Jump to content



Sata και e-sata. Yπάρχουν Διαφορές?


nickthegreek

Recommended Posts

Yπάρχουν διαφορές μεταξύ sata και e-sata δίσκων? Εναν εξωτερικό e-sata δίσκο μπορώ να τον συνδέσω σε μία sata υποδοχή πάνω στην μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Sata vs ESata:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/197859-14-sata-esata-performance

So, here are the speeds for the various interfaces:

* USB 1.1 15 Mbps

* FireWire (1394a) 400 Mbps

* USB 2.0 480 Mbps

* FireWire 800 (1394b) 800 Mpbs

* SATA 1.5 1.5 Gbps

* SATA 3.0 3.0 Gbps

οι αριθμοι αυτοι ειναι οι θεωρητικες ταχυτητες του καθε interface..οι πρακτικες ταχυτητες ειναι πολυ μικροτερες..

τωςρα δεν ειμαι σιγουρος για το αν μπορεις να συνδεσεις εσατα σε σατα θυρα ..

αλλα και να μπορεις στην ουσια χανεις τις ιδιοτητες του εσατα..δλδ αν γινετε θα λειτουργει σαν σατα;)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει το ίδιο πράμα είναι

Το μόνο που γράφει είναι ότι το εσατα είναι σχεδιασμένο για αρκετέ χιλιάδες χρήσης

Παρά το σατα αλλά ουσιαστικές διαφορές δεν έχω παρατηρήσει

Αν κάποιος έχει επισημάνει κάποια σημαντική διάφορα καλό είναι να μας το επισημάνει με ενδιαφέρει και μένα το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Σήμερα, στις 22:01]

Το μόνο που γράφει είναι ότι το εσατα είναι σχεδιασμένο για αρκετέ χιλιάδες χρήσης

τα βισματακια διαφέρουν οι εσωτερικές συνδέσεις είναι ίδιες όμως ?

βλέπω μητρικές που λένε raid μεταξύ εσατα και σατα

Link to comment
Share on other sites

esata-compliance.jpg

Κοινό καλώδιο sata από εσωτερική θύρα μέχρι το esata βύσμα της μητρικής.

Shielded esata καλώδιο μέχρι το esata βύσμα του εξωτερικού κουτιού, κοινός sata δίσκος μέσα στο κουτί.

Ο controller της μητρικής σαν sata δίσκο θα τον δεί, δεν έχει λόγο να τον δει διαφορετικά.

Eξωτερικό esata κουτί λοιπόν, δεν μπορεί να συνδεθεί σε εσωτερικό sata βύσμα μητρικής απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια το εσατα είναι το ίδιο με το σατα ?

Με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις ένα κανονικό σατα εσωτερικό esata

(με ένα μικρό αδαπτορακι που διαφοροποιεί το βύσμα έτσι )

Δηλαδή εμένα που δεν έχει εσατα η μητρική μου παίρνω ένα αδαπτορακι

Και κανω το σατα εσατα

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.751385

Link to comment
Share on other sites

χ@σε μεσα! ειχα την εντυπωση οτι ειναι σαν τους USB2.0 δισκους. ενα καλωδιακι συνδέεις και τελος ουτε ρευμα και π@παριες. Αρα στην μεταφορα τους δεν συμφέρουνε μόνο για Backup ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman -> Από την πρίζα
Αρχική απάντηση από Arxagelos -> χ@σε μεσα! ειχα την εντυπωση οτι ειναι σαν τους USB2.0 δισκους. ενα καλωδιακι συνδέεις και τελος ουτε ρευμα και π@παριες. Αρα στην μεταφορα τους δεν συμφέρουνε μόνο για Backup ειναι.
Όπως υπάρχουν αυτά http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.751385 στην αγορά, υπάρχουν και τέτοια για ρεύμα molex ώστε ο eSata σου να πάρει ρεύμα από το τροφοδοτικό του case.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για να παρει απο το τροφοδοτικο πρεπει να ανοιξεις και το κουτι γι'αυτο λεω για καθημερινη χρηση και μεταφορα αρχειων απο pc σε pc δεν ειναι βολικοί σε σχεση με τους USB2.0, αλλα συμφέρουνε σε θεμα ταχυτητας και χωρητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion Και αν χρειαστει, τρυπας το κουτι και το βγαζεις:p :P Σιγα τα eggs...:D
Και ούτε καν κουτί, ένα από τα λαμάκια για PCI.
Αρχική απάντηση από Arxagelos ->

χ@σε μεσα! ειχα την εντυπωση οτι ειναι σαν τους USB2.0 δισκους. ενα καλωδιακι συνδέεις και τελος ουτε ρευμα και π@παριες. Αρα στην μεταφορα τους δεν συμφέρουνε μόνο για Backup ειναι.

Αααα αυτό ισχύει μόνο για τους <=2.5" USB δίσκους. Οι 3.5" θέλουν εξωτερικό ρεύμα, μιας και το USB δεν δίνει τα απαιτούμενα Amperes
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos

ναι αλλα για να παρει απο το τροφοδοτικο πρεπει να ανοιξεις και το κουτι γι'αυτο λεω για καθημερινη χρηση και μεταφορα αρχειων απο pc σε pc δεν ειναι βολικοί σε σχεση με τους USB2.0, αλλα συμφέρουνε σε θεμα ταχυτητας και χωρητικότητας.

Nope, υπάρχουν λαμάκια για e-sata τα οποία βγάζουν το 4-pin molex δίπλα στη σύνδεση για τα δεδομένα, οπότε είναι σα τους 2,5" δίσκους, 2 καλοδιάκια και τέρμα. Η μιτρική μου πχ τα είχε μαζί στο κουτί. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal [Σήμερα, στις 13:46]

Καπου πηρε το ματι μου μητρικη με εξωτερικο molex..

Poulane kai xorista

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976887&product=929298

PS as to metatrepsei kapoios mod giati edo(kypros) den exei ellinika.... Allios tin alli bdomada to metatrepo alone !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oOoOo

Poulane kai xorista

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976887&product=929298

κατι τετοιο δεν μπορει να τραβηξει πολλα βατ απο μια μονο γραμμη με αποτελεσμα να χασει αυτη την σταθεροτητα της και αν το τροφοδοτικο ειναι μουφα ακομα και να καει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.