Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

Νεωτερα απο το πυρινο μετωπο (απο www.naftemporiki.gr)

Τρεις νέες πυρκαγιές ξέσπασαν μετά το μεσημέρι, στην Πικρή Λίμνη Κιλκίς, στις Πέτρες στο Ρέθυμνο και στις Καρυές της Φλώρινας, οι οποίες αντιμετωπίστηκαν άμεσα από επίγειες δυνάμεις της Πυροσβεστικής.

Πυρκαγιά εκδηλώθηκε και στην Ελευθερούπολη Καβάλας κοντά σε στρατόπεδο της περιοχής. Στο σημείο υπάρχει ενεργό ναρκοπέδιο και καταβάλλονται προσπάθειες να μην πλησιάσουν οι φλόγες. Αμεσα απογειώθηκαν από την Αλεξανδρούπολη δύο αεροσκάφη πετζετέλ και ένα ελικόπτερο ενώ σπεύδουν και δύο πεζοπόρα τμήματα.

Όσον αφορά στις πυρκαγιές στην Εύβοια, σύμφωνα με την ενημέρωση της Πυροσβεστικής, οι πυρκαγιές στις περιοχές Στύρα και Σέττα έχουν οριοθετηθεί και δεν υπάρχει ενεργό μέτωπο. Παραμένουν ωστόσο κάποιες εστίες, οι οποίες αντιμετωπίζονται από ισχυρές δυνάμεις.

Στο Μίστρο υπάρχει ακόμα ενεργό μέτωπο, χωρίς να απειλεί κατοικημένες περιοχές.

Στην Ηλεία, στη Μεσσηνία, στη Λακωνία και στην Αρκαδία συνεχίζεται το έργο της κατάσβεσης, ενώ στα Ιωάννινα, σε εξέλιξη είναι οι πυρκαγιές στο Αργυροχώρι και στο Δίκορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard!

Ο νομάρχης Ηλείας έχει λάβει 2 δις, για αντιπυρική προστασία και δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ (εκτός του να βγαίνει στα κανάλια και να κατηγορεί...). Στην Καλαμάτα πήγαν να ανοίξουν αντιπυρικές ζώνες και τους το απαγόρευσαν. Μήπως ξέρεις γιατί? Μήπως ξέρεις τι καλλιεργούν σε Ηλεία-Καλαμάτα εκτός από λάδι?

Και γω αυτήν την απορία έχω. Θα έπρεπε οι μισοί να είναι σε κέντρα αποτοξίνωσης από τις αναθυμιάσεις από τα "χόρτα"!

Λοιπόν σήμερα μίλησα με πυροσβέστες.

α. Το μεγαλύτερο κακό (άθελα τους βέβαια) το κάναν αυτοί που δεν άκουγαν τις εντολές για εκκένωση και μέναν πίσω οικιοθελώς. Μετά όμως πέρνανε τηλέφωνο στα κανάλια παρακαλώντας για βοήθεια. Και εξηγώ:

Η πυροσβεστική βασιζόμενη στο σύνολο των δυνάμεων που διαθέτει, καθώς και τις συνθήκες της φωτιάς, γνωρίζει αν είναι δυνατόν να κατασβήσει ή θέσει υπό έλεγχο μια εστία ή αν είναι καλύτερο να συγκεντρώσει μεγαλύτερο αριθμό δυνάμεων και προσπαθειών σε μία άλλη Ή να "υποχωρήσει" στα ενδότερα του μετώπου, όπου θα προλάβει την φωτιά. Δίνοντας εντολή για εκκένωση σε έναν τόπο υποτίθεται ότι δεν ξαναγυρίζει σε αυτόν για κατάσβεση εκτός και αν όλα πάνε καλά και δεν υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος εξάπλωσης στα άλλα μέτωπα-εστίες. Επειδή όμως κάποιοι μέναν ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ στα χωριά τους, νομίζοντας ότι μπορούν να κατασβήσουν μια ΤΕΤΟΙΑ ΦΩΤΙΑ (άνεμοι κτλ) με νερό της βρύσης και κλαδιά, έφτανε η ώρα που βλέπανε πόσο μάταιο είναι και πανικόβλητοι καλούσανε σε βοήθεια, μέσω καναλιών ή όχι. Υποχρεωμέμνη μετά η πυροσβεστική να αποστείλει και εκεί δυνάμεις - επίγειες και εναέριες - αποδυνάμωνε το άλλο μέτωπο με αποτέλεσμα να "ξεφεύγει" η και να διασπάται και πάλι η φωτιά. Με λίγα λόγια, μπορεί τα χωριά οι ή άνθρωποι που θα καιγόταν να ήταν λιγότεροι αν υπήρχε ΑΡΧΙΚΑ συμμόρφωση με τις εντολές που έδινε πυροσβεστική και αστυνομία.

Στην Νέα Ορλεάνη οι αρχές τους έπαιρναν χειροπόδαρα με το ζόρι. Φυσικά υπήρχαν και θα υπάρχουν και περιπτώσεις κάποιων που δεν πρόλαβαν να αντιδράσουν και να βρεθούν αποκλεισμένοι. Εκεί εννοείτε ότι τρέχεις να τους σώσεις.

Οπότε πάσχουμε πέραν όλων των άλλων και σε απλά μαθήματα πολιτικής προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

@Snips: Αν σου πω ότι πήγε γνωστός αστυνομικός να βγάλει κόσμο από τα σπίτια του, στην περιοχή της Ζαχάρως και τις αρνήσεις ακολουθούσαν σχόλια όπως:

-Δεν έχουμε χούντα, θα κάνω ότι θέλω!

-Φύγετε! Εγώ θα προστατέψω την περιουσία μου αφού οι δεξιά είναι ανίκανη

-’σε με ήσυχο. Δε φεύγω από εδώ, η χούντα έπεσε!

Μετά τι να πεις... Εκεί έχουν μείνει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γιατι δεν ειδα/ακουσα κατι γι αυτο.

Εγινε καμια αξιοποιηση του στρατου? Τοσο σε μηχανικα οσο και σε εμψυχα μέσα ρωταω.

Παμε που παμε να μ@λακιστουμε για 14 μηνες στο στρατο τουλαχιστον θα μπορουσαν να κανουν κατι ΧΡΗΣΙΜΟ και να εβαζαν περιπολιες στρατου στις περιοχες υψηλου κινδηνου καθε καλοκαιρι. Αλλα το να φυλας(τροπος του λεγειν ...να κοιμασε στην σκοπια το σωστο) απαρχαιωμενο στρατιωτικο υλικο μαλλον ειναι σημαντικοτερο απο τα δαση μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Ερωτηση γιατι δεν ειδα/ακουσα κατι γι αυτο.

Εγινε καμια αξιοποιηση του στρατου? Τοσο σε μηχανικα οσο και σε εμψυχα μέσα ρωταω.

Παμε που παμε να μ@λακιστουμε για 14 μηνες στο στρατο τουλαχιστον θα μπορουσαν να κανουν κατι ΧΡΗΣΙΜΟ και να εβαζαν περιπολιες στρατου στις περιοχες υψηλου κινδηνου καθε καλοκαιρι. Αλλα το να φυλας(τροπος του λεγειν ...να κοιμασε στην σκοπια το σωστο) απαρχαιωμενο στρατιωτικο υλικο μαλλον ειναι σημαντικοτερο απο τα δαση μας.

Το έχουμε πει απο την αρχή. Περίπολα υπάρχουν από τις πρώτες φετεινές φωτιές. Και επίσης είπαμε. Ο στρατός δεν είναι για να πάει στην "πρώτη γραμμη" μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 09:07]

Εγώ έψαξα και βρήκα ένα στατιστικό...:

1980: Τεράστιες πυρκαγιές σε δάση, καίγεται Κατράντζος, Μινιόν, Λαμπρόπουλος σε προεκλογική περίοδο. Πέφτει η ΝΔ, βγαίνει το ΠΑΣΟΚ.

1992-3: Τεράστιες πυρκαγιές με θύματα, καίγεται η Πάρνηθα από την πλευρά της Μαλακάσας σε προεκλογική περίοδο. Πέφτει η ΝΔ, βγαίνει το ΠΑΣΟΚ.

2007: Πυρκαγιές χωρίς προηγούμενο, με δεκάδες νεκρούς και αποτεφρωμένα χωριά σε προεκλογική περίοδο. Πέφτει η ΝΔ και βγαίνει το ΠΑΣΟΚ?

Είδα ένα βίντεο στο youtube από το Πασόκ(θα το ψάξω πάλι να σας το δώσω) όπου ένας καθηγητής με σχετική προς τα περιβαλλοντικά ζητήματα ειδικότητα αναφέρεται σε κάποια στοιχεία που υποδηλώνουν ότι οι φετινές πυρκαγιές δεν ήταν κάτι το ασυνήθιστο. Θέλω λοιπόν να δω αν αυτό ευσταθεί. Μεχρι τώρα είδα κάτι στοιχεία στο Έθνος που δείχνουν ότι και επί Πασόκ το 2000 είχαν ξεσπάσει πολλές πυρκαγιές που έκαψαν 1,5 εκ στρέμματα και ήταν η μεγαλύτερη καταστροφή στην ιστορία της Ελλάδας μέχρι σήμερα(βάσει των στοιχείων), εκτός από την τωρινή. Βέβαια τότε δεν κινδύνευσαν άνθρωποι για να υπάρξει η οργή που υπάρχει σήμερα και να μιλά όλος ο κόσμος για παράλυτο κράτος.

Αν ευσταθούν πάντως τα όσα λέγονται περί συνηθισμένου φαινομένου(πολλές πυρκαγιές το βράδυ σε μικρό χρονικό διάστημα) είμαι πρόθυμος να αναθεωρήσω τα περί οργανωμένου σχεδίου αν και το είδος των εμπρηστικών μηχανισμών(κινητά) μου φαίνεται μάλλον ασυνήθιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:00]

Tι σημαίνει αυτό? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Να σου πω μερικά στοιχεία ακόμα? Το ΠΑΣΟΚ το 1997 κατήργησε τη ΜΟΧΑ με νόμο που δεν επέτρεπε πλέον στην πυροσβεστική να χρησιμοποιήσει άμεσα το στρατό χωρίς έγκριση του ΥΠΕΘΑ.

Ο νομάρχης Ηλείας έχει λάβει 2 δις, για αντιπυρική προστασία και δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ (εκτός του να βγαίνει στα κανάλια και να κατηγορεί...). Στην Καλαμάτα πήγαν να ανοίξουν αντιπυρικές ζώνες και τους το απαγόρευσαν. Μήπως ξέρεις γιατί? Μήπως ξέρεις τι καλλιεργούν σε Ηλεία-Καλαμάτα εκτός από λάδι?

Πρέπει να αναρωτηθούμε επίσης τι σημαίνει κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Όταν κυρηχθεί η χώρα σε τέτοια κατάσταση ο κάθε νομάρχης έχει το Ο.Κ να επιστρατεύσει όποιον κρίνει ο ίδιος απαραίτητο προκειμένου να αντιμετωπιστεί το όποιο πρόβλημα. Βλέπετε ο Καραμανλής είναι ένας αλλά οι νομάρχες και οι δήμαρχοι πολλοί και γνωρίζουν για τα προβλήματα του τόπου τους.

Αυτοί-που δεν θυμάμαι και τα κόμματα που τους ανέδειξαν-τι έκαναν;

Link to comment
Share on other sites

Τα σενάρια περιβαλλοντικών καταστροφών θα τεσταριστούν από τον ίδιο τον χρόνο όχι από προβλέψεις 20ετίας και πάνω σε υπολογιστές(που όλοι ξέρουμε σε τι λάθη μπορεί να υποπέσουν).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα ένα e-mail το οποίο αξίζει να διαβαστεί. Το μεταφέρω αυτούσιο:

ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΝΙΚΟ ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟ ΟΠΟΥ ΠΛΑΪ ΠΛΑΪ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΙΝΑΜΕ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ

Ο αποστολέας του email είναι φίλος, εθελοντής δασοπυροσβέστης, και το κείμενο που ακολουθεί είναι γραμμένο από έναν από τους συναδέλφους του!

21/8/2007

"Σημειώνεται ότι δεν υπήρξαν σοβαροί τραυματισμοί λόγω της πυρκαγιάς πλην ενός πυροσβέστη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο «Σισμανόγλειο» με αναπνευστικά προβλήματα."

Είναι πολύ παράξενο να διαβάζεις τη ζωή σου μέσα από την αποστειρωμένη λογική της δημοσιογραφίας..

Θα ήθελα να ξεχάσω

τα 3-4 πρόβατα που δεν πρόλαβαμε να βγάλουμε από το μαντρί και τα ακούγαμε να σκούζουν καθώς μας πλησίαζε η φωτιά, και εκείνο το σκυλάκι που παρέμεινε σιωπηλό και δεμένο μέχρι τη στιγμή που πανικόβλητο κατάλαβε οτι δεν υπάρχει σωτηρία.. τα αφεντικά του λείπαν διακοπές και κανείς δεν μας ειδοποίησε για αυτό.. Θα ήθελα να ξεχάσω τα πουλιά που δεν προλάβανε να φύγουν απο τα πεύκα καθώς γινόντουσαν παρανάλωμα του πυρός και τα είδα στον αέρα να φτερουγίζουν για λίγο και ύστερα να πέφτουν σαν φθινοπωρινά φύλλα.. Θα ήθελα να ξεχάσω τα τρομαγμένα πρόσωπα των συναδέλφων μου όταν είδαμε τις 50μετρες φλόγες να μας ζώνουν από παντού Θα ήθελα να ξεχάσω τις αγωνιώδεις εκκλήσεις των ιδιοκτητών όλων των σπιτιών τριγύρω μας όταν άρχισαν να γλύφουν τα σπίτια τους οι φλόγες Θα ήθελα να ξεχάσω όλους αυτούς που ήρθαν με τζιπάκια κάνοντας χειρόφρενα και πατώντας γκάζι μόνο και μόνο για να απολαύσουν το θέαμα, χωρίς να μας βοηθάνε όταν τα ρουθούνια μας τρέχαν κατράμι και μασούσαμε στάχτη, Θα ήθελα να τους ξεχάσω όταν προσπαθούσαμε να φύγουμε κόβωντας μάνικες και δεν μπορούσαμε επειδή είχαν δημιουργήσει κυκλοφοριακό κομφούζιο μπροστά μας Θα ήθελα επίσης να ξεχάσω όλους αυτούς που πίναν καφέ και μας ειρωνεύονταν την ώρα που δίναμε και ίσα που κρατούσαμε την ψυχή μας Θα ήθελα να ξεχάσω αυτούς που τραβούσαν πανικόβλητοι τις εγκαταστάσεις μας και μας άφηναν εκτεθειμένους στις φλόγες Θα ήθελα να ξεχάσω τις πανικόβλητες φωνές συναδέλφων στον ασύρματο όταν τους κύκλωνε η φωτιά Θα ήθελα να ξεχάσω αυτή τη λαίλαπα που δεν υπήρχε τρόπο να φρενάρεις και λαίμαργα κατάπιε τις όμορφες περιοχές που κάποτε χαρήκαμε ώς παιδιά και τα παιδιά μας δεν θα ξέρουν οτι υπήρχαν

Μα δεν θα ξεχάσω

εκείνους τους χειριστές των ελικοπτέρων που τελευταία στιγμή μας δημιούργησαν δίοδο διαφυγής μέσα από τους θεόρατους τοίχους φωτιάς που μας περιτριγύρισαν Μα δεν θα ξεχάσω τους συνάδελφους απο Αταλάντη που ήρθαν να μας βοηθήσουν σε μια ξένη για αυτούς περιοχή Μα δεν θα ξεχάσω όλες τις κυβερνήσεις έως τώρα που επιτρέπουν σε οικοπεδοφάγους να χτίζουν, που αντιμετωπίζουν με αναλγησία τους εμπρησμούς και κοροιδεύουν τους Εθελοντές. Μα δεν θα ξεχάσω το κράτος που ούτε γάντια δεν μας έδωσε, πόσο μάλλον ενα ευχαριστώ, για να μήν θίξει την επιτηδευμένη ανικανότητα του μπροστά στα συμφέροντα. Μα δεν θα ξεχάσω οτι καταφέραμε 4 παιδιά με 1 όχημα να σταματήσουμε ενα μέτωπο 500 μέτρων, να σώσουμε 5 σπίτια και μερικά πρόβατα.. Θα βοηθήσει να μπορέσω να κοιμηθώ όταν θα γυρίζουν οι εικόνες φρίκης στο μυαλό μου. Μα δεν θα ξεχάσω την όμορφη τραυματιοφορέα που μου συμπαραστάθηκε όταν δεν είχα αναπνοή, τους έμπειρους γιατρούς που πέσαν πάνω μου και μου ξαναδώσαν μέλλον, καθώς και το νοσηλευτικό προσωπικό που ξεχείλιζε απο ανθρωπιά και καλοσύνη. Σας ευχαριστώ.

Και δεν θα ξεχάσω

να λέγομαι ακόμα άνθρωπος και να χρωστάω στη φύση ενα μεγάλο συγνώμη για όλες τις καταστροφές που της έχει προξενήσει το είδος μου. Η απορία μου είναι οι βίλες που θα χτίσετε θα έχουν νόημα εαν δεν υπάρχει πια πράσινο γύρω σας; Όταν ο αέρας θα μυρίζει στάχτη και θα σου καίει τους πνεύμονες; πώς διάολο θα αναπνέετε εσείς κει πάνω και εμείς εδώ κάτω; πώς περιμένω απο ενα κράτος με στημένες εκλογές και προκάτ κόμματα να δημιουργήσει ενα καλύτερο μέλλον απο τις στάχτες που έχουν γεμίσει τα πνευμόνια μου...

Λίγη στάχτη στα μαλλιά...

δολοφόνοι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν επιτρέπεται καν να σχολιάσουμε το email του εθελοντή δασοπυροσβέστη..... τα είπε όλα...

Σε αυτό που θα σταθώ και εκει νομίζω είναι όλο το ζουμι.... ειναι στην υπογραφή σου astrolabos καθώς τα λόγια του Ισοκράτη ποτέ αλλοτε δεν ήταν τόσο επίκαιρα...

Και αν μου επιτρέπεις... μια μικρή αναπαραγωγή...

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις για το παραπάνω email! Τι να πεις για τον αδερφό-θείο της μάνας με τα 4 παιδιά, ο οποιός στον ALPHA, έδωσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ απάντηση σε όλους τους με λίγα λόγια:

"Εμείς εδώ περνάμε καλά!

"Εμείς ζούμε τις πιο ευτυχισμένες μέρες της ζωής μας".

"Εμείς δεν έχουμε ανάγκη τα λεφτά σας. Γυρίστε στις βίλες σας και στην Μύκονο σας".

"Και εσείς ψηφοφόροι βγείτε το βράδυ των εκλογών στις πλατείες και πανυγηρίστε",

"Και συγνώμη για την ενόχληση!"

Έτσι @perp.

Όταν όμως κάποιοι βέβαια λένε ότι φτάνει πια η "Δημοκρατία" κατηγορούνται για άλλα, από τους δήθεν ελεύθερους!

Ένας καθηγητής μου μαθηματικός, στο Λύκειο, ο οποίος παρεπιμπτόντως ήταν φίλος με τον ΛΙΑΝΤΙΝΗ (Καυμένε, φαντάστηκες ότι θα καίγανε και το βουνό σου; ), "μεταφράζοντας" ίσως τον Ισοκράτη σε απλά Ελληνικά για τους "μη κατέχοντες" έλεγε: "Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε αυτό ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, όχι αυτό που θέλουμε!"

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα παει στην συγκεντρωση του Συνταγματος.

για οσα λεχθηκαν τις προηγουμενες μερες οτι εινια υποκινουμενη απο αλλα κομματα η συγκεντρωση χαιρομαι που βγηκαν λαθος.

κανενας δεν κραταγε σημαια...κανενας δεν φωναζε συνθηματα.ηταν βουβη και συναμα τοσο δυνατη Διαμαρτυρια....Σιωπη που τσακιζε κοκκαλα.

ειδα τοσους πολλους νεους και νεες προβληματισμενους που ανακουφιζομαι με την σκεψη οτι η ελπιδα δεν εχει πεθανει και οτι ισως σε λιγα χρονια η νεα γενια να μας βγαλει απο αυτη τη μιζερη Ελλαδα.

πηρα λιγο θαρρος τις τελευταιες ωρες......θαρρος που εσβηνε καθε μερα ζωντας ενα κατεστραμμενο πανεπιστημιο που προσπαθω να τελειωσω...........μια κατεστραμμενη γειτονια οπου κανεις δεν λεει καλημερα στο διπλανο του.........πηρα λιγο δυναμη να βρω ξανα τα χαμενα μου ονειρα.....ονειρα που μου χε κρυψει επιτηδες η διαμορφωση της σημερινης κοινωνιας............

μακαρι να βγουμε ολοι πιο δυνατοι απο αυτη την καταστροφη και να ξημερωσει μια καλυτερη μερα για τον τοπο μας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.