Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

Κοίτα οσο μεγαλώνουμε καταλαβαινουμε την αξία αυτών που διδαχθήκαμε στο σχολείο... τότε δεν καταλαβαιναμε πολλά, σνομπάραμε τα περισσότερα και νομίζω η πλειοψηφία τότε έλεγε τι μας χρειάζονται τα "αρχαία"...

Οι πυρκαγιές μέσα σε όλα τα άλλα αποκάλυψαν και την κατάντια του σύγχρονου Έλληνα ακομα και αν αυτοι ειναι οι ιδιοι οι πυροπαθείς...

Σημερα, μονο 1 γεροντάκι 97 χρονών άκουσα να λεει οτι πονάει που χαθηκε το πράσινο και η ομορφια του τόπου του τονίζωντας την οικολογική καταστροφη... Η συντριπτική πλειοψηφία των πληγωμένων μεν πυροπαθών που βγηκε στα κανάλια απλα χάρηκε που πήρε τα 3000-10000 ευρω σημερα για να ορθοποδίσει ή να κανει ενα νέο ξεκινημα... Εμειναν όλοι εκει... Λες και τα σπιτια, οι επιχειρήσεις και τα εισοδήματα ειναι τόσο δύσκολο να γίνουν... Δεν ακουσα κανεναν να πει ή να προβληματιστεί για τον φυσικο πλουτο της χώρας μας, του τόπου τους που αυτος δεν ειναι τόσο ευκολος να γινει ξανα οπως πριν...Και αυτοι εκει ζουσαν... Να το λεγαμε εμεις που ζουμε στην τσιμεντουπολή ισως και να ειχαμε και ένα αλλοθι... Γιατί εχουμε ξεχάσει τι σημαινει το πράσινο, τα δαση, το νερο και τα ποτάμια...

Για 1500 ριζες ελιες άκουσα, για πορτοκαλιες, για επιχειρησεις που καηκαν, για πρόβατα, για μαντρια, για αυτοκινητα, για προσφατα ανακαινισμένα σπίτι, για παλια σπίτια, για χωρια ολοκληρα... Τι κοινό έχουν???

Το χρημα... Ολα γύρω απο αυτο.... με το χρήμα σε 6 μηνες το πολύ όλα μπορει να ειναι όπως πριν... Και οι δρομοι, και το ρευμα, και το νερο και τα σπιτια και οι υποδομές και όλα...

Ενα σχόλιο, ενα δάκρυ, ενα παράπονο για όλα αυτα που εγιναν στο περιβάλλον μας προσωπικα δεν ειδα... δεν λέω οτι δεν εγινε... απλα ισως δεν μεταδόθηκε γιατί δεν "πουλάει"... γιατί και εμεις θα αλλαζαμε κανάλι αν οι πυροπαθείς μας έλεγαν για το υπεροχο περίβαλλον που εχασαν, γιατί και εμεις εχουμε συνηθίζει να μας ενδιαφέρουν τα οικονομικά μέτρα παρα τα μέτρα για το περιβάλλον... και εμεις για το χρήμα...για την παρτυ μας...για το σπίτι μας...για την τσέπη μας... για την επιχειρηση μας...για την οικογενεια μας...για το αυτοκινητό μας...για τον υπολογιστή μας...

Για το περιβάλλον ουτε 1 δημοσιογράφος δεν ανέπτυξε ενα συλλογισμό πάνω απο 30'' τηλεοπτικου χρόνου.... όλοι για το 3000-10000 ευρω...

Εκει τι θα γινει? Εναν περιβαλλοντολόγο δεν ειδα να βγάζουν σε παραθυρο... Μια ομαδα επιστημόνων να μας πει τα δυσάρεστα...

Εγω εκει θα παθω το σοκ....

Ποτε θα αποκατασταθεί η ποιότητα του αέρα μας?? Πως μπορουμε να αναστρέψουμε αυτην την κατάσταση.... Τι πρέπει να γινει για το ηδη επιβαρυμένο περιβάλλον μας? Πόσο τραγικά και χάλια ειναι τα πράγματα? Τι επιπτώσεις θα εχουν οι πυρκαγιές και η ριζικη αλλαγη του περιβάλλοντος στις υγεία όχι μονο των Πελοππονήσιων αλλα και όλης της Ελλάδας?? Τι πρεπει να γίνει άμεσα και τι σε βάθος χρόνου?

Ουτε ενα προβληματισμο, μια συζητηση 20λεπτου δεν ακουσα περι αυτού... οσοι ακουσατε παρακαλω να τα παραθέσετε...

Μένω στο Μοσχάτο, 3 στενα απο τον Κηφισσο... 3 φορες απανωτα πλημμήρισε το 2002 με το νερό να φτάνει στα 2 μέτρα... στην 2 φορα μάλιστα εκανα sprint για να μην με προλαβουν τα νερα... εγω μόνο ζημια στο αυτοκίνητο έπαθα και μάλιστα δεν αποζημιωθήκα ποτε αν και θα έπρεπε... δεν ειναι το θέμα αυτο... Και εδώ και στο Νεο Φαληρο και Ρεντη κόσμος καταστράφηκε και επαθε ζημιες χιλιάδων ευρώ... σε σπίτια και περιουσιες.... σιγουρα δεν ειναι το ίδιο οπως με τους πυροπαθείς..... εκει ειναι 1000πλασια η καταστροφή...Και εδω θυμαμαι τραγικές φιγουρες, κλαματα, δάνεια να τρέχουν και κοσμο να εχασε όλο το βιο του....

Που καταλήγω όμως....

5 χρονια όμως μετα ξερω οτι ολα διορθώθηκαν... και τα μαγαζια και τα σπίτια και και το ποτάμι το ανοιξαν και τώρα περνάει η εθνική και ολα μια χαρα... μην σας πω οτι τα εχουμε ξεχάσει κιόλας... Μονο κάτι σιδηροκατασκευες θυμιζουν πια τον Ιουλιο του 2002 που τα ειχαμε ως προστατευτικά...

Η ζωή συνεχίζεται που λέμε και ολα τα υλικα θα διορθωθούν ειτε αργά είτε γρήγορα... Με το περιβάλλον τι θα γίνει και ολον αυτο τον δασικο πλουτο που χάθηκε...

Θλιβομαι για τον κοσμο που χαθηκε άδικα και συμπονω τον πυροπαθή κόσμο αλλα τα υλικά μπορουμε να κερδισουμε πάλι...

Εμενα με ενοχλει που τουλαχιστον στην TV δεν ειδα κατοίκους, δημοσιογράφους, μαιντανους, πολιτικους, ρεπορτερ να μιλάνε πέρα απο την καταστροφή που εζησαν και επαθαν οσοι επαθαν.... για όλα αυτα τα θεματα περιβάλλοντος.... Αν πεθάνει το περιβαλλον μας, θα πεθάνουμε και εμεις... Τοσο πια selfish pigs ειμαστε όλοι?? Και ειμαστε τόσο στόκοι γιατί ουτε "σωστοί εγωιστές" δεν ειμαστε... Ουτε καν να σκεφτούμε το περιβάλλον για την πάρτυ μας και πως θα επαναφέρουμε την "ποιότητα ζωής" μας... γιατί πια αυτό μας ενδιαφέρει... σπιτι στο πράσινο, spas, shopping, travelling and fuc@@@ing....

Μαλλον οι φωτιες εκαψαν τα πάντα εκτός απο τον "νεοΕλληνα"....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ..........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

πανο η φυση θα τους εκδικηθει εννοια σου , σαθρα εδαφη της πελοποννησου και τα χωρια χτισμενα σε πλαγιες...με τις βροχες θα γινουν merge με τα παραλιακα χωρια , ή/και θα πνιξουν τα παραλια. η διαβρωση λογω βροχης θα φτωχυνει τα εδαφη , δεν ξερουμε αν θα ξαναφυτρωσουν δεντρα εκει, και αν με πολλαπλασιο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά ποιός θα πληρώσει τη νύφη Γιώργη? Μόνο οι Πελοποννήσιοι? Κι όταν το χωριό από ορεινό, γίνει παραλιακό, πάλι λεφτά θα ζητάνε.

Για εμένα η κορυφαία ατάκα που ειπώθηκε αυτές τις μέρες ήταν από το Νομάρχη Ηλείας...:

Έπιασαν δύο εμπρηστές, αλλά ήταν εξ'αμελείας.... Οι άνθρωποι έκαναν δουλειές στα αυθαίρετά τους και από κάποια σπίθα έπιασε φωτιά...

Link to comment
Share on other sites

Για τους νέους η φωτιά που κατέστρεψε τα πάντα περιέχει την ελπίδα ότι κάποτε ίσως τα ξαναδούν όπως πριν. Για αυτούς τους ανθρώπους όμως που γέρασαν μαζί με τα δάση που τους περιέβαλαν, η φωτιά τους σκότωσε. Ήταν η πατρίδα της πατρίδας τους...

Έχω την εντύπωση ότι τα χρήματα που δόθηκαν στους πυρόπληκτους θα πάνε σε διαμερίσματα στον Πύργο και την Τρίπολη. Δεν μπορώ να πιστέψω πόσοι θα έχουν το κουράγιο να ξαναφτιάξουν το σπίτι τους μέσα σε ένα μαυρόασπρο τοπίο...

"Η απουσία πεζοπόρων τμημάτων, οι φωτιές που αφήνονταν να σιγοκαίνε για να αναζωπυρωθούν αργότερα, χωριά που εκκενώθηκαν όπως όπως, ο κόσμος που δεν κινητοποιήθηκε, οι ανεκμετάλλευτοι δασεργάτες, η ξεχασμένη μέθοδος της «φωτιάς κατά φωτιά» και ο εφησυχασμός από τον μεγάλο αριθμό εναέριων μέσων...

Τα επτά μοιραία λάθη της Πυροσβεστικής και των Αρχών που οδήγησαν στην πρωτοφανής κλίμακας καταστροφή στα πύρινα μέτωπα Πελοποννήσου και Εύβοιας"

Η ανοργανωσιά της Πυροσβεστικής απ' ότι φαίνεται έπαιξε το ρόλο της...

Κι απ' ότι φαίνεται είμαστε πολύ λίγοι για τον τόπο που κληρονομήσαμε.

post-2502-1416073176,2429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έζησα 4 χρόνια κάπου εκεί στην περιοχή....φοβάμαι πως πολλοι θα σπεύσουν να διεκδικήσουν "βίλες" από τα καμένα χαμόσπιτα, που είχαν ξεχάσει εδώ και χρόνια. Δεν ξέρω αλλά τελικά όσο περνάν οι μέρες, αρχίζω να είμαι περισσότερο καχύποπτος....

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να γίνει πάλι κάπως πράσινο το τοπίο τι κάνεις για τις πλημύρρες;

Αδυνατώ να σκεφτώ πως ενας οικοπεδοφάγος θα ρίσκαρε να χτίσει βιλάρα πολλων εκατοντάδων

χιλιάδων ευρώ χωρίς να είχε σκεφτεί αυτο το ενδεχόμενο...

Ενδεχομένως να υπάρχουν άνθρωποι που να σκεφθούν οπως λές οτι σε 10 χρόνια κομπλέ θα είμαστε, θα μας μείνει και η βιλλάρα, αλλα μέχρι τότε;

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις τώρα το οικόπεδο φθηνά, και χτίζεις αργότερα. Μα κολλάς κι εσύ σε κάτι πράγματα.... Επειδή εμείς δεν είμαστε οικοπεδοφάγοι, μάλλον σκεφτόμαστε διαφορετικά...

Για να μη βάλω και το άλλο στη μέση... Έχεις διαβάσει για την Ιoνία Οδό?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά την δουλειά πήγα απο Βενιζέλο στην Νέα Μάκρη για βόλτα να απολαύσω και λίγο ένα πρωινό καφέ σαν άνθρωπος... Απο Λ. Μαραθώνος....

Λοιπόν... πρωί είχα ειχα καιρό να πάω ... με όλα αυτα κατά νου περι πυρκαγιών και λόγω της κίνησης στα φανάρια ειχα αρκετή ώρα να παρατηρήσω αυτα που εβλεπα γύρω μου και μάλιστα εκανα συγκρίσεις με οσα θυμόμουν το 1993-94 όταν με το ΚΤΕΛ πηγαινα στην Ραφήνα και κοίταζα έξω.... τις υπολοιπες φορές συνήθως ο οδηγος μονο το δρόμο κοιτάει....

Λοιπόν... που βρέθηκαν όλοι αυτοί οι "οικισμοί" και όλα αυτα τα "απλοικά" σπιτάκια?? Εγώ γιατί θυμόμουν 2-3 οικισμούς και σημερα ειδα 200 σημεία που ειχαν "μαζευτεί" "σπίτάκια"? Εγώ γιατί θυμόμουν κάτι πευκα σε κάτι σημεία ενώ τώρα η γη είχε γίνει σαν βοσκοτόπι και αντι προβάτων εβλεπα βιλιτσες και Cayenne στα γκαράζ? Δε ο δρομος τιγκα στην πινακίδα... οικισμός Α, οικισμός Β, οικισμός Γ... και οχι με ταμπέλες της Τροχαίας... και σε προωθούσαν σε κάτι δρομάκια ασφάλτινα δε (οι porsche ειναι χαμηλές) αλλα σίγουρα ανοιγμένα με μπουλτόζα....

Δεν συζητάω για την κίνηση... Περισσότερη κίνηση έχει το ρεύμα της Μαραθώνως προς Αθήνα παρα η Εθνική το πρωί?? Ναι αναπτύχθηκαν τα Μεσόγεια λόγω του Βενιζέλου αλλά οκ αυτή η καραμέλα... Τόσα πολλά "οικόπεδα" υπήρχαν τελικά και ολοι τα ανακάλυψαν μετα την μετακόμιση του αεροδρομίου απο το Ελληνικό?? Τα κράταγαν καβάτζα οι "ιδιοκτήτες" τους φαίνεται...

Δε.... υπήρχαν πάρα πολλά σπίτια... μόνα τους... χωμένα μέσα στο πεύκο ή σε κάτι σημείο τελειώς on their own... Τα σημεία επιλογής ειδυλλιακά βέβαια.... Με θέα στην θάλασσα και χωμένα στην βλάστηση... Και βεβαια πλήρως ενταγμένα στο περιβάλλον τους... Αλλα να θυμίζουν την Ακρόπολη και αλλα τα design κτίρια στα Docklands του Λονδινου...

Πάντως πολύ "τυχερός" κόσμος... μα να βρουν οικόπεδα και να χτίσουν σπίτια στα καλύτερα σημεία της ευρύτερης περιοχής, σε οικόπεδα που ναι μεν εχουν χόρτο πια αλλα που περιμετρικά ειναι ζωσμένα στο πράσινο? Και όλα αυτα διπλα απο τον Σταυρο Αγιας Παρασκευής, το αεροδρόμιο και πάει λέγοντας...

Θα φανώ πολύ κακός αν πω ότι λιγο θα με νοιάξει αν η πυροσβεστική δεν παει ποτε να σβησει μια φωτία επειδη κινδυνεύουν "σπίτια" και "περιουσίες"??? (οχι οι κάτοικοι...)

Μιλάμε πίεση ανέβασα και ότι τιποτα αλλο δεν ειχα και φωτογραφική μηχανή για να γελάσουμε παρέα αν και ειμαι σιγουρος οτι ξερετε τι περιέγραψα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Θα φανώ πολύ κακός αν πω ότι λιγο θα με νοιάξει αν η πυροσβεστική δεν παει ποτε να σβησει μια φωτία επειδη κινδυνεύουν "σπίτια" και "περιουσίες"??? (οχι οι κάτοικοι...)

Έχω ακριβώς την ίδια άποψη για σπίτια που ήταν "πρώτη γραμμή" σε Πεντέλη - Πάρνηθα - Υμηττό

Απ την στιγμή που και οι ίδιοι είναι οικοπεδοφάγοι ποσός θα με ένοιαζε αν καιγόντουσαν τα σπίτια τους(σκληρό μεν..αυτό πιστεύω δέ)...αυτό που με ένοιαζε είναι να μην καίγεται το βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας είναι υπεύθυνος των επιλογών του. Όταν δε σέβεσαι τίποτα και κανένα και όταν η εξυπνάδα σου είναι αρκετή για να σε οδηγήσει να ζώσεις το σπίτι σου με δέντρα τότε λυπάμαι αλλά δε θα σε λυπηθώ όσο κι αν φωνάξεις στις κάμερες για το ανύπαρκτο κράτος.

Και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο στους αυθαίρετους.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω γράμμα ενός εθελοντή πυροσβέστη, που έγραψε σε blog. Το διάβασα και με συγκλόνισε...

21/8/2007

"Σημειώνεται ότι δεν υπήρξαν σοβαροί τραυματισμοί λόγω της πυρκαγιάς πλην ενός πυροσβέστη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο «Σισμανόγλειο» με αναπνευστικά προβλήματα."Είναι πολύ παράξενο να διαβάζεις τη ζωή σου μέσα από την αποστειρωμένη λογική της δημοσιογραφίας..

Θα ήθελα να ξεχάσω τα 3-4 πρόβατα που δεν πρόλαβαμε να βγάλουμε από το μαντρί και τα ακούγαμε να σκούζουν καθώς μας πλησίαζε η φωτιά, και εκείνο το σκυλάκι που παρέμεινε σιωπηλό και δεμένο μέχρι τη στιγμή που πανικόβλητο κατάλαβε οτι δεν υπάρχει σωτηρία.. τα αφεντικά του λείπαν διακοπές και κανείς δεν μας ειδοποίησε για αυτό..

Θα ήθελα να ξεχάσω τα πουλιά που δεν προλάβανε να φύγουν απο τα πεύκα καθώς γινόντουσαν παρανάλωμα του πυρός και τα είδα στον αέρα να φτερουγίζουν για λίγο και ύστερα να πέφτουν σαν φθινοπωρινά φύλλα.. Θα ήθελα να ξεχάσω τα τρομαγμένα πρόσωπα των συναδέλφων μου όταν είδαμε τις 50μετρες φλόγες να μας ζώνουν από παντού Θα ήθελα να ξεχάσω τις αγωνιώδεις εκκλήσεις των ιδιοκτητών όλων των σπιτιών τριγύρω μας όταν άρχισαν να γλύφουν τα σπίτια τους οι φλόγες Θα ήθελα να ξεχάσω όλους αυτούς που ήρθαν με τζιπάκια κάνοντας χειρόφρενα και πατώντας γκάζι μόνο και μόνο για να απολαύσουν το θέαμα, χωρίς να μας βοηθάνε όταν τα ρουθούνια μας τρέχαν κατράμι και μασούσαμε στάχτη.

Θα ήθελα να τους ξεχάσω όταν προσπαθούσαμε να φύγουμε κόβωντας μάνικες και δεν μπορούσαμε επειδή είχαν δημιουργήσει κυκλοφοριακό κομφούζιο μπροστά μας. Θα ήθελα επίσης να ξεχάσω όλους αυτούς που πίναν καφέ και μας ειρωνεύονταν την ώρα που δίναμε και ίσα που κρατούσαμε την ψυχή μας.

Θα ήθελα να ξεχάσω αυτούς που τραβούσαν πανικόβλητοι τις εγκαταστάσεις μας και μας άφηναν εκτεθειμένους στις φλόγες Θα ήθελα να ξεχάσω τις πανικόβλητες φωνές συναδέλφων στον ασύρματο όταν τους κύκλωνε η φωτιά Θα ήθελα να ξεχάσω αυτή τη λαίλαπα που δεν υπήρχε τρόπο να φρενάρεις και λαίμαργα κατάπιε τις όμορφες περιοχές που κάποτε χαρήκαμε ώς παιδιά και τα παιδιά μας δεν θα ξέρουν οτι υπήρχαν.

Μα δεν θα ξεχάσω εκείνους τους χειριστές των ελικοπτέρων που τελευταία στιγμή μας δημιούργησαν δίοδο διαφυγής μέσα από τους θεόρατους τοίχους φωτιάς που μας περιτριγύρισαν Μα δεν θα ξεχάσω τους συνάδελφους απο Αταλάντη που ήρθαν να μας βοηθήσουν σε μια ξένη για αυτούς περιοχή Μα δεν θα ξεχάσω όλες τις κυβερνήσεις έως τώρα που επιτρέπουν σε οικοπεδοφάγους να χτίζουν, που αντιμετωπίζουν με αναλγησία τους εμπρησμούς και κοροιδεύουν τους Εθελοντές. Μα δεν θα ξεχάσω το κράτος που ούτε γάντια δεν μας έδωσε, πόσο μάλλον ενα ευχαριστώ, για να μήν θίξει την επιτηδευμένη ανικανότητα του μπροστά στα συμφέροντα.

Μα δεν θα ξεχάσω οτι καταφέραμε 4 παιδιά με 1 όχημα να σταματήσουμε ενα μέτωπο 500 μέτρων, να σώσουμε 5 σπίτια και μερικά πρόβατα.. Θα βοηθήσει να μπορέσω να κοιμηθώ όταν θα γυρίζουν οι εικόνες φρίκης στο μυαλό μου. Μα δεν θα ξεχάσω την όμορφη τραυματιοφορέα που μου συμπαραστάθηκε όταν δεν είχα αναπνοή, τους έμπειρους γιατρούς που πέσαν πάνω μου και μου ξαναδώσαν μέλλον, καθώς και το νοσηλευτικό προσωπικό που ξεχείλιζε απο ανθρωπιά και καλοσύνη.

Σας ευχαριστώ. Και δεν θα ξεχάσω να λέγομαι ακόμα άνθρωπος και να χρωστάω στη φύση ενα μεγάλο συγνώμη για όλες τις καταστροφές που της έχει προξενήσει το είδος μου.

Η απορία μου είναι οι βίλες που θα χτίσετε θα έχουν νόημα εαν δεν υπάρχει πια πράσινο γύρω σας; Όταν ο αέρας θα μυρίζει στάχτη και θα σου καίει τους πνεύμονες; πώς διάολο θα αναπνέετε εσείς κει πάνω και εμείς εδώ κάτω; πώς περιμένω απο ενα κράτος με στημένες εκλογές και προκάτ κόμματα να δημιουργήσει ενα καλύτερο μέλλον απο τις στάχτες που έχουν γεμίσει τα πνευμόνια μου... Λίγη στάχτη στα μαλλιά... δολοφόνοι..."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.