προτείνει η M$ είναι στο χέρι μου και οφείλει να με ρωτήσει όποιος θέλει να επέμβει στον υπολογιστή μου.

Οτιδήποτε άλλο σηκώνει μήνυση.

Επέλεξα λοιπόν σε αντίθεση με σένα να ενημερώνομαι για τα updates που είναι κατάλληλα για το δικό μου υπολογιστή, αλλά με τον όρο να μην εγκαθίσταται τίποτα χωρίς να με ρωτήσουν.

Ο μέσος χρήστης δεν έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τα λεγόμενα της M$ για το τι εγκαθίσταται με ένα update, γιατί δεν είναι ανοικτός ο κώδικας.

Στηριζόμαστε λοιπόν στο λόγο της και στο reverse engineering κάποιων hacker που τα ελέγχουν.

Επειδή όμως το θέμα αυτό είναι off topic, παρακαλώ οποιαδήποτε άλλη αντίρρηση γράψε την εδώ ή άνοιξε δικό σου thread και ας μην καταστρέφουμε το παρόν.

Αφού έχεις διαβάσει το EULA, θα μας πεις και αν είναι νόμιμο να βάζει η M$ ότι πρόγραμμα θέλει στον υπολογιστή μας ή να μας στερήσει μια αρχική δυνατότητα όπως το update, στην περίπτωση που επιλέξουμε να μην το αναβαθμίσουμε.

Κατά τη γνώμη μου δεν έχουν αυτό το δικαίωμα, γιατί σε περίπτωση που διαπιστώσουμε ένα πρόβλημα στη λειτουργία του αρχικού προιόντος, ο νόμος μας δίνει το δικαίωμα να χακάρουμε το προιόν προκειμένου να το επιλύσουμε.

Θα πρέπει να δίνεται η δυνατότητα διόρθωσης των προβλημάτων του αρχικού προιόντος με την αρχική μηχανή updates, ακόμα και σε όσους επιλέξουν να μην την αναβαθμίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αν το θέλεις νομικά το ζήτημα, αγόρασα τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ το αρχικό προϊόν που περιέχεται στο DVD.

Το αν θα βάλω τις τροποποιήσεις που προτείνει η M$ είναι στο χέρι μου και οφείλει να με ρωτήσει όποιος θέλει να επέμβει στον υπολογιστή μου.

Οτιδήποτε άλλο σηκώνει μήνυση.

2.3 Internet-Based Services Components. The Software contains components that enable and facilitate the use of certain Internet-based services. You acknowledge and agree that Microsoft may automatically check the version of the Software and/or its components that you are utilizing and may provide upgrades or fixes to the Software that will be automatically downloaded to your Workstation Computer.

Μήνυση δεν σηκώνει Μάριε, μια χαρά συμφωνήσαμε με την άδεια.

Μην ξεχνάς ότι την άδεια χρήσης δεν την έγραψαν οι προγραμματιστές, αλλά νομικά τμήματα. Το αν τώρα παίζουμε με τις λέξεις, αν το update θα κατέβει αν το έχω στο αυτόματο ή οχι, είναι μια χαρά θέματα για συζητήσεις σε forums, blogs κλπ αλλά νομικά δεν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

To ζήτημα δεν είναι αν θα κάνει κάποιος μήνυση στην Μ$ γιατί δεν τον ρώτησε, το ζήτημα είναι ότι εγώ που έχω στα χέρια μου μια κόπια από αυτές που μπαίνουν στα μηχανήματα της Dell μπορεί να τη "σκαπουλάρω" κι ας εγκατασταθεί αυτό το update, ενώ ένας νόμιμος χρήστης να θεωρηθεί πως χρησιμοποιεί πειρατικό software (φήμη που σιγά σιγά άρχισε να εξαπλώνεται μιας και ορισμένοι "ορκίζονται" πως έχουν γνήσια Vista αλλά μετά από αυτό το fix βλέπουν black screen).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.