Jump to content



Προβλημα συνδεσης δικτυου σε acer notebook με 35μετρα ethernet cable


pan

Recommended Posts

Μερικές φορές το άσπρο-πορτοκαλί και το άσπρο-καφέ είναι πολύ ξεθωριασμένα με αποτέλεσμα να τα μπερδεύεις.

Κοίτα και για αυτό που σου είπα μήπως η κάρτα στο laptop κλειδώνει σε συγκεκριμένο rate και γύρνα το σε auto-negotiation.

Κοίτα το καλώδιο αν έχει τσακίσει κάπου, αν έχει σκιστεί ή αν έχει υποστεί κάποια ζημιά όλον αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Τα προτυπα 568 Α ή Β ειναι αναλογα με την χωρα. Εδω συνηθως τα φτιαχνουμε Β, αλλα γενικα υπαρχουν ολων των ειδων.. 568 Μπαρμπαμητσος κτλ.

Υπαρχει ειδικο μηχανημα που χρησιμοποιειται για πιστοποιηση της καλωδιωσης, αλλα ειναι ακριβο και δυσκολο να το βρεις για να μετρησεις. Δεν παιζουν ρολο μονο οι επαφες για να ειναι σωστο ενα καλωδιο. Πρεπει να μετραει και σωστα αλλα στα custom βλεπεις οτι ναναι.

Το λειτουργικο δεν μπορει να φταιει, απο την στιγμη που σου διχνει αποσυνδεση. Ειναι ή καλωδιο ή καποια χαλασμενη καρτα και πoλυ σπανια ο driver της καρτας. Αφου το δευτερο και το 3, το εχεις αποκλισει με το κοντο καλωδιο που δοκιμασες και επαιξε, φταιει το 35 μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μερικές φορές το άσπρο-πορτοκαλί και το άσπρο-καφέ είναι πολύ ξεθωριασμένα με αποτέλεσμα να τα μπερδεύεις.

Κοίτα και για αυτό που σου είπα μήπως η κάρτα στο laptop κλειδώνει σε συγκεκριμένο rate και γύρνα το σε auto-negotiation.

Κοίτα το καλώδιο αν έχει τσακίσει κάπου, αν έχει σκιστεί ή αν έχει υποστεί κάποια ζημιά όλον αυτόν τον καιρό.

1)Αν ειχα μπερδεψει το άσπρο-πορτοκαλί με το άσπρο-καφέ θα επαιζε στο desktop???

2)Σε πιο σημειο κοιταω που κλειδωνει η καρτα? Στο device manager στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου εκει που λεει κατι για duplex κλπ? Αν λες εκει το rate του ειναι στο auto.

3)Θα κοιταξω το καλωδιο το απογευμα και βλεπουμε. Θα αλλαξω και βυσματακια για σιγουρια και θα σας πω νεοτερα.

Astacus το ξερω το μηχανημα που λες αλλα ειναι οπως λες κι εσυ πανακριβο. Επισης ετσι οπως φαινεται το μονο λογικο προβλημα ειναι το καλωδιο η τα βυσματα (απλα σκαλωνω στο οτι παιζει μια χαρα στο desktop) θα το κοιταξω και θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

1)Αν έριχνε την ταχύτητα το auto-negotiate ναι υπάρχει πιθανότητα να παίζει.

2)Ναι για εκεί λέω.

3)Υπάρχουν και φτηνά lan testers, που κάνουν για τη δουλειά που θέλεις. Αυτά πρέπει να τσεκάρουν αν είναι σωστά τοποθετημένο το κλιπάκι και τα καλώδια μέσα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Πες μας λίγο και τα χρώματα πώς πάνε... εκτός από το 1 προς 1 έχουν σημασία και αν έχουν μπει τα σωστά καλώδια στις σωστές θέσεις.

Έχει σημασία αν είναι βάσει προτύπου η σειρά? Αν τα συνδέσω με την ίδια σειρά και από τις δύο πλευρές, έχει σημασία αν το πράσινο θα είναι πρώτο ή έκτο ας πούμε και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Έχει σημασία αν είναι βάσει προτύπου η σειρά? Αν τα συνδέσω με την ίδια σειρά και από τις δύο πλευρές, έχει σημασία αν το πράσινο θα είναι πρώτο ή έκτο ας πούμε και γιατί?

Το να αντιστρέψεις κάποια καλώδια δεν πειράζει, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Προσωπικά δε βλέπω κάποιο λόγο αφού υπάρχει ένα πρότυπο να μην το τηρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Λοιπον εκανα μια αλλη δοκιμη εχθες μιας και μου δοθηκε η ευκαιρια. Βρηκα ενα δανικο switch 3com 8ports και το δοκιμασα. Επειδη το switch ηθελε κατι συγκεκριμενο για να παιξει (δεν γνωριζω τον λογο που το ηθελε αυτο αλλα αν ξερετε πειτε μου εσεις γιατι). Εβαλα το 35μ που ερχεται απο το fritzbox στο switch σχεδον σε ολες τις πορτες και δεν αναβε το λαμπακι που σημαινει οτι δεν εβλεπε το καλωδιο. Επομενως δεν ειχα δικτυο - internet ουτε στο desktop ουτε στο laptop. Τρωω το πρωτο σκαλωμα εκει. Το εψαξα λιγο και δεν εβρισκα ακρη. Κι ετσι φερνω πανω το router διπλα στο desktop και στο laptop για να μπορω να κανω δοκιμες χωρις να ανεβοκατεβαινω (Σ'αυτην την φαση δεν χρησιμοποιουσα το 35μετρο απλα δοκιμαζα το switch). Μετα εβαλα και μικρα καλωδια απο το fritzbox στο switch και παλι το ιδιο. Αφου το εψαξα λιγο βρηκα οτι το switch θελει το ethernet που φευγει απο το router στο port 8 συγκεκριμενα και με πατημενο το κουμπι που ειχε πισω το switch το οποιο ελεγε uplink. (δεν ξερω γιατι το θελει αυτο ισως με το uplink αναστρεφει το 1:1 καλωδιο σε cross και πιθανον αυτο να ειναι παραξενια του fritzbox, εσεις γνωριζετε τον λογο). Μετα απο αυτο εβαζα μικρα ethernet καλωδια στις αλλες πορτες του switch και συνδεα desktop και laptop και παιζαν ολα καλα. Το επομενο βημα ηταν να κρατησω πανω το router (αντι για κατω που το ειχα πριν) και να παω κατω το switch στους αλλους 2 desktop που εχω, ωστε να δοκιμασω και το 35μετρο. Κι ετσι συνδεω στο router την μια ακρη του 35m (ειναι η μερια που εβαζα στο laptop και δεν εβλεπε το καλωδιο) και την αλλη του ακρη την συνδεω στο switch στον κατω χωρο που ειχα πριν το router. Και απο το switch συνδεω τα αλλα 2 desktop που εχω εκει. Αποτελεσμα εχω δικτυο - internet στα 2 κατω desktop μεσω του switch και πανω εχω ιντερνετ απο το usb που βγαζει το fritzbox ειτε στο laptop ειτε στο desktop. Στην ουσια δεν δοκιμασα το αναποδο που θα επρεπε (αφου βρηκα την λειτουργια του switch, θα επρεπε να ξανακατεβασω το router και να δοκιμασω αν θα παιξει το laptop με το 35μ απο το switch). Αν μπορεσω θα το κανω σημερα, αν καταφερω να κρατησω το switch βεβαια.

Αλλα να σας πω και το σκεπτικο μου, αφου το 35μ παιζει και με το switch και με τα desktop δεν νομιζω να φταιει κατι απο το καλωδιο πλεον. Απλα το laptop θα εχει πιθανον αδυναμη καρτα δικτυου οπως ειχε πει και ο Astacus.

Εσεις τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

πως να ειναι αδυναμη η καρτα δικτυου ?? αφου δουλευει στα 10/100/1000 , δοκιμασε τα xp στο laptop, ή ακομα ψαξε στις επιλογες ενεργειας στα vista , επισης δοκιμασε χειροκινητα την ταχυτητα δικτυου στα 10, 100 με τα 35 μετρα καλοδιου

Link to comment
Share on other sites

Το uplink οπως σωστα ανακαλυψες και μονος σου, κανει αντιστροφη απο mdi σε mdi-x (crossover).

Αρα το προβλημα χωρις να ειναι 100% σιγουρο, δεν ηταν το αδυναμο σημα, αλλα το οτι η καρτα του laptop ηθελε crossover καλωδιο για να παιξει. Η καρτα δικτυου του desktop προφανως γυριζε αυτοματα το σημα εσωτερικα και γι' αυτο επαιζε. Αν τερματισεις το καλωδιο που ειναι στο ρουτερ σε 568b και αυτο που ειναι στο laptop σε 568A θα παιζουν ολα και χωρις το switch. Τελικα οντως οι lan ports του fritz δεν υποστηριζουν auto mdi/mdi-x πραγμα αρκετα σπανιο για ρουτερ.

Τα χρωματα του A,B τα εχω γραψει παραπανω σε ενα ποστ. Οποτε να θες να αποφυγεις το switch, κανεις το 35αρι crossover.

Link to comment
Share on other sites

Τι μ....α αυτό το fritz. Πάντως μου φαίνεται κουλό και η gigabit κάρτα του laptop να μην είναι auto-mdi. H broadcom που έχω στο δικό μου laptop πάντως το κάνει. Για να μην πειράξεις το καλώδιο πάρε ένα ανταπτοράκι που κροσάρει ένα καλώδιο ή κράτα το switch ή πάρε ένα φτηνό (μέχρι 20) switch που υποστηρίζει auto-mdi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καθηστε γιατι ωραια αυτα που λετε και πολυ λoγικα ... κι εγω που τα διαβαζω τωρα μου φαινονται κυριλε - ΑΛΛΑ - αν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι απο το fritzbox στο laptop με 1:1 ethernet 5μετρων παιζει μια χαρα? Επομενως αν το Fritzbox θελει crossover για να παιξει σημαινει οτι η καρτα δικτυου του laptop η οποια και στο δικο μου ειναι broadcom θα πρεπει να ειναι auto-mdi οπως λεει και ο trendy γειτονας!!! Αρα κατι αλλο συμβαινει.

Σωστα?????

Link to comment
Share on other sites

Το 5m μηπως ειναι cross? Γιατι αν δεν ειναι, τοτε η υποθεση παει αερα στον χαρδαβελα :) ή εχει να κανει με την εξασθενηση το προβλημα.

Edit

Τωρα ειδα οτι δοκιμασες και τα δυο (cross, ισιο), οποτε πρεπει να ειναι αδυναμο το σημα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Έχει σημασία αν είναι βάσει προτύπου η σειρά? Αν τα συνδέσω με την ίδια σειρά και από τις δύο πλευρές, έχει σημασία αν το πράσινο θα είναι πρώτο ή έκτο ας πούμε και γιατί?

έχει σημασία τα ζευγάρια να μείνουν ζευγάρια για να γίνεται σωστό cancelation.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Astacus τα 5μ ειναι 1:1 (δεν εχω συνδεσει ποτε crossover στο fritzbox)

γι'αυτο λεω οτι καλα αυτα που λεμε αλλα με βαση αυτα που βλεπω οταν κανω τα test μου ειναι εντελως ακυρα. Πραγματικα εχω μπει σε μια διαδικασια απο το πουθενα και ψαχνω γιατι δεν παιζουν πραγματα που δουλευουν. :jump:

Τι να πω δεν ξερω. Καμια γνωμη ακομη παιζει?

Η στερεψαμε?

ΑΑΑΑΑ κι αν εχει να κανει με την εξασθενηση υπαρχει τροπος να το αντιμετωπισω???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan

...με την εξασθενηση υπαρχει τροπος να το αντιμετωπισω???

Φτιαχνεις ενα περιποιημενο καλωδιο κατα 568B (cat5e) και το κρατας μακρυα απο μαγνητικα πεδια. (π.χ. καλωδια ρευματος, μετασχηματιστες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Φτιαχνεις ενα περιποιημενο καλωδιο κατα 568B (cat5e) και το κρατας μακρυα απο μαγνητικα πεδια. (π.χ. καλωδια ρευματος, μετασχηματιστες κλπ)

attenuation και noise είναι διαφορετικά πράγματα, είσαι άκυρος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εξαρταται τι καταλαβαινει κανεις. Υπαρχει συστημα μεταδοσης με ψηφιακο καλωδιο, που η ποιοτητα του σηματος να εξαρταται μονο απο το ενα ή μονο απο το αλλο? Ή για να το θεσω αλλιως, αν βελτιωσει τoν τερματισμο που του προτεινα παραπανω, θα βελτιωθει το ενα (εξασθενηση) και αλλο θα παραμηνει το ιδιο (snr)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.