Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Ξαναδιάβασέ το. Κι εκτός αυτού, χωρίς να το πάρεις προσωπικά, στις φωτιές του '80 ήσουν αγέννητος, ενώ του '92-93, ίσα που καταλάβαινες, οπότε δεν έχεις εμπειρίες και αναμνήσεις για τις τότε καταστροφές. Αντίθετα οι μεγαλύτεροι τα έζησαν.

Εγώ σαν παιδάκι πήγαινα στο Μινιόν και ανυπομονούσα κάθε Χριστούγεννα να ψωνίσω δώρα, μέχρι που κάποια στιγμή μου το στέρησαν πολιτικές σκοπιμότητες. Το Σεπτέμβριο του '92 ήμουν φαντάρος και πέρασα 3 νύχτες στην Πάρνηθα μόνο με κονσέρβα και λιγοστό νερό, και κοιμόμουν στο χώμα χωρίς καν κουβέρτα γιατί βοηθούσαμε την πυροσβεστική...

Όπως θα θυμάσαι εσύ σε 15-20 χρόνια τα φετινά, έτσι κι κάποιοι μεγαλύτεροι θυμόμαστε τα παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Στοιχεία είναι αυτά

Tι σημαίνει αυτό? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Να σου πω μερικά στοιχεία ακόμα? Το ΠΑΣΟΚ το 1997 κατήργησε τη ΜΟΧΑ με νόμο που δεν επέτρεπε πλέον στην πυροσβεστική να χρησιμοποιήσει άμεσα το στρατό χωρίς έγκριση του ΥΠΕΘΑ.

Ο νομάρχης Ηλείας έχει λάβει 2 δις, για αντιπυρική προστασία και δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ (εκτός του να βγαίνει στα κανάλια και να κατηγορεί...). Στην Καλαμάτα πήγαν να ανοίξουν αντιπυρικές ζώνες και τους το απαγόρευσαν. Μήπως ξέρεις γιατί? Μήπως ξέρεις τι καλλιεργούν σε Ηλεία-Καλαμάτα εκτός από λάδι?

Link to comment
Share on other sites

Τπτ δεν παιρνω προσωπικά , Απλα σου τονίζω πως αυτα που υπαινίσεσαι δεν είναι στοιχεια αλλα εικασίες [το ότι κάηκε κάτι είναι στοιχείο ας πουμε , το θέμα του σαμποτάζ είναι εικασία ομως , ] .

Το αν ημουν αγέννητος εγώ και εσύ 30 τότε , ποσώς με ενδιαφέρει - δεν σε κάνει πιο ενημερωμένο αυτό , η με πιο ισχυρή άποψη εκτός , και αν ήσουν πανταχού παρών , οποτε να αναθεωρήσουμε και την ύπαρξη του θεού , τώρα ξέρουμε και που θα τον βρούμε :hehe: .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Εγώ έψαξα και βρήκα ένα στατιστικό...:

1980: Τεράστιες πυρκαγιές σε δάση, καίγεται Κατράντζος, Μινιόν, Λαμπρόπουλος σε προεκλογική περίοδο. Πέφτει η ΝΔ, βγαίνει το ΠΑΣΟΚ.

1992-3: Τεράστιες πυρκαγιές με θύματα, καίγεται η Πάρνηθα από την πλευρά της Μαλακάσας σε προεκλογική περίοδο. Πέφτει η ΝΔ, βγαίνει το ΠΑΣΟΚ.

2007: Πυρκαγιές χωρίς προηγούμενο, με δεκάδες νεκρούς και αποτεφρωμένα χωριά σε προεκλογική περίοδο. Πέφτει η ΝΔ και βγαίνει το ΠΑΣΟΚ?

μπορουμε να δουμε το στατιστικο και εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Το αν θυμάται ή έχει ζήσει κάποιος τα γεγονότα και τις πολιτικές καταστάσεις, δε τον κάνει Θεό. Απλά έχει μεγαλύτερη εικόνα ;)

Και για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, δεν ψηφίζω ούτε τους μέν αλήτες, ούτε τους δε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Τπτ δεν παιρνω προσωπικά , Απλα σου τονίζω πως αυτα που υπαινίσεσαι δεν είναι στοιχεια αλλα εικασίες [το ότι κάηκε κάτι είναι στοιχείο ας πουμε , το θέμα του σαμποτάζ είναι εικασία ομως , ] .

Το αν ημουν αγέννητος εγώ και εσύ 30 τότε , ποσώς με ενδιαφέρει - δεν σε κάνει πιο ενημερωμένο αυτό , η με πιο ισχυρή άποψη εκτός , και αν ήσουν πανταχού παρών , οποτε να αναθεωρήσουμε και την ύπαρξη του θεού , τώρα ξέρουμε και που θα τον βρούμε :hehe: .

Εγώ καταλαβαίνω πως δεν κάνει εικασίες, απλά παραθέτει κάποια στοιχεία και πως τα γεγονότα αυτά επηρεάζουν τον κόσμο, δεν λέει ο wizard ότι είτε το ΠΑΣΟΚ είτε η ΝΔ βάζουν τις φωτιές εκατέρωθεν για να σαμποτάρουν τον αντίπαλο τους.

Αν και τελικά έμμεσα αυτό κάνουν, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Οπότε, μιλάει για την επίπτωση που έχουν τα γεγονότα στο κριτήριο του κόσμου στις εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Το αν θυμάται ή έχει ζήσει κάποιος τα γεγονότα και τις πολιτικές καταστάσεις, δε τον κάνει Θεό. Απλά έχει μεγαλύτερη εικόνα ;)

Η οποια καλλιστα μπορει να ειναι και λανθασμενη...

Ρε συ cherry πιστευεις πως το '81 το ΠΑΣΟΚ χρειαζοταν να βαλει φωτιες για να παρει τις εκλογες???? Ολοι ξεραν ,απο την επομενη των προηγουμενων εκλογων μαλιστα, οτι το '81 θα εκανε κυβερνηση ο παπανδρεου... Η διαφορα τοτε ηταν πανω απο 10 μοναδες.... το ΠΑΣΟΚ αν δεν κανω λαθος ειχε παρει 48% και η ΝΔ γυρω στο 35%...

Και το τι ηθελε να πει ο wizard ηταν ξεκαθαρο.... μην κοροιδευομαστε και μεταξυ μας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τα στατιστικα λεμε...καλα και το μινιον το εβαλε φωτια το πασοκ? πωπω :eek:

Γιώργη εγώ ουδέποτε έγραψα κάτι τέτοιο. Παρέθεσα κάποια γεγονότα, που τα ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει. Ούτε αποδεικνύουν κάτι, ούτε όμως είναι και υποθέσεις. Έχουν συμβεί.

Το ΒΗΜΑ της Κυριακής 19/8, είχε ολόκληρο άρθρο που εξηγούσε πολλά θέματα και υπονοούσε για εσκεμμένη κατάσταση, αλλά από εξωτερικό κι όχι εσωτερικό. Το γιατί συμβαίνει όταν είναι η ΝΔ στην εξουσία δεν το ξέρω κι ούτε με ενδιαφέρει. Τα ίδια ***** είναι κι οι δύο. Το αποτέλεσμα με καίει. Το ότι δεν υπολογίζουν τίποτα και κανέναν προκειμένου να πάρουν την εξουσία. Τίποτα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ναι δεν λέω ότι είχε ανάγκη ο Παπανδρέου τις φωτιές για να βγει, αλλά πολλές φορές οι φωτιές έχουν γίνει πολύ πριν βγει ο καπνός. Τι θέλω να πω; Το 2003 το ΠΑΣΟΚ με νόμο τον 3139/2003, αποχαρακτηρίζει αναδασωτέα έκταση 62,5 στρεμμάτων από το μεγαλύτερο μέρος του εθνικού δρυμού και τα χαρίζει στο καζίνο για εκμετάλλευση τους από αυτό, σε περίπτωση που καιγόντουσαν δλδ. Ε καήκανε αυτά, το καζίνο παίρνει την περιοχή και άντε γεια. Στην τελική η ΝΔ θα μπορούσε να αλλάξει τον νόμο στην τετραετία που πέρασε αλλά δεν το έκανε γιατί τι ΠΑΣΟΚ, τι ΝΔ, τα ίδια συμφέροντα εξυπηρετούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Γιώργη εγώ ουδέποτε έγραψα κάτι τέτοιο. Παρέθεσα κάποια γεγονότα, που τα ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει. Ούτε αποδεικνύουν κάτι, ούτε όμως είναι και υποθέσεις. Έχουν συμβεί.

Το ΒΗΜΑ της Κυριακής 19/8, είχε ολόκληρο άρθρο που εξηγούσε πολλά θέματα και υπονοούσε για εσκεμμένη κατάσταση, αλλά από εξωτερικό κι όχι εσωτερικό. Το γιατί συμβαίνει όταν είναι η ΝΔ στην εξουσία δεν το ξέρω κι ούτε με ενδιαφέρει. Τα ίδια ***** είναι κι οι δύο. Το αποτέλεσμα με καίει. Το ότι δεν υπολογίζουν τίποτα και κανέναν προκειμένου να πάρουν την εξουσία. Τίποτα όμως...

κοιτα αν δεν παραθεσεις τα στατιστικα που λες καταλαβαινεις οτι εκτιθεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τι στατιστικά λες? Γεγονότα είναι. Τι να παραθέσω? Επειδή έγραψα "Εγώ έψαξα και βρήκα ένα στατιστικό" ? Κόλλαγε φραστικά. Κι αν θέλεις στατιστικό, ναι, 3/3 προεκλογικές περιόδους με τη ΝΔ στην εξουσία, καίγεται το σύμπαν. 100%. Σου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.