Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Δεν θέλω να το πιστέψω κάτι τέτοιο. ’λλωστε το ίντερνετ έχει χαοτική δομή.

Πέρα από αυτό όμως τα φόρουμς δίνουν το δικαίωμα στον οποιονδήποτε να μιλήσει ελεύθερα, είτε υπάρχουν "στημένοι" στην κουβέντα είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Θα μπορουσα να σου απαντησω με το ιδιο υφος και σενα και στα αλλα κρυφοπασοκια που το παιζουν δηθεν ακοματιστοι και μας διαλαλουν οτι ολοι ιδιοι ειναι... αλλα σεβομαι τους υπολοιπους που δεν φταινε σε τιποτα

Ενταξει την ριξατε την Κυβερνηση και μετα?

Αντε καλα κρασια :hi:

εσύ τι το παίζεις;

είσαι ευχαριστημένος απ την παρούσα κατάσταση; Δηλαδή πρέπει να καεί το δικό σου σπίτι για να πεις ότι η χώρα από μπουρδέλο έγινε ***** καπέλο και ότι η πλειοψηφία των υπουργών και αυτών που παίρνουνε τις αποφάσεις είναι για τον πούτσο καβάλα;

Και άντε , έπεσε η κυβέρνηση, ποιος θα κυβερνήσει; ο γιωργάκης; Ασε...

Τα ίδια ***** είναι όλοι τους, και έκει είναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι ο άμεσος κίνδυνος από τη φωτιά φτάνει στο τέλος του.

Πολλά ακούστηκαν για ανοργανωσιά και ευθύνες.

Δεν τα συμμερίζομαι.

Η αντίδραση ήταν η αναμενόμενη κατά τη γνώμη μου.

Δεν περίμενα τίποτα παραπάνω, ούτε περιμένω μελλοντικά καλύτερη αντίδραση από οποιονδήποτε.

Σε ένα θέμα όμως είχαμε σοβαρότατες ευθύνες.

Δεν προβλέψαμε την επερχόμενη καταστροφή.

Δεν λειτούργησαν οι υπηρεσίες πληροφόρησης.

Πιαστήκαμε ξεβράκωτοι.

Αν δεχτούμε ότι δεν ήταν τυχαίες οι 200 σύγχρονες εστίες φωτιάς, τότε δεν έχουμε παρά να δεχτούμε την υπόθεση της ασύμμετρης απειλής.

Παράλληλα όμως θα πρέπει να δεχτούμε και της ευθύνες της κυβέρνησης που ούτε το πρόβλεψε, ούτε είχε την πληροφόρηση, ούτε το απέτρεψε, ούτε γνωρίζει τον αόρατο εχθρό.

Εδώ όλες οι κρατικές υπηρεσίες πληροφοριών απέτυχαν παταγωδώς.

Αλλά φταίνε και όλα τα κόμματα. Υπάρχει η αίσθηση ότι οι υπηρεσίες αυτές δεν κυνηγάνε πραγματικούς τρομοκράτες, αλλά πολιτικούς αντιπάλους.

Είναι φυσικό να θέλουν την υποβάθμιση τους και το πέτυχαν.

Ε το πληρώσαμε.

Κάτι όμως πρέπει να γίνει ως προς το ρόλο και την αποτελεσματικότητα τέτοιων υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

και για να ευθυμήσουμε λίγο!

Αρχική απάντηση από KoMM

ο γιωργάκης;

"

.......Στο μέτρο των δυνάμεων μου, θα βάλω όλες μου τις δυνάμεις........" :crazy:

:help:

Παράδοση το χουνε βρε παιδί, να μην βγάλουν αργηχό που να μπορεί να μιλήσει;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω για μια φορά τα λεφτά να επενδυθούν σωστά.

τώρα ουτοπίες για αξιοκρατία διαφάνεια...άστα να πάνε στο διάολο...

Αρχική απάντηση από Snips

και για να ευθυμήσουμε λίγο!

"

.......Στο μέτρο των δυνάμεων μου, θα βάλω όλες μου τις δυνάμεις........" :crazy:

:help:

Παράδοση το χουνε βρε παιδί, να μην βγάλουν αργηχό που να μπορεί να μιλήσει;

Αξέχαστο το βιντεάκι της Μαλβίνας με το Σημίτη να σπαμμάρει "νινενε νινενε νινενε" :)

Πάντως, δε ξέρω, ο γιωργάκης να μιλήσει δεν μπορεί, αλλά ο κωστάκης με το μπουφανάκι που βγήκε προχτές εμένα με έπεισε.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος ασύμετρη απειλή σωστά χρησιμοποιήθηκε και σημαίνει τη χρήση χαμηλού κόστους όπλων τα οποία προκαλούν ασύμετρα-δυσανάλογα μεγάλες καταστροφές στο οποιονδήποτε αντίπαλο-ο οποίος βάλεται από μικρές αλλά οργανωμένες ομάδες ατόμων . Φυσικά συγκεκριμένα μέσα φρόντισαν για τη γελοιοποίηση της χρήσης του εν λόγω όρου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Πολλά θες. Το πλήθος έχει μικρής διάρκειας μνήμη.

Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Κάτσε να αρχίσει πχ το πρωτάθλημα και μετά θα σου πώ εγώ πόσο θα θυμούνται οι στεναχωρημένοι και προβληματισμένοι ψηφοφόροι το τι έγινε! Και αρχίζει και με derby...

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Ο όρος ασύμετρη απειλή σωστά χρησιμοποιήθηκε και σημαίνει τη χρήση χαμηλού κόστους όπλων τα οποία προκαλούν ασύμετρα-δυσανάλογα μεγάλες καταστροφές στο οποιονδήποτε αντίπαλο-ο οποίος βάλεται από μικρές αλλά οργανωμένες ομάδες ατόμων . Φυσικά συγκεκριμένα μέσα φρόντισαν για τη γελοιοποίηση της χρήσης του εν λόγω όρου.

Και αυτό είναι σωστό. Προσωπικά που συναντάω καθημερινά τον όρο αυτό, πουθενά δεν συνοδεύεται από την έννοια "Στρατιωτική απειλή". Είπαμε ...ΜΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δυσβάσταχτο να μη γράψω δυο λόγια, με τα τόσα σπουδαία που διαβάζω. :OT: βέβαια και ας με συγχωρέσει, αν μπορεί ο moderator αλλά και σεις.

Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα που δικαιώνουν αυτά που λέτε. Εδώ και πολλά χρόνια. Από το 89 περίπου που δημιουργήθηκαν ξαφνικά πολλές σχολές «δημοσιογραφίας», για να προλάβουν το κύμα της ιδιωτικής τηλεόρασης κυρίως, στις οποίες ξεκίνησαν να διδάσκουν κάτι «νεόφερτοι από αμέρικα» μεριά, χρησιμοποιώντας μόνο στα χαρτιά κάποια ηχηρά ονόματα δημοσιογράφων της εποχής. Λίγα μόλις χρόνια αργότερα οι σημερινοί μεγαλοδημοσιογράφοι, ήταν «καθηγητές» ανάμεσα στους «φοιτητές» τους, προετοιμάζοντας το έδαφος για τη σημερινή κατάντια. Στην πορεία αυτή υπήρξαν δημοσιογράφοι (κυρίως μεγάλοι σε ηλικία) οι οποίοι αποστασιοποιήθηκαν, έμειναν έξω από το «κόλπο». Και βέβαια ποτέ δεν απόκτησαν «περίοπτη» θέση στα ΜΜΕ. Φυσικά δεν θα το επέλεγαν και οι ίδιοι. Έμειναν συνεπείς σε όσα είχαν μάθει, διακονεύοντας τη δημοσιογραφία. Πολύ παλιά ο Κυριάκος, ο Λούης , ο Γιώργος κάποια στιγμή ακόμη κι ο Κίτσος με το Χρήστο και το Μάκη, αργότερα ο Λεωνίδας, ο Νάσος, ο Πάνος. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ηθοποιούς, τους τραγουδιστές, τους μεγαλοκαθηγητές της 3βάθμιας, με κάθε και σε κάθε ζωντανό κύτταρο αυτής της χώρας.

Υπάρχουν πολλά μονοπάτια για να τον προσεγγίσουν, αλλά μόνον ένας προορισμός. Σαν σκεπτόμενος άνθρωπος έχεις πολλές ευκαιρίες για να προσπαθήσεις. Σαν πολίτης έχεις μια σπουδαία ευκαιρία. Μία κάθε 4 χρόνια να κάνεις μια προσπάθεια. Μήπως και καταφέρεις κάποτε κάτι

Κάθε πρωί που ξυπνάς να σκέφτεσαι την κοπελιά που πήρε το πρώτο λεωφορείο για την πρωινή βάρδια στο εργοστάσιο. Που αναγκάστηκε να κοιμηθεί νωρίς, για να μπορεί να πάει στη δουλειά με το πρώτο. Που αύριο σα νεαρή μάνα, δε θάχει ν αφήσει το παιδί της, δε θα βρίσκει βρεφονηπιακό σταθμό και θα πρέπει να δουλεύει και δεύτερη βάρδια να πληρώνει τον ιδιωτικό. Μπορεί νάναι η μάνα σου, η αδελφή σου, η κόρη σου ή η καλή σου. Αυτή να σκέφτεσαι στις 16 το πρωί. Και όχι τι θα σου λέει εκείνες τις νύχτες ο λιμοκοντόρος καρνάβαλος. Αυτός που σε ένα μήνα βγάζει κοροϊδεύοντας όσα αυτή σε 3 χρόνια δουλεύοντας.

Με την επιείκιά σας και καταχραζόμενος το thread.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 23:53]

Υπάρχουν πολλά μονοπάτια για να τον προσεγγίσουν, αλλά μόνον ένας προορισμός. Σαν σκεπτόμενος άνθρωπος έχεις πολλές ευκαιρίες για να προσπαθήσεις. Σαν πολίτης έχεις μια σπουδαία ευκαιρία. Μία κάθε 4 χρόνια να κάνεις μια προσπάθεια. Μήπως και καταφέρεις κάποτε κάτι

Κάθε πρωί που ξυπνάς να σκέφτεσαι την κοπελιά που πήρε το πρώτο λεωφορείο για την πρωινή βάρδια στο εργοστάσιο. Που αναγκάστηκε να κοιμηθεί νωρίς, για να μπορεί να πάει στη δουλειά με το πρώτο. Που αύριο σα νεαρή μάνα, δε θάχει ν αφήσει το παιδί της, δε θα βρίσκει βρεφονηπιακό σταθμό και θα πρέπει να δουλεύει και δεύτερη βάρδια να πληρώνει τον ιδιωτικό. Μπορεί νάναι η μάνα σου, η αδελφή σου, η κόρη σου ή η καλή σου. Αυτή να σκέφτεσαι στις 16 το πρωί. Και όχι τι θα σου λέει εκείνες τις νύχτες ο λιμοκοντόρος καρνάβαλος. Αυτός που σε ένα μήνα βγάζει κοροϊδεύοντας όσα αυτή σε 3 χρόνια δουλεύοντας.

Με την επιείκιά σας και καταχραζόμενος το thread.

:T:

Δυστυχώς κανείς δεν βλέπει μακροπρόθεσμα. Ψηφίζουμε για το σήμερα με μάτια στο χθες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 21:46]

εγω ειμαι ετοιμος να δεχτω οτι το εκαναν οι αλβανοι , ρουμανοι τουρκοι , ινδιανοι , κλιγκονς κλπ

αλλα θελω

1.αποδειξεις

2.να τα βγαλουν ολα στη φορα.

Όλοι της κυβέρνησης είπαν ότι κάτι τρέχει αλλά δεν κατηγόρησαν κανέναν συγκεκριμένο. Όσο για το δημοσίευμα των Financial times που φέρει στελέχη της κυβέρνησης(γενικά και αόριστα) να κατηγορούν το Πασόκ για τις φωτιές (χωρίς να υπάρχει καμία επίσημη δήλωση κανενός) αυτό μάλλον ενισχύει τις υποψίες για ξένη ανάμειξη παρά ενοχοποιεί τη Ν.Δ για συνομωσιολογία.

Το να λες ότι κάτι ασυνήθιστο και ύποπτο συμβαίνει δεν συνιστά συνομωσιολογία. Συνομωσιολογία είναι το να κατηγορείς συγκεκριμένους χωρίς στοιχεία. Εαν τώρα υπάρχουν άνθρωποι απλά καχύποπτοι με τον έναν ή με τον άλλον έχουν κάθε δικαίωμα να είναι. Η καχυποψία δεν συνιστά καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 23:46]

εγω ειμαι ετοιμος να δεχτω οτι το εκαναν οι αλβανοι , ρουμανοι τουρκοι , ινδιανοι , κλιγκονς κλπ

αλλα θελω

1.αποδειξεις

2.να τα βγαλουν ολα στη φορα.

Είναι αστείο να σκεφτόμαστε Ρουμάνους Τούρκους Βουλγάρους Έλληνες και τέτοια.

Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι αλλού, σε επίπεδο διεθνών συμφερόντων, σε μια πολιτική σκακιέρα που θέλει αδύναμα όσα κράτη σηκώνουν κεφάλι.

Η Ελλάδα σήκωσε κεφάλι τα τελευταία χρόνια.

Και έχει τεράστιες δυνατότητες για πολύ μεγαλύτερα πράγματα.

Μην πάμε μακρυά.

Δες τι γίνεται στο thelab, όπου είδαμε το ΗΟΤ πρώτο παγκόσμια στον υπερχρονισμό και τον Hipro5 που έφτιαξε το DDR maximizer, τροφοδοτικά, μνήμες και ποιος ξέρει τι άλλο.

Φαίνονται ασήμαντα?

Προκαλούν.

Δείτε τι έγινε με τη Γιουγκοσλαβία.

Τη σπάσανε σε πολλά κομμάτια και την πήγαν 30 χρόνια πίσω.

Το ίδιο φουκαράδες με μας είναι και στην ίδια μοίρα με μας θα βρεθούν όλοι αυτοί που ανέφερες (Τούρκοι, Βούλγαροι Ρουμάνοι κτλ) αν σηκώσουν κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 21:51] [/b

Και αυτό είναι σωστό. Προσωπικά που συναντάω καθημερινά τον όρο αυτό, πουθενά δεν συνοδεύεται από την έννοια "Στρατιωτική απειλή". Είπαμε ...ΜΜΕ!

Υπάρχει διεύρυνση στην χρήση των όρων διαχρονικά, παγκόσμια. Ο πυρήνας της έννοιας δεν είναι το στρατιωτική απειλή αλλά το ασύμμετρη. Μικρά και ασήμαντα όπλα, μεγάλη καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Χθες, στις 23:53]

Αυτός που σε ένα μήνα βγάζει κοροϊδεύοντας όσα αυτή σε 3 χρόνια δουλεύοντας.

και ξέρεις Αυτός ότι σε 1 1/2 χρόνο μπορει να πάρει μεταπτυχικό + διδακτορικό και να διδάσκει σε πανεπηστημια και να γίνεται πολιτικός....δεν μπορουσα να μην το κολλησω.

Link to comment
Share on other sites

"χρήση χαμηλού κόστους όπλων τα οποία προκαλούν ασύμετρα-δυσανάλογα μεγάλες καταστροφές στο οποιονδήποτε αντίπαλο-ο οποίος βάλεται από μικρές αλλά οργανωμένες ομάδες ατόμων".

Γιώργο...είπαμε στρατιωτικός όρος είναι, όπως και ο όρος "άμυνα". Αλλά τον χρησιμοιποιούμε και στο ποδόσφαιρο και στην ιατρική και αλλού. Νομίζω πως πιανόμαστε από λεπτομέρειες. Και "ασυνήθιστο και ύποπτο" απλά να λέγανε, πάλι όλοι θα πέφτανε πάνω τους! (τι εννοείτε? και ποιους εννοείτε? και ποιοι είναι οι ύποπτοι κτλ κτλ). Μη κολλάτε τόσο στον όρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.